Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Artikkelit ja henkilökuvat: Sarjakuva, etymologisia aatoksia (23.05.2012 klo 18:00:00)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
27.05.2012, klo 07:08:58

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355629 viestiä 8529 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Lännensarjat
| | |-+  Lännen... ei kun idän nopein?
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] 2 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Lännen... ei kun idän nopein?  (Luettu 5067 kertaa)
Curtvile
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 894


« : 28.06.2007, klo 00:37:58 »

Käydessäni läpi Kvaakin kuulaita preerioita törmäsin tietoon että elokuun lopulla Egmontilta tulee westernmanga.
Niin.
Lännenmanga.
No Man´s Land

En ehkä kuulu tämän osuuden innokkaimpiin viestijöihin mutta länkkärien lukijana kiinnostuin.
Toki tähän on tuotu mangapuolella kovasti suosittuja demoneja ja yliluonnollista, mutta niitä on myyttisillä eräseuduilla ollut ennenkin mm. Texin Mefisto jostain Magicoventosta puhumattakaan.

No man´s land herätti saman ajatuksen kuin Red sun elokuva aikoinaan: miten eri tavalla asian voikaan nähdä!

Itse en löytänyt kuin Tow Nakazakin Et Cetera nimisen mangan, joka sijoittuu villiin länteen.
Mutta tokihan joku foorumin lännentietäjistä on törmännyt opukseen samuraiden maan versioista lehmipojista jota suositella?

Ja toki, mikäli pystyy perustelemaan miksei lännenteemaista mangaa voi tehdä sekin kiinnostaa.
Itse pidän niin dollaritrilogiasta kuin Yojimbosta.
tallennettu
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 798


"Ja rangaistus on greippi!"


« Vastaus #1 : 28.06.2007, klo 00:43:06 »

Nuudelilänkkäri! Noh, visuaalisesti näytti seurailevan Sergio-sedän (ei Bonelli vaan se toinen) polkuja ainakin tuo preview.
Mikäpäs siinä.

Timo
tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
rama
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 735


”Be a devil, not a crybaby!”


« Vastaus #2 : 28.06.2007, klo 00:44:30 »

Itse en löytänyt kuin Tow Nakazakin Et Cetera nimisen mangan, joka sijoittuu villiin länteen.
Mutta tokihan joku foorumin lännentietäjistä on törmännyt opukseen samuraiden maan versioista lehmipojista jota suositella?

Hiroaki Samura (jee, jee) on tehnyt Emerald-nimisen lyhyttarinan joka sijoittuu Länteen. Luulisin kyseessä olevan realistisen tarinan mutten ole vielä onnistunut saamaan sitä hyppysiini. Lisää tietoa myöhemmin, jos et ehdi ensin.


OMA EDIT: Lisäsin kuvanäytteen
« Viimeksi muokattu: 28.06.2007, klo 00:48:07 kirjoittanut rama » tallennettu

”My problem lies in reconciling my gross habits with my net income”                      
      Errol Flynn

http://msmandu.blogspot.com/
Janne
Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 690


Hornan kekäleet!


« Vastaus #3 : 28.06.2007, klo 09:03:51 »

Vaikuttaa oikein mielenkiintoiselta tuo No Man's Land. Kaipa sitä on sitten ensimmäinen manga hankittava.
tallennettu

"Tex-tieteen yli-morisco"
Lewis
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 664



« Vastaus #4 : 28.06.2007, klo 10:02:51 »

Aika jänskä ja mielenkiintoinen yhdistelmä. Pitää kai ostaa ja  lukea.

Joonas
tallennettu

Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 979



« Vastaus #5 : 10.07.2007, klo 14:29:38 »

"Eastern" olisi mielenkiintoinen tyylilaji.

Ranskalaisen Jules Vernen Tsaarin kuriiri oli sellainen, ja ihmettelen että miksei aiheesta ole enempää tehty. Vai onko venäjäksi?

Arojen kasakat seikkailevat, ja konnat miliisin haltuun syrjäkylillä.

tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Curtvile
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 894


« Vastaus #6 : 29.08.2007, klo 21:13:06 »

No niin pyhiinvaeltajat.

Tänään kioskeihin ja kirjakauppoihin saapui pölypilven saattelemana No Man´s Land mangalänkkäripokkari.
Sergio Leone rinnastus ei ole kovin ontuva, hyvin 70-luvun italowestern henkinen kauhulla ryyditetty kertomus.
En vielä ole ehtinyt muuta kuin bussimatkaalisen lukea, mutta länkkärien ystävile varteenotettava vaihtoehto.
Päähenkilön mangamainen sirous ei haittaa laisinkaan eikä niitä ärsyttäviä Chibejä (chibichibitööttööt) ole tullut vastaan.

Syvällisempää analyysia myöhemmin, mutta varauksin uskaltaa lajityypin ystäville suositella.
Huonomminkin voi 6,50€ käyttää. Paljon huonommin.

tallennettu
Tarkkis
Kirjastotätisetä
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 464



« Vastaus #7 : 29.08.2007, klo 21:28:41 »

kah kah, voisiko tässä olla ensimmäin suomennettu manga joka tarttuu kaupasta kotihyllyyn? Länkkäriaihe kyllä kiinnostaa ja tuon previewn perusteella taidekin on oikein siedettävän näköistä. Juonikin näytti alustavasti ihan ookoolta.

Ylihuomenna liksa tilille ropsahtaa, joten täytynee silloin vakavasti harkita ostoa.
tallennettu

When the going gets weird, the weird turn pro! H.S.T
Dennis
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 254



« Vastaus #8 : 30.08.2007, klo 19:28:36 »

Ei ole manga iskennyt, mutta ajattelin että tässä olis eka mangani. Pahus kun asuu tuppukylässä, niin ei noi kaikki jutut tule tänne, ei vaikka joskus "kerjäiskin" alan kioskista.
tallennettu
Tarkkis
Kirjastotätisetä
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 464



« Vastaus #9 : 30.08.2007, klo 19:31:14 »

Ei ole manga iskennyt, mutta ajattelin että tässä olis eka mangani. Pahus kun asuu tuppukylässä, niin ei noi kaikki jutut tule tänne, ei vaikka joskus "kerjäiskin" alan kioskista.

Enkä muuten löytänyt vielä minäkään ainakaan mistään Ison omenan kaupasta :/
tallennettu

When the going gets weird, the weird turn pro! H.S.T
tmielone
Il Dille
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 233



« Vastaus #10 : 30.08.2007, klo 19:57:56 »

Kuopijosta tuo jo löytyi ja pikaisen selailun perusteella vaikutti oikein kiinnostavalta. Kertokaahan mielipiteitänne tästä, niin ehkä minäkin uskallan kukkoroni nyörejä raottaa. Curtvilen hehkutus lupasi jo hyvää, joten ehkä saatan langeta jo viikonlopun aikana.
tallennettu

"Now there's only two things in life but I forget what they are"
Veli Loponen
Isoveli
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 808


<><


« Vastaus #11 : 30.08.2007, klo 20:04:49 »

Mua kiinnosti siihen asti kunnes toi ihmeen tytsy muuttu hirviöksi (siis tuossa näytejaksossa). Oon ehkä vanhanaikainen, mutta tykkään länkkäreistä länkkäreinä, niin että niissä ei oo mitään tommosia. Texin shamanismijututkin yms. menee välillä liian pitkälle.
tallennettu

Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva
Lurker
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 843



« Vastaus #12 : 30.08.2007, klo 20:25:25 »

Selailin kaupassa. Hahmot ovat jotenkin, miten sen nyt sanoisi, puikulamaisia.

Kauhuwesternit ovat melkein oma genrensä ja hyvä, että tätäkin tavaraa on tarjolla.
tallennettu

Tarkkis
Kirjastotätisetä
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 464



« Vastaus #13 : 30.08.2007, klo 22:22:25 »

Ostin ja luin

Mietteitä:
- Ihan kohtalaiselta tuntuva stoori, joskin _TODELLA_ paljon on lainailtua mm. Berserkiltä ja Leonen vesterneiltä (takakannen teksti paljastaa aika tarkkaan elokuvankin).
- Taide ihan kivan näköistä, ajoittain komeaakin, mutta taistelukohtauksissa menee ajoittain hieman epäselväksi ja sekavaksi
- Dialogi osissa kohtia aika töksähtelevää ja joissain kohdissa kummallisia, todennäköisesti suomennoksesta johtuvia, outoja kohtauksia (esimerkkinä kohtaus jossa pankkiryöstäjä suuttuu toiselle kun vahingossa mainitsee tämän nimen, mutta itse en ainakaan havainnut että nimeä olisi missään vaiheessa mainittu...)
- Tunnelmaa oli tavoitettu pariinkin otteeseen kivasti
- Päähenkilö itsessään melko mielenkiintoinen, joskin hyvinkin perinteinen "nobody" hahmo

Kaikenkaikkiaan, kliseistään ja heikkouksistaan huolimatta ihan hintansa arvoinen. Kyllä tästä voisi toisenkin osan ostaa.
tallennettu

When the going gets weird, the weird turn pro! H.S.T
tmielone
Il Dille
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 233



« Vastaus #14 : 04.09.2007, klo 08:23:20 »

Viikonlopun junamatkoille olin varannut mukaan sen verta kuivaa lukemista, että matkalla piti pyörähtää ärrällä hakemassa Ei kenenkään maa luettavaksi. Kyllähän se oli ihan mukavaa luettavaa. Ei mikään täysosuma, mutta täysi hutikaan. Tarkkis kiteytti plussat ja miinukset erittäin hyvin.

Minua tarinassa ärsytti eniten niiden hirviöiden "sydämet". Todella köyhä idea. Eikö olisi voinut jatkaa perinteisellä linjalla, jossa eri hirviöt tapetaan eri tavalla: ihmissudet hopealuodeilla, vampyyrit auringonvalolla jne. Nyt hirviöiden tuhoamisesta tuli sellainen tietokonepelimäinen fiilis.

Mutta loppupeleissä sarjakuvassa oli ihan aiheeseen sopiva tunnelma, joten eiköhän se toinen osakin tule ostettua, jos se vain julkaistaan. Ostaessani läystäkkeen, kuvittelin tämän olevan ihan oikeaa mangaa ja että sarja käsittää jonkun 30 albumia, mutta ilokseni huomasin, että osia onkin ilmestynyt vain kaksi. Tähän ei sitten uppoa kaikki rahat.

Sekin hyvä puoli tässä sarjakuvassa on, että kun pikkujannut ovat sen lukeneet, he innostuvat länkkäreistä ja hankkivat jostain Jonah Hexiä, joka vain pahentaa heidän himoaan. Heidän on siirryttävä kovempiin aineisiin. He etsivät käsiinsä Young Guns -leffat ja Deadwood-sarjan. Näiden jälkeen vuorossa on Kalpea ratsastaja, Ruoska, High Noon, Armoton ja dollari-trilogia. Nämä katsottuaan heidät on polttomerkitty lännen mytologialla, eikä se jätä heitä enää ikinä rauhaan. Näin villi länsi jatkaa elämää tulevienkin sukupolvien mielissä.
tallennettu

"Now there's only two things in life but I forget what they are"
Sivuja: [1] 2 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: