Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Kolumnit ja matkaraportit:
Angoulême 2012
(19.02.2012 klo 17:49:00)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
27.05.2012, klo 06:56:18
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355629
viestiä
8529
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
Sarasvatin hiekkaa
0 jäsentä ja 3 vierasta katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
2
3
4
5
6
[
7
]
8
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Sarasvatin hiekkaa (Luettu 23646 kertaa)
Lurker
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 843
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #90 :
24.10.2008, klo 09:23:52 »
Lainaus käyttäjältä: mlietzen - 23.10.2008, klo 12:30:31
...faktapohja oli hiukan vetelä
Oho! Faktapohja oli tässä teoksessa kaikkea muuta kuin "vetelä". Ja ei kai se synti ole, jos sarjakuvassa on tendenssiä?
tallennettu
https://www.facebook.com/ylefan
Toni
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 619
Tähtivaeltaja Sarjakuvaneuvos+ Rakkaudesta Kirjaan
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #91 :
24.10.2008, klo 16:47:44 »
Yhdyn albumin - lähes - kritiikittömiin kehujiin, kuten tuoltakin voi huomata (tosin olen jo saanut kuulla, ettei kriitikon sovi arvostella teoksia, joista sattuu pitämään, se ei kuulemma ole objektiivista):
http://babeknabel.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=1366&Itemid=108
Täytyy kuitenkin myöntää, että eräissä Lietzenin huomautuksissa piilee totuuden siemen.
Näissä kirjoituksissa hauskin veto oli kyllä tuo Tertsin heitto, että Hesariin albumin arvostellut Jussi Ahlroth olisi jotenkin epäpätevä puhumaan sarjakuvista laajemmin.
Vaikka tällä kertaa olenkin Ahlrothin kanssa aika eri linjoilla, niin totuushan kuitenkin on, että mies on kirjoittanut esim. parikin äärimmäisen syväluotaavaa jenkkisarjakuva-artikkelia, joiden analyysien taso saa vaikkapa mun ja Otto Sinisalon tekstit näyttämään heppoiselle hupikauralla (and proud of it!).
Näillä viittaan Tähtivaeltajissa 2/96 ja 1/97 julkaistuihin juttuihin, joista ensimmäinen sukeltaa 12-sivun voimin Peter Milliganin & Duncan Fegredon Enigma-sarjiksen syövereihin ja toinen 13-sivun edestä Grant Morrisonin tuotannon keskelle.
Yleensäkin on aina hauska kuulla tuohtuneita kommentteja kriitikoiden epäpätevyydestä ihmisiltä, jotka itse eivät selvästikään tiedä kyseisestä kriitikosta mitään.
Omana, tuoreena esimerkkinä voisin mainita paritkin vihaiset vastineet Tähtivaeltajassa julkaistusta nihkeästä Death Note -arviosta. Olen mm. saanut kuulla, että kriitikko ei saisi haukkua monien fanien arvostamaa sarjaa, sekä sen, etten selvästikään tiedä mitään japanilaisesta sarjakuvasta - teiniltä, joka ei ollut edes syntynyt silloin, kun ryhdyin kirjoittamaan mangasta...
tallennettu
http://www.tahtivaeltaja.com
– Ilman on paha elää!
Lönkka
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 604
Babtized in ignorance and chloroform
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #92 :
25.10.2008, klo 18:55:00 »
Lainaus käyttäjältä: Toni - 24.10.2008, klo 16:47:44
joista ensimmäinen sukeltaa 12-sivun voimin Peter Milliganin & Duncan Fegredon Enigma-sarjiksen syövereihin
Olinkin ehtinyt unohtaa että tämä käsittämättömän syvääluotaava, hieno ja kattava artikkeli oli Jussin. Propsit siitä miehelle!
Lainaus käyttäjältä: Toni - 24.10.2008, klo 16:47:44
Omana, tuoreena esimerkkinä voisin mainita paritkin vihaiset vastineet Tähtivaeltajassa julkaistusta nihkeästä Death Note -arviosta. Olen mm. saanut kuulla, että kriitikko ei saisi haukkua monien fanien arvostamaa sarjaa
Silkkaa parhautta!
Ajattelepa Toni että kun sitten aikanaan ollaan köyhäintalolla kunnallisessa laitoshoidossa likimain köytettyinä sänkyyn niin tämmöiset sankarit "huolehtivat" meistä...
tallennettu
Ami
Galleriataiteilija
Poissa
Viestejä: 269
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #93 :
26.10.2008, klo 15:34:43 »
Etisn tätä ketjua ensin tuolta eurooppalaisten sarjakuvien osastolta.
Arvostelu.
tallennettu
http://rakkaatsiskot.net/
,
http://amina.sarjakuvablogit.com/
Lurker
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 843
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #94 :
17.12.2008, klo 17:26:59 »
Varsin suopea arvostelu Forbidden Planet International -blogissa.
The Sands of Sarasvati
(...)
It’s an unusual piece of ‘hard’ SF in the comics world and one that would, I think, appeal very much to those (myself included) who enjoy reading the books of Kim Stanley Robinson. It’s a fascinating series of events, both contemporary and historical, and utterly compelling (I found it hard to stop reading even late at night).
http://forbiddenplanet.co.uk/blog/?p=10718
Kunpa tämä nyt löisi läpi maailmalla ja kustannussopimuksia syntyisi!!
tallennettu
https://www.facebook.com/ylefan
Antti Vainio
Karpaattien nero
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 4 316
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #95 :
18.01.2009, klo 23:25:20 »
Pari sanaa ku nyt albumin lopulta luin. Grafiikkapuolesta olen samaa mieltä kuin enemmistö, kertakaikkiaan hienoa työtä. Oma epäkorrekti mielipide on että sarjakuvaa varten noita henkilöitä olisi voinut muuttaa hollywoodilaisempaan suuntaan. Kaikki ovat niin pumpselihöppeli samaa mieltä keskenään ja muutenkin mukavia. Halimisen lomassa ne luennoivat ilmastonmuutoksesta. Ihmiskunta yhdessä rakentaa tuulimyllyjä. Tällainen kiinnostaa vain niitä jotka muutenkin tykkäävät halimisesta ja tuulimyllyistä.
Jos siellä olisi ollut yksi Kimmo Sasi-tyyppinen hahmo seassa kertomassa että koko touhu on viherpiiperöiden kusetusta niin dialogiin olisi tullut enemmän särmää. Jos tämä Sasi olisi ollut yksi pelastuneista niin loppuun olisi tullut joku koukkukin.
tallennettu
"This country sucks. It's all about the nature and who the fuck cares about the nature".
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 829
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #96 :
02.04.2009, klo 12:04:21 »
Albumi ja Kvaakin tekstit sekä muutamat linkit tullu koluttua tämän tärkeän teoksen tiimoilta. Kirjaa en ole lukenut (ja tuskin tulen lukemaankaan).
Pitkälti yhdyn sarjakuvan saamaan suitsutukseen. Piirrosten ja värien lisäksi voisi kehua myös mainota tekstausfonttia sekä teknistä toteutusta. Joku voisi kertoa tussasiko Kaakinen käsin vai koneella? (Tuo näyttää niin hämäävän paljon vektorijäljeltä?) Värityksessä on käytetty, lähinnä varjoissa, hienosti erilaisia rouheita kuviointeja ja pintoja.
Pidättäydyin tarkoituksella muiden arvioiden lukemisesta ennen teokseen tutustumista. Alrothin arvion tosin taisin HS:ta lukea ja jos siinä toivottiin enemmän amerikkalaista tai japanilaista otetta, kuten tässä ketjussa vihjataan, niin olen samaa mieltä. Tämä toive liittyy kuitenkin lähinnä ihmiskuvaukseen ei siihen että kaipaisin toimintaa. Kuten Sarjis-Finlandia-ketjussa mainitsin, maailmoja syleilevä megalomaaninen juoni alkoi saada mielessäni camp-ulottuvuutta.
Tolppanen:
Lainaus
...halusin sarjakuvan olevan uskollinen alkuperäisteoksen hengelle.
Kuulemma myös alkuperäisteoksen henkilöt ovat pahvisia. Koko vahva sanoma ja faktat olivat todellakin uskomattomia (sitä scifiä
) ja koska henkilötkin jäivät tunteettomiksi sarjakuvaan on vaikea suhtautua sen vaatimalla vakavuudella.
Tolppanen:
Lainaus
...konflikti syntyy ihmisen ja luonnon välille.
Konflikti syntyi joo, mutta elokuvien ja sarjakuvien kuluttajana en ole tottunut tällä tavalla kuvattuun konfliktiin. Siis luonto suuri - ihminen pieni. Vedenpaisumus ja tsunami suuri ja väkivaltainen - ihminen pieni.
Epilogia pidän aivan turhana (ja se lisää sitä camp henkeä huomattavasti). Kirjan olisi voinut hyvin lopettaa siihen megatsunamiin tai viimeistään kuvaan veden valtaamasta kaupungista.
Vasta Isomäen kommentit,
varsinkin sarjikseen liitettynä
tekevät tuosta skenaariosta minulle uskottavan. Ehkä se johtui vain siitä että olin naiivi kun en tiennyt esimerkiksi sitä että:
Lainaus
The major sources of sea level rise are thermal expansion of warming ocean water and melting of glaciers and ice sheets. Mountain glaciers and small ice caps contain enough water to rise global sea level by about 0.5m, while the Greenland and Antarctic ice sheets contain enough water to raise sea level by about 70m.
lähde:
http://www.socc.ca/faq_e.cfm
Sen tuulimyllyhepun käsittelyn olisi tosiaan voinut jättää vähemmälle tai sitten sitä olisi voinut tuoda erilailla tai enemmän esiin. Kohtaus jossa maailman yhteisponnistuksella viritellään niitä tuuli-lumimyllyjä on muutamassa ruudussa visuaalisesti komea, mutta silti todella epäuskottava. Ajallisesti tämä siirtymä oli vaikea hahmottaa, eikähän sitä taidettu sarjakuvassa kertoakaan että kuinka äkkiä ja minkälaisen väännön jälkeen se lumetusmyllytuotanto polkaistiin käyntiin. Kolmas luku olikin minusta tarinan kannalta heikoin. Jännittävintä sarjakuvassa oli, kuten todettu, laskeutuminen sinne kadonneeseen metaanijärven onkaloon.
Vainion Antin tapaan olisin kaivannut väriä henkilökaartiin. Ymmärrän kuitenkin sen valtavan työn jonka Tolppanen ja Kaakinen ovat tämän kanssa tehneet, ja lopputulos on todellakin komea. Tietojen rinnalla tunteet loistavat valitettavasti poissaolollaan tarinassa ja se vaan minua harmittaa.
tallennettu
pertti jarla
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 956
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #97 :
02.04.2009, klo 13:02:45 »
Lainaus käyttäjältä: Lurker - 24.10.2008, klo 09:23:52
Ja ei kai se synti ole, jos sarjakuvassa on tendenssiä?
Eipä tietenkään. Useimmissa sarjakuvissa on jotain tendenssiä, mutta jos message on luokkaa "ihminen on raadollinen ja maailma on viidakko", niin se saa vain suitsutusta. Sarasvatin hiekan edustama ekologisuus ja muut epämuodikkaan idealistisuuden merkit meinaavat herättää helpommin närästystä.
Se vähän tökkii, että jos löydetään merenpohjasta jäänteitä muinaisesta kulttuurista (kaipa niin voisi käydäkin), niin pitää aina vetää Platonin Atlantis-tarina mukaan. Olisihan tuo kiinnostava uutinen muutenkin, ilman että pitää vetää tuo väärinymmärretty vertaus esiin. Muuta valittamista en olekaan vielä löytänyt.
«
Viimeksi muokattu: 02.04.2009, klo 13:05:22 kirjoittanut pertti jarla
»
tallennettu
Myötätunto ja huumori pois vakavasta asiasta!
-Huolestunut äiti
VesaK
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 653
Oh, Santo cielo!
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #98 :
02.04.2009, klo 17:11:28 »
Se on vekkulia, että vaikka jääkaudella ei ollutkaan Nina Mikkosia, ilmasto on silti muuttunut aina aika ajoin. Ihminen on tällä pallolla häärinyt vasta vaivaiset 10.000 vuotta ja nyt jo kehtaa olla ottamassa moisesta koko kunniaa. Onhan se toki melkoinen saavutus tämmöiseltä porukalta, aika veli- ja sisarkultia ollaan -kun pallon antoivat niin het piti alkaa särkeä.
Vaikka minä en nyt ihan täysillä Sarasvatin hiekan
sarjakuvaversiolle
lämmennyt, jäätikköni suli kyllä itsensä alkuperäisen teoksen kohdalla. Vielä enemmän tykkäsin Isomäen anti-Ludlumilaisesta eli ei-äksönromaanista Litium6. Senkin voisi sarjakuvata, ja lopputulos
ehkä
olisi jopa sutjakampi.
«
Viimeksi muokattu: 02.04.2009, klo 17:13:14 kirjoittanut VesaK
»
tallennettu
En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
JJ Naas
Toikkarointia lammashaassa
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 502
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #99 :
02.04.2009, klo 17:47:46 »
Lainaus käyttäjältä: pertti jarla - 02.04.2009, klo 13:02:45
Eipä tietenkään. Useimmissa sarjakuvissa on jotain tendenssiä, mutta jos message on luokkaa "ihminen on raadollinen ja maailma on viidakko", niin se saa vain suitsutusta. Sarasvatin hiekan edustama ekologisuus ja muut epämuodikkaan idealistisuuden merkit meinaavat herättää helpommin närästystä.
Aivan. Minäkin mielelläni lukisin enemmän sarjakuvia joissa päähenkilöt olisivat joskus aidon kiinnostuneita jostain muustakin kuin omasta navastaan.
tallennettu
tmielone
Il Dille
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 233
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #100 :
02.04.2009, klo 20:44:42 »
Vähemmän sarjakuvaa lukevat työkaverini päätyivät lukemaan/kautta selailemaan Sarasvatin hiekkaa ainakin osittain Finlandialla palkitsemisen seurauksena. Kommentit eivät kuitenkaan olleet ylistäviä. "Tarina oli sekava ja poukkoileva." "Värit ovat ihan liian synkät. Ei tälläistä jaksa lukea." "Miksi noista hahmoista on pitänyt piirtää noin rumia?"
Kuvituksen suhteen olen täysin eri mieltä kuin tuttavani, mutta kieltämättä tarinan suhteen olen samoilla linjoilla. Mutta pikkuvioistaan huolimatta lukemisen arvoinen teos, jota suosittelen kaikille.
tallennettu
"Now there's only two things in life but I forget what they are"
Lurker
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 843
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #101 :
03.04.2009, klo 09:14:57 »
Lainaus käyttäjältä: VesaK - 02.04.2009, klo 17:11:28
Vielä enemmän tykkäsin Isomäen anti-Ludlumilaisesta eli ei-äksönromaanista Litium6. Senkin voisi sarjakuvata, ja lopputulos
ehkä
olisi jopa sutjakampi.
Kannatetaan! L6 on aidosti kova ja tyly teos, joka näyttää kaiken maailman remeksille "närhen munat".
Kirjakaupoissa Sarasvatin hiekkaa -albumi on nostettu taas näkyvästi esiin. Toivottavasti myy.
Ministeriä peesatekseni: Sarjakuva tarvitsee markkinointia, markkinointia ja vielä kerran markkinointia.
tallennettu
https://www.facebook.com/ylefan
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 798
"Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #102 :
04.04.2009, klo 02:05:37 »
Niin niin, onhan ilmasto muuttunut rajustikin historian aikana jääkausista aina hikisiin porotuksiin asti, mutta näin "jälkikäteen" tarkasteltuna nopeasti tapahtuneilta vaikuttaneet muutokset ovat olleet helevetin hitaita, eli tapahtuneet kymmenien ja satojen tuhansien vuosien aikana, ei sadan kuten nyt. Sitä en tiedä, kun en ole klimatologi, tai muukaan tietäjä, että miten kurantteja nuo Isomaen visiot ovat, mutta tieteilijän koulutushan hänellä on ja toki jo enemmistö tieteen tekijöistä on hyväksynyt ilmastonmuutoksen faktana. Se näkyy jo monessa paikassa. Miten pahaksi äitynee, jää nähtäväksi. Valmistautukaa kaikkiin uhkakuviin, mutta ei se maalima lopu siltikään, sitä kylttiä on turha kantaa. Vain ihmiset (ja pirusti eläinlajeja valitettavasti siinä sivussa) kuolevat, planeetta jää. Hyvä niin.Tai sitten ihminen valloittaa avaruuden ja pilaa kaikki maankaltaiset planeetat. On yksi hörhöteoria, että Venus on yksi muinaisihmisten aikoinaan kasvihuonekaasuin pilaama planeetta. Ög.
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
PetriT
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 70
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #103 :
23.04.2009, klo 22:25:35 »
Lainaus käyttäjältä: Lurker - 03.04.2009, klo 09:14:57
Ministeriä peesatekseni: Sarjakuva tarvitsee markkinointia, markkinointia ja vielä kerran markkinointia.
Pieni mainos siis sallittakoon... tekijät signeeraavat Helsingin keskustan Akateemisessa kirjakaupassa Kirjan ja ruusun päivänä 5.5. alkaen klo 15. Paikalla ovat ainakin Petri ja Jussi, Ristokin jos ehtii edellisestä menostaan ajoissa.
tallennettu
Lurker
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 843
Vs: Sarasvatin hiekkaa
«
Vastaus #104 :
07.01.2010, klo 09:41:47 »
Risto "The Oracle" Isomäen ennustukset alkavat käydä yksi kerrallaan toteen. Valitettavasti.
Merenpohjan metaanikasaumat alkaneet purkautua
"Alaskan yliopiston tutkimusretkikunta on havainnut ilmastontutkijoiden pitkään pelkäämän ilmiön, kertoo BBC. Merenpohjaan keräytyneet metaanikasaumat ovat alkaneet purkautua Jäämerellä Siperian pohjoispuolella." (YLE)
Tämä on siis
totta
, ei fiktiota.
tallennettu
https://www.facebook.com/ylefan
Sivuja:
1
2
3
4
5
6
[
7
]
8
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines