Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Artikkelit ja henkilökuvat:
Sarjakuva, etymologisia aatoksia
(23.05.2012 klo 18:00:00)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
27.05.2012, klo 05:08:32
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355629
viestiä
8529
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Eurooppalaiset sarjakuvat
David Chauvel ja Fred Simon
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
[
1
]
2
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: David Chauvel ja Fred Simon (Luettu 3295 kertaa)
Rac
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 869
David Chauvel ja Fred Simon
«
:
15.02.2004, klo 23:56:01 »
Ostin Suomalaisen Alesta David Chauvelin ja Fred Simon albumin Kiskot. Hienoa alpparia en ole vielä lukenut loppuun, kun innostuksissani oli pakko tulla katsomaan netistä onko herrojen muita töitä suomennettu. Harmikseni en löytänyt minkäänlaista tietoa.
Googlauksella löytyi kyllä tietoa Chauvelin ja Simonin muista töistä ja ne ovat erittäin mielenkiintoisia. Eritoten Chauvelin kirjoittama Jerome Lereculeyn kuvittama Arthur -sarja. Arthur 1:sestä kuvia:
Sivu 1
,
sivu 2
. Simonin kanssa yhteistyönä tehtyjä on myös:
Le Poisson-Clown
ja
Popotka: Le Petit Sioux
-sarja. Toivottavasti Like älyää jatkaa Chauvelin ja/tai Simon tuotantoa tai edes joku muu suomalainen kustantamo.
Tai tietääkö kukaan onko mitään Chauvelin/Simonin töitä saatavana englanniksi? Tai jossain päin nettiä skannattuna?
«
Viimeksi muokattu: 15.02.2004, klo 23:56:46 kirjoittanut Rac
»
tallennettu
"Excuse me. Have you ever danced with the devil by the pale moonlight?" -Batman
FreakyMike
Taideseppä
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 436
weird bastard..
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #1 :
16.02.2004, klo 01:00:43 »
Joo.. Saisivat kyllä suomentaa lisää. Tuo Kiskot albumi on todella hyvä. Voisi sanoa jopa, että kaikkien aikojen kymmenen parhaan lukemani albumin joukossa.
Hmm.. Arthur-kuvat näyttivät tosiaankin aika mielenkiintoisilta. Samaten sarjan aihepiiri on hyvin lähellä sydäntäni. Eli tosi hieno juttu kun mainitsit noista. En olisi muuten edes tiennyt, että Chauvelilta löytyy myös keskiaikaan sijoittuvia sarjoja
tallennettu
Sarjakuvat: [
http://koti.mbnet.fi/~zuge/comixfreak
] - Kuvataide/esineet: [
http://mbnet.fi/wfan
]
Jurpop
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 261
Kvaak!
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #2 :
16.02.2004, klo 12:14:08 »
Kaunista kaunista. Kiskot, tarina menee minunkin top 10 joukkoon. Olen jostain nähnyt yhden kuvan (varmaan tuo Le Poisson-Clown ), jossa pankkiryöstäjät vetävät autossa pellenaamareita kasvoilleen. Kielitaidottomuus todellakin piinaa.
(ehkä myös rahan puute:)
Onko kenelläkään hyviä kokemuksia jostain nettikäännösohjelmista? Koetin suomentaa joskus Königin Super Paradisea jollain tommosella, ja aika kamalaa huttua siitä tuli. Onneksi vaimo on lähes teutoni.
tallennettu
tolppis
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 890
Cheers mates!
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #3 :
16.02.2004, klo 16:40:39 »
Tätä Kiskoja ja sen tekijöitä taidettiin tässä taannoin jossain osiossa jo kehuakin. Todella mainiota - vaikkakin tylyä - menoa tuossa Kiskoissa, myös minun lemppareitani.
Voisikohan tuota peräti "Poison-klovnia" esittää suomennostoiveena jollekin sarjiskustantajalle? Hmmm...
tallennettu
Petteri Oja
Juudas itselleen
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 6 795
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #4 :
11.10.2004, klo 20:04:45 »
Lainaus käyttäjältä: Jarmo - 01.10.2004, klo 22:12:43
"Kiskot" oli niin surkea räpellys, että sen tekijöiden lisäksi pitäisi ampua myös kaikki sen lukijat. Vain näin voitaisiin varmistaa, että "Kiskot" unohtuvat ikuisiksi ajoiksi. En oikein tykännyt.
Samaa mieltä. Kiskoja on kehuttu täällä niin ylitsevuotavin sanoin että menin ostamaan, mutta plääh. Tuskaa teki että sain loppuun asti luettua. Mistä tässä olisi pitänyt tykätä? "Rankkuudesta"?
tallennettu
Turun Sarjakuvakauppa
-
Turun Pervo-Petteri julkaisee sarjakuvia asenteella
puro
Multirajoitteinen
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 347
Ei se siitä suttaannu.
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #5 :
12.10.2004, klo 09:00:15 »
Lainaus käyttäjältä: FreakyMike - 16.02.2004, klo 01:00:43
Joo.. Saisivat kyllä suomentaa lisää. Tuo Kiskot albumi on todella hyvä.
Eeeh, meinasi meikäläiseltä jäädä lukematta loppuun saakka, sellaista tuubaa se on.
-P.
tallennettu
tolppis
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 890
Cheers mates!
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #6 :
13.10.2004, klo 09:42:37 »
Hyvä ettette tykänneet. Olisi se pirun karseaa jos kaikki vain kehuisivat. Mistä olisi pitänyt tykätä? Ei mistään. Jos ei tykkää jostakin sitä ei sitten tykkää. Hoo. Olenpas taas filosofisella päällä. Todella.
tallennettu
FreakyMike
Taideseppä
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 436
weird bastard..
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #7 :
13.10.2004, klo 16:53:37 »
Suurin syy omaan mielipiteeseeni on se hieno ja todella pikkutarkka piirtotyyli kyseisessä sarjakuvassa. Vähän kyllä ihmetyttää miksi täällä on tullut niin vihamielisiä kommentteja siihen liittyen.
http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?board=7;action=display;threadid=747;start=15
Eniten kummastutti tämä mielipide..
Lainaus käyttäjältä: Janne Kuusinen - 11.10.2004, klo 20:11:48
Toki "Kiskot" on albumi, joka joillakin tietyssä iässä, yleensä teinipaskiais-, tai natsit on jees -sellaisessa, on maailman paras sarjakuva.
tallennettu
Sarjakuvat: [
http://koti.mbnet.fi/~zuge/comixfreak
] - Kuvataide/esineet: [
http://mbnet.fi/wfan
]
Jarmo
tyhmä nilkki
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 143
Varokaa metaforista deformaatiota.
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #8 :
13.10.2004, klo 18:35:38 »
Hämmentävää suorastaan, miten rajusti "kiskot" voikaan jakaa mielipiteitä. Pidetään tai vihataan, välimuotoja ei ole. Onko kukaan kiskoja lukenut sitä mieltä, että kyseessä oli "ihan mukiinmenevä" opus?
Ja minua sitten nimenomaan rassasi se juonen totaalinen köpelyys. Kuvituksen puolesta olisi ollut ihan ok. Vaikka toisaalta juonen avuttomuuden olisi ehkä voinut helpommin sulattaa jos kuvituskin olisi ollut yhtä surkeaa.
tallennettu
Ilja Rautsi
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 652
Kvaak!
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #9 :
13.10.2004, klo 18:43:30 »
Varasin tuon nyt kirjastosta, tämä jakauma kiinnostaa siinä määrin.
tallennettu
"I'd prefer not to be reminded of his continued existence, frankly. If he's hit by a bus--let me know so I can go piss on his grave--otherwise, give it a rest."
-Erik Larsen Rob Liefeldista
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 798
"Ja rangaistus on greippi!"
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #10 :
13.10.2004, klo 18:57:55 »
Minusta se oli ihan tavallinen, keskinkertainen seikkailujuttu, jossa oli kuitenkin ehkä tavallista parempi piirrosjälki. Juonessa oli kyllä jotain yritystä. TV-sarjana tai action-leffana tuo olisi tuhannesti nähtyä tuubaa, joka löytyisi Anttilan 4,95 laarista.
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
Veli Loponen
Isoveli
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 808
<><
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #11 :
13.10.2004, klo 19:53:52 »
Lainaus käyttäjältä: Timo Ronkainen - 13.10.2004, klo 18:57:55
TV-sarjana tai action-leffana tuo olisi tuhannesti nähtyä tuubaa, joka löytyisi Anttilan 4,95 laarista.
Timo
Niin ja tuonhan saa Suomalaisesta hintaan 2.90. Ainakin täällä sitä oli pari kipaletta.
tallennettu
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 979
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #12 :
13.10.2004, klo 21:21:16 »
Minunkin mielestäni se oli korkeintaan "ihan hyvä".
Mutta alkukielellä se on ilmestynyt neljänä värialbumina suuremmassa koossa. Ehkäpä olisi ollut vaikuttavampi sellaisena julkaisuna. Sama juttu Kala-Klovnin kanssa. Neljän värialbumin tarina sekin.
Joo, alesta ostin mutta olin lainannut kirjastosta jo aikaisemmin.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Paalujuntta
Vieras
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #13 :
14.10.2004, klo 15:34:03 »
Kröm...hömm...
...no, itselläni tuo
Kiskot
kuuluu "ihan jees" -osastoon, vaikka teinipaskiaisuus ja "natsit on jees -vaihe" on jo suhteellisen kaukana takana.
Kiskot oli kauniisti piirretty tarina, jossa lyötiin olan takaa ja kävi hirvee huuto ja ammuminen ja miestä kuoli kuin lutikkaa. Samaa voi muuten sanoa vakka Blueberrystä, paitsi että Blueberry seikkailee stereotyyppisemmässä western-miljöössä
.
Jos siitä pitää omintakeisuutta etsiä: noh olihan siinä vähän sitä identiteettikriisiteemaa, kun puoliverinen poliisi jää roturistiriidan väliin. Tulevaisuusvisio mustien amerikkalaisten omasta valtiosta, joka lähettää junarosvoja riehumaan ja jota hallitsevat "back to Africa" -henkiset rastavanhukset, oli ihan veikeä.
Ehkä ne tarinan kiinnostavammat teemat jäivät vähän liikaa sen nihilistisen väkivaltapurkauksen jalkoihin.
tallennettu
Rami Selin
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 558
Uskon kaiken
Re:David Chauvel ja Fred Simon
«
Vastaus #14 :
14.10.2004, klo 17:13:50 »
Kuvitus nättiä pikkutarkkaa, juoni ei kolahtanut. Lukee paremman puutteessa.
tallennettu
Sivuja:
[
1
]
2
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines