Käsiisi on osunut selvästi huonoja kronikoita.
Mutta olisi mielenkiintoista lukea mitä uudet nuoret kvaak-jäsenet pitävät kronikoista. Ovatko ne turhia uudelleenjulkaisuja,onko piirtäjien tekniikka aivan onnetonta? Toisaalta ovathan useimmat kronikoissa esiintyneet piirtäjät kuvittaneet myös uusia Texejä. Mm. Letteri ja Ticci. Heidän kunnioitettavat ikänsä ovat vaatineet ymmärrettävästi veroa,mutta kronikoissa on mahdollisuus nähdä millaisia taitureita he ovat parhaimmillaan olleet.
No kun tarkemmin katselee niin ei painossa ole juurikaan vikaa. Esim. Mainitsemasi Maniton henki on oikein hyvin painettu. Ongelmana OLI lähinnä sivujen huono käänneltävyys. Kuten Wade sanoi tuntuu että lehti pitää laittaa puristimilla pöytään että sen saa auki. Ongelma tosin korjaantui nyt uusimman kronikan myötä, ja painopaikan vaihduttua.
Wadettajan tavoin myöskin minä edustan Texin lukijoiden nuorempaa sukupolvea ja voin kai kertoa siis näkemykseni:
Kronikat eivät missään nimessä ole turhia, eikä piirrokset kökköjä. On mielestäni varsin hienoa että niitä julkaistaan, sillä (kuten todettu sadasti) vanhojen EHJIEN 70-luvun lehtien saaminen on aika vaikeaa. Kronikoiden myötä uudet lukijat pääsevät lukemaan vanhat kulta-ajan tarinat. Piirrokset eivät ole kökköjä, koska juuri noina vuosina Galep, Ticci & Letteri olivat huippu kunnossa, ja piirsivät parhaat tarinansa. Myöskin tuosta syystä on hienoa julkaista kronikoita.
Tuota tulevaa pataässääkin on lyhennetty alusta. Mutta ei hätää. Liitteenä ovat ensimmäiset rivit täydellisinä.
En ole nyt täysin ymmärryksessä. Tarkoitatko että viesteissäsi on rivit liitteinä (kuten ne ovatkin), vai että kronikassa on rivit liitteenä?
Mikäli Kronikkaan ei ole rivejä laitettu, niin Askolle: Laittakaa nyt ihmeessä! Veikkaisin että vaikka Janne voisi suomentaa, ellei Renne/Nyman kerkeä

.