Kirjoittaja Aihe: The Walking Dead  (Luettu 590 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Riffe

  • Man of Tomorrow
  • Jäsen
  • Viestejä: 659
Vs: The Walking Dead
« Vastaus #120 : 27.10.2015 klo 17:13:13 »
keskeisen hahmon kuolema oikeasti yllätti ja tapa jolla lähtö tuli jopa ärsytti. Jätti myös hieman haikean olon. Hahmo oli kuitenkin henkilökohtaisessa top 4 listassa niistä henkilöistä joiden toivoisi selviävän koko sarjan ajan.
En usko tämän kuolemaan.
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi)

JJalonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 840
Vs: The Walking Dead
« Vastaus #121 : 27.10.2015 klo 21:52:48 »
Kuudennen kauden kaksi ekaa jaksoa olivat ihan parhaiden jaksojen kärki kympissä.

Kolmas jakso olikin sitten taas "kävelevän kuolleen" käsikirjoittama. Siihen oli jotenkin kerätty suunnilleen kaikki mahdolliset juonelliset typeryydet ja keppihevoset. Muistakaa varoa ninja-zombeja.

Samalla aikaisempi oppikin oli ilmeisesti "lähiöparatiisissa" löhöilyn jälkeen päässyt karisemaan myös veteraaniemme mielistä — zombi-ihovoide, anyone?

Ja ei, en myöskään aivan sukkana usko aloituskokoonpanon hahmon poismenoa. 8]

TOSA

  • Jäsen
  • Viestejä: 848
Vs: The Walking Dead
« Vastaus #122 : 27.10.2015 klo 22:20:47 »
Totta kyllä että se luuseri oli siinä kilpenä ja itsekin mietin että selviääköhän sen alla hengissä. Jotenkin vain näytti siltä että luuseri olisi jo revitty siitä päältä paloiksi ja pää oli kyllä jotenkin oudossa kulmassa. Onhan tuo kyllä aika outoa jos zombit lopettavat syömisen luuseriin ja jättävät sen alla olevan syömättä koska hän on sotkeutunut sen pelkurin vereen eikä mihinkään zombien sisälmyksiin? Tarkoittaisi sitä että ihan ihmisen verellä ja liikkumattomuudella pystyisi nykyään zombin mielenkiinnon viemään pois ihmisestä kun aiemmin niiden on pitänyt olla zombeista peräisin. Kuitenkin monesti näytetty kuinka zombit kalvavat liikkumattomasta ruumiista kaiken mahdollisen.

Toisaalta muutkin jäivät niin toivottomiin tilanteisiin ja niistä varmasti selviävät että eiköhän tuokin kuolema joka näytti varmalta ole vältetty. Hirvittää vain ajatella kuinka älyttömällä käänteellä tilanne korjataan seuraavassa jaksossa. Kai joku taas pitää jossain kovaa meteliä joka saa kaikkien zombien huomion :) 

Anonyymi Jaarittelija

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 229
  • "I hate Mondays!"
Vs: The Walking Dead
« Vastaus #123 : 30.10.2015 klo 20:47:47 »
"Kill one man, and you are a murderer.
Kill millions of men, and you are a conqueror.
Kill them all, and you are a god."
Jean Rostand (1894 - 1977)

Riffe

  • Man of Tomorrow
  • Jäsen
  • Viestejä: 659
Vs: The Walking Dead
« Vastaus #124 : 31.10.2015 klo 02:05:06 »
Ja TWD se jatkuu vaan... :o

THE WALKING DEAD Renewed For Seventh Season


Mulle kelpaa varsin mainiosti. Game of Thronesin ohella yksi harvoista sarjoista, jotka ovat ennalta-arvaamattomia, ja kuka tahansa voi heittää henkensä minä hetkenä hyvänsä.

Odotan sarjakuvista tuttua eläintarhaa mukaan tv-sarjankin puolelle.

TOSA

  • Jäsen
  • Viestejä: 848
Vs: The Walking Dead
« Vastaus #125 : 11.11.2015 klo 13:06:55 »
Toisaalta muutkin jäivät niin toivottomiin tilanteisiin ja niistä varmasti selviävät että eiköhän tuokin kuolema joka näytti varmalta ole vältetty. Hirvittää vain ajatella kuinka älyttömällä käänteellä tilanne korjataan seuraavassa jaksossa.
Sarja keskittyi välillä muihin asioihin ja nyt palattiin näihin tapahtumiin.
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi)
Laitoin varmuuden vuoksi spoilerit jos joku ei maanantain jaksoa katsonut
« Viimeksi muokattu: 11.11.2015 klo 13:10:03 kirjoittanut TOSA »

Anonyymi Jaarittelija

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 229
  • "I hate Mondays!"
Vs: The Walking Dead
« Vastaus #126 : 03.04.2017 klo 18:37:09 »
Kansalaiset!!! Medborgare!!! Jos jätätte väliin tänä iltana esitettävän seitsemännen tuotantokauden päätösjakson, ette lainkaan ymmärrä, mistä kahvipöydissä seuraavina päivinä kohistaan!!!

The Walking Dead, FOX, klo 22.00

"Kill one man, and you are a murderer.
Kill millions of men, and you are a conqueror.
Kill them all, and you are a god."
Jean Rostand (1894 - 1977)

Kujis

  • Varastomies
  • Jäsen
  • Viestejä: 731
  • Elämme kovia aikoja ystävä hyvä!
Vs: The Walking Dead
« Vastaus #127 : 04.04.2017 klo 08:30:54 »
Ei mitään ihmeellistä keskustella :-D "kuka pissittikin ketä"on jo vähä väsyttävä teema :-P

TOSA

  • Jäsen
  • Viestejä: 848
Vs: The Walking Dead
« Vastaus #128 : 04.04.2017 klo 13:58:02 »
Täytyy myöntää että tein virheen kun luin walking dead sarjakuvaa pidemmälle kuin missä tv-sarja on. Jotenkin sarjan seuraaminen on ollut sen jälkeen vähemmän yllätyksellista vaikka tapahtumat eivät täysin sarjiksen mukaan menekään. Se mihin sarja nyt jäi tarkoittaa kai sitä että seuraava kausikin osuu vielä kokonaisuudessaan jo luetun sarjakuvan tapahtumiin. Jos oikein venytetään niin vielä sitäkin seuraava kausi osuu niihin numeroihin osittain jos ei jopa kokonaan.

Ymmärrän kyllä nyt paremmin niitä jotka ovat ensin lukeneet sarjakuvaa ja sitten katsoneet tv-sarjaa ja valittaneet että tv-sarja on tylsä. Minulle sarja on kuitenkin ollut tähän asti parasta mitä televisiosta tulee ja toivottavasti saan saman fiiliksen takaisin kunhan päästään niihin tapahtumiin joita en ole vielä lukenut. Samalla kyllä houkuttelisi kovasti lukea sarjakuvaakin eteenpäin :(

Anonyymi Jaarittelija

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 229
  • "I hate Mondays!"
Vs: The Walking Dead
« Vastaus #129 : 30.05.2018 klo 16:03:32 »
Eiköhän tämä ala olla se viimeinen naula arkun kanteen...

Shock News As Andrew Lincoln Departs THE WALKING DEAD

"Kill one man, and you are a murderer.
Kill millions of men, and you are a conqueror.
Kill them all, and you are a god."
Jean Rostand (1894 - 1977)

Kujis

  • Varastomies
  • Jäsen
  • Viestejä: 731
  • Elämme kovia aikoja ystävä hyvä!
Vs: The Walking Dead
« Vastaus #130 : 31.05.2018 klo 06:02:15 »
Kappas vaan. Peräti kaksi päänäyttelijää lähtee. Leskikin.

Mikael Mäkinen

  • maziwapp
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 1 435
  • Ostapa kuule sarjakuvaa.
Vs: The Walking Dead
« Vastaus #131 : 05.04.2023 klo 21:51:35 »
Sarjismiesten Podcastin jälkeen sain itsekin katsottua The Walking Dead tv-sarjan loppuun. Mikä olikin melko pettymys, sillä se olikin "loppu" eikä loppu. Suuri osa juonikuvioista jäi yksinkertaisesti kesken, ja niitä käydään sitten läpi uusissa spinoff-sarjoissa. Käsittääkseni tämä johtuu lähinnä siitä, että Disney plus omistaa nykyään esitysoikeudet The Walking Deadiin ja niiden tuotantoyhtiö jatkaa sarjan tekemistä eri nimillä, jotta pääsisivät kiertämään tätä sopimusta.

Negan ja Maggie jatkavat nimellä TWD: Dead City, Daryl Dixon jatkaa nimellä TWD: Daryl Dixon (vähemmän yllättäen), ja sitten Rick ja Michonne saavat oman sarjansa.