0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.
This year marks 70 years since Peanuts began publication on October 2, 1950. Many fans are surprised to learn that the earliest comic strips featured a somewhat smart-aleck Charlie Brown absent his signature zigzag shirt and Snoopy as a puppy that walked on all fours.
Näissä vanhoissa sarjoissa Jaskan kiusaaminen on armotonta, jatkuvaa ja todella pahansuopaa. Mutta Jaska on lopulta se, joka jaksaa olla baseball-joukkueen kapteeni ja kestää kaiken, mikä vastaan tulee. Vaikka koville ottaa.
Itse asiassa tutustuin Tenaviin vasta 2010-luvulla JA juurikin kaikkein vanhimpien strippien kautta. Löysin kirjastosta Täydelliset Tenavat 50-52 -kokoelman, jonka vitseille sitten naureskelin koko harrastuskerhon kokoontumisen ajan. Koska hahmot olivat vielä kehittymisasteella, myöhemmin lähes kadonneet Pave, Lippe ja Kielo olivat vielä selkeä osa porukkaa ja Amadeus, Eppu ja Tellu pieniä lapsia, jotka eivät alkuun edes kommunikoineet kokonaisilla lauseilla.--
Schulz ei antanut lupaa julkaista kirjoina vanhimpia töitään, siis ennen Tenavia. Näin hän sanoi Comics Interviewin # 47 haastattelussa. Poikkeavat liikaa kuulemma hänen tutusta tyylistään. Li'l Folks oli kyllä aivan kuin Tenavat. Samoja vitsejä oli kierrätetty myöhemmin Tenaviin, joten veikkaan että syy oli siinä. Onhan noita Schulzin kuoleman jälkeen julkaistu.
Li'l Folksit löytyy kootusti Fantagraphicsin The Complete Peanuts-sarjan osasta 25, jossa koko Tenavat-sarja päättyy.Eipä ole vielä tullut tuotakaan hankittua.