Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Kolumnit ja matkaraportit:
Suomessa julkaistut Tarzan-sarjakuvalehdet
(25.05.2012 klo 10:00:00)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
27.05.2012, klo 03:32:51
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355627
viestiä
8529
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
Välineet ja oppaat
Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
2
3
4
[
5
] |
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju (Luettu 13632 kertaa)
har
l'artiste extraordinairé
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 6
Re:Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #60 :
11.02.2005, klo 22:49:36 »
Lainaus käyttäjältä: Jukka Koivusaari - 19.04.2004, klo 14:42:13
Artek-henkinen valopöytä suoraan kaupan hyllyltä
!!!!
Ei saatn, toi on ihan mainio! Ala markkinoimaan luxus-kirjoituspöytänä kierrätys-retrobuumin hengessä. Harmi vaan, että maitokarkaistu lasi maksaa aivan perkuleesti.
tallennettu
**_-----_ **
*/\ \***
|/ \___-\ |**
( 0 0 )** *\ __ /*** ***-----******
har
l'artiste extraordinairé
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 6
Re: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #61 :
12.02.2005, klo 00:08:23 »
Aikoinaan ilmestyneessä ekassa "How to Draw Mangassa" oli muutama aika näppärä vinkki:
Esim. Tertsi kun ei jaksa odotella tussin kuivumista, ni ylim. tussin saa kätsysti pyyhittyä WC-paprurullalla ->
Kieritä rullaa yhteen suuntaan...
...kuvan yli.
Rulla imee ylim. tussin.
Huom älä kuitenkaan pyyhi, hankaa tai kierretä edestakaisin. Silloin tussi saattaa levitä.
**************
PS.
Perkule, että tuli isoja kuvia. Anteeksi kaikki mutten jaksa pienentää ja upata servulle enää.
tallennettu
**_-----_ **
*/\ \***
|/ \___-\ |**
( 0 0 )** *\ __ /*** ***-----******
Tertsi
Mutsi Naamio
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 848
Re: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #62 :
12.02.2005, klo 00:53:22 »
Kiitos vinkistä!
Tämä saattoi helpottaa elämääni suuresti!
Hyvä homma!
tallennettu
Pekka Salonen
pekak
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 275
Ottiatuota
Re: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #63 :
17.02.2005, klo 02:05:34 »
Imupaperihan on klassinen apuväline. Vanhempi kuin sukkahousut.
Mäkin ostan nykysin kahdenlaista vessapaperia, hienompi sileä menee piirtelykäyttöön ;-)
Niksintynkää: Vetisen värin tummuuden kanssa voi pelata imuttelulla. Onhan tää vähän halpa efekti, mutta ei se mua haittaa. Tää sopii oikein hyvin luonnosteluun tai muuhun sottaamiseen. Miksei lopulliseksikin, kunhan kopioi kuvan talteen.
Halvan vesiliukosen huopakynän päälle voi sutia vettä ja paperilla rullailla vetoja vaaleimmiksi, joillain laaduilla kokonaan pois. Liuenneella värillä voi leikkiä laveerausta. Värilätäköstä jää tummempi jälki, jos sen antaa kuivua paperilla pitempään, rullalla voi myös kuivuttaa isommasta pinnasta vain osan. Gradienttia pukkaa ;-P
Tekasenpa esimerkin. Ensin kynällä hahmo. Sitten vettä päälle. Sitten lisää kynää päälle:
Nonni. Tahra oikeanpuolesen jampan niskassa tuli skannatessa vielä märkää paperia. Fiksua tunkea skanneriin märkää. Muutenkin nää vesiliukoset kynät on vaarallisia, vähän kun jättää teemukia lähettyville, niin kuvat on liuenneet.
Kynistä MonAmi FINER II liukenee pirusti ja muuttuu siniseksi. Jäljen saa pestyä pois melkein kokonaan. Staedtler micropen 306S on harmaampi ja lähes yhtä pestävä. Paperilla on tietysti väliä. Vesiliukoisia kyniä on piljoona. Aika vekkulia jälkeä saa, kun lotraa viivaa vesivärillä. Tai soijalla tai kahvilla jne.
tallennettu
W
sarjakuvaduunari
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 614
Re: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #64 :
17.02.2005, klo 10:44:30 »
Vesiväreihin liittyen...
Kun olet maalauspuuhissa käytä vesikuppina mielummin joitan rupista kertokäyttö mukia tai juuri niihin puuhiin tarkoitettua mukia/kuppia. Jos käyttä tavallista juomalasia
voi käydä samalla tavalla kuin minulle....luulin ihanan limetin väristä vettä mehuksi ja join
tallennettu
www.sarjakuvafestivaalit.fi
www.sarjakukuvaseura.fi
jokela
sörsselsson
Jäsen
Poissa
Viestejä: 794
.. I'm a devil in disguise ..
Re: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #65 :
17.02.2005, klo 22:33:57 »
Hyviä vinkkejä .. imupaperia en edes muista koska ostin viimeksi, paprurulla kyllä aina on vieressä.
Joo ja vesiväreillä jos luttaan niin aina on vähintään isohko muoviämpäri tai hillopytty, parasta olla ainakin kaksittain ja
vain
yhdessä lutkuttaa vedellä pensseliä puhtaaksi. On mukeja ja kuppeja kaatuillut liikoja ..
Vesiliukoset kynät on hienoja tollai harjotteluun ja saa aikaan yllätäviä efektejä.
Mutta, älä IKINÄ tee niillä (julkaisuun tarkoitettuja) originaaleja, jos et HETI vedä niitä skannerilla talteen. Ilmaantuu harmittavia sivuvaikutuksia jos niitä postailee ja joutuu liialti käsitteleen .. Ja aina niitä tarvii varoa!
Ja tuossa yhteydessä, kunnon kynät käytössä jos tarvii käyttää korjausvalkosta/lakkaa tms. On harmittava ilmiö myös kun korjauksien alta rupee leviään sineharmaan läikkää puolenvuoden jälkeen ..
-- j --
tallennettu
He may look like an idiot and talk like an idiot but don't let that fool you. He really is an idiot.
M. K. Saarelainen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 66
Kahvia? Missä!
Re: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #66 :
22.02.2005, klo 12:41:40 »
Lyijykynäluonnoksilla on paha tapa suttaantua piirtämisvaiheessa, kun kämmen nojaa paperiin. Se taas johtaa turhaan kumitukseen, jolloin on vaarana, että tulee pyyhittyä samalla jotain mitä ei olisi pitänyt. Ratkaisu tähän ongelmaan on käyttää puuvillahansikasta piirtäessä.
Ettei tuntuma kynään vähentyisi, leikkaan hansikkaasta peukalon, etusormen ja keskisormen pois. Huom! Siis hanskasta, ei kädestä! Myös toisessa kädessä voi pitää hansikasta, mutta teen niin vain tussatessa.
Käytän aina valopöytää sarjakuvieni puhtaaksitussaamiseen, joten minun ei tarvitse enää kumittaa originaaleja (onneksi). Tussaan pinnoitetulle painopaperille, sillä siinä hiusterä liukuu tasaisesti eikä takerru paperinkuituihin. Nestemäinen tussi ottaa tietysti aikansa kuivuakseen, mutta se pysyy siinä, eikä paperi kupruile pahemmin isoissakaan tussipinnoissa. Tärkeintä on kuitenkin se, että musta todella säilyy mustana mikä on hyvä skannausta ajatellen.
Minulla on tapana tussata ensin ruuturajat valmiiksi Sanfordin Sharpie kynällä (joka ei leviä nuolemallakaan) ja sen jälkeen vetää kuvissa olevat suorat linjat Rapidograf-tussipiirtimellä. (Käytän Rapidoa, koska se nopeuttaa työskentelyä ja kaikki mikä nopeuttaa työskentelyä on vain hyvä juttu meikäläisen tapauksessa. Olen näet melkoinen nyhrääjä.) Rapidojen ongelma on kuitenkin siinä, että kun ryhdyn tussaamaan hahmoja yms. hiusterällä, rapidojen viivat leviävät ja suttaantuvat jos kämmen osuu niihin. Myös tähän ongelmaan puuvillahansikkaat ovat tuoneet ratkaisun ja tuhrujen määrä on vähentynyt.
Toivottavasti tästä niksistä on apua jollekin.
tallennettu
Hanna
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 465
Re: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #67 :
22.02.2005, klo 13:27:10 »
Lainaus käyttäjältä: M. K. Saarelainen - 22.02.2005, klo 12:41:40
Lyijykynäluonnoksilla on paha tapa suttaantua piirtämisvaiheessa, kun kämmen nojaa paperiin. Se taas johtaa turhaan kumitukseen, jolloin on vaarana, että tulee pyyhittyä samalla jotain mitä ei olisi pitänyt. Ratkaisu tähän ongelmaan on käyttää puuvillahansikasta piirtäessä.
Hyvä vinkki, voisikin kokeilla. Itse olen pitänyt vain paperinpalasta kämmenen alla estämässä tuhruisuutta, mutta usein se tuppaa liukumaan alta pois. Hanskojen ostoon siis!
tallennettu
Klik klik -->
Sarjisblogini
wuf
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 4
Re: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #68 :
22.02.2005, klo 17:41:09 »
Säästäväisyys kunniaan!
Aivan joka laatikon pohjalta löytyvät, liian lyhyeksi käyneet kynänpätkät voi hyötykäyttää kuorimalla niistä puuosan kokonaan pois, ja laittamalla lyijyt 2mm mekaanisen kynän täyttölyijyiksi. Ainakin kaikki 2B:tä kovemmat lyijyt kelpaavat.
Toiseksi, hyvälaatuisista kynänpätkistä karsittu 'täyttölyijy' on laadultaan ihan eri planeetalta kuin ne kirjakaupoista löytyvät halvat, rakeiset, murenevat lyijyt, joita saa isoissa 12kpl laatikossa, ja näemmä vain HB:nä.
Kertokaas muuten mistä nuita 2mm mekaanisia kyniä saisi tilattua. Mä sain sellaisen kaveriltani kauan sitten, mutta mistään niitä ei tunnu löytyvän.. Erityisesti niitä staedtler-merkkisiä on ainakin Mike Sibley ja muut lyijärivirtuoosit kovasti kehuneet, olisi siistiä tietää, saako niitä vaikka tilaamalla..
tallennettu
"In a perfect world, every dog would have a home and every home would have a dog."
Veli Loponen
Isoveli
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 808
<><
Re: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #69 :
22.02.2005, klo 17:49:02 »
Näköjään ainakin
Mustekalalla
on.
tallennettu
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva
irappan
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 374
Re: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #70 :
25.09.2006, klo 19:55:08 »
Nyt laitetaan kaikki vanhat ja puhkiluetut sarjikset uusiokäyttöön! Vanhoista kuvasarjoista saa näyttäviä ja mieltäkohottavia lahjakääreitä! Leikkaa uljaimmat ruudut irti, liota niitä ohennetussa erikeepperissä ja asettele sommitellen tai tosta noin vaan sanomalehtiarkille! Kaverit ja paperinkeräyslaatikkokin (kai) tykkää!
valmiskuori2gif.gif
(122.52 kilotavua, 488x395 - tarkasteltu 334 kertaa.)
«
Viimeksi muokattu: 25.09.2006, klo 20:36:54 kirjoittanut Nappari
»
tallennettu
http://nappari.vuodatus.net/
"Muistan jokaisen minuutin lapsuudestani - olen vieläkin katkera."
-Daniel Clowes
"Kun täytän 46 ja ½ vuotta, perustan pilailupuodin!"
-Jorma Orava
Lateksu
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 681
Re: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #71 :
25.09.2006, klo 21:02:34 »
Hyviä ohjeita, täytyypi kokeilla!
Lainaus käyttäjältä: Nappari - 25.09.2006, klo 19:55:08
Tuo on hyvä idea, mutten raaski alkaa leikellä sarjakuviani vaikka ne olisivat kuinka riekaleina. ellei sitten omista jotain kaksin kappalein niin se on sitten eri asia.
tallennettu
irappan
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 374
Re: Sarjakuvantekijöiden PirkkaNiksiKetju
«
Vastaus #72 :
25.09.2006, klo 21:22:15 »
Lainaus käyttäjältä: Lasse - 25.09.2006, klo 21:02:34
Hyviä ohjeita, täytyypi kokeilla!Tuo on hyvä idea, mutten raaski alkaa leikellä sarjakuviani vaikka ne olisivat kuinka riekaleina. ellei sitten omista jotain kaksin kappalein niin se on sitten eri asia.
Jos askartelu noin muuten kiinnostaa niin nyt on oiva hetki kerätä talteen syksyn kauniit lehdet. Kuivatettuina myös niillä voi kietoa paketit tai päällystää esimerkiksi kirjan kannet. Liima ei niihin niin oivasti imeydy mutta on tämäkin niksi kuitenkin käytännössä koettu toimivaksi.
tallennettu
http://nappari.vuodatus.net/
"Muistan jokaisen minuutin lapsuudestani - olen vieläkin katkera."
-Daniel Clowes
"Kun täytän 46 ja ½ vuotta, perustan pilailupuodin!"
-Jorma Orava
Sivuja:
1
2
3
4
[
5
] |
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines