OPM:n avustusmääräraha nousi – sarjakuvatapahtumat toteutuvat

Suomen Sarjakuvaseura ry sai 18 000 euroa Helsingin sarjakuvafestivaalien järjestämiseen ja Sarjakuvakeskus KEMI ry 12 000 euroa Kemin kansainvälisten sarjakuvapäivien kuluihin. Kulttuuritapahtumien tukihakemuksia jätettiin 166 kpl – yhteensä lähes 5,8 miljoonan euron edestä.

Aikaisempiin vuosiin verrattuna OPM:n Suomen Sarjakuvaseuralle myöntämään avustukseen tuli ns. inflaatiokorotus. Samaan aikaan Ministeriön Sarjakuvaseuralle jakama toiminta-avustus on kuitenkin pienentynyt.
Tänä vuonna järjestöistä ainakin Sarjakuvantekijät ry on ehtinyt jo saamaan tukea kotimaisin voimin lapsille tehtävän sarjakuvajulkaisunsa tuottamiseen.
Alkuvuodesta Kemin Sarjakuvakeskus käväisi Kauppalehden protestilistalla. Kemin taloudellinen tilanne korjaantui kuitenkin jo ennen eilistä apurahapäätöstä. Tämänvuotiset festaripäivämäärät ovat: Kemi 21.-23.5. ja Helsinki 18.-
19.9.

Sarjakuvaseuran kannalta nihkeästi käynnistynyt apurahavuosi kääntyi OPM:n avustuksen myötä parempaan. Alkuvuodesta julkistettu Suomen Kuttuurirahaston jako kohteli Seuraa hieman kaltoin. Avustusta ei tippunut yhdistyksen mittakaavassa massiivisen oloiseen kirjastohankkeeseen. Kirjastokeskus Araliksen tiloihin sijoitetun Suomen Sarjakuvaseura ry:n kokoelman luetteloiminen ja tietokantaan vieminen on kesken. Sarjakuvaseura ei myöskään pysty tarjoamaan kirjaston yhteydessä tietopalvelua.
Erityisen pahoillaan yhdistyksen puheenjohtaja, Reija Nieminen, on siitä että, Valtakunnallinen Lasten sarjakuvakilpailu jäi ilman tukea. Kyseessä kun on epäkaupallinen ja pyyteetön lasten harrastustoiminnan tukeminen.

Lähteet:
Kauppalehti 13.2.
HS kulttuurisivut 3.3.
OPM / Sarjakuvatapahtumien saama tuki