Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Artikkelit ja henkilökuvat: Sarjakuva, etymologisia aatoksia (23.05.2012 klo 18:00:00)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
27.05.2012, klo 03:05:47

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355626 viestiä 8529 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Toimintasankarit
| | |-+  Sotasarjakuvat
0 jäsentä ja 3 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 ... 6 7 8 9 10 [11] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Sotasarjakuvat  (Luettu 21636 kertaa)
Curtvile
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 894


« Vastaus #150 : 05.12.2010, klo 22:56:22 »

Komppaan.
Ja 2000-luvun alun 4-osainen minisarja Weird war tales on myös erinomainen.
tallennettu
Lönkka
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 604


Babtized in ignorance and chloroform


« Vastaus #151 : 07.12.2010, klo 00:06:03 »

Komppaan.
Ja 2000-luvun alun 4-osainen minisarja Weird war tales on myös erinomainen.
En ole noita 70-luvun juttuja lukenut, mutta oikeastaan nuo kaikki 2000-luvun Weird WHATEVER Talesit enimmäkseen pelittivät penteleen hyvin!
tallennettu
Matti Karjalainen
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 986


Friendly Neighborhood Librarian


« Vastaus #152 : 16.01.2011, klo 13:49:10 »

Tämä Imagen ulos pukkaama Brahm Revelin Vietnamiin sijoittuva lehti on ainakin parin numeron perusteella oikein suositeltava tuttavuus.

Lukaisin pari päivää sitten Turun Fantasiapeleistä ostamani "Guerillasin" ensimmäisen kokoelman ja sehän oli kerta kaikkisen nerokas albumi! Revel osasi yhdistää näppärästi realistisemman Vietnam-kuvauksen sellaiseen mikemignolahtavaan pulp-ainekseen ilman että homma olisi mennyt tahattoman huumorin puolelle. Ja kukapa voisi ylipäätään vastustaa jenkkisotilaiden, ihmisapinoiden, saksalaisella aksentilla puhuvien tiedemiesten ja isojen pyssyjen yhdistelmää? En mielestäni sorru edes kovin pahaan ylilyöntiin, jos uskallan nimetä tämän yhdeksi vuoden 2010 parhaaksi sarjakuvaksi.
tallennettu

"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)
Curtvile
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 894


« Vastaus #153 : 30.03.2011, klo 19:42:44 »

Minun on pakko alkaa erakoitua yhä enemmän.
Tuttava näet vinkkasi että "sinähän jotenkin kankeasti luet ranskaakin eikös" vastattuani kyllä jatkoi että "etkös lue sotasarjakuviakin?" kun tajusin ettei ollutkaan retorinen/sarkastinen kysymys lähetti skannaamiaan näytesivuja BLOCK 109 sta.

Ranskalainen sarjakuva maailmasta jossa toinen maailmansota ei päättynytkään 1945. On 1954 ja Saksa ja Neuvostoliitto sotivat yhä.


sarjakuvan blogi ranskaksi jossa paljon näytesivuja.

Kun on tällaisia kavereita ei tarvitse niitä jotka vippailevat koko ajan mutta kulttuuriin sijoittaminen on aina parasta futuuria...


tallennettu
CryingBlueRain
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 467



« Vastaus #154 : 30.03.2011, klo 19:51:37 »

Perkele että on pelottavan komean näköistä jälkeä. Tuossa on ehkä tyrmäävää tarinaakin eikä vain upeita kuvia, vähäpätöiseen Huuhkajaan viitatakseni.

Miksei meillä ole pakkoranskaa koulussa?
« Viimeksi muokattu: 30.03.2011, klo 19:54:25 kirjoittanut CryingBlueRain » tallennettu
matkamies
taiteellinen maatalousmies
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 460


Gas chambers? I´d like to say pyramids!


« Vastaus #155 : 30.03.2011, klo 19:53:02 »

Komiaa! Tosiaan ruotsin voisi koulussa korvata ranskalla, hyötyisi enemmän.
tallennettu

Matti Karjalainen
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 986


Friendly Neighborhood Librarian


« Vastaus #156 : 07.05.2011, klo 10:51:31 »

Lukaisin tässä ketjussa mainitun "Blazing Combat" (Fantagraphics, 2010) -albumin, jonka sisältä löytyivät siis samannimisen lehden neljä numeroa, jotka ilmestyivät 1960-luvun puolivälissä Warren-kustantamon toimesta.

Sarjakuvan mustavalkoisissa novelleissa käytiin niin maalla, merellä kuin ilmassakin. Sotaan oli otettu rujo, realistinen ja sodan mielettömyyttä korostava näkökulma (Ennisin "War Stories" on ihan hyvä vertailukohta), eli mistään huolettomista Korkkari-seikkailuista ei tosiaan ollut kyse ja siksi kai lehden taival loppuikin niin lyhyeen. Sensorit ja eritoten sotilastukikohtiin sarjakuvalehtiä välittävät tahot pitivät julkaisua sodanvastaisena ja anti-amerikkalaisena.

"Blazing Combatin" sivuilla antisankarin viittaa usein kantavat henkilöt osallistuivat  niin Yhdysvaltain vapaus- ja sisällissotaan, molempiin maailmansotiin, Korean sotaan ja jopa  Espanjaa vastaan käytyyn sotaan (en muista koskaan lukeneeni sarjakuvaa tästä aiheesta). Ja tuoretta aikalaisnäkemystä haettiin tosiaan Vietnamista, jonne sijoittui lehden historian tunnetuin yksittäinen tarina "Landscape", jossa tapahtumia kuvataan vanhan etelävietnamilaisen riisinviljelijän näkökulmasta. Mieleen jäi myös ensimmäisen numeron avaustarina, jossa tapahtumia kuvattiin hyvinkin realistisesti.

Sarjakuvan käsikirjoituksesta vastasi käytännössä kokonaan Archie Goodwin, eikä tekijäluettelo muutenkaan ole sieltä kevyimmästä päästä: Joe Orlando, Alex Toth, Al Williamson ja niin edelleen. Lehden kansikuvien tekijänä toimi puolestaan Frank Frazetta.
tallennettu

"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)
echramath
Oberschtroumpfbannführer
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 293



« Vastaus #157 : 27.09.2011, klo 21:57:31 »

Käsitteleekö mikään täysjärkinen sarjakuva vuoden 1812 sotaa? Sehän on kaikin puolin vähän kummallinen selkkaus, ja aika vähän tunnettu.
tallennettu

I've got 99 problems, but luftballons ain't one. // comixblag
Ossi Hiekkala
Archipictor
Galleriataiteilija
****
Poissa

Viestejä: 1 605


archipictor.com


« Vastaus #158 : 28.09.2011, klo 07:15:48 »

Joo, tuo Blazing Combat on ehdottomasti sotasarjakuvaa parhaasta päästä. Tarinat ovat napakan lyhyitä, "War is Hell!" -osasto on aika vähissä ja piirtäjät eliittiä.
tallennettu

Lurker
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 843



« Vastaus #159 : 20.02.2012, klo 19:25:55 »

YLE Teeman Sarjakuva sodassa -dokumentissa näytettiin ikuisen Joe Kubertin työhuone ja upea vanha piirrostaso. Ne lamputkin siinä olivat varmasti II maailmansodan ajoilta, vähintään.
tallennettu

Sivuja: 1 ... 6 7 8 9 10 [11] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: