Tai en mä tiiä josko se niille, jotka tuntevat lyhtysarjoja paremmin on sitten jonkinlainen pelottava elementti kun tietävät sarjakuvien perusteella mistä on kyse?
Täähän näissä supersankarielokuvissa ja sarjoissa on ongelma, kun niiden taustalla on jopa vuosikymmenien historia eivätkä katsojat ole välttämättä tietoisia siitä ollenkaan. Toki parhaimmillaan tämä voi toimia, niin että genren ulkopuoliset katsojat nauttivat tarinasta ja isommat harrastajat sitten saavat viittauksilla ynnä muilla silmäniskuja elokuvan tekijöiltä.
Offtopic: Nyt kun oikein muistelen, niin taisi Terästyttö -TVsarjassa olla mukana myös joku Martian Manhunter... Eiku se olikin se Jon Jonzz tai joku joka on muodonmuuttaja. Mutta olikos se sitten kuitenkin myös lyhtyäijä... Saman tyylisiä ja yhtä outoja hahmoja minullle kuitenkin nämä. 
Martian Manhunter eli Marsilainen ihmismetsästäjä, John Jonzz, on marsilaisten (väitetysti) viimeinen edustaja, jonka maapallon tiedemies vahingossa aikoinaan onnistui vahingossa siirtämään Marsista Maahan. Eli yhteyttä Lyhtyihin ei ole muuta kuin, että ovat toki esimerkiksi Oikeuden puolustajissa seikkailleet yhdessä. Lyhtyjen Manhunterit eli Ihmismetsästäjät taas ovat Universumin vartijoiden eli Vihreän lyhdyn joukkojen luojien ensimmäinen luomus. Ihmismetsästäjät ovat robotteja, jotka ovat muuttuneet pahoiksi. Suomessa niitä nähtiin Teräsmies-lehdissä Byrnen aikana. Ja tää siis sarjakuvapuolelta, tässä Lanterns-sarjassa Ihmismetsästäjät voivat osoittautua joksikin muuksi.
Ja jotta asia ei olisi niin yksinkertainen, niin on vielä Archie Goodwinin ja Walt Simonsonin luoma DC-universumin Manhunter-hahmo, joka ei liity kumpaankaan näistä.