Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Kolumnit ja matkaraportit:
Mike Diana, epäsiveellinen
(15.04.2018 klo 08:07:48)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
24.02.2019, klo 06:11:54
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
471892
viestiä
10489
aihetta kirjoittanut
7364
jäsentä. Uusin jäsen:
piirtäjä1
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
Pakanat
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
2
[
3
]
4
5
6
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Pakanat (Luettu 22896 kertaa)
Timo Ronkainen
professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 17 845
"Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Pakanat
«
Vastaus #30 :
26.11.2013, klo 10:26:25 »
Maksettu!
En ole huomannut omassa Pakanat ykkösessä tuommoista vikaa. Ehkä sitä ei kannata ihan barbaarivoimin avata?
Timo
tallennettu
http://timoronkainen.net/
matkamies
taiteellinen maatalousmies
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 621
Ukon lapset
Vs: Pakanat
«
Vastaus #31 :
26.11.2013, klo 11:19:00 »
Kun berserkkiraivo iskee, ei ehkä kannata yrittää lukea samalla sarjiksia?
tallennettu
Historiasta opimme ettei ihminen opi historiasta mitään..
CryingBlueRain
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 959
"Rapistuva natsikolossi etsii pelastajaa"
Vs: Pakanat
«
Vastaus #32 :
26.11.2013, klo 11:42:06 »
Oma kappaleeni on kestänyt suhteellisen kovakouraista käsittelyä reissulukemisena.
tallennettu
Ilman kielioppia ja historiankirjaa
ei ole mitään,
yksitoista tyttöä, yksitoista pensasta
ei ole mitään.
matkamies
taiteellinen maatalousmies
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 621
Ukon lapset
Vs: Pakanat
«
Vastaus #33 :
29.11.2013, klo 20:53:49 »
Ei oo kuin vähän päälle satasesta kiinni. Jos tilasit jo itselle, älä unohda serkkuja ja niiden kavereita.
tallennettu
Historiasta opimme ettei ihminen opi historiasta mitään..
Kuikka
Jäsen
Poissa
Viestejä: 234
Sika joka ei lennä on pelkkä sika.
Vs: Pakanat
«
Vastaus #34 :
29.11.2013, klo 22:10:32 »
Aaaarghh, tilasin! Tilasin! TILASIN!!!
tallennettu
Mikael Mäkinen
maziwapp
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 284
Ostapa kuule sarjakuvaa.
Vs: Pakanat
«
Vastaus #35 :
28.12.2013, klo 13:46:55 »
Pakanoiden toisen osan painoon tarvittava rahasumma on saatu kokoon, ja nyt odotetaan vain että paino palaa joululomilta ja pääsee painamaan!
tallennettu
Musta Ritari kustannus
Sotakirjasto
Darth Mika
Insinööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 723
The Comics be with us...always!
Vs: Pakanat
«
Vastaus #36 :
17.01.2014, klo 22:14:44 »
Meinaatteko ehtiä työntää ton Pakanat osa 2 tonne sarjakuva-Finlandiaan tänä vuonna?
tallennettu
"Opinions are like assholes, everybody has one" (The Dead Pool, 1988 Clint Eastwood)
Mikael Mäkinen
maziwapp
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 284
Ostapa kuule sarjakuvaa.
Vs: Pakanat
«
Vastaus #37 :
22.01.2014, klo 12:21:33 »
Pakanoiden toinen osa julkaistaan lauantaina 8.2 Turun sarjakuvakaupalla Turussa. Samalla avataan Pakanoiden näyttely samassa tilassa. Tule siis sinne, tai olet neliö!
Tuona lauantaina hakea myös ennakkotilattuja albumeita. Muuten ennakkotilaukset lähetetään 10.2.
Paikalla totta kai myös Tuomas Myllylä!
tallennettu
Musta Ritari kustannus
Sotakirjasto
Curtvile
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 15 048
Vs: Pakanat
«
Vastaus #38 :
09.02.2014, klo 18:06:04 »
Pakanat toinen kirja jatkoi samalla koskettavalla linjalla kuin alkuosansa.
Viikinkiaikaan sijottuvaa sarjakuvaa kun ei liiaksi ole ylipäätään.
kalevalainen kytkös sen kun parantaa ennestään.
Kiitän myötävaikuttaneita tahoja lauantain osalta niin keskusteluista,
näyttelystä
, herkistä piirroksista, epäterveistä virolais-saksalaisista mongolisotalordeista, autokyydeistä, tarjoilusta ja saunastakin.
Trilogian kolmannen osan jälkeen voisi toivoa jonkinlaista annotoitua yhteislaitosta, paitsi siitä miten sivut ovat syntyneet ja millä tekniikalla, mihin alkuperäiskokoon sekä referoiden käytettyä historiallista refemateriaalia myös se että irtopäiden määrä ja muu Pakanain sielukkuus olisi valmiiksi ynnättynä.
Ainakin yksi ostaja löytyisi.
Koska jotkut asiat vaan on normaalimpia irtopäillä.
Lainaus
Sahtia juodaan ja häitä juhlitaan...
...mutta sulhasta ei ole lainkaan kutsuttu.
«
Viimeksi muokattu: 09.02.2014, klo 18:29:41 kirjoittanut Curtvile
»
tallennettu
CryingBlueRain
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 959
"Rapistuva natsikolossi etsii pelastajaa"
Vs: Pakanat
«
Vastaus #39 :
09.02.2014, klo 18:43:57 »
Juu,
Pakanat 2
on luettu ja kelpo tavaraksi todettu. Tarina säilyttää mielenkiintoisuutensa ja piirrostyö on kehittynyt. Kolmatta osaa odotetaan suurella kiinnostuksella.
tallennettu
Ilman kielioppia ja historiankirjaa
ei ole mitään,
yksitoista tyttöä, yksitoista pensasta
ei ole mitään.
Curtvile
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 15 048
Vs: Pakanat
«
Vastaus #40 :
09.02.2014, klo 23:01:40 »
Pakanat 2ssa varsinkin se miten ensimmäisestä osasta tuttu Ibn Ammarn tässä yhdisti ainakin itselle paitsi myöhempien aikojen historialliset hahmot Ibn Battutan ja oikeamman ajankohdan Achmed Ibn Fadlanin, ulfberht-miekat ja kansalliseepoksemme myyttisrunolliset hahmot niin sulavasti että nostan kuvitteellista hattuani tekijälle.
tallennettu
matkamies
taiteellinen maatalousmies
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 621
Ukon lapset
Vs: Pakanat
«
Vastaus #41 :
10.02.2014, klo 14:50:08 »
Sydäntä lämmittää aina kun joku huomaa näitä pieniä yksityiskohtia.
tallennettu
Historiasta opimme ettei ihminen opi historiasta mitään..
Miha
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 475
hyvää amatööritasoa
Vs: Pakanat
«
Vastaus #42 :
12.02.2014, klo 22:08:53 »
Kirjat saapuivat tänään postista ja luin ne molemmat putkeen yhdellä istumalla, mikä on minulle nykyään äärimmäisen harvinaista.
Nopea tajunnanvirtakritiikki: Pidin todella paljon. Oma mielipiteeni on että Myllylä on yksi parhaista tarinankertojista tässä maassa. Lukukokemus tuntuu teeskentelemättömältä, tekijän innostus paistaa selvästi läpi, mutta kaikki pysyy kasassa - itsevarmuuden paistaessa kerronnasta ja aihepiirin käsittelystä. Ilman pyllistystä mihinkään suuntaan. Hahmot olivat kiinnostavia ja eläviä, ja juoni mukaansatempaava.
Jottei mene ihan selkääntaputteluksi niin todettakoon että tussaus voisi olla parempaa, ja parissa kohtaa ruudut olivat sotkuisia, mutta asennot ja ilmeet sekä varjostukset kaikki toimivat juuri siellä missä se oli tärkeintä - tarinankerronnassa.
Siveltimellä tästä voisi tulla hyvinkin miellyttävää jälkeä. Positiivista oli selvästi kasvatettu originaalikoko toisessa albumissa joka teki paneeleista vähemmän tukkoisia.
Tai jos ei muuta niin ainakin minulle toimi.
Odotan kovasti kolmatta osaa ja aion kehua tätä muillekin. Toivoisin että näitä tulisi vielä monta lisää.
tallennettu
http://www.lopunpera.fi
http://peliala.wordpress.com
http://mrinne.blogspot.com/
http://www.dmoleyk.com/
Curtvile
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 15 048
Vs: Pakanat
«
Vastaus #43 :
12.02.2014, klo 22:15:19 »
Lainaus käyttäjältä: Miha - 12.02.2014, klo 22:08:53
Jottei mene ihan selkääntaputteluksi niin todettakoon että tussaus voisi olla parempaa, ja parissa kohtaa ruudut olivat sotkuisia, mutta asennot ja ilmeet sekä varjostukset kaikki toimivat juuri siellä missä se oli tärkeintä - tarinankerronnassa.
Siveltimellä tästä voisi tulla hyvinkin miellyttävää jälkeä.
Positiivista oli selvästi kasvatettu originaalikoko toisessa albumissa joka teki paneeleista vähemmän tukkoisia.
Sattuneesta syystä tiedän että sivellintäkin on käytetty, terien ja kuitukärkitussien lisäksi. Jos en väärin ymmärtänyt enemmän kuin sivellintussikynää.
Ei että se väärin ymmärtämiseni olisi uutta tai ihmeellistä.
Mutta kynäpornoilijana itsekin odotan mihin suuntaan kolmos-osa kääntyy.
tallennettu
Jora
Jäsen
Poissa
Viestejä: 51
Kvaak!
Vs: Pakanat
«
Vastaus #44 :
12.02.2014, klo 22:18:50 »
Pakanat 2 on mitä parhain teos! Jyllhiä, kylmiä, sulia, sammaleisia, suomalaisia maisemia, napakkoja vuorosanoja, dynaamisia toimintakohtauksia, hyvin sommiteltuja kuvia yms.
Itsensä pystyy melkein kuvittelemaan mukaan kohtauksiin: lähtemään sotaan revontulisena yönä, partioimassa muurilla lumipyryssä, istumassa simasuin juhlasalissa, saunomassa sotapäällikön kanssa.
Dialogi taiteilee infolastauksen ja autenttisen ajankuvauksen välillä onnistuen kertomaan lukijalle kaiken tarpeellisen monimutkaisesta valtatilanteesta jättämättä kuitenkaan hahmoja taka-alalle. Henkilöt ovat eläväisiä ja aikaansaavia, ja jo Rhenuksen reipasotteiset letkautukset sopivat kunkin suuhun. Lukijan on helppo nähdä tarina jokaisesta näkökulmasta ja kannattaa kaikkia hahmoja yhtä aikaa (vaikka päähenkilö on tietenkin äijämäisyydessään suunniteltu lukijan suosikiksi kylmäkiskoisuudestaan huolimatta).
Jokaiselle hahmolle on keksitty tehokas luonnehdinta, joka antaa heille sopivasti väriä. Kuvaukset tuntuvat kumpuavan suoraan miljööstä itsestään ja elävöittävät tarinaa kummasti. Esimerkiksi kun Ivarr Korppi tanskalaisineen esitellään, osataan kertoa huhua halkaistusta kallosta ja Odinin korpeista. Se jos mikä maalaa lukijalle kiehtovan kuvan hahmosta! Kikka on vanha mutta mikäs siinä, varsinkin taitavissa käsissä.
Ilmarinen toimii hyvin sivistyneenä kontrastina, joka tuo esille suomalaisten raakalaismaisia tapoja, mutta joissain kohtaa Väinämöisen kommentit Pohjolan selviytymismentaliteetista suhteessa etelän leppoisaan eloon tuntuivat tulevan suoraan käsikirjoittajan kynästä eivätkä hahmon itsensä suusta. Monologeja voisi ehkä hieman keskeyttää toisten hahmojen vuorosanoilla.
Rhenuksessa oli jo kunnon valtaistuinpelijuoni salamurhineen ja legioonien sijoitteluineen. Hyvä että Pakanoissakin on päästy kunnolla vauhtiin ja viikinkinen maailmakin saa osansa kunnon tarinankehityksestä.
tallennettu
Sivuja:
1
2
[
3
]
4
5
6
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.18
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines