Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Kolumnit ja matkaraportit:
Joululahja on sarjakuva
(22.11.2011 klo 18:00:00)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
10.02.2012, klo 20:47:56
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
346511
viestiä
8435
aihetta kirjoittanut
5924
jäsentä. Uusin jäsen:
vihannes
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
5
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä? (Luettu 12297 kertaa)
devilis6
Mr.Devilish
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 610
To Live Is To Die...
Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
:
28.03.2007, klo 14:03:27 »
Mielestäni MANGASSA/ANIMESSA/PELEISSÄ on usein piiretty
ylisuuret rinnat pikkutytöille.
Miksi niitä ei voida piirtää normaaleina?
Pikkutytöt isoine rintoineen ja pikkupöksyineen
on täysin kaistapäistä hörhöilyä, joka saisi
jäädä Japaniin.
Miten nuoret reagoivat moiseen?
Mitä siitä seuraa myöhemmin?
Katastrofi? Mielenterveysongelmia?
Sulkeutuneita ihmisparkoja?
Eikö moiseen ole minkäänlaista
sensuuritahoa?
Katsokaa nyt tätäkin kuvaa.
Tiedän sen nyt olevan pelistä,
mutta esimerkkinä se on hyvä.
«
Viimeksi muokattu: 28.03.2007, klo 16:51:36 kirjoittanut devilis6
»
tallennettu
www.devilis6.com
www.devilis6.com/comics
www.stupidf.cjb.net
pertti jarla
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 944
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #1 :
28.03.2007, klo 14:34:57 »
Devilis6 tarttuni nyt pahaan aiheeseen. En oo seurannut kylliksi manga/anime-keskustelua, onkohan tätä ilmeisen selkeää itämaista innostusta pikkutyttöihin selitelty millä kaikilla tavoin? Varmaankin asiasta valittaminen on leimattu kukkahattutätien paapomiseksi jossa ei tajuta itämaisen kulttuurin vivahteita?
tallennettu
Myötätunto ja huumori pois vakavasta asiasta!
-Huolestunut äiti
Curtvile
Ylläpitäjä
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 9 630
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #2 :
28.03.2007, klo 14:47:44 »
Olisi helppoa vetää yhtäläisyysmerkit Mangan vahingollisesta pikkutyttökuvasta ja keltaisesta vaarasta, mutta silloin sorruttaisiin samanlaiseen ylenkatseeseen kuin amerikkalaisen valtavirtasarjakuvan = supersankarit yleistyksissä.
Toki mangassa on ylisuuria rintavarustuksia pikkutytöillä, mutta ei kaikessa mangassa.
Toki mangassa ihmisillä on teevadin kokoiset okulaarit, mutta ei kaikessa mangassa.
Pikkutytöille laitetaan ylisuuret maitorauhaset jotta niiden (pikkutyttöjen) esittäminen seksuaalisesti aktiivisina kohteina olisi "hyväksytympää".
Onneksi ilmiötä ei esiinny länsimaisessa sarjakuvassa.
Tai naisten alistamista missään muodossa.
Mitä siitäkin tulisi jos naisten pitäisi pelätä väkivallan kohteeksi joutumista?
Tai että mainonta loisi epärealistisiä mies tai naiskuvia?
Mitäköhän se tekisi?
Parempi että koko homma tosiaan etäännytetään todellisuudesta.
Unohdetaan vaikka Tuhman rotan tarina, vaikka ei mangaa olekaan.
Ennen kukkahattutätien invaasiota muistutan että jokainen valitsee viihteensä.
Minä pidän Vachssista.
tallennettu
Mon of Olay
Joulu-Niggurath
Jäsen
Poissa
Viestejä: 888
What would Parker do?
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #3 :
28.03.2007, klo 14:52:01 »
Lainaus käyttäjältä: pertti jarla - 28.03.2007, klo 14:34:57
En oo seurannut kylliksi manga/anime-keskustelua, onkohan tätä ilmeisen selkeää itämaista innostusta pikkutyttöihin selitelty millä kaikilla tavoin?
Täällä
on aiheesta ja aiheen vierestä keskustelu jo melkoisesti, mukana menossa olet ollut sinäkin. Mun puolesta ihmiset saavat piirtää mitä lystäävät, aasialaisen kulttuurin (ja muidenkin kulttuurien) sairaimmat puolet löytyvät jostain ihan muualta.
tallennettu
"Pian joku varmasti luulee, että minäkin olen..."
"Kyllä me kaikki jo tiedetään, että olet."
Jari Lehtinen
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 598
Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #4 :
28.03.2007, klo 14:56:04 »
Takavuosinahan voitiin todeta, että naishahmoja ylipäätään on mahdotonta kuvata oikein. Jos naishahmolle piirtää länsimaisesta viihteestä tutut kahden litran silikonit, syyllistyy harhaisen naiskuvan levitykseen ja joutuu grilliin. Jos piirtää pienet rinnat, se on puolestaan pedofiliaa, ja joutuu grilliin. Ainoa järkevä ratkaisu on jättää naispuoliset hahmot kokonaan pois, jolloin syyllistyy sukupuolisyrjintään - ja joutuu grilliin.
Toinen vaihtoehto olisi kysyä, mitä ihmeellistä rinnoissa on, mutta sehän ei tule kysymykseen.
Tuo kuva on muuten peräisin eroottisesta pelistä.
tallennettu
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.
pertti jarla
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 944
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #5 :
28.03.2007, klo 15:33:12 »
Aivan. Nyt tekis jo mieli poistaa koko viestini. Vetoan työpaineisiin ja kuumeeseen.
tallennettu
Myötätunto ja huumori pois vakavasta asiasta!
-Huolestunut äiti
devilis6
Mr.Devilish
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 610
To Live Is To Die...
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #6 :
28.03.2007, klo 16:46:29 »
Lainaus käyttäjältä: Mon of Olay - 28.03.2007, klo 14:52:01
Täällä
on aiheesta ja aiheen vierestä keskustelu jo melkoisesti, mukana menossa olet ollut sinäkin. Mun puolesta ihmiset saavat piirtää mitä lystäävät, aasialaisen kulttuurin (ja muidenkin kulttuurien) sairaimmat puolet löytyvät jostain ihan muualta.
Hentaissahan asia on itsestäänselvyys... vai?
Ihan sama -asenne ei ole ikinä mun mielestä hyvä
Ja tottahan toki olen ollut mukana, kun olen asiasta kinnostunut.
Lainaus käyttäjältä: pertti jarla - 28.03.2007, klo 15:33:12
Aivan. Nyt tekis jo mieli poistaa koko viestini. Vetoan työpaineisiin ja kuumeeseen.
Höpöhöpö. Hyvää läppää!
Elä sie mene poistelemaan.
«
Viimeksi muokattu: 28.03.2007, klo 16:48:15 kirjoittanut devilis6
»
tallennettu
www.devilis6.com
www.devilis6.com/comics
www.stupidf.cjb.net
haplo
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 692
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #7 :
29.03.2007, klo 07:22:38 »
Kuvassa todellakin oli eroottisen pelin sisältöä.
Mutta mielenkiintoista sinänsä on ollut pelien (ja miksei sarjakuvienkin) osalta, kuinka jotkin tuotteet saavat haukkuja kaikesta mahdollisesta, ja toiset eivät mistään.
Otan pelit esimerkiksi, koska sillä saralla tunnen tapaukset paremmin:
Muistellaan Yhdysvalloissa sattunutta tapausta Hot Coffee, joka liittyy GTA: San Andreas pelin seksiminipeliin. Asiasta saatiin aikaan suuri kohu, ja taidettiin oikeuteenkin mennä.
Peli sai siis kauheaa ryöpytystä niskaansa, vaikka minipeliä, joka asiassa oli päällimmäisenä, ei pääse pelaamaan ilman että lähes hakkeroi pelin.
Samaan aikaan Yhdysvalloissa jyllää God of War-peli, jossa rintoja näytetään varsin estottomasti. Lisäksi heti noin tunnin pelin jälkeen aukeaa mahdollisuus pelata tässäkin pelissä seksiminipeliä. Eikä tarvitse edes hakkeroida.
Mutta kukapa olisi God of Warin oikeuteen laittanut? Ei kukaan.
Tällaista se homma on monin paikoin, ei ehkä vielä täysin sarjakuvien osalta. Kuitenkin monissa sarjakuvissa vastaavia juonenkäänteitä/tapauksia riittää. Miksi ei siis nosteta myös paria sarjakuva-albumien tekijää oikeuteen? Toki näitäkin tapauksia on, ja huomautan että Japanissa myös. Mielestäni huomautus on paikallaan, ettei japanilaisia ihan kaikkea sallivina pidetä.
Jos Yhdysvalloissa tulisi oikeustapauksia sarjakuvista, ja mukana myös manga, se olisi hyvin haitallista koko bisnekselle. Pienellä painostuksella moni pienempi yritys, joka tuo mangaa amerikkalaisille, joutuisi lopettamaan sarjakuvan tuonnin. Isommatkin yritykset voisivat joutua vaikeuksiin.
Siinä pari ajatusta lisää tähän keskusteluun. Jatkakaa jos jotain keksitte. Osittain ehkä sarjakuvat ovat varsinkin Yhdysvalloissa vielä siinä asemassa, jossa pelit olivat kauan mielestäni. Tätä viihteen muotoa pidetään pelkästään lapsille tarkoitettuna. Entä kun suuri yleisö huomaa nämä ylisuuret rinnat ja pikkuhousujen vilautukset? Saamme kuulla Atlantin takaa suurta rähinää, kun vanhemmat ovat ostaneet 11v-pojalleen K-18 kamaa huonon asiantietämyksensä takia. Näin kävi peleissä.
Sarjakuvissa on ikärajat, ja niitä on hyvä noudattaa. Aina ne eivät pidä paikkaansa, mutta harvoin ne alakanttiin laskevat. Jos 15-17-vuotiaat nuoret lukevatkin kertomusta tytöstä, joka taistelee pahaa vastaan ryntäiden voimin, on se mielestäni parempi kuin katsoa pornoa, joka kuitenkin kuuluu suuren osan elämään jo nuorena. (Tässä käytän hyväkseni tutkimusta, jonka mukaan 99% Pohjoismaiden nuorista pojista katselee pornoa, ja luku on lähes sama tytöillä.)
Jos tuosta epäselvästä sepustuksesta jotain sai irti, on se ihme...
tallennettu
Kivik
Paha Kissa
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 898
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #8 :
29.03.2007, klo 11:41:31 »
Jos maa pistelee jalkapohjiani, vaadinko maapalloa peitettäväksi pumpulilla vai ostanko kengät?
Jos maailma ilmiöineen närkästyttää minua moraalisesti, onko kaikki minua närkästyttävä kitkettävä vai menenkö luostariin?
tallennettu
"Sata taiteilijaa aikoo kiertää kymmenen päivää ympäri maata puhumassa rauhan puolesta. Jos siinä junassa säilyy rauha ja kaikki sata tulevat elävinä takaisin,ei kenenkään pitäisi enää epäillä rauhan mahdollisuutta."
(Henrik Tikkanen:Henrikinkatu)
JanneT
Jäsen
Poissa
Viestejä: 1 687
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #9 :
29.03.2007, klo 12:04:22 »
Jossain dokumentissa kerrottiin, että lapset nähdään Japanilaisessa kulttuurissa huomattavasti länsimaista seksuaalisempina - siis käytännössä tyttöjen seksistinen kuvaus on hyväksyttävämpää paljon nuoremmalla iällä kuin täällä. Lisäksi nuo mangassa yleiset suurisilmäiset kasvot antavat usein vaikutelman kuin tarinoiden henkilöt olisivat kuvattua nuorempia.
Ihan miten vain, mutta silti kuvat, joissa hädintuskin kouluikäisiltä näyttävät tytöt keikistelevät valtavissa puskureissa ovat mielestäni kuvottavia ja moisten tekijät pitäisi hirttää pippeleistään. Ei kaikkea tarvitse hyväksyä, närkästyminen on sallittua.
tallennettu
Kuvitukset Sarjakuvat Animaatiot
http://www.jannetoriseva.fi
http://www.oswald.fi
echramath
Oberschtroumpfbannführer
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 236
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #10 :
29.03.2007, klo 12:38:04 »
Lainaus käyttäjältä: devilis6 - 28.03.2007, klo 14:03:27
Katsokaa nyt tätäkin kuvaa.
Tiedän sen nyt olevan pelistä,
mutta esimerkkinä se on hyvä.
Urlissä on taikasana "loli(con)". Nuff said.
Ihan kontekstistaan irrotettuna on vähän vaikea sanoa, minkä ikäinen henkilö kuvassa on. Käytetty tyyli on vähän sellainen, että kaikista ihmisistä tulee ehkä vähän lapsenomaisia. Ihan täysi-ikäiset japanilaisnaisetkin näyttävät joskus hyvinkin nuorilta - japanilaisissa perimässä sellainen esteettisesti vähän ikäväkin ominaisuus ettei naisille useinkaan tunnu kehittyvän "kunnollista lantiota".
Ei, älkää kysykö miksi olen hankkinut niin paljon kuvamateriaalia aiheesta.
tallennettu
I've got 99 problems, but luftballons ain't one. //
comixblag
Marsumestari
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 380
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #11 :
29.03.2007, klo 13:01:08 »
Luen tällä hetkellä Annamari Konttisen ja Seija Jalagin toimittamaa kirjaa Japanilainen nainen - Kuvissa ja kuvien takana (Vastapaino 2004), josta löytyi tällainen mielenkiintoinen kohta(kertoo 1800- länsimaisesta Japani-aiheisesta kirjallisuudesta):
"Tarinoiden kaanonia vahvisti kuvagalleria. Esimerkiksi amerikkalaisissa aikakauslehdissä ilmestyi kuvia japanilaisesta musumesta, jonka tyttömäisen viehkeä olemus säteilee viattomuutta. Vastaavanlaiset valokuvat tai piirrokset koristivatmyös monien Japani-kirjojen alkulehtiä. Wordellin mukaan kustantajat kiinnittivät ylipäätään runsaasti huomiota Japania käsittelevien teosten ulkoasuun. Useimmissa kirjoissa japanilaiset naiset haluttiin esittää viehkeinä ja lapsenomaisina."
"Teoksessa The Romance ofSpahi (1881) ranskalaisella sotilaalla on suhde mustaan afrikkalaiseen nai seen. Madame Chrysanth tuo tarinan Japaniin. Ranskalainen upseeri päättää jo laivan saapuessa Nagasakin satamaan hankkia itselleen japanilaisen “vaimon” elelläkseen onnellisena tässä paratiisissa: “valitsen pienen keltaihoisen naisen, jolla on musta tukka ja kissan silmät. Hänen täytyy olla kaunis, eikä paljon nukkea suurempi.”
Avioliitonvälittäjän esitellessä morsiankandidaatteja mies ajattelee jo ensimmäisen kohdalla tunteneensa naisen aina:
“Olin nähnyt hänet jo kauan ennen kuin olin jalallanikaan astunut Japaniin: jokaisessa viuhkassa, jokaisessa teekupissa hän oli kepeine tuulahduksineen, pyöreine kasvoineen, pienine silmineen”. Miehen ihannenainen olisi paitsi “kaunis kuin nukke”, myös ehdottomasti nuori. Ranskalaisupseerin “vaimoksi” viimein löytyvän O-Kikun eli Krysanteemin Loti onkin kuvannut vain hieman yli kymmenvuotiaaksi tyttöseksi. Hän palasi teemaan teoksessaan Carmen Sylva and Sketches from the Orient(1912): “ —]näyttää aivan siltä kuin Japani menettäisi olemassaolon mielekkyytensä ilman musumea.” Japanilainen tyttö oli Lotin mielestä mukava ja viehättävä, koska hän on niin hauska ja nuori, “mutta kukkeuden ohimentyä kukaan ei siedä häntä hetkeäkään, sillä hänen hetkellinen viehkeytensä muuttuu välittömästi apinamaiseksi irvistykseksi.” Lapsivaimot olivat Japania käsittelevissä romaaneissa suosittuja. Seksuaalifantasioiden lisäksi on kyse vallasta: lapsenomaisen nuk kevaimon omistaminen merkitsi, että “länsimainen hallitsi itä- maista, mies naista, aikuinen lasta”, kuten Jan Littlewood on kiteyttänyt."
Kiinnostaisi tietää, ovatkohan lännen eksotisoidut kuvailut Japanista vaikuttaneet maahan itseensä.
tallennettu
Canard
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 587
Der Zorn Gottes
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #12 :
29.03.2007, klo 20:57:32 »
Kummallista, ja minä kun olen juuri seurannut animesarjaa, jonka pääosassa on naishenkilö, joka on 27 vuotias, täysin rinnaton ja pituudeltaan vain 148 senttiä.
Mistä tämä sitten kertoo? En tiedä.
tallennettu
Markku Myllymäki
Lyijykynän jatke
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 590
/* You are not expected to understand this. */
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #13 :
30.03.2007, klo 10:28:01 »
Lainaus käyttäjältä: Jari Lehtinen - 28.03.2007, klo 14:56:04
Takavuosinahan voitiin todeta, että naishahmoja ylipäätään on mahdotonta kuvata oikein. Jos naishahmolle piirtää länsimaisesta viihteestä tutut kahden litran silikonit, syyllistyy harhaisen naiskuvan levitykseen ja joutuu grilliin. Jos piirtää pienet rinnat, se on puolestaan pedofiliaa, ja joutuu grilliin. Ainoa järkevä ratkaisu on jättää naispuoliset hahmot kokonaan pois, jolloin syyllistyy sukupuolisyrjintään - ja joutuu grilliin.
Jari, saanko luvan lainata tuota kommenttia julkisesti? Tuossa on tiivistettynä aika kivasti monta asiaa.
En tosin vielä tiedä vielä
tarvitsenko
tuota, mutta pitänee
varautua
tuollaiseen keskusteluun, se tuntuu todennäköiseltä...
tallennettu
When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.
pasoleati
Jäsen
Poissa
Viestejä: 598
Kvaak!
Re: Ylisuuret rinnat pikkutytöillä?
«
Vastaus #14 :
30.03.2007, klo 15:13:43 »
Miettikääpä mikä olisi tällaisen kokeen tulos: valitaan arvalla vaikkapa 20 parikymppistä (per kaupunki) tyttöä Tokiosta, Helsingistä ja vaikkapa Pariisista, puetaan heidät täsmälleen samalla tavalla ja kysytään kansalta ketkä heistä näyttävät nuorimmilta. Ehkäpä tuokin tulos selkiyttäisi tätäkin keskustelua ja sen hieman moralisoivaa sävyä.
tallennettu
"Aseisiin kansalaiset! Muodostakaa pataljoonat!
Marssikaamme, marssikaamme! Kunnes epäpuhdas veri kastelee peltomme." de Lisle
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
5
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines