0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.
Kyllä tämä oma suosikkini on sci-fi sarjakuvista. Jodorowskyn muukin tuotanto on uponnut niin sarjakuvan kuin liikkuvankin kuvan puolelta. Symboliikan tulkintaa saa Incalia lukiessa vielä treenata, että kaikki aukeaisi, mutta enpä ole kuin kerran vasta lukenut. En pidä uudesta värityksestä, sillä minusta se peittää Moebiuksen viivaa siellä täällä ja sen pitäisi jo olla anteeksiantamaton synti. Sarjakuvan viimeinen "ruutu" oli kyllä todella voimakas!Vähän sama juttu tuon uuden Killing Joken kanssa.
väritys ei tee tälle oikeutta, vaan ikään kuin yrittää tehdä kuvituksesta tosikkomaisempaa.
Incal on pohjimmiltaan komedia.
Incal on Jodon ja Mobben näkemys Marvel-sarjakuvista.
Aika psykedeelinen kokemushan Incal on, enkä minä usko että Jodorowsky new age- spirituaalista trippailua ja mielikuvastoaan on ihan puhtaana parodiana heittänyt kehiin.
Ei, ei, suuri osa jutun hauskuudesta piileekin siinä, että Incal on tehty täysin vakavissaan ja esimerkkinä muille: Näinkin voi sarjakuvia tehdä.
(The Madwoman of the Sacred Heart http://www.amazon.com/Madwoman-Sacred-Heart-
Mainiota tarinaniskentää, vaikka ikävä kyllä tarina jää pahaan cliffhngeriin tuossa pokkarin lopussa.
Niin, minullakin oli hämärä muistikuva siitä, että tarina olisi jäänyt kesken. Jatkosta ei kai ole ollut mitään viitteitä?
Ovatko muuten Metabarons-sarjat missä suhteessa Incaliin? Eikö Jodorowsky ainakin osan niistä ole kirjoittanut?
Sacre-Coeurin sekoilu on tehty selvästi enemmän kieli poskessa kuin Incal (jos se on mahdollista), mutta kaikki mikä on hauskaa ei välttämättä ole parodiaa, vaan todellakin näyttö siitä, että näinkin voi asioita tehdä. Jodorowskyn mielikuvitus on uniikki, eikä Giraud hänestä juuri jälkeen jää. Jos Sacre-Coeurin / Sorbonnen hulluttelua johonkin voisi verrata, niin ehkä Preacheriin, mutta Jodo ja Mobbe hoitavat käytännössä samat dogmat paljon tyylikkäämmin, öööh, sanoisinpa jopa "eurooppalaisen sivistyneesti". Jos itse olisi katolilaisittain kasvatettu, molemmat iskisivät vielä paljon lujempaa.