Seuran toiminta

Suomen sarjakuvaseura ry on sarjakuva-alan kattojärjestö. Helsingissä sijaitsevaa toimistoamme, kuten koko yhdistystä, pyöritetään vapaaehtoisvoimin. Toiminnan näkyvintä puolta ovat vuosittainen Helsingin sarjakuvafestivaali ja Sarjainfo-lehti.

Näille sivuille olemme keränneet paljon sarjakuvatietoa. Pyydettäessä vastailemme sarjakuvaa koskeviin kysymyksiin, välitämme sarjakuvatekijöiden ja kouluttajien yhteystietoja sekä konsultoimme näyttelyjen ja kurssien järjestämisessä.

Seuran tarkoitus on lisätä sarjakuvan arvostusta. Haluamme edistää hyvän sarjakuvan tuntemusta ja sarjakuvien kriittistä lukemista. Kotimaisen sarjakuvan hyväksi toimimme muun muassa osallistumalla virallisten tukitoimien kehittämiseen ja tekemällä yhteistyötä sarjakuvapiirtäjien ammattijärjestön sarjakuvantekijät ry:n kanssa.

Jäseniä meillä on noin 800. Sinäkin olet tervetullut mukaan! Yhdistyksen puitteissa pääset tutustumaan piirtäjiin, ideoimaan ja tekemään mielenkiintoisia sarjakuvahommia.