Hiljaisuudesta päätellen Kvaakissa eivät muut seuraa Boom-sarjoja tai hukuttavat ne Luettua-ketjuun.
Last Sons of America on neljäosainen minisarjatärppi siltä varalta, jos tv- tai elokuvaoikeudet laukeaisivat. Ei kyllä näillä eväillä osu, ei vaikka toinen päähenkilöistä on ilmetty Peter Dinklage.
Yhdysvalloissa on tapahtunut jotain scifiä, mistä johtuen maassa ei synny enää lapsia. Lasten ostaminen ja kaappaaminen Etelä-Amerikasta on hyvä bisnes, mutta tarinan päähenkilökaksikko ei ole hyvä ensimmäisessä ja ensimmäinen yritys jälkimmäisessä on iso munaus. Takakonttiin päätyy paikallisen kartellipomon – jonka siunauksella maan lapsikaappausbisnes toimii – ainoa tytär.
Tyttö kuitenkin tahtoo Amerikkaan ja on nähnyt jotain niin järisyttävää, ettei kaksikko edes harkitse tämän palauttamista ja pikaista pakoa maasta. Lopulta tämä järisyttävä paljastus on premissiin suhteutettuna varsin vähäpätöistä. Sanalla voi kuvata myös kartellipomoa, jolla on pari paukuttelevaa alaista ja ihan vain muutama poliisi riittää laittamaan pisteen koko maata hallitsevan kartellihirviön touhuille.
Tarinassa puhutaan osin espanjaa. Tai puhutaan ja puhutaan.
Oletteko koskaan kuullut elokuvaa, jossa espanjaa puhuvat näyttelijät eivät osaa espanjaa vaan lausuvat vuorosanansa ulkoa, vuorosanoissa on kirjoitusvirheitä ja lauseet ovat täysin elotonta kieltä. Jaa, ette ole.
Sarjakuvissa tämä on ihan okei ja varsin yleistä. Kirjoittajan ansioksi on todettava, että ilmeisesti pääosin puhekuplat ovat itse tuotettuja, mutta kuitenkin selvästi sanakirjan ja konekäännöksen varalta tuotettua. Lopussa sitten menee liian työlääksi tai tulee kiire, koska puhekupliin vedetään pitkät matkat tekstit englanniksi "<" ja ">" -merkkien väliin.
Tällainen sekoilu leimaa koko minisarjaa. Kansikuvassa veljistä lyhyelle on lyöty käsiraudat käteen. Sisäsivuilla kyse ei ole ainoastaan lyhytkasvuisesta, vaan hänet kuvataan sanoin ja kuvin epämuodostuneena, jonka toinen käsi on "hylkeenevä". Tästä syystä hänelle ei missään vaiheessa laiteta käsirautoja vaan lamautetaan ampumalla.
Kuvitus kansia myöten on varsin hyvää, mutta valehtelisin ettei tätä lukiessa nouse penis otsaan tämän tästä.