Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Artikkelit ja henkilökuvat: Tarzan – viidakon valtias 1/2 (01.02.2012 klo 10:00:00)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
27.05.2012, klo 07:28:25

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355629 viestiä 8529 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Alternative ja omakustanteet
| | |-+  Hengen ruokaa ja muita tarinoita
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Hengen ruokaa ja muita tarinoita  (Luettu 1653 kertaa)
kaltsu
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 845



« : 22.04.2008, klo 12:56:02 »

Kvaakistakin tuttu Rami Rautkorpi pökäisi juuri ulos ensimmäisen omakustanteensa ja tarjoilee lukijoille heti kättelyssä kadehtittavan valmista materiaalia. Petri Hiltunen ja Kari Sihvonen lienevät suomalaisen sarjakuvan kentässä lähimmät vertailukohteet eikä Rautkorven tarvitse heidän rinnallaan hävetä laisinkaan.

Ihmisen anatomia on varsin hyvin hallussa ja tussaustyyli on eläväistä ja taidokasta. Tarinoissakin on sen verran mukaansa tempaisevaa koukkua ja tolkkua että lehden soisi löytävän yleisönsä. Sen verran tästä nälkä jäi että seuraavaks Rautkorpi vois tehdä pitkän albumin. Siihen voi sit hioo tekstausjälkeäki.
tallennettu

Petteri Oja
Juudas itselleen
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 6 795



« Vastaus #1 : 22.04.2008, klo 13:32:15 »

Meinasin aloittaa aiheen, mutta Kaltsu ehti ensin. Varsinkin lehden päätarina on kerrassaan erinomaisesti kuvitettu ja kerrottu. Ei mitään valittamista. Muut ovat enemmän täytettä, mutta toimivia pikkujuttuja silti.

Rami on hämmästyttävän hyvä siihen nähden, etten muista ikinä nähneeni hänen juttujaan missään pienlehdissä. Suorastaan puun takaa tuli tämä omakustanne.

Miinusta tulee kansipaperin ja digipainatuksen yhdessä aiheuttamasta sinisen värin leviämisestä kaikkeen, mikä on kosketuksessa kansien kanssa.
tallennettu

Anssi Rauhala
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 668


Aces High!


« Vastaus #2 : 22.04.2008, klo 13:36:02 »

... Suorastaan puun takaa tuli tämä omakustanne....

No se on kyllä ihan totta. Tarkistan, onko mulla vielä torstaina rahaa.
tallennettu

"The ukulele army grows larger and larger, and soon we will dominate all media. Then you will all pay." (Jonathan Coulton)
http://anssirauhala.blogspot.com/
Tuuk42
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 239


"En pidä minään"


« Vastaus #3 : 04.05.2008, klo 19:56:26 »

Olen lukenut & nähnyt likimain kaikki lehden jutut jo alkuperäisluonnoksista lähtien ja lukenut ne noin biljoona kertaa. Enkä siltikään muistanut miten fershlugginerin hyviä ne ovat! Ylimmiksi suosikeiksi näin lehdestä luettuna nousivat "Kaiken yläpuolella" ja "Viimeinen tuomio".

Hype:

"Hei jätkä! Tee itsellesi palvelus ja hanki Hengen Ruokaa"


 Cool
tallennettu

"Art Kills Creativity." - Douglas Adams Paint it Black!
J.Salo
ijusten
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 965


..ja valmis!


« Vastaus #4 : 15.05.2008, klo 15:04:05 »

Sanon vain että lehti on erinomaisen hyvä ja rahansa arvoinen, toisin kuin moni Lehtipisteestä ostettavissa oleva nide.

That's all.

EDIT: Rami, pistä esille se kuva jossa enkeli saa haulikosta. Sen kuvan omistaminen paperilla on jo vähintään kolmen euron arvoinen.
EDIT2: Tai jos Rami ei jaksa kuvatiedostoa kaivaa esille niin ostakaa lehti. Pistän mummuni purjeveneen* peliin että siitä kuvasta kannattaa joitain euroja maksaa.

*Mummuni asui kaukana vedestä eikä koskaan omistanut purjevenettä. Tämä oli sanonta.
« Viimeksi muokattu: 15.05.2008, klo 15:10:26 kirjoittanut ijusten » tallennettu

Kronologisesti myöhässä.
#Kvaak.fi@IRCNet
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: