Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Arvostelut:
Mestaaja omilla nettisivuillaan
(14.05.2012 klo 17:07:17)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
27.05.2012, klo 02:44:15
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355626
viestiä
8529
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Muut sarjakuva-aiheet
Ajankohtaisuuksia 29.1
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
[
1
]
2
3
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Ajankohtaisuuksia 29.1 (Luettu 7488 kertaa)
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 978
Ajankohtaisuuksia 29.1
«
:
29.01.2004, klo 13:22:47 »
Töissä on hiljaista joten väsäilin vähän ajankohtaisuuksia. Kai ajankohtaisketjun saa avata muutkin kuin Otto?
- - -
Palkkapäivän kunniaksi hankin taas ison kasan albumeita. Pari olen jo ehtinyt lukea.
DAVE GIBBONS & LEE WEEKS
:
Captain America Vol. 4: Cap Lives (Marvel Comics)
-Kapun uusin kokoelma onkin yllättäen What if -tarina. Yllättäen siksi koska Marvelilla ei ole ollut tapana tällaisia julkaista varsinaisen jatkuvan julkaisun sisällä. Neljän lehden (CA Vol. 3 # 17-20) mittainen juttu kertoo kuinka Kapu herää jäistä maaliskuussa 1964 natsien sukellusveneen poimimana. Kapu vangitaan ja kuljetetaan Uuteen Berliiniin (New York) jossa hän tapaa Pohjois-Amerikan Führerin joka on tietenkin Kapun arkkivihollinen Punakallo. Tämä kertoo Kapulle kuinka sota kääntyi natsien voitoksi ja tietysti nimenomaan Kapun katoamisen vuoksi. Kapu tietysti karkaa saman tien ja tapaa pian tuttuja hahmoja Marvel-universumista. Kenelläkään ei tosin nyt olekaan superkykyjä. Synnynnäisiä voimia omaavia hahmoja albumissa ei esiinny. Punakallo vihjaakin että ali-ihmiset eliminoitiin (kuvassa näkyy siluettina hahmo joka saattaa olla Namor). Ja sankarit ovat vastarintaliikkeessä ja konnat ovat natsin kätyreitä. Osa hahmoista kuolee ja osa ei, kuten aina tämäntyyppisissä tarinoissa.
Loppuratkaisua en viitsi paljastaa, mutta ennalta-arvattavahan se on. Dave Gibbons tunnettaneen parhaiten Watchmenin piirtäjänä. Käsikirjoittajana hän ei ole minua vakuuttanut ennenkään. Eipä muuten taida olla ikinä olla kuvittanut omaa käsikirjoitustaan. Vai muistaako joku? Piirtäjä Lee Weeks on piirtänyt ainakin Daredeviliä ennen. Tämä on piirretty tuttuun perustyyliin.
DEVIN GRAYSON, GREG LAND & BILL SIENKIEWICZ
:
Nightwing/Huntress (DC Comics)
-Vuoden 1998 minisarja julkaistaan vasta nyt omana albuminaan. Koska tapahtumiin (niin kuin Rami sanoisi: peräänajoon) viitataan Nightwingin omassa lehdessä jotka on jo tältä ajalta koottu aikoja sitten yhteen, olisi tämän julkaisu ollut paikallaan jo aikaisemmin. Kronologisesti tämä läpyskä sijoittuu Nightwing-alppareiden 2 ja 3 väliin. Chuck Dixon ja Scott McDaniel tekivät Dickin seikkailuja tuohon aikaan ja heidän alpparinsa ovat tätä ehdottomasti suositeltavampia.
Grayson
kirjoittaa Graysonin seikkailuja, hmm...en ole hirveästi hänen tarinoitaan lukenut, korkeintaan joku No Man's Landissa ollut Batman-tarina. Devin kirjoittaa nykyään Nightwingin säännöllistä lehteä. Greg Landin piirrokset peittyvät Bill Sienkiewiczin persoonallisen tussauksen alle kuten aina ennenkin.
Ja jos joku ei tiedä, Nightwing on ensimmäinen Robin eli Dick Grayson ja tämä nykyinen Huntress ei ole
Batmanin tytär
joka seikkailee SubTV:llä eikä myöskään Suomen Batmanissa 8/90 nähty pre-crisis-Huntress.
- - -
Luin sunnuntaina uudelleen viisi viimeistä Thor-TP:tä. Kaikki olivat Dan Jurgensin kirjoittamia. Piirtäjinä toimivat eniten Tom Raney ja Joe Bennett jotka ovat hyviä piirtäjiä. Jurgens käsittelee Odinin kuolemaa ja kuinka Thor joutuu ottamaan Asgardin hallitsijan paikan. Odinia on pidetty kuolleena ennenkin mutta hän on aina palannut takaisin. Epäilemättä hän palaa nytkin vielä takaisin, mutta tarina on kesken. Mutta nyt Asgard leijuu New Yorkin yläpuolella jotta Thor voisi myös pitää Midgardia silmällä. Jake Olson ja Thor ovat nykyisin eri hahmoja, mutta tietty yhteys vielä vallitsee joka ei ole vielä oikein selvennyt. Suosikkikonnani Loki ja Lumoajatar ovat näemmä Thorin liittolaisia nykyisin vaikka jälkimmäisen tuttu pöyhkeys onkin tallella.
- - -
Aku Ankka tällä viikolla tarjosi tavanomaisen Roopen nuoruusmuistotarinan, uuden lyhyen Sepe Susi-tarinan ja hulppean Pikku-Aku -tarinan. "Aatami Länsi" liittyi akkiksen legendaarisiin nimiväännöksiin.
- - -
Menin sitten hankkimaan ne kaikki StormWatch- ja Authority-albumit. Ensimmäisen ehdin jo lukea. Rajua menoa, mutta palataan asiaan kun olen kaikki lukenut.
«
Viimeksi muokattu: 29.01.2004, klo 13:32:29 kirjoittanut Jukka Laine
»
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Veli Loponen
Isoveli
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 808
<><
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #1 :
29.01.2004, klo 13:29:50 »
Hiljaistakin hiljaisempi sarjakuvaviikko. Lukenut olen oikeastaan vain kirjoja. Asimovin Ikuisuuden loppu oli hyvä ja mukava lisäys robotti- ja säätiö -kirjoille. Lisäksi lainasin Bakisin Hirviökoirien elämän, jossa olen puolivälin tienoilla ja vaikuttaa ihan mielenkiintoiselta ("kiva" ei ole tähän sopiva sana). Hiukan synkkä. Eilen aloittelin myös Kapteenin tarinaa. Saas nähä jaksanko lukea loppuun...
Ranma kolmonen on ollut aikeissa ostaa, mutta vielä ei ole ehtinyt.
Paljon on tullut harrastettua tietokoneväritystä ja tietokoneella tekstausta...
tallennettu
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva
JR
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 95
-
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #2 :
29.01.2004, klo 13:39:12 »
Tuo Kapteeni Amerikan juoni kuulostaa niin tutulta ja muistin kätköistä nousee selkeitä sarjakuvaruutuja kuvatuista tapahtumista, joten pakko tiedustella, tietääkö joku, onko kyseistä tarinaa julkaistu Suomessa. Amerikansarjakuvaa harrastan niin rajatusti, että tuskin olen tarinaa Captain Americana lukenut, vaan pakosti kyseessä on ollut Kapteeni Amerikan seikkailut. Tai sitten ei. Mutta jos joku tietää, tuokoon valoa kansalle, joka pimeydessä vaeltaa.
Ajankohtaisuusuutiset ovat hyvin vähäiset, koska työrintamalla ei tällä hetkellä todellakaan ole hiljaista. Ehdinpä kuitenkin huomata, että Disney-klassikko nro 9 -DVD julkaistaan tällä viikolla Suomessa. Siinä on yksi pakko-ostos viikonlopulle. Sarjakuhyllystä poimin maanantaisen ruokakauppareissun yhteydessä Megan, Tyhmä-X:n ja Tex Willerin, mutta eihän niitä ole ennättänyt lukea. Viime viikonloppuna ennätin sentään lukaista pari vanhaa Pahkasikaa -87 ja -88 kultavuosilta. Kolme rumaa teroa ja Pahkeinen elähdyttivät.
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 978
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #3 :
29.01.2004, klo 13:44:10 »
Lainaus käyttäjältä: JR - 29.01.2004, klo 13:39:12
Tuo Kapteeni Amerikan juoni kuulostaa niin tutulta ja muistin kätköistä nousee selkeitä sarjakuvaruutuja kuvatuista tapahtumista, joten pakko tiedustella, tietääkö joku, onko kyseistä tarinaa julkaistu Suomessa.
Eipä ole vielä ehditty julkaista. Tarinan viimeinen osa julkaistiin lehtenä ensi kerran Amerikassa vasta kaksi kuukautta sitten.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
JR
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 95
-
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #4 :
29.01.2004, klo 13:55:35 »
Åålsprait. Ilmeisesti olen lukenut kyseisen tarinan ensimmäisen jenkkilehden jossakin vaiheessa.
tallennettu
R.Reipas
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 44
Kvaak!
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #5 :
29.01.2004, klo 14:02:08 »
Tuli luettua
Whiteout
vol.1 ja
whiteout:Melt
Pitkästä aikaan sai taas rahat hyvää vastinetta, lisää samanlaista.
Musta-valko seikkailu/dekkari, upeat kuvat, hyvä kuvien sommittelu(aina on kuitenkin lupa parantaa).
Sitten vielä juonet oli hyviä ja uskottavia(tiettyyn rajaan asti), ja tarinan kehys muutenkin toimi.
Alan pikkuhiljaa uskoa, että onipress ei paljon paskaa tuota, vaan siellä on hyvä taso. Tosin, jos lukisi heidän kaikki albumit niin jokin saattaisi tökkiä pahastikkin, mutta vielä ei semmoista ole löytynyt. (ei kyllä ole vielä kunnon kosketuspintaakaan vain n.6 albumia)
tallennettu
kalmakoura
Jäsen
Poissa
Viestejä: 115
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #6 :
29.01.2004, klo 15:10:04 »
sarjakuvat:
- Ostin essential x-men 2 ihan hyvä kokoelma
- Kartutin tex willer kokoelmaa 70 luvulta puuttuu enää 75/2 ja 76/1
kirjat:
- Sain viimeinkin luettua James Ellroyn Muistoja pimeästä kirjan rajua kamaa
DVD:
- Viikon paras uutinen oli kun sain tiettä että 1.4.2004 tulee infernal affairssin suomi dvd ja samasta lähteestä kuulin huhun että universalilta tulissi tänä vuonna ehkä battle royale 2 suomi dvd
tallennettu
Rami Rautkorpi
Siirtäjä
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 928
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #7 :
29.01.2004, klo 19:29:34 »
RANMA ½ #3: Paikoittain aika hauska, mutta saman juonikuvion toistaminen alkoi ottamaan pannuun. Heti kun taisteluvoimisteluhaaste on voitettu, saadaan taisteluluisteluhaaste. Joku ihastuu johonkuhun. Huuhtele, toista. Satuin kuitenkin juuri vilkaisemaan takakannesta tulevien osien kansia, ja vitosessa on joku ihme kissamimmi. Kai tätä voi ainakin siihen asti vielä seurata...
Luen parhaillaan novelliantologiaa nimeltä The Best Time Travel Stories of All Time, joka sisältää Richard Corbenin sarjakuvasovituksen Ray Bradburyn A SOUND OF THUNDERista. Corbenin sovitus on sujuvaa sarjakuvaa, ja hänen kuvitustyylinsä sopii loistavasti esihistorialliseen viidakkoon. Sääli vain, ettei kirjassa ollut myös alkuperäisnovellia, jotta olisi voinut vähän tutkia, miten Corben on lähestynyt sovitustyötä. Hupaisa yksityiskohta on se, että sarjakuvaan viitataan eufemismilla "graphic adaptation".
tallennettu
Älä puhuttele natsimuumiota, ellei natsimuumio ensin puhuttele sinua.
Otto Sinisalo
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 290
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #8 :
30.01.2004, klo 12:34:20 »
Holy moley, huomasin tämän vasta nyt. Uusia sarjakuvia!
BLACKSAD: Ensimmäinen Blacksad-alppari on käännetty englanniksi. Antropomorfinen kissaeläin selvittää rikoksia korruptoituneessa kaupungissa. Ankardo tulee mieleen, mutta huumori puuttuu. Liityn kuitenkin kuoroon ja sanon, että Guarnidon kuvitus on
hullun
hyvää. Blacksad on parhaimman näköinen sarjakuva jonka olen lukenut ... koskaan? En tiedä, mutta Guarnido on niin hyvä että huimaa.
Okei, vaan yksi sarjakuva. Olen ollut kiireinen.
tallennettu
Otto Sinisalo
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 290
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #9 :
30.01.2004, klo 12:37:59 »
Siis oikeesti hyvä.
Aikuisten oikeesti.
Lisää
täällä
.
tallennettu
Tero Mäntylä
Peliohjelmoija?
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 065
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #10 :
30.01.2004, klo 13:27:01 »
Ja tämänkertainen viikkoraporttini sarjakuvan ihmeellisestä maailmasta kuuluu seuraavasti:
Ei oikein mittään.
No Kvaakattua tuli hieman ja aloitettua piirtämisharjoittelu ja siinä sivussa otettua haaste vastaan sarjakuvan tekemisestä sarjakuvan tekokurssille valmistautuvalta henkilöltä. Sain jopa suunniteltua hahmot siihen.
tallennettu
tolppis
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 890
Cheers mates!
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #11 :
30.01.2004, klo 14:28:54 »
Otto!
Mistä siis sait so. ostit tuon Blacksadin? Tuo ON hienoa työtä...
tallennettu
Leo
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 304
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #12 :
30.01.2004, klo 14:33:10 »
Viikko kului taas nopeasti.
Luin melkein kaikki Tinttini loppuun.
Luin vanhoja Barksin klassikkotarinoita kuten "Kirkontornin huilunsoittaja". Tutkailin ärrällä uusia sarjakuvia mutten löytänyt hämppistä
Sarjakuvia tein suht. koht. vähän, mutta yksi uusi vihannesstrippi valmistui (tulossa mun sivuille).
Tein kuvakässäriä yhteen n. kymmensivuiseen tarinaani (ensimmäinen novelli jonka teen).
Sitten kävin paljon Ankkiksessa.
Leo kuittaa
tallennettu
Jurpop
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 261
Kvaak!
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #13 :
30.01.2004, klo 14:47:13 »
Asiaa. Blacksad on kaunis ja hieno. Ostin ne kaks albumia, jotka on julkaistu espanjaks ja nautin kovasti. Kakkosalbumi (en nyt muista nimeä, mutta se valkoiset vastaan mustat juttu) oli vielä parempi, ku ensimmäinen. Harmittaa vain, kun kielitaito rapistuu ja niiden lukeminen uudelleen on aina työn ja tuskan takana.
tallennettu
Otto Sinisalo
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 290
Re:Ajankohtaisuuksia 29.1
«
Vastaus #14 :
30.01.2004, klo 14:50:44 »
Lainaus käyttäjältä: tolppis - 30.01.2004, klo 14:28:54
Mistä siis sait so. ostit tuon Blacksadin? Tuo ON hienoa työtä...
Ostin Goodfellowsista viime viikolla. Albumi taitaa olla loppu kaupoista nyt, mutta lisäähän saa kun pyytää Goodfellowsin/Fennican setää tilaamaan lisää.
En myöskään hämmästyisi ihan kauheasti jos jokin kustantamo työntäisi Blacksadin suomeksi parin vuoden sisällä.
tallennettu
Sivuja:
[
1
]
2
3
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines