Pelasta Suomen sarjakuvaseura!

Suomen sarjakuvaseura on vaikeuksissa. Opetus- ja kulttuuriministeriön tuet jäivät saamatta. Pelasta seura liittymällä jäseneksi tai antamalla kulttuurilahja!

OKM:n yleisavustuksen saamatta jääminen vaarantaa seuran koko toiminnan. Liittymällä jäseneksi tai antamalla kulttuurilahjan voit turvata toiminnan.

Kulttuurilahja on Kansan Sivistysrahaston luoma palvelu, joka mahdollistaa tuen antamisen ilman pelkoa Poliisihallinnon tulkintoja rahankeräyslaista. KSR valitsee hankkeet, joiden tukemiseen se haluaa osallistua. Kansan karttuisan käden lisäksi sivistysrahasto tukee hanketta lahjoittamalla tehtyihin lahjoituksiin oman 20 prosentin lisäosuuden (eli 100 euron lahjoitus tuo 120 euroa seuralle). Lahjoitus menee suoraan seuran hyväksi, KSR ei ota kuluja välistä. Kulttuurilahja on Kansan Sivistysrahaston mainoslauseen mukaan panos luovuuden, rohkeuden ja uskalluksen tukemiseen.

Tätä kirjoitettaessa Suomen sarjakuvaseuralle on annettu jo yli sata kulttuurilahjaa. Tue sinäkin!

Anna kulttuurilahja

Kvaakissa on keskusteltu seuran joukkorahoituksesta