Kirjoittaja Aihe: Punk?  (Luettu 42006 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Antti Vainio

  • Karpaattien nero
  • Jäsen
  • Viestejä: 4 320
Re: Punk?
« Vastaus #30 : 24.02.2005 klo 09:35:03 »
kyllä se minusta putoaa, Sokeri-Sakari on melko punk, vaikkei juokaan kiljua vaan Chateau Vadeautä
"This country sucks. It's all about the nature and who the fuck cares about the nature".

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 915
  • Kuka mitä häh?
Re: Punk?
« Vastaus #31 : 24.02.2005 klo 10:54:24 »
Joo juu, mutta Sokeri-Sakari diggaa myös "harmaaviiniä":

"Sitä kun tehdään appelsiininkuorista ja hiivasta! Joka käy mahassa! Mutta parasta punkkua saa huolto-asemilta."
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

dbc

  • Jäsen
  • Viestejä: 76
Re: Punk?
« Vastaus #32 : 15.03.2005 klo 21:16:21 »
Punk on ehdottomasti vaikuttanut DROLICA-sarjikseen.
http://www.drolica.coms.ph

m

  • Vieras
Re: Punk?
« Vastaus #33 : 15.03.2005 klo 23:45:57 »
Jimbo

Frank N. Furter

  • Jäsen
  • Viestejä: 94
Re: Punk?
« Vastaus #34 : 03.04.2005 klo 00:23:34 »
Minusta myös Pat Millsin ja Kevin O´Neillin Marshal Law on aika punk. Auktoriteetteja edustavia supersankareita teurastetaan ja koko sarjakuvassa on anarkistinen ja väkivaltainen asenne. Puhumattakaan itse Marshallin asusta.

Tafel

  • Jäsen
  • Viestejä: 82
Re: Punk?
« Vastaus #35 : 09.04.2005 klo 22:07:51 »
Mainittiinko jo internetsarjakuvaa http://www.nothingnice.com/? En seurannut keskustelua kovin tarkoin joten en tiedä.
...Et maintenant, bon voyage!

olli N

  • Vieras
Re: Punk?
« Vastaus #36 : 22.09.2005 klo 19:29:47 »
 Jyrki Nissinen on melko Punk. Vaikka ei sinällään punkkareita käsittelekään ja uusimmassa albumissa "Kokis-kari" nimisellä hepulla oli legendaarisen Rattuksen t-paita yhdessä ruudussa.

devilis6

  • Mr.Devilish
  • Jäsen
  • Viestejä: 610
  • To Live Is To Die...
Re: Punk?
« Vastaus #37 : 20.10.2005 klo 22:50:16 »
STUPID F* on erittäin PUNK.
Tsekatkaa vaikka:
http://www.stupidf.cjb.net

Sil5i

  • Vieras
Re: Punk?
« Vastaus #38 : 31.10.2005 klo 22:05:31 »
Mielenkiintoisin löytämistäni/lukemistani punk albumeista on XXX. Siinä joukko semmosia vaihtoehto nuorukaisia nousee taistoon "Exxon" (öljy-)suuryhtiötä vastaan, joka on oikein huolella luotu vastenmielinen mahti pahis (tylyt alistajat).

Aika monet Jamie Delanon (Hellblazer+++) jutuista on punk-henkisiä tavalla ja toisella vaikka ei niissä irokeesejä ja niittirotseja olekkaan (Liiman imppaus taitaa nykyään olla vaan pikku bonus).

"Aktoriteettejä on kunnioitettava!" (Mikki Hiiri)
« Viimeksi muokattu: 31.10.2005 klo 22:11:19 kirjoittanut Sil5i »

ranxerox

  • Vieras
Re: Punk?
« Vastaus #39 : 31.10.2005 klo 22:17:24 »
ranxeroxissa on aika punk fiilis, vai mitä sanotte ihmiset? punkin ilmapiiri, ilmariihi...
pönkkiä pesään, niin kuin vanha kansa sen ilmaisee.

JOHNNY ROTTEN IS STIL ALIVE!

tolppis

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 391
  • Viinissä totuus
Re: Punk?
« Vastaus #40 : 01.11.2005 klo 13:26:57 »
Luen muuten just Johnny Rottenin alias Lydonin elämänkertaa.

Jees, toi XXX on todella hieno sarjakuva etenkin juonellisesti eikä piirrostyössäkään ole moittimista. Asiaa. Lukenut sen kirjastosta monen monituiseen kertaan, ostaisin muuten mutta on aika tyyris. Vielä en ainakaan ole raaskinut.

devilis6

  • Mr.Devilish
  • Jäsen
  • Viestejä: 610
  • To Live Is To Die...
Re: Punk?
« Vastaus #41 : 24.11.2005 klo 00:23:04 »
Oletteko tutustuneet äijään nimeltä GG ALLIN?

Löytyy mm. täältä:
http://www.ggallin.com/

Ukko oli todella PUNK!

Anarkiaa!!!

Antti Vainio

  • Karpaattien nero
  • Jäsen
  • Viestejä: 4 320
Re: Punk?
« Vastaus #42 : 24.11.2005 klo 18:59:12 »
Jos ette usko edellistä niin katsokaapa herrasta kertova elokuva Hated joka on kohtuullisen äärimmäistä tavaraa
"This country sucks. It's all about the nature and who the fuck cares about the nature".

Mikko A

  • Jäsen
  • Viestejä: 356
  • ostan omakustanteita - uudet & vanhat - tarjoa!
Re: Punk?
« Vastaus #43 : 12.07.2006 klo 23:11:31 »
GG Allin on mukana mm. Affliction video kokoelmalla jossa esim. Mike Diana tyttökaverinsa kansa lukee ääneen omia sarjakuviaan. Kamera seuraa ruutu kerrallaan tarinaa ja pariskunta lukee puhekuplat. Esimerkillisenä nuorukaisena Mike toisessa pätkässä työntelee krusifiksia hanuriinsa ja kolmannessa yrjöää raamatun & jenkkilipun päälle, kaikki tämä "omassa huoneessa" iskän yläkerrassa, heh..
Tämä lienee tarpeeksi punk ? Mike Dianan jutut ei ole punk mitenkään poliittiselta kannalta katsottuna, mutta edustaa samantyyppistä rappiota kuin GG.

Suomesta voisi heti mainita vaikka MORSIAN tai DALLAS lehdet jotka lienee punk sarjakuvaa ? Tuskin SLADDIkaan kaukana punkista on.
Ja entäs NUUKA-NAUTINTO ? Lehti ei ole puhdas sarjislehti vaan punk/rock/sarjis. Lehdet on 70 luvun lopusta ja ellen väärin ole ymmärtänyt, suurinosa, ellei jopa kaikki näistä lehden lukuisista Tilsa sarjakuvista on jäänyt julkaisematta muualla. Onko originaalit ja/tai lehdet kenties kateissa? Mainioita juttuja noissa on ja joku voisi vaikka väsätä Tilsa bootleg kokoelman ;)
 Olihan noita punk/sarjis pienlehtiä ihan sikana juuri punkin sekä omakustannelehtien kulta-aikana.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 15 910
Re: Punk?
« Vastaus #44 : 13.07.2006 klo 00:01:29 »
Punk-aiheista sarjakuvaa?
yksi mainio on Pounded, tekijöinään Brian Wood & Steve Rolston.
Kertoo Heavy Parkerista punk-bändin laulajasta joka on suurin piirtein yhtä aito kuin kolmen euron kolikko.
Punk-skeneä, seksiä, pettämistä,huonoa huumoria, epämiellyttäviä ihmisiä ja tarpeetonta väkivaltaa.
Kuulostaa täydelliseltä sarjakuvalta ja tavalliselta päivältä Turussa.
Ja kyllä tässä sarjiksessa osa punk-koviksista on lainannut ulkonäkönsä Biohazardilta.

Tämä on sitten taas kyllä enemmän skata kuin Punkkia mutta jos nappaa niin nappaa: http://www.21deadmonkeys.com/archive.html