Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Kolumnit ja matkaraportit:
Pää pyörällä Kuopion taidemuseossa
(26.10.2011 klo 14:34:37)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
10.02.2012, klo 20:48:47
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
346511
viestiä
8435
aihetta kirjoittanut
5924
jäsentä. Uusin jäsen:
vihannes
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Alternative ja omakustanteet
Nalle Virolainen
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
[
1
]
2
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Nalle Virolainen (Luettu 5311 kertaa)
Mikko A
Jäsen
Poissa
Viestejä: 356
ostan omakustanteita - uudet & vanhat - tarjoa!
Nalle Virolainen
«
:
26.05.2007, klo 20:21:05 »
Viime kuussa ilmestyi taas pari uutta Nallepostia. Jo 27 vuotta ja useita kymmeniä numeroita takana, joten oli aika hämmästyttävää huomata että kvaakin haku ei tuonut juurikaan tuloksia. Nalle ei ole Sarjaria lukuunottamatta vaikuttanut kovin aktiivisesti "skenessä" ja omakustanteidenkin käsiinsä saaminen vaatii lähinnä yhteydenpitoa, koska niistä ei muuten kuule.
Itselleni miekkosen tekemiset on aina olleet mielenkiintoisimpaa antia omituisemman Suomen alakulttuurin puitteissa. Oli ne sitten omat Nalleposti/Nalleri lehdet tai sarjakuvat lukuisissa omakustanne tai sarjakuvaseurojen lehdissä (Kannus etunenässä itselleni).. Mittava kulttuurityö gore/splatter/kauhu journalismin parissa ja etenkin pervompi kama Chains/Kinky Club/yms kuvioissa. Voi olla että nyt liki 20 vuotta myöhemmin kaikki ei enää näytä niin rajoja rikkovalta, koska monesta asiasta jotka oli ennen "äärimmäistä", on tullut nyttemmin niin arkista. Siitä huolimatta kyseessä on yksi tekijöistä, joiden tuotantoa pidän kovassa arvossa. Henk. Koht. olisin sitä mieltä että jos Palsa päätyy kiasman seinille ja noteeratuksi merkittäväksi taiteilijaksi, soisi saman käyvän myös Nallelle.
Nallelle ominaista on keskittyminen omiin kiinnostuksiin, mielipiteisiin ja "pakkomielteisiin". Piirrosjäljen primitiivinen omaleimaisuus ja teemojen toisto on asia, joka ei ehkä loputtomiin toimi kuin kovimmille faneille. Itse pidän kuitenkin itsestäänselvänä että kourallinen Nallen duuneja kuuluvan jokaisen Suomalaista sarjakuva "harrastavan" hyllyyn.
Koska Nallen duuneja ei viime vuosina enää tullut mielestäni riittävästi, panin alulle projektin joka vihdoin alkaa konkretisoitua:
http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=8339.msg164673;topicseen#msg164673
tallennettu
TäysiQ -
http://www.cfprod.com/tq/
LOKA KUSTANNUS -
http://www.cfprod.com/loka/
Veli Loponen
Isoveli
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 678
<><
Re: Nalle Virolainen
«
Vastaus #1 :
26.05.2007, klo 20:28:24 »
Oikeastaan ainoa Nallen sarjakuva, mistä olen pitänyt, on Petri Hiltusen kuvittama Goretta. Useimmiten Nallen jutut menee ihan puhtaasti yli hilseen, mikä selittyy vähän noilla sitaateilla, mitkä löytyvät tuolta ilmoituksestasi. Mutta noin niin kuin muuten Nalle on kyllä yksi niitä hiljaisia pioneereja. 90-luvun alussa jo ihmettelin Nalleposteja ja muita. Vähän aika sitten pohdin, että vieläköhän se niitä tekee, ja näköjään tekee...
tallennettu
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva
Jho
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 649
Re: Nalle Virolainen
«
Vastaus #2 :
27.05.2007, klo 17:11:17 »
Jossain ihan vasta juuri ostamassani lehdessä oli joku Nallen juttu. Oli varmaan joku Sarjari. Itsekkin olen oppinut suurimman osan Nallesta Hiltusen suusta. Kyllä minä ainakin ihan tykkään, ja Goretta on tosiaan oikein kiva lätty.
tallennettu
www.karetar.net
Petteri Oja
Juudas itselleen
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 6 660
Re: Nalle Virolainen
«
Vastaus #3 :
31.05.2007, klo 22:22:28 »
Jaa Nalle tekee edelleen omakustanteita? Niistä ei todellakaan kuule yhtään mistään.
Mulle on aina tökkinyt se piirrostyyli. Joskus se toimii, mutta kuten Mikko sanoi, täytyy olla kovan luokan fani, jotta siitä jaksaisi innostua vuodesta toiseen.
Toisaalta juuri Kemissä ehdoteltiin, että Nallen sarjakuvista pitäisi laatia hyvin valikoitu best of -kokoelma. Ehkä LOKA Kustannus ottaa semmoisen työn alle Sarjattomia kuvia -trilogian jälkeen?
Mikä muuten on todella tyylikkäästi toteutettu sarja. Ykkösosassa ainakin (varmaan muissakin?) on paperiset suojakannet ja kaikki. Tarkempaa tutustumista sisältöön en ole kerinnyt vielä tekemään, mutta supersankareiden ystävänä pisti selaillessa heti silmään mainio runo "60-luku (väärin muistettuna)", jossa Kissanainen piiskaa Batmanin alastonta selkää, kunnes Batman rikkoo kahleensa ja paljastaa valtavan Lepakkovaajansa, ja sillä välin toisaalla Jokerin jorma pumppaa Robinin anuksessa... Ja mitä tekeekään Pekka Lipponen?!
Pelkästään tuon takia kokoelma kannattaa hankkia!
tallennettu
Turun Sarjakuvakauppa
-
Turun Pervo-Petteri julkaisee sarjakuvia asenteella
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 440
"Onko tämä majakka vai ankkatarha?"
Re: Nalle Virolainen
«
Vastaus #4 :
31.05.2007, klo 22:57:58 »
Lainaus käyttäjältä: Petteri Oja - 31.05.2007, klo 22:22:28
Toisaalta juuri Kemissä ehdoteltiin, että Nallen sarjakuvista pitäisi laatia hyvin valikoitu best of -kokoelma.
Itselläni on varhaiskokooma Nallen kauheimmat. Kauhua 1981-86 (Hilj. Kulttuuriyhd.). Tavaraahan Nallukalta löytyisi kolmelta (neljältä [oliko jo 1979]?) vuosikymmeneltä. Kyllä joku absolute best of -pitäisi olla.
Eipä uskoisi että mies on opiskellut mm. kansainvälistä taloutta Teknillisessä Korkeakoulussa.
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
Mikko A
Jäsen
Poissa
Viestejä: 356
ostan omakustanteita - uudet & vanhat - tarjoa!
Re: Nalle Virolainen
«
Vastaus #5 :
01.06.2007, klo 10:38:41 »
Julkaistua sarjakuvaa pitäisi olla yli 1700 sivua, joten siitä saisi karsia aika raskaalla kädellä ja silti jäljelle jäisi aika massiivinen opus. Asiasta on joskus ollut puhe, mutta katsotaan kunhan nämä 3 kirjaa on kaikki julkaistu.
tallennettu
TäysiQ -
http://www.cfprod.com/tq/
LOKA KUSTANNUS -
http://www.cfprod.com/loka/
Petteri Oja
Juudas itselleen
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 6 660
Re: Nalle Virolainen
«
Vastaus #6 :
10.06.2007, klo 11:55:54 »
Eilen sopivassa ympäristössä ja tilassa paneuduin Sarjattomia kuvia -ykkösosaan. Pidin sen sisällöstä luultavasti enemmän kuin olisi sopivaa. Jutuissa on oikeasti ideaa, niin teksteissä kuin piirroksissa. Sarjarin Nalle-juttujen lähinnä vieroittaessa minua Virolaisen tuotannosta toimi tämä kokooma juuri päinvastoin. Hyvä!
tallennettu
Turun Sarjakuvakauppa
-
Turun Pervo-Petteri julkaisee sarjakuvia asenteella
Grezen
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 822
¡Viva Zapata!
Re: Nalle Virolainen
«
Vastaus #7 :
10.06.2007, klo 15:05:34 »
Melkein off-topic, mutta Myrkyssä 4/07 oli
Porno
hentaistaroissa mainio strippi, jossa pornostaranainen joutuu tekemään leffaa s/m-karhuksi pukeutuneen vastanäyttelijän kanssa.
"Onko tuo Nalle Virolainen?"
"Ei, kyllä se on ihan suomalainen."
Ihanata!
tallennettu
http://grezen.sarjakuvablogit.com
Mikko A
Jäsen
Poissa
Viestejä: 356
ostan omakustanteita - uudet & vanhat - tarjoa!
Vs: Nalle Virolainen
«
Vastaus #8 :
04.09.2007, klo 15:26:49 »
Jos paino ei yhtään viivästele, albumit #2 ja #3 pihalla festareille ! Väittäisin että taso ei ainakaan laske. Etenkin #3 sisältää ehkä Nallen visuaalisesti komeimpia tekeleitä.
Festareilla myös Nallen tyylikkäät väripostikortit yms. sälät saatavilla!
tallennettu
TäysiQ -
http://www.cfprod.com/tq/
LOKA KUSTANNUS -
http://www.cfprod.com/loka/
matti
Lukiolainen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 110
Vs: Nalle Virolainen
«
Vastaus #9 :
29.02.2008, klo 16:23:02 »
Törmäsin Nalle Virolaisen sarjakuvaan joskus viime kesän alussa, kun olin keksinyt hankkia Sarjaria (Jonka teemallisista lehdistä heti innostuin). En muista minkä tarinan tulin ensin lukeneeksi, mutta reaktioni joka tapauksessa oli: "Luulin että minulla on sairas mielikuvitus. Kuka väsää jotain näin sairasta?" Joten tarina
Pornografian ideologia
tuli ohitettua heti otsikon jälkeen.
Meni vähän aikaa että aloin lukea Nallenkin työt Sarjareista ja pikkuhiljaa rupesi niistäkin ideaa nousta luun läpi nuppiini sisälle.
Nalle ilmaisee itseään vapaasti ja avoimesti, vaikka se ei ole yhteiskunnan kirjoittamattomien normien mukaista (jos on
näin
friikki) Tämä on ihailtavaa. Ja nyt on tullut useampia Nallen töitä Sarjarista ja muutamasta muusta julkaisusta. Nallen omia lehtiä vaan en omista.
Nalle Virolaisen töistä löytyy omat tärkeät sanomansa. Kuten erilaisuuden salliminen, asiaa väkivallasta jne. Ymmärtämistä on auttanut tämä nerokas sivu:
http://www.geocities.com/aivokuume/txt/vallankumous_anarkia_jne_-_nalle_virolainen.htm
Erityisesti suosikkejani on ollut:
Sarjari:
16
Kaaderit
21
Itse
26
Pornografian ideologia
34
The iik freak
50
50-Nainen kuin unelma
53
War-The ultimate perversion
70
Neuvoja porvaristytölle
Ajoittain Nallen huumorikin on huvittanut. Esim. Sarjarin numerossa 52 on
Nalle nälässä
, minkä loppu on aika lämmin henkinen
Nalle Virolainen on ehdottomasti yksi parhaista suomalaisista sarjakuva-taiteilijoista. Eläköön erilaisuus.
tallennettu
Hyvää sarjakuvaa etsimässä...
Mikko A
Jäsen
Poissa
Viestejä: 356
ostan omakustanteita - uudet & vanhat - tarjoa!
Vs: Nalle Virolainen
«
Vastaus #10 :
04.03.2008, klo 10:57:55 »
ja kuten aiemmassa viestissä mainittu, kyllähän ne albumit ajallaan tuli. Eli saatavilla kaikki 3 osaa. lisäksi postikortteja yms.
saatavilla esim:
Underground ullakkao (turku)
kulkukatin poika (helsinki)
makedonia (tre)
lukulaari (tre)
ja onhan noita muitakin, mutta ei voi tietää vieläkö hyllyssä on.
#1 käy olemaan melko vähissä . #2 ja #3 on vielä enemmän.
suosittelen. koko satsi 30e sis posti. -> fanimal( at ) cfprod.com
tallennettu
TäysiQ -
http://www.cfprod.com/tq/
LOKA KUSTANNUS -
http://www.cfprod.com/loka/
matti
Lukiolainen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 110
Vs: Nalle Virolainen
«
Vastaus #11 :
25.04.2008, klo 06:18:36 »
Ihan tässä ajattelin hankkia ensimmäisen osan, mutta ZumTeufellissa näytti olevan loppu. Tuleeko sinne piankin lisää? Voisi muutenkin pienlehtiä hankkia.
tallennettu
Hyvää sarjakuvaa etsimässä...
Petteri Oja
Juudas itselleen
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 6 660
Vs: Nalle Virolainen
«
Vastaus #12 :
25.04.2008, klo 11:31:50 »
Lainaus käyttäjältä: matti - 25.04.2008, klo 06:18:36
Ihan tässä ajattelin hankkia ensimmäisen osan, mutta ZumTeufellissa näytti olevan loppu. Tuleeko sinne piankin lisää? Voisi muutenkin pienlehtiä hankkia.
Tullee lisää viikon-parin sisällä.
tallennettu
Turun Sarjakuvakauppa
-
Turun Pervo-Petteri julkaisee sarjakuvia asenteella
matti
Lukiolainen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 110
Vs: Nalle Virolainen
«
Vastaus #13 :
26.04.2008, klo 08:07:36 »
Hienoa. Kiitän.
tallennettu
Hyvää sarjakuvaa etsimässä...
Petteri Oja
Juudas itselleen
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 6 660
Vs: Nalle Virolainen
«
Vastaus #14 :
14.05.2008, klo 22:12:18 »
Lainaus käyttäjältä: matti - 26.04.2008, klo 08:07:36
Hienoa. Kiitän.
Nyt sitä taas saa.
tallennettu
Turun Sarjakuvakauppa
-
Turun Pervo-Petteri julkaisee sarjakuvia asenteella
Sivuja:
[
1
]
2
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines