Kirjoittaja Aihe: Verkkosarjakuvia  (Luettu 166958 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

echramath

  • Suomen Hakki Hamsteri -kerhon puheenjohtaja
  • Jäsen
  • Viestejä: 3 433
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #195 : 17.07.2014 klo 18:03:40 »
Bouletin blogista löytyi tällä kertaa paitsi uusi päivitys myös video, jossa tyyppi piirtää. Tussilla suoraan, mitä, ei ole reilua?
I've got 99 problems, but luftballons ain't one.

tertsi

  • Vieras
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #196 : 17.07.2014 klo 18:11:34 »
Bouletin blogista löytyi tällä kertaa paitsi uusi päivitys myös video, jossa tyyppi piirtää. Tussilla suoraan, mitä, ei ole reilua?
Epäreilua. Ja samalla aivan uskomatonta.
Varsinkin perspektiivin pitämisen uskottavana luulisi olevan extra-vaikeaa.

Clavia Z

  • Kummajainen
  • Jäsen
  • Viestejä: 764
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #197 : 17.07.2014 klo 18:13:05 »
On hienon näköistä!

Ja mä kun luulin, että nettisarjikset on vaan nopeasti hutaistuja kökköyksiä!

Tämä sivu antaa ymmärtää, että Makeshift Miracle olisi julkaistu netissä alunperin jo 2001-2003, mutta sittemmin se on piirretty ja kirjoitettu uusiksi ja paremmin, siihen muotoon kuin se on nyt tuossa luettavissa.

Sarjiksen saattaminen kirjamuotoon ja postaaminen toisen kerran nettiin ilmaiseksi luettavaksi olivat ilmeisesti aika rinnakkaisia projekteja. Ensimmäiset uudistetut sarjissivut laitettiin nettiin 2011 syyskuussa, viimeinen sivu vasta viime viikolla. Kirja ilmestyi jo 2012.

Laura Sivonen

  • Tunteikas siili
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 396
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #198 : 17.08.2014 klo 16:33:46 »
Annetaan nyt kunniamaininta Strays-sarjakuvalle tähän ketjuun.

Juoni lyhykäisyydessään seuraa orpoa lupian(= örmn.. susi-ihmis?)-tyttöä, joka lyöttäytyy mykän palkkiometsästäjä-lupianin vaivoiksi. Kummallakin päähenkilöistä on synkkä menneisyys, jota tekijäkaksikko on koko sarjan ajan hienosti punonut yhteen ja auki.

Tyyli on vahvasti mangavaikutteinen, vaikka uskaltaisin sanoa, että jos tykkää fantasiameiningeistä noin niinku muutoin, mangamaisuus ei ole liian häiritsevä elementti. Vedonnee nuoriin neitoihin erityisen hyvin, mutta kyllä tästä löytyy sen verran irtosuolia ja hyvin kirjoitettua tarinaa, että voisi toimia karvanaamoillekin.

Itehän tykkäsin tästä niinkin kovasti, että uhrasin vähäisiä ropojani ensimmäisen alpan printtiversioon. Ja kuulkaas pojat, että on hiano! Painolaatu on aivan priimaa. Lisäksi painoversioon on sisällytetty ylimääräisiä värikuvituksia, "salaviesti" ja kaupan päälle kummankin tekijän nimmarit. Alpan hinta-laatusuhde on 10/10. Joululahjaksi varmaan tilaan kulkureiden nettikaupasta tuon toisenkin alpan.

Edit: Ja joka tiistaina sarjan piirtäjä striimaa aina uusimman työn alla olevan sivun tekemisen livenä livestreamissa. Muutaman kerran itsekin seurannut ja koittanut ottaa muutamia vinkkejäkin taskuuni.
« Viimeksi muokattu: 17.08.2014 klo 16:36:29 kirjoittanut Laura Sivonen »
Dusting is a good example of the futility of trying to put things right. As soon as you dust, the fact of your next dusting has already been established.

Mambrinon kypäri

  • lukee, myös sarjakuvia
  • Jäsen
  • Viestejä: 584
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #199 : 22.08.2014 klo 04:49:05 »
Ihme ja kumma, hakutoiminto ei löytänyt mainintaa Dylan Meconis'in Family Man -sarjakuvasta, vai pitäisikö sanoa eepoksesta? Ainakin asenteeltaan sellainen se kyllä on:  1700-luvun lopun Saksasta ja sen akateemisesta maailmasta piirretään realistinen, sanoisinko kriittisen tarkka kuva, jonka taustatutkimus on ollut pedanttisen huolellista. Jo pelkästään historialliset alaviitteet ovat huisin mielenkiintoista luettavaa, vaikka kylläkin tarinakin on hyvä.

Herr Magister Luther Levy on joutunut toteamaan että elämä Kantin ajan Saksassa kaikesta Valistuksen aikakaudesta huolimatta ei ole helppoa nuorelle, omilla aivoillaan ajattelevalle teologille, joka on kaiken lisäksi juutalaisen miehen poika. Onnekkaasti pieni ja tuntematon yliopisto Böömin rajaseudulla kaipaa kipeästi luennoitsijaa...

Tunnetteko Platonia, Spinozaa tai ylenpalttista kiinnostusta historiaan? Luulen että tulette pitämään tästä. Introduction in English.
« Viimeksi muokattu: 22.08.2014 klo 04:54:21 kirjoittanut Mambrinon kypäri »

katja27

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 3
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #200 : 08.10.2014 klo 19:17:09 »
Sinfest, Viivi&Wagner ja Loikan

Marvel

  • Jäsen
  • Viestejä: 76
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #201 : 16.11.2014 klo 18:51:12 »
http://www.dragonball-multiverse.com/en/chapters.html

Kaikkien DBZ fanien pakkolukemista. 4 sivua julkaistaan viikossa.

Mambrinon kypäri

  • lukee, myös sarjakuvia
  • Jäsen
  • Viestejä: 584
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #202 : 11.06.2015 klo 22:20:29 »
Nosto, jälleen.

Luen Eisner-ehdokkaita webcomic -kategoriassa, tiedänpähän sitten kirota tai riemuita kun palkinnon voittaja julkistetaan.

Aluksi (ehdokkaat satunnaisessa järjestyksessä)

Failing Sky, kirj. ja piirt. Dax Tran-Caffee

Ollut nominee myös viime vuonna. En oikein ota tästä selvää. Tarina ja taide (jälkimmäinen ei huono) ovat epälineaarisia, sarjakuvan lukeminen raahaamalla hiirellä kuvaa edes taas on aluksi jännittävä kokeilu, mutta pitemmän päälle useimmiten vain ärsyttävää. Tarinasta en osaa sanoa oikein mitään, sitä kun tekijä julkaisee sitä pätkittäin sieltä sun täältä.

(edit. lukeeko kukaan tätä ketjua edes?)
« Viimeksi muokattu: 11.06.2015 klo 22:23:46 kirjoittanut Mambrinon kypäri »

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #203 : 12.06.2015 klo 13:33:55 »
Tarina ja taide (jälkimmäinen ei huono) ovat epälineaarisia, sarjakuvan lukeminen raahaamalla hiirellä kuvaa edes taas on aluksi jännittävä kokeilu, mutta pitemmän päälle useimmiten vain ärsyttävää. Tarinasta en osaa sanoa oikein mitään, sitä kun tekijä julkaisee sitä pätkittäin sieltä sun täältä.

(edit. lukeeko kukaan tätä ketjua edes?)
Vaikuttaa mielenkiintoiselta. Täytyy tsekata että pysyy perässä siinä mikä jippo milloinkin keksitään uudelleen.  :)
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 498
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #204 : 20.09.2015 klo 20:04:04 »
Meikän huumorintajuun vetoaa nää Dakota McFadzeanin stripit.

Timo

Mambrinon kypäri

  • lukee, myös sarjakuvia
  • Jäsen
  • Viestejä: 584
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #205 : 30.09.2015 klo 03:12:47 »
NASA:n Mars-uutisten kunniaksi linkataan tännekin The Meekistä tunnetun Der-Shing Helmerin Mars-scifi Mare Internum. (Jos muutama sananen sitten. Kommentit ovat usein lukemisen arvoisia, se science-puoli on varsin hyvin mietitty. Taide samaa laatua kuin Meekissä. Heikoin lenkki on ehkä tarina, paitsi sekin on ottanut meneillään olevassa 2. luvussa vauhtia.)

Taiteilija muuten päivittää nykyisellään varsin aktiivisesti kumpaakin sarjakuvaa. (The Meek oli tauolla hyvin pitkään).
« Viimeksi muokattu: 30.09.2015 klo 03:29:35 kirjoittanut Mambrinon kypäri »

Mambrinon kypäri

  • lukee, myös sarjakuvia
  • Jäsen
  • Viestejä: 584
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #206 : 11.06.2016 klo 16:41:51 »
Vaihteeksi taas jotain tähänkin ketjuun.

Kill  Six Billion Demons vaikuttaa olevan tarinansa puolestaan melko klassinen hero's journey/legendaarinen seikkailu/(tiedätte kyllä varmaan mitä tarkoitan) -tarina, toki erinäisin muunnelmin. Kiinnostavan, ellei suorastaan omaperäisen siitä tekee mahtavan valtavan monimutkainen mytologis-uskonnollis-sävytteinen universumi jonka Abbadon on onnistunut luomaan. Soundtrackiksi sopii perinteinen heavy metal. Alkaa tästä.


Sitten hieman kotimaisempaa: Petra Erika 'Leppu' Nordlundin Prague Race alkaa epäilyttävän tavallisesta pohjoismaisesta yliopistopikkukaupungista (paitsi että kaikki puhuvat englantia), ja jatkuu kohta mytologisessa maailmassa joka on samaten sekä tuttu että vieras. (Trollien hännän tupsu tuo mieleeni Tove Janssonin, mutta nämä eivät ole kyllä mitään muumipeikkoja.)
« Viimeksi muokattu: 11.06.2016 klo 16:51:55 kirjoittanut Mambrinon kypäri »

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #207 : 15.09.2017 klo 17:52:48 »
Riitta Uusitalon Enimmäkseen single näkyy olevan verkossa luettavissa. En vielä kerennyt ittekään, mutta haluan silti jo mainostaa täällä. Hyvältä näyttää. :)
« Viimeksi muokattu: 18.09.2017 klo 06:44:25 kirjoittanut Curtvile »
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Mambrinon kypäri

  • lukee, myös sarjakuvia
  • Jäsen
  • Viestejä: 584
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #208 : 18.09.2017 klo 14:12:25 »
Menköön tämä ketju myös pikku-uutisketjusta. Der-Shing Helmerin The Meek voitti Ignatzin (Outstanding Online Comic). Tekijän kommentti ehdokasasettelun johdosta oli mielenkiintoinen.

The Meek oli kuuluisa vuosien mittaisesta yllätystauosta. Minulle tuli yllätyksenä että tauko johtui lakisotkuista.

Mambrinon kypäri

  • lukee, myös sarjakuvia
  • Jäsen
  • Viestejä: 584
Vs: Verkkosarjakuvia
« Vastaus #209 : 27.04.2018 klo 11:42:49 »
En tiedä lukeeko kukaan muu paitsi minä tätä Kvaakin aluetta mutta tuorein SMBC on Batman-relevantti enkä keksi parempaakaan ketjua:

Robins