Jonna Kuitusesta Suomen sarjakuvaseuran puheenjohtaja

Jonna Kuitunen Tampere Kuplii -festivaalilla 2016. Kuva: Henry Söderlund.
Jonna Kuitunen Tampere Kuplii -festivaalilla 2016. Kuva: Henry Söderlund.

Eilen pidetyssä Suomen sarjakuvaseuran vuosikokouksessa seuran puheenjohtajaksi valittiin Jonna Kuitunen.

Kuitunen on muotoilija ja sarjakuvataiteilija. Hän on opiskellut Karelia-ammattikorkeakoulussa ja työskennellyt erilaisissa tehtävissä Sarjakuvakeskuksella Helsingissä. Vuosina 2014-2016 puheenjohtajana ollut Ville Hänninen luopui tehtävästä.

Vuosikokouksessa pohdittiin myös seuran monien nettisivujen yhdistämistä. Kvaak.fi jatkaa omana sivustonaan.

Suomen sarjakuvaseuran Sarjakuvakeskus avaa tänään uudessa osoitteessa Kalliossa (Porthaninkatu 9). Samoihin tiloihin tulee Turun Sarjakuvakaupan kolmas myymälä ja vielä nimeämätön galleriatila. Ensimmäisenä näyttelynä galleriassa on Petri Hiltusen Koukussa taikaan.

Turun Sarjakuvakaupan järjestämässä avajaispäivän ohjelmassa tänään 24.11. klo 12–18 on sarjakuvataiteilijoiden vierailuita, signeerauksia, musiikkia sekä pientä tarjoilua. Varmistuneita vieraita ovat sarjakuvataiteilijat Ossi Hiekkala, Milla Paloniemi, Petri Hiltunen ja Pauli Kallio sekä musisoimassa Juuso Paaso.

* Jonna Kuitusen sarjakuva “Ja äkkiä minulla ei ollut enää työtä, kotia tai moottoripyörää”. Yle Uutiset 2.4.2015
* Sarjakuvakeskus muuttaa Kallioon ja Turun Sarjakuvakauppa Helsinkiin. Sarjainfon uutiset
* Kvaakissa tietoja ja keskustelua Turun Sarjakuvakaupan Helsingin myymälästä