Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Arvostelut: Mustapukuinen mies (18.05.2012 klo 18:29:56)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
27.05.2012, klo 07:44:51

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355630 viestiä 8529 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Alternative ja omakustanteet
| | |-+  MKKEntertainment
0 jäsentä ja 3 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 ... 5 6 7 8 9 [10] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: MKKEntertainment  (Luettu 30305 kertaa)
explosion-kustannus
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 15


explosion.kustannus @gmail.com


« Vastaus #135 : 21.11.2010, klo 20:26:53 »

Kiitokset MKK:lle, joka myi lehteämme hurjasti!
tallennettu
Orjan May
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 393



« Vastaus #136 : 21.11.2010, klo 21:35:11 »



No...en yhtään ihmettele että kyseinen julkaisu meni hyvin kaupaksi. Jo pelkästään näyte-sivu MKK-entertainment osiossa vakuutti ja vakuuttaa vähänkin sarjakuvan tasoa tuntevia, että on erittäin tyylikkäästä lehdestä kysymys.  Ja olen jo aikaisemmin todennut, että tarinan kertojana ja kirjoittajana olet lahjakas. Nimittäin ei riitä pelkästään se, että osaa piirtää vaan aina sarjakuvallinen tuotos vaatii hyvän käsikirjoituksen.
Täyyypi etsiä jos kyseinen lehti olisi Akateemisen omakustanne hyllyssä!

ps. Ja muutenkin olisi kiva, jos MKK:n sarjakuvalehdyköitä olisi Akateemisen omakustanne hyllyssä myynnissä.
tallennettu
explosion-kustannus
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 15


explosion.kustannus @gmail.com


« Vastaus #137 : 22.11.2010, klo 00:12:59 »

No...en yhtään ihmettele että kyseinen julkaisu meni hyvin kaupaksi. Jo pelkästään näyte-sivu MKK-entertainment osiossa vakuutti ja vakuuttaa vähänkin sarjakuvan tasoa tuntevia, että on erittäin tyylikkäästä lehdestä kysymys.  Ja olen jo aikaisemmin todennut, että tarinan kertojana ja kirjoittajana olet lahjakas. Nimittäin ei riitä pelkästään se, että osaa piirtää vaan aina sarjakuvallinen tuotos vaatii hyvän käsikirjoituksen.
Täyyypi etsiä jos kyseinen lehti olisi Akateemisen omakustanne hyllyssä!

Tässä on jo niin paljon väärin asioita, että en oikein tiedä kuinka päin olisin...
tallennettu
Orjan May
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 393



« Vastaus #138 : 22.11.2010, klo 00:24:14 »

Nyt en oikein ymmärtänyt mitä explosion-kustannus tarkoittaa...mitä asioita on väärin....? Huh Tarkoitukseni oli vain esittää positiivisia ajatuksia ja todeta että on hienoa saada uusia tuulia omakustanne skenarioon ja että matkamies on erittäin lahjakas taiteilija- ei muuta. Minut on nyt jotenkin ymmärretty väärin tai minä olen ymmärtänyt jotakin väärin??   Nyt olen pudonnut täysin kärryiltä.
« Viimeksi muokattu: 22.11.2010, klo 01:32:44 kirjoittanut Orjan May » tallennettu
Mikael Mäkinen
maziwapp
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 947


Nerokasta.


« Vastaus #139 : 04.12.2010, klo 00:37:33 »

Saan isomman työhuoneen! Mutta se on toisella puolella taloa, ja kaikki lehdet pitäisi sitten kantaa sinne.

Tämän takia, arvon Kvaakkilaiset, kaikki MKKEntertainmentin lehdet jotka tilataan tämän viikonlopun aikana -50%!! (Ei koske U-255-albumeita, joista alennus vain -25%)
Alennus astuu voimaan laittamalla Viesti/Muuta tietoa kohtaan sana: Kvaak2010
tallennettu

Mikael Mäkinen
maziwapp
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 947


Nerokasta.


« Vastaus #140 : 06.12.2010, klo 17:39:04 »

Itsenäisyyspäivän kunniaksi, jatkamme tarjousta viikolla!

Eli kaikki MKKEntertainmentin lehdet jotka tilataan viikon sisään -50%!! (Ei koske U-255-albumeita, joista alennus vain -25%)
Alennus astuu voimaan laittamalla Viesti/Muuta tietoa kohtaan sana: itsenäisyys
tallennettu

Mikael Mäkinen
maziwapp
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 947


Nerokasta.


« Vastaus #141 : 23.12.2010, klo 18:33:04 »

Hyvää joulua MKKEntertainmentilta kaikille! Haluaisimme vielä muistuttaa, että nettikauppamme on auki läpi kaikkien pyhien!
tallennettu

Mikael Mäkinen
maziwapp
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 947


Nerokasta.


« Vastaus #142 : 08.01.2011, klo 20:08:37 »

No niin, nyt onkin taas asiaa! Suomen Puolustajien Liittouma #0 alkoi ilmestyä nettisarjakuvana, sivu viikossa täällä.

SPL#0 kertoo uudestaan Suomen Puolustajien Liittouman synnyn, joka alunperin esitettiin jo loppuunmyydyissä lehdissä. (MKKPictures #3 ja #4)

Tämänkin viestin isoimpana asiana on kuitenkin selkeästi MKKEntertainmentin jakautuminen. Kompastuskivi lähti jo viime vuonna omaan osoitteeseensa kompastuskivi.fi ja nyt alkuvuodesta alkoi toimintansa uusi kustantamo Sotakirjasto.

Sotakirjasto.net osoitteessa vaikuttava Sotakirjasto on siis kustantamo ja nettikauppa, josta saatavilla Aapo Kukon U-255 albumeita, sekä Punaista ratsumiestä. Myös käytettyjä albumeita löytyy muutamia kappaleita.

(Kohta laitetaan tiedoitetta tuonne U-255 viestiketjuunkin)
tallennettu

Mikael Mäkinen
maziwapp
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 947


Nerokasta.


« Vastaus #143 : 18.03.2011, klo 13:35:04 »

Aika alkaa olla käsillä! Kuten aiemmin lupasimme,

Kuten olette kaikki varmasti huomanneet, on MKKEntertainmentin blogiin tullut mainoksia. Mainoksia painamalla lahjoitat meille rahaa, ja mainoksista avautuvista sivuista jotain ostamalla lahjoitat meille enemmän rahaa! Joten toimi heti!

Ja koska me emme tee näitä sarjakuvia rahasta, niin julistankin, että kun saamme täyteen 1500 mainosklikkausta, niin sen kuun MKKPictures tulee olemaan euron halvempi!

Huomaattehan, että yksi osoite voi klikata kutakin mainosta päivän aikana vain kerran niin, että saamme siitä rahaa. Voit kuitenkin klikkailla mainoksia uudestaan seuraavana päivänä. Ja jos kiinnostut mainoksissa esiintyvistä tuotteista, niin silloin tietysti ostat niitä!

eli 1500 klikkausta alkaa olla täynnä! Jos kuitenkin ehditte klikata mainoksia vielä muutaman päivän ajan (http://mkkentertainment.blogit.fi/) tarkoittaa se sitä, että maaliskuun MKKPictures on hinnaltaan 3 euroa!
tallennettu

markvest
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 28


Sarjakuvat kunniaan ja paljon rahaa tekijöille.


« Vastaus #144 : 21.04.2011, klo 19:12:54 »

Tuli pienen tauon jälkeen ostettua jonkimmoinen läjä mkkentertainmentin julkaisuja.

Mkkentertainmentin sarjakuvat ovat kehittyneet huimasti viime kahtena vuotena.
 Ensiksi täytyy mainita että kannetkin ovat nykyään huimaa tasoa. Mielestäni eivät jää jälkeen jenkkisupersarjakuvista yhtää nää kannet. Katsokaa esim. Rautasarjan 1, 2 ja 3 kansia; kerrassaan täydellisiä. Eikä niistä paljon jää jälkeen uusimmat volga, finlander eikä usa fighterskään swe.

Aloitetaan vanhimmasta eli Volga 1:sta .    Mielestäni siinä kuvailtiin hyvin ja sympaattisesti työntekijöitä ja heidän suhteita ja työtä. Piirrosjälki on todella erinomaisen hienoa ja lämmintä, hahmojen kasvot ja niiden ilmeet ovat kuvallisesti parasta antia. Nuoriso sankareihinkin on hyvä asenne (uhataan ydinpommilla jos ei olla kunnolla)(karanneen tytön kohtalo selviää kakosessa). Toinen osio on hahmojen esittelyä ja jälki on siinäkin hyvää. Tekijöillä on venäjän ja historian tietämystä.

Ja sitten tämä huikean upea Viapori 1. :      Tämä on ostamistani lehdistä kolmiulotteisin. Tällaista harmaasävyjä ja kolmiulotteisuutta jos sais omiinkin tekeleisiin niin  hyvää tulisi. Ulotteisuus tuo syvyyttä koko tarinaan. Tarinan huumori ja omaperäisyys mielytti. No mkkentertainmentlehdethän eivät koskaa ole olleet jekkiveljiensä kopioita tarinallisesti. Autot ovat upeita nähtäviä. Itse olen Marko Keräsen taiteen fani.

Rautasarjat 1:   Eniten pidin Kaupunkisotaa, Ukko:katujen vanki ja minkä taakseen jättää "pätkistä". Ne ovat näistä kuvallisesti särmikkäimpiä, tosin Tuuli noidantyttären osio on taiteellisesti ansiokkain.

SWE:    Tämä on lähimpänä suomessa perinteistä muskeli supersankarisarjista joka on lähinnä sydäntäni. Itse pidän eniten juuri tästä perinteisestä trikoo menosta. Sarjiksesta ei huonoja kuvia löydy. Olen aina ihaillut Loposen luontevaa ihmisen kuvausta (kasvot ja ilmeet). Jos nämä julkaisun tarinat on tehty jo 1990-luvun alussa niin kuinkahan suvereenia on miehen 2011luvun jälki... jään todella mielenkiinnolla odottamaan. Siitä sai maistiaisia finlander 1:ssä.  Loposen jälki on todella Byrnemäistä Palavassa kuolemassa; sivuista 20 ja 21 ei erota ovatko ne Byrnen vai Loposen piirtämiä. Lopussa viimeiset 4 sivua tosin muistuttavat enemmän Frank Millerin alkuaikojen tyyliä.

Ja sitten mielestäni paras ja viihdyttävin pläjäys eli finlander 1.      Tekijät ovat tehneet mahtavaa jälkeä ja Pattonin tussaus viimeistelee sulavasti mestariteoksen. Paljon Upeita sivuja kuten tuo "kaksiosainen keskiaukeamasivu".




tallennettu

Mikael Mäkinen
maziwapp
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 947


Nerokasta.


« Vastaus #145 : 07.09.2011, klo 21:42:35 »

MKKEntertainment on mennyt koko kesän pienellä liekillä, mistä syytän ennenkaikkea itseäni. Kun pöydälle kasaa liikaa tavaraa, niin kaikkeen ei enää ehdi keskittyä samalla tavalla.

Tällä hetkellä mm. mkkentertainment.com ei johda mihinkään, vaan olemme väliaikaisesti evakossa osoitteessa supersankarit.net, jotka nekin kaipaisivat taas päivitystä.

Tämän vuoden kuukausittainen MKKPictures on edennyt melko hyvin, joskaan sitä ei ole missään ehditty mainostamaan. Koitetaan sitäkin puolta parantaa tässä piakkoin.

Mutta kuitenkin juuri ennen festareita, me heräämme ja potkimme toisemme liikkeelle. Näin kävi tänäkin vuonna. Tahti on viimeiset kaksi viikkoa ollut hurja, mutta sehän on vain hyvä juttu. (Sivuhuomautuksena tähän, että en itse pääse lauantaina paikalle, vaan olen siskon häissä. Sunnuntaina minutkin voi kuitenkin nähdä pienlehtitaivaassa...)

Valitettavasti Rautasarjat, joka on perinteisesti ilmestynyt meidän festarinumeronamme ei tällä kertaa ehtinyt mukaan.

Suomen Puolustajien Liittouma jatkaa 30 kuukauden tauon jälkeen!
tallennettu

Jari Lehtinen
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 890


Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan


« Vastaus #146 : 22.12.2011, klo 15:12:36 »

Kiitosta joululahjuksesta. Luin Suomen Puolustajien Liittoutumat 1-6.

Halusin vain tulla kehaisemaan, että tämä paketti tarjosi hauskoja hetkiä sellaisellekin henkilölle, joka ei yleensä välitä supersankarisarjoista tuon taivaallista, ja se on paljon. Kloonattu kekkosarmeija, aivan ehdotonta!
tallennettu

”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.
Sivuja: 1 ... 5 6 7 8 9 [10] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: