Kirjoittaja Aihe: Profiili sanomalehteen?  (Luettu 4104 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Ossi Hiekkala

  • Archipictor
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 735
  • archipictor.com
Profiili sanomalehteen?
« : 12.11.2005 klo 19:38:05 »
Mitä väriprofiilia ja millaisia asetuksia on syytä käyttää, kun meinaa lähettää materiaalia sanomalehteen? Entä kun on kyse harmaasävykuvasta?

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Re: Profiili sanomalehteen?
« Vastaus #1 : 13.11.2005 klo 21:01:14 »
Ehkä paras olisi pyytää sanomalehden toimitusta lähettämään käytetty profiili tai sitten kertomaan mikä se on, jos se on joku yleinen. Tämä koskee molempia mustavalkoista ja värillistä.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Jarmo

  • tyhmä nilkki
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 164
  • Varokaa metaforista deformaatiota.
Re: Profiili sanomalehteen?
« Vastaus #2 : 13.11.2005 klo 23:26:30 »
Vähän riippuu juu. Mutta tuossa nyt hesarin profiili, ei ne muutkaan niin hirveästi eroa.

http://medianetti.helsinginsanomat.fi/1101979581610

Sihvonen

  • Vieras
Re: Profiili sanomalehteen?
« Vastaus #3 : 14.11.2005 klo 00:01:38 »
Ääh mun kokemuksen mukaan on ihan sama mitä profiileja käyttää, värit menee kuitenkin aina ihan persiilleen.

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Re: Profiili sanomalehteen?
« Vastaus #4 : 28.12.2005 klo 03:01:14 »
Mitä väriprofiilia ja millaisia asetuksia on syytä käyttää, kun meinaa lähettää materiaalia sanomalehteen? Entä kun on kyse harmaasävykuvasta?

Väriprofiili riippuu painosta, mutta mustavalkoisessa harmaasävykyvassa kannattaa muistaa, että sanomalehtiopaperi on imevämpää kuin tavallinen painopaperi - prosentteja kertyy helposti lisää tyhjästä.

Jos et erikseen hae valokuvamaisuutta, kannattaa mun mielestäni jättää valkoinen pää kokonaan auki - valokuvissa sellainen 2-4% tuo kaivatun 6% harmaan. Musta pää on jossain 90%-94% alueella, enempi saa musteen valumaan.

Värikuvia säätäessä kannattaa avata selective colours -valikko, ja poistaa keltaisista kaikki sininen, ja toisinpäin. Muuten kuva saa omituisen vihreän sävyn, kun paperi alkaa imeä. Myös mustan prosentteja väreissä laskiessa kannattaa muistaa, että prosentit kasvavat imevällä paperilla.