Äänestys

Kenen Marvel Comicsin sarjakuvaikonia piirtäneen henkilön jälki miellyttää eniten?

Ross Andru   
3 (5.3%)
Mark Bagley   
2 (3.5%)
Steve Ditko
5 (8.8%)
Gil Kane      
2 (3.5%)
John Romita Junior
17 (29.8%)
John Romita Senior
19 (33.3%)
Mike Zeck
1 (1.8%)
Joku muu töhertelijä... Mutta kuka?
8 (14%)

Äänestäjiä yhteensä: 49

Kirjoittaja Aihe: Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...  (Luettu 15649 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Anonyymi Jaarittelija

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 230
  • "I hate Mondays!"
Nyt kaikki Marvelin roskasarjakuvia koskaan silmäilleet foorumilaiset äänestämään! Tehkää valintanne annetuista vaihtoehdoista tai tarjotkaa omaa suosikkianne...

Apua muistihäiriöistä kärsiville piruparoille!!! Varsin vaatimaton eikä suinkaan täydellinen lista muista Hämähäkkimiestä aikojen saatossa kuvittaneista artisteista...

  • Arthur Adams
  • Peter Bagge   
  • Mark Beachum   
  • Joe Bennett
  • Mark Buckingham
  • John Buscema
  • Sal Buscema
  • Steven Butler
  • John Byrne   
  • Mike Deodato Junior
  • Terry Dodson   
  • Colleen Doran   
  • Ron Frenz
  • Kerry Gammill
  • Ed Hannigan
  • Mike Harris
  • Fred Hembeck   
  • Francisco Herrera   
  • Klaus Janson   
  • Dan Jurgens   
  • Sam Kieth   
  • Greg LaRocque   
  • Erik Larsen
  • Bob Layton
  • Jae Lee
  • Rick Leonardi
  • Ron Lim
  • Tom Lyle   
  • Todd McFarlane   
  • Bob McLeod   
  • Allen Milgrom   
  • Frank Miller   
  • Jim Mooney   
  • Pat Olliffe   
  • Keith Pollard   
  • Humberto Ramos   
  • Darick Robertson   
  • Marshall Rogers   
  • Luke Ross   
  • Tim Sale   
  • Alex Saviuk   
  • Bill Sienkiewicz   
  • Marc Silvestri   
  • Mike Wieringo   
  • Berni Wrightson
"Kill one man, and you are a murderer.
Kill millions of men, and you are a conqueror.
Kill them all, and you are a god."
Jean Rostand (1894 - 1977)

Samperi

  • Jäsen
  • Viestejä: 172
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #1 : 28.07.2004 klo 12:17:47 »
jr jr teki hämykässä milleriä paremman suorituksen.

siis ääni tupla-jr:lle
Se mikä ei tapa,
sattuu niin samperisti.

Rami Rautkorpi

  • Has been
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 4 048
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #2 : 28.07.2004 klo 12:21:43 »
Ei ole Jazzy Johnny Ring-A-Ding Romitan voittanutta.
"Vaikka onhan joukossa Anssi Rauhalaa ja Rami Rautkorpea, jotka ovat paremmasta päästä verrattuina tekijöihin, joiden taso olisi jokin aika sitten supistunut omakustanteisiin ja sarjakuvaseurojen julkaisuihin." -- Kari T. Leppänen (https://tinyurl.com/ycbb3cw2)

tolppis

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 391
  • Viinissä totuus
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #3 : 28.07.2004 klo 12:35:08 »
Pidän sekä Romitojen Sr&Jr sekä Frenzin että myös Byrnen notta myös Olliffen jäljestä. Kamalan vaikiaa...

Anonyymi Jaarittelija

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 230
  • "I hate Mondays!"
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #4 : 28.07.2004 klo 12:40:30 »
Kamalan vaikiaa...

Valitse nyt joku... Ihan kuka tahansa... Vaikka arpomalla...

Meikäläinenpä nappasi Zeckin! Yeah!


"Kill one man, and you are a murderer.
Kill millions of men, and you are a conqueror.
Kill them all, and you are a god."
Jean Rostand (1894 - 1977)

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 915
  • Kuka mitä häh?
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #5 : 28.07.2004 klo 12:43:18 »
Steve Ditkolle pitäisi varmaan ponnarit antaa, koska hän sentään kehitti koko hahmon visuaalisen asun ja keksi useammankin jipon Hämärin varustukseen, Stan Leen vaikutuksen jäädessä lähinnä (Ditkon mukaan) nimen ja ranskalaisin viivoin hahmotellun juonisynopsiksen varaan.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 164
  • <><
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #6 : 28.07.2004 klo 14:57:38 »
Kärkikolmikossa John Romita sr., Steve Ditko ja John Byrne. Ihan siinä kärkkymässä myös Gil Kane, John Romita jr. ja Bob Mcleod. Rick Leonardin/Al Williamsonin Hämis 2099 oli myös komeaa.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Rac

  • Jäsen
  • Viestejä: 894
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #7 : 28.07.2004 klo 16:19:17 »
Entten-tentten -taktiikalla John Romita Sr.
"Excuse me. Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?" -Batman

kaltsu

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 899
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #8 : 28.07.2004 klo 17:39:24 »
Kova valinta Ditkon ja pappa-Romitan välillä :-\

Ditkolla on täysin omintakeinen ja hieno tapa piirtää ja hän antoi Hämähäkkimiehen olemukselle todella paljon. Hämähäkkimies liikkuisi elokuvissakin taatusti aivan erilailla jos sarjaa olisi alunperin piirtänyt Ditkon sijasta joku muu.

Harmittaa muuten pirusti kun Egmont ei Ihmesarjoja aloittanutkaan Ditkon Hämähäkkimiehillä... (tuli amerikkalainenki kokoelma joskus pois myytyä) :(

Ditkon maailma on ehkä (kuitenkin) liian monimutkainen ja synkkä (?!) Hämähäkkimiehelle. Näen seittisankarimme paljon mieluummin Romita seniorin selkeässä ja niin puhtoisessa maailmassa katoilla hyppelemässä ja kuvankauniiden naisten kanssa hätää kärsimässä. Ääni papalle.

Jos miinuspisteitä saisi antaa, ne kapsahtaisivat armotta nuoremmalle Romitalle ja Mcfarlanelle. Yäääääk.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 435
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #9 : 29.07.2004 klo 15:19:35 »
JR Seniorin ja Stan Leen aikaan siinä 60-70-luvun taitteessa tehtiin parhaimmat jaksot. Ditkon jaksot olivat vielä aika hiomattomia, ainakin ihan aluksi. Näihin uusiin kuvittajiin en ole ihastunut. Jotkut on sitä paitsi aika kauheita, Spidey vääntyilee kummallisesti ja väritys tekee kiillotetun muovin näköiseksi kaiken. Vanha kunnon kökkörasteriväritys toimii, kumma kyllä, parhaiten. Tai mustavalkoisinahan noikin Romitan kuvat on tuntunu sittenkin parhaimmilta.

Timo

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 915
  • Kuka mitä häh?
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #10 : 29.07.2004 klo 15:52:06 »
Ihan uusimmissa Häkkäreissä on ollut piirustajana joku kamala Foord Farlane -kopio, joka piirtää kumiraajoja ja naamoista on vähintään 3/4 silkkaa leukaa.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Laine, Jukka

  • Jäsen
  • Viestejä: 37 308
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #11 : 29.07.2004 klo 17:34:45 »
Ditko on paras. En ole ikinä ymmärtänyt vanhemman Romitan faneja. Äijähän piirsi kuin herttasarjaa. Ja sellaista hän aikaisemmin tekikin. Nuorempi on paljon parempi.

Stan Leen käsikirjoittaminen poikkesi nykyisin ymmärretystä aika paljon. Mies kirjoitti yhden numeron juonen muutamalla lauseella, piirtäjä piirsi 20 sivun tarinan ja sitten vasta Stan keksi vuorosanat. Sitten viimeistely.

Vertailuksi kannattaa katsoa vaikka alkukielisen Sandmanin Dream Country -albumi jossa on mukana Calliope-tarinan pikkutarkka kässäri Neil Gaimanilta. Muistaakseni suomenkielisessä albumissa tuo oli jätetty pois. Gaiman määrää hyvinkin tarkkaan mitä sarjakuvassa on ja mitä ei. Stan Lee oli siis PALJON suuripiirteisempi.

Ai niin, nimen Spider-Man keksi Jack Kirby.

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 227
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #12 : 29.07.2004 klo 18:34:29 »
John Romita Junior on hyvä JA tuottelias piirtäjä, joka ei ole missään vaiheessa lopettanut oikeiden sankareiden piirtämistä ja häipynyt Imagen pin up -talliin (ainakaan tietääkseni). Pisteet hänelle, vaikka unohtumattomimmat työnsä eivät välttämättä Hämistä olekaan. Senkin parissa JR Jr. on kuitenkin pitkän urakan tehnyt.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 164
  • <><
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #13 : 29.07.2004 klo 21:06:00 »
Toi Leen käsikirjoitustyyli oli todella mielenkiintoinen. Se samalla mahdollisti monen sarjan samanaikaisen kirjoittamisen. Ja antoi piirtäjälle paljon vapauksia. Käytännössähän piirtäjä oli mukana tekemässä juonta.
Toi Marvel-tyylin tarinantekotapa kyllä kiehtoo ja oon itekin tehnyt omaa sarjaani sillä tavalla. Oman lisänsä tuo se, että joku muu kuin minä kirjoittaa dialogin.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

O.K.

  • Jäsen
  • Viestejä: 531
Re:Kaikkien aikojen kovin Hämähäkkimies-kuvittaja...
« Vastaus #14 : 29.07.2004 klo 23:16:43 »
Rick Leonardin/Al Williamsonin Hämis 2099 oli myös komeaa.
Oi hitsin vitsi, mie tykkäsin tuosta ihan älyttömästi, vieläkin tykkään. Ainoa omistamani spessu tuosta sarjasta on (äärimmäisen pienen) trikoosankarikokoelmani ehdoton helmi.