Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Arvostelut: Aku Ankan voittokulku jatkui aina vaan vuonna 1970 (03.02.2012 klo 12:40:53)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
11.02.2012, klo 11:07:19

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
346583 viestiä 8435 aihetta kirjoittanut 5924 jäsentä. Uusin jäsen: vihannes
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Eurooppalaiset sarjakuvat
| | |-+  Moebius, Jean Giraud
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 16 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Moebius, Jean Giraud  (Luettu 18521 kertaa)
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 451


"Onko tämä majakka vai ankkatarha?"


« Vastaus #45 : 12.06.2010, klo 01:29:50 »

Kiintoisaa, kyllä! Kaikki tarvitsevat jotain referenssiä, jopa suuri Giraud. Sataprosenttisen suoraa kopiointia ei noista ole mikään, kaikissa tapauksissa kuvat ovat toimineet apuna, mutta piirtäjän oma tyyli on pysynyt koko ajan yhtenäisenä, tekijän osaamisesta ei ole pienintäkään epäilystä.

Timo
tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
Tertsi
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 616



« Vastaus #46 : 12.06.2010, klo 06:31:33 »

Jälkimmäisessä satsissa ei ole yhtään kopiota.
Kolmikko nojailemassa puihin vaikuttaa kunnianosoitukselta tai sisäpiirin vitsiltä.
Gir on paras!

Ainoa noista kuvista, joka minua hiukan häiritsee on Jim Cutlass -kansi (kuva 1). Ehkä sen takia että se on kansi ja kompositio on jäljennetty ihan yks yhteen, vain Jimin naama on lisätty. Toki maalaus on sikataitavasti tehty.

Orjan, pistäpä vielä se Sioux-pää joukon jatkoksi.
« Viimeksi muokattu: 12.06.2010, klo 06:34:30 kirjoittanut Tertsi » tallennettu

Orjan May
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 314



« Vastaus #47 : 12.06.2010, klo 08:35:52 »

Olen samaa mieltä Tertsin kanssa kuvasta numero 1 eli Jim Cutlass. Sen samankaltaisuus alkuperäisen valokuvan kanssa hieman häiritsee. Ainoa asia jonka mestari Gir on hiukan muuttanut on ton revolverisankarin kasvot. Nainen on aika lähelle tota valokuvaa samoin miehen vaatetus kaulahuivia myöten. Mutta loistavasti tehty kuva Giriltä kuiteskin. En voi muuta kuin ihastella. Kyllä jäbä osaa....vaikka piirtääkin nykyään WACOM- tassuilla Tongue.


Ja kaikessa muussa komppaan Timppaa. Gir on suuri!

Taitaapi muten maestro ahertaa tänä vuonna uuden Blueberryn kimpussa. Katsoin ranskankielisen videon jossa siitä jotain sanottiin. Videon esittely tekstissä luki että Blueberry 2010....ja jotain ranskan koukeroita.
« Viimeksi muokattu: 12.06.2010, klo 08:59:06 kirjoittanut Orjan May » tallennettu
puro
Multirajoitteinen
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 347


Ei se siitä suttaannu.


« Vastaus #48 : 12.06.2010, klo 21:23:07 »

Laitatko vielä linkin, mistä webbisaitilta nämä kuvat on kopsattu? Haluaisin lukea alkuperäisen tekstin (oletan, ettet ole itse näitä kaikkia kaivanut).
tallennettu
Orjan May
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 314



« Vastaus #49 : 12.06.2010, klo 22:29:47 »

Heips puro,

Ne kuvat ovat minulla muisti-tikulla olleet jo pitkään. On pitänyt laittaa ne tänne jo aikaisemmin kun asiasta oli puhetta kerran erään kvaakkilaisen kanssa. En osaa sanoa mistä nuo ovat. Mutta jostakin netistä .  Se on varma tieto. Ei muuta kuin surffailemaan. Varmasti löytyy muuta vastaavaa aineistoa eri kielillä paljon.
 

Minulta löytyy vain omasta arkistostani noita Buffalo Bill referenssi kuvia, joita Moebius on käytänyt. Ja jotain kuvia löytyy vielä, mutta ne minun pitää kaivaa ajan kanssa.  Sen verran iso projekti että palaan siihen mahdollisesti tuonnempana joskus.

Mutta eikö olekkin mielenkiintoisia kuvia?

Tässä lopuksi maistiaisia Giraudin hieman isommista ruuduista. Näkee sivellin työn hieman tarkempaa.... aivan huikaisevaa sivellin työskentelyä...huh! Roll Eyes



* MOEBIUS GIR2.jpg (183.8 kilotavua, 692x1024 - tarkasteltu 151 kertaa.)

* MOEBIUS GIR4.jpg (97.6 kilotavua, 346x495 - tarkasteltu 143 kertaa.)
« Viimeksi muokattu: 15.12.2010, klo 22:10:06 kirjoittanut Orjan May » tallennettu
Orjan May
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 314



« Vastaus #50 : 12.06.2010, klo 23:04:23 »

Kuka se tässä hymyilee....Belmondo....eipäs kuin Blueberry!

Viimeiset kaksi kuvaa hyvä esimerkki jo valmiiden sarjakuva-ruutujen käytöstä...toisen kuvan piirtäjästä en ole ihan varma, joten en veikkaa mitään ja toinen on Giraud.  Ja tässähän ilmeisesti Jean Giraud on ottanut "mallia", koska tuo musta-valkoinen kuva on mahdollisesti julkaistu paljon aikaisemmin kuin Giraudin Blueberry- albumi?

Jokainen sarjakuvataiteilija joutuu jossain välissä turvautumaan referenssi kuvien käyttöön, mutta Giraud tekee sen loistavalla ammatitaidolla.  Hän on  yksi sarjakuva-kulttuurin suurimmista vaikuttajista 1960-luvun puolivälistä tähän päivään asti. Minusta hän muutti sarjakuvan historiaa ja ollut esimerkkinä monille monille piirtäjille.



Joten laittakaahan te muut Moebius/Gir fanit jotain kivaa tähän osioon myös.


* blueberry1.jpg (39.79 kilotavua, 225x299 - tarkasteltu 105 kertaa.)

* blueberry2.jpg (26.87 kilotavua, 223x300 - tarkasteltu 99 kertaa.)

* JEAN GIRAUD BLUEB.jpg (31.06 kilotavua, 300x205 - tarkasteltu 184 kertaa.)

* JEAN GIRAUD BLUEB2.jpg (28.04 kilotavua, 300x192 - tarkasteltu 185 kertaa.)
« Viimeksi muokattu: 13.06.2010, klo 07:35:33 kirjoittanut Orjan May » tallennettu
Tertsi
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 616



« Vastaus #51 : 13.06.2010, klo 18:04:35 »

Oletko varmaa, että tuo mustavalkoinen (sytyttää tupakan) ei ole kopio Giraudin ruudusta?
tallennettu

Orjan May
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 314



« Vastaus #52 : 13.06.2010, klo 18:12:32 »


Niin....se voi olla myös toisinpäin. Jospa tuo musta-valkoinen kuva onkin kopio Giraudin ruudusta? Siinäpä vasta arvoitus. Kummin päin homma menee? En osaa vastata.
Tietysti asiaa voisi alkaa tutkimaan, mutta nyt on aika kortilla ja täytyy alkaa pikku-hiljaa keskittymään piirtämiseen, kun olen saanut selän taas kuntoon niin voi taas istua jotenkuten. Minusta ihmistä ei ole luotu istumaan vaan kävelemään kuin simpanssit. Olemmekohan me simpanssin jälkeläisiä koko rotu? Huh
tallennettu
Tertsi
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 616



« Vastaus #53 : 11.07.2010, klo 08:18:02 »

Ostin keväällä ebaystä Moebiuksen serigrafian. Muutama juttu siinä askarrutti minua, joten pistinpä Moebiukselle mailia.

Ja tänään hän vastasi!!  Teos on OK ja kaikki siinä näkyvä on tehty tarkoituksella.


En oikein uskonut saavani vastausta, mutta olinpa väärässä.

Jipii.
tallennettu

Orjan May
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 314



« Vastaus #54 : 24.07.2010, klo 15:42:44 »


Heips,

Ilmeisesti Moebiukselta on tulossa jonkinlainen näyttely  nimeltä MOEBIUS TRANSEFORME, joka jatkuu vuoden 2011 puolelle.

Jos joku ranskiksen taitoinen voisi kertoa tuosta jotain, olisi kiva juttu. Mä kun en osaa! Eli mikä näyttely on kyseessä?

Tässä linkki:

http://www.bodoi.info/evenements/2010-06-21/lexpo-moebius-a-la-fondation-cartier-se-devoile/35189

« Viimeksi muokattu: 24.07.2010, klo 15:44:21 kirjoittanut Orjan May » tallennettu
VesaK
Toimittaja
**
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 316


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #55 : 24.07.2010, klo 15:50:02 »

Selvää ku sana.

Lainaus
Kuten nimikin kertoo, näyttely asetetaan merkki muodonmuutoksen, "merkittävä motiivi työstä ja läsnä kaikkialla. Työ sinänsä muuntautumiskykyinen aina sarjakuvia länsimaiseen realistinen suunnittelu tieteiselokuva kautta tarinoita liittyy joskus kummallinen erittäin yksityiskohtainen, joskus päästää irti. Toinen asia läpi Näyttelyn nimi: trance, joka tarkoittaa epäilemättä matkustaa Meksikoon mestari vuosina 50-60, hänen löytäminen shamanistinen ja ottaen hallusinogeenit (kerran luvannut ), jotka ovat jättäneet lähtemättömän jäljen hänen mielessään.

Erityisesti näyttely esitellään kirjoja, alkuperäinen levyt, maalauksia ja julkaisemattomia piirroksia (yli 300 teosta tulee riippumaan, jossa se lupasi "mahtava"). Se myös löytää kaksi elokuvaa ensi-ilta. 3D-animoitu elokuva, ohjannut Moebius ja BUF Compagnie innoittamana novelli Planet uudelleen. Ja 52 minuutin dokumentti, joka allekirjoitettiin Damian Pettigrew ja Olivier Gal, tapa, kirjailija ja välttämätön avain kaikkeen, nyt vuotiaat 72.

Lisäksi kirja julkaistaan tällä kertaa Fondation Cartier ja Actes Sud. Yhteensä 250 sivua, joista noin 150 kappaleet ja antologia tekstien metamorfoosi liittynyt Alberto Manguel.

Näyttely-Moebius-Trance muoto.
Tuotanto Moebius ja Cartier säätiön nykytaiteen.
Vuodesta 12.10.2010-13.3.2011.
5 € - 7,50 €.

Cartier-säätiön nykytaiteen.
261 Bd Raspail, Paris 14e.
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Orjan May
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 314



« Vastaus #56 : 24.07.2010, klo 15:58:42 »

Hyvä käännös yritys VesaK.....noi valmiit käännösohjelmat ovat aika surkeita kääntämään, mutta kiitos kun laitoit infoa. Minulle ei tullut mieleenikään, että tuollaisilla käännösohjelmilla saisi aikaiseksi jotain Smiley  luettavaa. Mutta aika tönkköä lukea.

ps. jos joku on menossa please, ottakaa kamera mukaan ja napsikaa runsaasti kuvia ja laittakaa tännekkin niitä. Olisi mahtavaa  nähdä ennen julkaisemattomia piirroksia...ja onkohan tuo kirja joka tuolloin ilmestyy  tulossa ihan myyntiin saakka?



« Viimeksi muokattu: 25.07.2010, klo 17:44:13 kirjoittanut Orjan May » tallennettu
Tertsi
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 616



« Vastaus #57 : 24.07.2010, klo 19:44:38 »

Ensi syyskuussa julkaistaan sarjakuva, jonka kansi tuossa alempana.


* arzak 2010.jpg (183.16 kilotavua, 358x499 - tarkasteltu 82 kertaa.)
tallennettu

pappa-sami
Bedevore
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 749



« Vastaus #58 : 25.07.2010, klo 17:32:15 »

Tämä sarjakuva on jo julkaistu harmaasävyisenä versiona, jossa tekstit ja kuvasivut on erikseen. Ostin omani Pitkämiehestä. Cool

Glenatin värialbumissa tekstit on puhekuplissa kuvien päällä. Hankintaan menee tietysti sekin.

Ensi syyskuussa julkaistaan sarjakuva, jonka kansi tuossa alempana.
tallennettu
Orjan May
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 314



« Vastaus #59 : 25.07.2010, klo 17:42:52 »


Onpa mahtava kansikuva tuossa uudessa Arzak alpparissa. Ainakin minulle oli pienoinen pettymys Moebiuksen uusin mustan tai oikeastaan lähinnä eri harmaa-sävyin toteutettu  Arzak albumi. Ja tosiaan tekstit olivat toisella sivulla pienen mustavalko ruudun kanssa. Ja albumin koko olisi saanut olla hieman isompi. Mutta muuten opus oli oikein hyvin painettu ja paperi erittäin hyvä laatuista kiiltävää taide-kirja paperia.

Luultavasti myyn oman musta-valkoisen kappaleeni jahka tuo uusin ilmestyy. Kiitos kovasti Tertsille tuosta ilmoituksesta.

Mäkin ostin Arzakini Pitkämiehen liikkeestä. En tiedä, onko enään sieltä saatavissa. Akateemisessa taisi olla enään 1 kappale jäljellä. Tämän harmaa-sävyin toteutetusta albumista voi tulla keräily kamaa, koska siitä otettiin hyvin pieni painos ja se on sellainen speciaali tyyppinen julkaisu.
« Viimeksi muokattu: 25.07.2010, klo 17:46:15 kirjoittanut Orjan May » tallennettu
Sivuja: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 16 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: