0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.
Et ole ainoa joka laskee sen terävimpään kärkeen. Kyllä minustakin tässä julkaisussa Leirielämää ja Lumottu papukaija erottuvat joukosta nautittavimpina, kolmantena tarinana ehkä Taikatiimalasi. Kirkasta viiden tähden kamaa nekin ovat! Ja taiteellisesti 50-luvun alku toki on Barksin kulta-aikaa. Tarkkaa Barksin top 30 -listaa en pysty laatimaan, mutta voin ehkä joskus toiste jossakin toisessa ketjussa koettaa sitä.
En tiedä kumpia julkaisuja sinun kannattaa ostaa, mutta ainakin tämän suomalaisen julkaisun hinta – laatusuhde on erinomainen. Koko ja paperi totta kai häviävät jenkkikirjoille.
Tuossa uuden pokkarin luettelossa minua vaivaa hivenen myös se, että välillä siinä lukee, että ”julkaistu ensi kerran suomeksi” ja välillä ”julkaistu ensi kerran Suomessa”. Tarkkaan ottaen nämä ilmaisut eivät tarkoita aivan samaa, sillä voisihan teoriassa jokin tarina tai kansikuva olla ilmestynyt Suomessa ruotsiksi tai englanniksi ennen kuin suomeksi (tiedän, että ainakin kansikuvissa on näin käynyt). Lisäksi minusta on kunniaksi, jos tuo ilmaisutapa tällaisessa listassa on aina jokin yksi ja tietty, koska se korostaa luettelon asiallista luonnetta. Muualla kuin luettelossa voidaan puhua julkaisukerrasta vapaammin ja synonyymejä etsien.
Minkähän kokoinen tuo Italialainen versio on?
Juuri näin. Itse asiassa tuo on minusta jopa ikävämpi moka siinä mielessä, että sen huomaa jo vähemmän tarkallakin luennalla. Enhän minä osaa tarinoiden ensijulkaisujen yms tietoja ulkoa - toki oletus on että ne tehdään huolella jos kerran halutaan tieto lisätä - jolloin pelkällä lueskelulla niihin liittyvät virheet jäisi huomaamatta, mutta ilmaisuja koskevat epäjohdonmukaisuudet kyllä osuu silmään.
että koko on 17,3 x 24 cm eli pikkuisen pienempi (noin 1,7 cm x 2 cm pienempi) kuin Barksin kootuissa. Italialaiset muuten pukkasivat koko sarjan ulos yhden ainoan vuoden aikana tahdissa osa per viikko
Barksin viivastahan tässä ei kauheasti pääse nauttimaan (mutta missäpä pääsisi?) mutta noin muuten taide kestää yllättävän hyvin vielä tässä koossa.
Tämän takia kiinnostaisikin todella paljon, jos Sanomat olisi ympännyt mukaan myös nuo artikkelit.
Sekin vaikutti, ettei ole mitään tietoa julkaisusarjan tulevaisuudesta. Vaikka tuntuu turvalliselta olettaa, että mahdollinen seuraava osa sisältäisi Barksia, niin eihän edes se ole varmaa. Jotain ennakkotietoa olisi mukava olla.
Muuten onko kukaan tarkistanut tätä uutta pokkarisarjan ekaa osaa, ettei siinä ole sensuroitu mitään tai siis muuteltu. Siellähän kyllä varoitetaan, että sarjakuva on menneiltä vuosikymmeniltä, joten kaikkea nykyään virastettavaa saattaa tulla vastaan.Luulisin, että ei ole mitään sensuroitu, vaan kaikki on originaalia.