Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Uutiset: Sarjakuva-Finlandia Ville Tietäväiselle (04.05.2012 klo 11:38:30)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
27.05.2012, klo 07:18:36

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355629 viestiä 8529 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Manga ja anime
| | |-+  Vartijat -manga
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 2 3 4 5 [6] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Vartijat -manga  (Luettu 19082 kertaa)
puro
Multirajoitteinen
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 347


Ei se siitä suttaannu.


« Vastaus #75 : 13.01.2009, klo 10:23:23 »

Minua jäi mietityttämään, että mitä kaikkea tuollakin ajalla ja vaivalla olisi saanut jotain hyödyllistä ja rakentavaa aikaiseksi. Internetissä on ilmeisesti aikaa vihata asioita.
tallennettu
Reima Mäkinen
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 829



« Vastaus #76 : 13.01.2009, klo 14:56:48 »

Alku oli ihan asiallinen. Vahvistaa kummasti ajatusta siitä että blogikirjoittelua säälittävämpää on vain nimetön bloggaaminen. Auts töks.
tallennettu
echramath
Oberschtroumpfbannführer
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 293



« Vastaus #77 : 13.01.2009, klo 15:44:33 »

Alku oli ihan asiallinen. Vahvistaa kummasti ajatusta siitä että blogikirjoittelua säälittävämpää on vain nimetön bloggaaminen. Auts töks.

Kovasti siinä on luettu ulkomaisia esikuvia, mutta ei päästä itse samalle tasolle irvittäessä teosta. Jonkin pitäisi tehdä oma Zero Punctuation, jossa adlibatun kuuloisesti suomeksi rytättäisiin kaikki uudet sarjakuvat. Minä en osaa edes puhua niin nopeasti.

Ei siinä mitään, kohtalaisen amatöörimäistä jälkeä noissa Vartijoissakin näyttäisi noinkin ison kustantamon tuotteeksi olevan ainakin noiden esimerkkien perusteella.
tallennettu

I've got 99 problems, but luftballons ain't one. // comixblag
vauvakolibri
Limingan Virallinen Ei-tyttö
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 196


Super-kolibri extraordinaire


« Vastaus #78 : 19.05.2009, klo 04:47:40 »

Alku oli ihan asiallinen. Vahvistaa kummasti ajatusta siitä että blogikirjoittelua säälittävämpää on vain nimetön bloggaaminen. Auts töks.

No tässä voin valkoisena ritarina kenties ilmoittaa että kyseinen blogi on enemmän parodia/yliveto-blogi kuin oikea jonka vapaus on juuri siinä että voi sanoa sanottavansa ilman että joku oikeasti luulee kys. henkilön käyttäytyvän kyseisellä tavalla oikeassa elämässä Grin
tallennettu

"Ei on uusi Ehkä."
www.putput.info
Dennis
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 254



« Vastaus #79 : 20.05.2009, klo 10:59:16 »

Ihan hyvää perusmangaa, pitää vaan ottaa kireä pipo pois päästä jos aikoo lukea tätä!
tallennettu
Kyynelvirta
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 5



« Vastaus #80 : 02.07.2009, klo 11:44:01 »

Vartijat ei ehkä vastaa ihan omaa makua, en tykkää kamalasti piirrosjäljestä, vaikka piirtäjä taitava onkin Tongue Tarinakin on vähän siinä ja siinä...
tallennettu

Viisaus alkaa tosiasioiden myöntämisestä
Korro
Opiskelia
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 054



« Vastaus #81 : 02.08.2009, klo 19:18:22 »

Sain lahjaksi Vartijat Vol 1.EN ole lukenut loppuun mutta sen voin sanoa että tarina on tylsä ja kuvitus kömpelöä.Saa nähdä luenko loppuun enkä tuskin säästä tuota jossei se ihmemmin parane loppua kohden,eli divariin vien.
tallennettu

Hyvinkää? Kuka sinne haluaa? -Salatut elämät
Aura
Wannabe
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 2 408



« Vastaus #82 : 11.12.2009, klo 17:55:27 »

En ole vielä ehtinyt muuta kuin selailla Vartijat 2:sta, mutta yleisilme ei tunnu kovin paljoa paremmalta kuin ensimmäisessä osassa. Tahtoo sanoa, että se tuntuu edelleen hutaistun oloiselta, liekö kustantajalla loppunut resurssit tämän sarjan kanssa vai mitä? Huh

Piirtäjien jäljestä pidän sinänsä, mutta varsinkin Puukankaan osuus tuntuu todella hutaistulta: ei hän oikeasti ole huono piirtäjä. Lisäksi jo vilkaisulla näkee, että sarjaa vaivaa edelleen taustatyön puute. (Högmanin kuvissa vähemmän kuin Puukankaan)

Myös kahden eri piirtäjän jälki sekoitettuna tuo hieman epätasapainoisen tunnelman. Tulee olo, että piirtäjiä olisi pitänyt neuvoa enemmän, nyt tuntuu siltä että koko alppari on vedetty alusta loppuun sen kummemmin miettimättä. En tiedä, onko asia näin, mutta sellainen olo siitä meikäläiselle tuli.

Olisikohan niin  että tässäkin tapauksessa liian nuorilta piirtäjiltä on vaadittu liikaa liian kireällä aikataululla? Jotenkin tuntuu että edes Japanissa ei vedetä tällaisella työtahdilla kun avustajia on yksi(?) ja piirtäjä selvästi vielä ohjauksen tarpeessa.
tallennettu

PTJ Uusitalo
Mediaholisti
Valvoja
***
Poissa

Viestejä: 830



« Vastaus #83 : 11.12.2009, klo 19:56:36 »

Jos vedetäänkin niin joka tapauksessa huonot sivut piirretään uusiksi, ja ne tekijät jotka eivät kiireessä pysty tyydyttävään laatuun karsiutuvat pois. Tästä valitettavasti näkee että kiire on ollut, mutta silti kaikki on kelvannut. (Ainakin perspektiivejä voisi vielä harjoitella.)

Kuinkahan kiireessä tämä on tehty - ja vieläköhän tekijä(t) joutuu käymään muissa töissä koulun ja sarjakuvanteon ohella? Voihan sitä sanoa että Suomi ei ole Japani eikä samaa voida olettaakaan, mutta ei tämä kyllä hyvää sarjakuvaa ole millään mittarilla.
« Viimeksi muokattu: 11.12.2009, klo 19:58:21 kirjoittanut PTJ Uusitalo » tallennettu

Aura
Wannabe
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 2 408



« Vastaus #84 : 11.12.2009, klo 20:19:54 »

(Ainakin perspektiivejä voisi vielä harjoitella.)

Tuossa kuvassa lähes yhtä suuri ongelma on se, ettei hirvi näytä hirveltä. (Ja ei auta että se vaihtaa ulkonäköään kuvasta toiseen. Referenssikuva hirvestä olisi auttanut paljon jos ei osaa sitä ulkomuistista piirtää.) Puukankaan taitoihin uskotaan ja lahjakas hän onkin, mutta vielä keskeneräinen. Tämän kokoluokan projekti tällaisella aikataululla ei vain... ei vain toimi.

Ja eiköhän Japanissa tällainen työtahti tule vastaan vasta siinä vaiheessa, kun tekijää on jo ohjattu editorien taholta ja hän on jo jollain lailla mukana julkaisubisneksessä. Suomen tilanne on tietenkin eri, ja sen takia täällä ei kai koskaan voikaan piirtää pitkää sarjista ammattimaisesti.
tallennettu

Antti Valkama
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 528


« Vastaus #85 : 21.02.2011, klo 15:38:01 »

Täältäpä tietoa ja pari kuvaa seuraavasta osasta.
tallennettu
Sivuja: 1 2 3 4 5 [6] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: