Ole hyvä. Kiva kun lehden numero selvisi. Kumma, että Egmontin kirjeessä ei ollut päiväystä tai lehden numeron mainintaa.
Näköjään Googlen käyttämä kuvien hahmontunnistus on edelleen ihan eri luokkaa kuin uusilla tekoälyillä. Olisin luullut, että AI olisi osannut helposti etsiä netistä ainakin sarjakuvan alkuperäisnumeron. Suomalaisen Spawn-lehden nimeäminen sen jälkeen on vähän vaikeampaa, koska tekoälyn pitäisi tietää, mistä löytyy kokoavaa tietoa suomenkielisistä supersankarijulkaisuista alkuperäisnumeroineen. Mutta onhan tuo Sarjakuvarock varsin tunnettu sivusto; selvästi AI:ltä myös puuttuu ihmisten sivistystä.
Kiitos sinulle, kenda, kun kerroit kiinnostavaa historiaa vääränkielisestä sivusta ja sen erikseen lähetetystä korjauksesta. Tallennan nuo skannaamasi kuvat.