Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Artikkelit ja henkilökuvat: Rodolfo Ciminon kosminen oikeus (06.04.2012 klo 04:30:32)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
27.05.2012, klo 03:37:59

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355627 viestiä 8529 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvantekijöiden keskustelut
| |-+  Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
| | |-+  Sarjakuvantekijä: Kerro murheesi
0 jäsentä ja 3 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 42 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Sarjakuvantekijä: Kerro murheesi  (Luettu 64926 kertaa)
Lättä
Innostunut sonni
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 006


Ei ole yhtään hyvä tämä.


« Vastaus #90 : 28.05.2008, klo 20:12:06 »

Koeviikko ohi, koulukin melkein. Nyt olisi aikaa piirtää tälle vuodelle albumi, koska oon vähän niinku luvannut tehdä niin. Mutta omatunto sanoo, ettei kannata "tuhlata" aikaa piirtämiseen, kun voisi lukea klassikkokirjoja ja pitääpä vielä ylppäreihinkin lukea. Sitä vain samalla huomaa, että kun on monta rautaa tulessa, ei mistään tule mitään. Kesäloma-ahdistusta siis poden miljoonien suomalaisten tapaan.
tallennettu
AapoK
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 557



« Vastaus #91 : 28.05.2008, klo 20:57:36 »

Nekin klassikkokirjojen tekijät ovat tuhlanneet aikaansa, jotta saisivat suurtyönsä valmiiksi. Kannattaa tuhlata aikaansa johonkin omaan, kyllä joku joskus muistaa sen sitten. Ei tarvitse rehkiä, vähän kerrallaan ja silloin kuin on tarmoa, joskus enemmän ja joskus vähemmän. Ja sarjakuvien tekeminen on muutenkin mitä mainioin lääke kesäloma-ahdistukseen, ainakin täällä päässä.
tallennettu

Ami
Galleriataiteilija
****
Poissa

Viestejä: 269



« Vastaus #92 : 10.07.2008, klo 13:09:36 »

En millään viitsisi piirtää hitaasti luonnokset + tussaus -menetelmällä, kun suoraan siveltimelläkin saa tarinan kerrotuksi. Valittu tekniikka vaikuttaa paljon tarinan henkeen, monet jutut näyttäisivät paremmalta jos kuvat olis tehty vähän hitaammin ja yksityiskohtaisemmin.
tallennettu

AapoK
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 557



« Vastaus #93 : 10.07.2008, klo 13:49:56 »

Mistäs muuten johtuu, että sivellinmuste muuttuu hiukan harmaammaksi kun sitä laittaa paperille (180g Canson). Siis se ihan n. minuutin sisään paperillelaittamisesta. Tällästä juttua en oo aikasemmin pannu merkille mutta nykyään joutuu monesti tussaan saman kohdan uudelleen että se mustenisi kunnolla.

Edit: Niin ja Kin's ink ollu aina käytössä, halpaa ja köyhä kun olen.
« Viimeksi muokattu: 10.07.2008, klo 13:57:13 kirjoittanut AapoK » tallennettu

jyrki68
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 143


« Vastaus #94 : 10.07.2008, klo 14:18:19 »

Vastasit varmaan jo omaan kysymykseesi. Esimerkiksi Winsor & Newtonin Black indian ink pysyy mustana vuosikymmenestä toiseen. 14 millin pullo maksaa muutaman euron, mutta puolen litran pöniköitäkin löytyy.

Jos käytät Cansonin paperia niin kannattaa musteenkin olla kunnollista.
tallennettu
AapoK
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 557



« Vastaus #95 : 10.07.2008, klo 15:29:17 »

No kappas! Kun aiheen otti puheeksi niin löytyi yhen Kalligrafia-setin pohjilta näitä W&N värejä, yksi mustakin toki. Ainakin vie vähemmän tilaa kun nuo kiinalaiset "laatikot". Erona taitaapi näillä olla se että Kin's on vesiliukosta ja  W&N ei.
tallennettu

Jukka Koivusaari
Galleriataiteilija
****
Poissa

Viestejä: 1 224


Nythän on kesäloma


« Vastaus #96 : 12.07.2008, klo 15:16:56 »

Mistäs muuten johtuu, että sivellinmuste muuttuu hiukan harmaammaksi kun sitä laittaa paperille (180g Canson). Siis se ihan n. minuutin sisään paperillelaittamisesta. Tällästä juttua en oo aikasemmin pannu merkille mutta nykyään joutuu monesti tussaan saman kohdan uudelleen että se mustenisi kunnolla.


  Milläs teet noi harmaasävyt kuviisi ? Näyttäis vedellä ohennetulta tussilaveeraukselta.  Ethän vaan ole uittanut veteen kastettua sivellintä tussipullossa. Ei senkään pitäisi tussia pilata , jos pulloa välillä ravistaa. Mutta ne siveltimet ja terät pitäisi kuivattaa pesun jälkeen, jos meinaa mustaa haluta.

 Mulla tuo vastaava pulma nimittäin ainakin on johtunut märistä vehkeistä.
tallennettu

"Ei hätää! Kun ankalta menee järki
sen voi hakea kuusta pullossa"
----   http://www.kolumbus.fi/jik
AapoK
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 557



« Vastaus #97 : 12.07.2008, klo 15:59:25 »

  Milläs teet noi harmaasävyt kuviisi ? Näyttäis vedellä ohennetulta tussilaveeraukselta.

Kastan siveltimen musteeseen ja sitten sipaisen veteen, talouspaperille/suttupaperille turhat vedet/tumma sävyt pois. Pieniä kohtia tehdessä on tärkeää se että ei ihan liian tummaa harmaata tule esmes kasvoihin.
Isommissa alueissa (vaikkapa tuossa raatelu-ketjun tytössä) tein taustan siten että ensin puhtaalla pensselillä vettä laveerataan haluttuun paikkaan ja sitten laitetaan mustetta "tippumaan" veden mukana kun paperia pidetään pystyasennossa. Samalla kun heiluttaa paperia tai kääntelee niin mustevana kääntyilee kanssa jotenkin.

Tuota sivellintä en ole kastanut kokonaan vetisenä purkkiin mutta ehkäpä tuo kuivaushomma on tässä taustall. Tosin nyt kun ostin uuden siveltimen niin se levittää mustetta mustana, muutama vanhempi taas ei ja ne harottavat karvojaan. Pitää olla vain tarkempi.
tallennettu

JanneT
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 740



« Vastaus #98 : 12.07.2008, klo 16:27:58 »

Siveltimen kastaminen kuivana musteeseen pilaa sen kyllä melko helposti. Muste on nopeaa kuivumaan eikä sen jälkeen enää karvoista irtoa. Tyveen kuivunut muste aiheuttaa siveltimen karvojen haroittamista. Eli tarkkana saa tuolla tekniikalla olla. Siveltimen kuivaamista paperilla ei myöskään suositella luonnonkarvasiveltimille, siveltimen karvat eivät kauheasti tykkää moisesta. Huuhtelu, näpäkkä napautus, jotta muoto palaa ja kuivumaan.
tallennettu

Kuvitukset       Sarjakuvat         Animaatiot                        http://www.jannetoriseva.fi                         http://www.oswald.fi
Esko
Ei-ihminen
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 346


Paskaa voi aina kiilottaa.


« Vastaus #99 : 14.07.2008, klo 12:24:15 »

En millään viitsisi piirtää hitaasti luonnokset + tussaus -menetelmällä, kun suoraan siveltimelläkin saa tarinan kerrotuksi.

Maltti on valttia.Se on totta että luonnokset+tussaus-menetelmä on vähän tuskaista
ja kaipaa kärsivällisyyttä, mutta käytän menetelmää itse koska lopputulos saa minut tyytyväiseksi.
tallennettu

SnowMan
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 370


Piirrän aina, etenkin koulussa.


« Vastaus #100 : 27.07.2008, klo 16:57:24 »

Murhe on ettei netistäkään löydä kunnon oppaita kuinka piirtää vanhoja (merirosvo) purjelaivoja.
tallennettu

Tiedän, että tiedät, että tiedän.Tähtisivut - Keskustelua kaikesta!
AapoK
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 557



« Vastaus #101 : 27.07.2008, klo 17:04:08 »

Murhe on ettei netistäkään löydä kunnon oppaita kuinka piirtää vanhoja (merirosvo) purjelaivoja.

Kenties tästä voi olla apua:
http://www.geocities.com/captcutlass/Ship.html
tallennettu

SnowMan
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 370


Piirrän aina, etenkin koulussa.


« Vastaus #102 : 27.07.2008, klo 17:08:20 »


Kiitosta, jotkut kuvat ovat tarpeeksi selviä, mutta jotkut taas ovat hieman liian suttuisia, kyllä noista miehistön jäsenistäkin on apua.
tallennettu

Tiedän, että tiedät, että tiedän.Tähtisivut - Keskustelua kaikesta!
AapoK
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 557



« Vastaus #103 : 03.08.2008, klo 13:43:40 »

Sivellinmuki meni kumoon ja samalla vedetkin, mutta onneksi on tuo ympärys reilusti talouspaperilla ympäröity, jos tuo lyijykynäluonnos olisi mennyt...
tallennettu

rama
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 735


”Be a devil, not a crybaby!”


« Vastaus #104 : 14.08.2008, klo 12:02:52 »

Graphire 4 BT -piirtolautani simahti muutama päivä sitten lopullisesti, luonnollisestikin pari kuukautta takuuajan mentyä umpeen, sopivasti kesken Tähtivaeltajan kannen tekoa... *syvä huokaus*

Mutta ei mitään niin huonoa ettei jotain hyvääkin; lisäämällä pottiin SEK 200;- ostin samankokoisen Intuos 3 -laudan uuden samanlaisen Graphiren sijaan!

Uudessa piirtolaudassa on paljon enemmän hienouksia ja paineentunnustus noin tuhat kertaa parempi, mikä puolestaan johtaa siihen että ensimmäinen päivä meni puhtaasti vain opetteluksi ja deadlinet sen kun kasaantuu... *uusi syvä huokaus*


P.S. Fiksua oli kuitenkin se että kylkiäisenä tulleen Painter Essensials'in mukana tuli myös ilmaisopetusvideoita lynda.com-sivustoilta, eli jospa kaltaiseni poropeukalokin nyt oppisi sen pahuksen Painterin, tai ainakin alkeet Evil
tallennettu

”My problem lies in reconciling my gross habits with my net income”                      
      Errol Flynn

http://msmandu.blogspot.com/
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 42 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: