Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Uutiset:
Puupäähattu Kaisa Lekalle
(19.01.2012 klo 12:24:32)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
05.02.2012, klo 02:51:42
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
345735
viestiä
8425
aihetta kirjoittanut
5913
jäsentä. Uusin jäsen:
Jorma
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Eurooppalaiset sarjakuvat
Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
5
6
...
19
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Alix - Jacques Martinin antiikin sankari (Luettu 40380 kertaa)
Hanna
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 465
Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
:
23.05.2004, klo 12:25:09 »
Alix
– kuka muistaa Jacques Martinin piirtämän antiikin ajan supersankarin?
-->
http://www.helsinki.fi/~lakoma/comics/alix.html
Olen löytänyt Alixit uudestaan yli kymmenen vuoden tauon jälkeen tänä keväänä ja jäänyt ihan koukkuun. Tarinat ovat jännittäviä ja tapahtumat monimutkaisia, ongelmat seuraavat toistaan ja niitä ratkotaan myös älyllä eikä pelkällä fyysisellä voimalla. Eniten minua kuitenkin ihastuttaa piirrostyyli. Jacques Martin oli ilmeisesti Hergen hengenheimolaisia, ainakin samanlaista ”puhdasta viivaa” ja lukemattomia yksityiskohtia on paljon. Kateudesta vihreänä olen tutkinut toinen toistaan hienommin piirrettyjä ruutuja… Intohimoisena värien ystävänä myös Alixin kaunis väritys miellyttää silmää. Selityslaatikkojen runsas käyttö tekee tarinan kuljetuksesta ehkä jollakin tapaa hieman ”vanhahtavaa”, muttei se nyt suoranaisesti haittaakaan.
Olen lainaillut näitä Alixeja kirjastosta ja useampi varauskin on vielä vetämässä, mutta kovasti halajaisin nämä Suomessa julkaistut 8 albumia itselleni. Osaattekos viisaampana sanoa, löytyykö Alixeja ylipäänsä divareista (joko Helsingistä tai Lahdesta)? Minkälaisessa hintaluokassa liikutaan?
Entä tiedättekö, onko Suomessa julkaisemattomat Alixit julkaistu englanniksi (tai ruotsiksi tai saksaksi)? Ranskaa en osaa, mutta olisi mielenkiintoista lukea loputkin tarinat. Mistähän näitä muunkielisiä versioita kannattaisi pyydystää?
Alix-fanit, kirjoitelkaa muistojanne ja mielipiteitänne!
tallennettu
Klik klik -->
Sarjisblogini
Tertsi
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 605
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #1 :
23.05.2004, klo 14:17:27 »
Alix on vanha suosikki myös meikäläiselle.
Yksi mukava asia Alixissa on se, että albumissa on sen verran kuvia ja tekstiä ja yksityiskohtia, että sen lukeminen kestää suht kauan. Monet nykyalbumeista tulee luettua vartissa. Ei hyvä.
Viikon vinkki:
Sarjakuvafanin kannattaisi mennä opettelemaan jonkin verran ranskaa. Pari kolme vuotta pitäisi varmaan ahertaa, mutta sitten olisi aika lailla tasokasta sarjakuvaa tarjolla.
tallennettu
http://www.amazon.fr/exec/obidos/tg/detail/-/books/2912536448/rate-this-item
Jukka Laine
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 221
Maestro
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #2 :
23.05.2004, klo 14:19:02 »
Ruotsiksi on ilmestynyt seuraavat 70-luvulla:
1 Den siste spartanen (Le dernier Spartite, Viimeinen Spartalainen)
2 Den etruskiska graven (Le tombeau Etrusque, Etruskien aarre)
3 Den onde guden (Le dieu sauvage, Apollon kosto)
4 Iorix den store (Iorix le Grand, ei suomeksi)
5 Oribals tira (La tiare d'Oribal, Oribalin kruunu)
6 Den svarta järnklon (La griffe noire, Musta koura)
7 Nilfursten (Le prince du Nil, ei suomeksi)
8 Spartacus´ son (Le fils du Spartacus, ei suomeksi)
9 Spökskenet i Kartago (Le spectre de Carthage, ei suomeksi)
Iorix-albumin olen lukenut, lainasin ruotsin opettajalta n. 25 vuotta sitten, muita en ole ikinä nähnytkään. Onnea etsintään.
«
Viimeksi muokattu: 23.05.2004, klo 14:24:55 kirjoittanut Jukka Laine
»
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Jurpop
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 260
Kvaak!
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #3 :
23.05.2004, klo 15:30:57 »
Alixia arvostan minäkin. Mukavaa että on muitakin faneja. Käytän noita Alixeja historian tunneilla kun kersojen kanssa käsitellään antiikiin Roomaa jne.
Apollon Kostoa ja Gallian sankareita liikkuu melko hyvin vielä divareissa, mutta muut on hankalampia. Kirottu Saari on varmaan kadonnut maan päältä. Ostaisin sen itsekin aika kovaan hintaan.
Tuota Spartacuksen poikaa oon miettinyt että minkähän takia se jäi vähän niinkuin välistä suomentamatta, mutta sitten löysin sen ruotsinkielisenä jostain divarista ja heti ensimmäisellä sivulla jo arvasin mistä oli kyse. Alix ja kumppanit olivat nimittäin Roomalaisissa orgioissa juopottelemassa ja syöpöttölemässä vahintäänkin moraaliltaan löyhien naikkosten ympäröiminä. Kotimatkalla Galva oksentaakin jossain pylväskäytävässä, mikä varmasti sai kustantajan jo epäröimään sarjakuvan julkaisua. On siinä vielä sitten useita ristiinnaulitsemisia ja alastomuutta enemmän, kuin muissa Alixeissa, mikä voi osaltaan selittää asioita.
Mistä tuo Iorix Suuri muuten kertoo? Muistatko Laine vielä mistä siinä oli kyse?
tallennettu
Jukka Laine
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 221
Maestro
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #4 :
23.05.2004, klo 15:42:14 »
Lainaus käyttäjältä: Jurpop - 23.05.2004, klo 15:30:57
Mistä tuo Iorix Suuri muuten kertoo? Muistatko Laine vielä mistä siinä oli kyse?
Enpä juuri muuta muista kuin että alastomuutta siinäkin oli.
Eikä noita kumpaakaan muuten välistä jätetty. Kronologisesti ensimmäinen albumi jätettiin julkaisematta mutta muuten WSOY julkaisi albumit 2-9.
Alix-albumeita on jo muuten yhteensä 23, Lakoman Kimmon sivu on pahasti vaiheessa.
20 Alexandrie 1996
21 Les Barbares 1998
22 La Chûte d'Icare 2001
23 Le Fleuve de Jade 2003
Ja vielä tulossa:
24 C'était à Khorsabad 2005
25 Roma, Roma 2006
«
Viimeksi muokattu: 23.05.2004, klo 15:58:37 kirjoittanut Jukka Laine
»
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
xml
Jäsen
Poissa
Viestejä: 145
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #5 :
23.05.2004, klo 17:14:52 »
Lainaus käyttäjältä: Hanna - 23.05.2004, klo 12:25:09
Entä tiedättekö, onko Suomessa julkaisemattomat Alixit julkaistu englanniksi (tai ruotsiksi tai saksaksi)? Ranskaa en osaa,
Englanniksi on julkaistu vain kaksi albumia vuonna 1971, "The Sacred Helmet" ja "The Black Claw" (julkaisijana Ward Lock).
Mutta Saksaksi kyllä löytyy:
http://kult-editionen.de/titel/alix/
Ranskaksi on lisäksi julkaistu jotain oheissarjaa Alix (Les voyages d') (
http://www.bedetheque.com/serie_3301.html
).
Minkähänlainen sarja on kyseessä?
tallennettu
FreakyMike
Taideseppä
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 431
weird bastard..
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #6 :
23.05.2004, klo 18:07:13 »
Minultakin löytyy ne suomeksi ilmestyneet, ja pidän aika paljon siitä pikkutarkasta piirtojäljestä. Myös ne seikkailujen paikat ovat hyvin lähellä sydäntäni, koska olen ollut kiinnostunut antiikin Roomasta ja Kreikasta jo pikkupojasta saakka.
Talosta löytyi lapsena ainoastaan se "Musta koura" albumi, mutta muut osat olen saanut kerättyä vasta näin myöhemmällä iällä.
tallennettu
Sarjakuvat: [
http://koti.mbnet.fi/~zuge/comixfreak
] - Kuvataide/esineet: [
http://mbnet.fi/wfan
]
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 418
"Onko tämä majakka vai ankkatarha?"
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #7 :
23.05.2004, klo 19:47:59 »
Alix on suosikki täälläkin. Kaikki suomennetut on hyllyssä, ja ollut jo pitkään. Tukholmassa käydessä koitin löytää divareista noita ruotsinnettuja, suomentamattomia alppareita. Pari sattui kohdalle, mutta primakuntoisina keräilyeksemplaareina eivät sen hetkiselle matkabudjetille sopineet. Huonompikuntoisena (mutta silti ihan kunnossa olevana) mukaan lähti Martinin tekemä Frank-albumi. Taisi olla vaivaiset 10 kruunua. Kolmatta sataa taisivat olla Alixit. Ainakin ne priimakuntoiset, pussitetut, joita näin. Frank-albumi Varghålan oli normaalisti hyllyssä. Hitusen luetun näköinen, mutta ihan kelpo kunnossa.
Frank on semmoinen aikuiikään kasvanut Tintti, joka ihan oikeasti toimii tutkivan journalistin hommissa. Kyllä tuo hergeläinen selkeä viiva on hienoa! Tässä nimenomaisessa albumissa mukana oli vielä Bob deMoor.
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
Jukka Laine
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 221
Maestro
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #8 :
24.05.2004, klo 05:20:27 »
Oletkos Timo nähnyt de Moorin niitä laivapoika-seikkailuja? En muista tähän hätään sarjan nimeä mutta se oli piirretty ennemminkin Jacques Martin -tyyliin kuin hergémäisittäin.
Pasilan kirjastosta löysin pari kun olin aikoinaan vieressä töissä.
Monipuolisempi mies tuo Bob de Moor kuin äkkiseltään luulisi.
Mulla onkin yksi ruotsalainen de Moor-albumi (lastensarja Johan och Staffan) myynnissä
huuto.netissä
ja paljon muuta.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Jarmo
tyhmä nilkki
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 093
Varokaa metaforista deformaatiota.
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #9 :
24.05.2004, klo 08:38:09 »
Muutama on kokoelmissa, kirotun saaren taisin saada pari vuotta sitten eurolla kirjaston poistomyynnistä. 8) Makedoniasta olisi yksi vuosi saanut loputkin, mutten viittinyt maksaa mitä pyysivät. Ei niitä taida siellä enää olla.
Minulle jäi sentyyppinen kuva sarjasta, että piirrostyö (tai tussaus) laski tasoltaan parin ensimmäisen jälkeen aika pahasti. Muutos on aina pahasta. Mistä lie johtui.
tallennettu
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 418
"Onko tämä majakka vai ankkatarha?"
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #10 :
24.05.2004, klo 10:21:53 »
Lainaus käyttäjältä: Jukka Laine - 24.05.2004, klo 05:20:27
Oletkos Timo nähnyt de Moorin niitä laivapoika-seikkailuja?
Se oli tämä Cori? Kyllä joitakin näytepätkiä. Kokonaisia albumeita ei ole sattunut kohdalle.
Lainaus
Mulla onkin yksi ruotsalainen de Moor-albumi (lastensarja Johan och Staffan) myynnissä
Joh, tuo mulla onkin.
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
Jukka Laine
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 221
Maestro
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #11 :
24.05.2004, klo 10:23:53 »
Cori se oli joo kun sanoit nimen.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Paalujuntta-Simo
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 102
Kvaak!
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #12 :
24.05.2004, klo 17:05:16 »
Alix oli minunkin ykkössuosikkejani joskus silloin poikavuosina. Nykyisellään sarjakuvan hahmot tuntuvat häiritsevän persoonattomilta ja onhan tuo antiikin maailma kyllä kuvattu jokseenkin sievistelevällä tavalla. Piirrosjäljestäkään en jostain syystä enää taivu tykkäämään - se on jotenkin niin pliisua ja mitäänsanomatonta. Mutta tarinat ovat kiistatta jännittäviä. Ja historiallisen maiseman autenttisen visualisoinnin eteen on nähty vaivaa. Alixin legioonalaisilla on tosin haarniskamalli joka tuli todellisuudessa käyttöön vasta satakunta vuotta Caesarin päivien jälkeen...mutta älkää huoliko, vihaan itsekin itseäni kiinnittäessäni huomioni näin epäoleellisiin yksityiskohtiin...
Mutta mistä siinä Alixin ja Enakin suhteessa oikeasti on kyse? Ei ole tainnut Alixilla näkyä tyttöystävää yhdessäkään tarinassa, vai onko?
«
Viimeksi muokattu: 24.05.2004, klo 17:07:59 kirjoittanut Paalujuntta-Simo
»
tallennettu
Hanna
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 465
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #13 :
24.05.2004, klo 20:19:49 »
Lainaus käyttäjältä: Jurpop - 23.05.2004, klo 15:30:57
Kirottu Saari on varmaan kadonnut maan päältä.
Niinhän se katosikin, eikös kyseessä ollut Atlantis?
Ei vaan, mielelläni senkin ostaisin, sen verran vetävä tuo tarina on. Täytynee alkaa kiertää divareita ja tsekata silloin tällöin kirjaston poistomyyntejä, niistä kun löytää joskus juuri sitä mitä etsiikin. Olen ostanut varmaan 70% kokonaisesta Tintti-kokoelmastani juuri kirjaston poistolaarista. Muuten, hieman ihmetyttää, että miksi Kirotun saaren suomalaisen laitoksen kansikuva on eri kuin ainakin alkuperäisen ja saksalaisen... Kyllä toi merihätä kuva kertoisi itse tarinasta paljon enemmän kuin suomalaisen laitoksen kansikuva.
Lainaus käyttäjältä: Timo Ronkainen - 23.05.2004, klo 19:47:59
... mukaan lähti Martinin tekemä Frank-albumi.
Etsiskelin netistä vähän tietoja Jacques Martinista ja huomion kiinnitti erityisesti tuo Frank-sarja. Näytepalat albumeista olivat juuri sen näköistä tavaraa kuin "kunnon" sarjakuvan mielestäni kuuluukin olla 8) Vaan tuskinpa näitäkään on suomeksi julkaistu...?
Lainaus käyttäjältä: Paalujuntta-Simo - 24.05.2004, klo 17:05:16
Mutta mistä siinä Alixin ja Enakin suhteessa oikeasti on kyse?
Heh heh, tämä kysymys nousi minullekin mieleen
Mutta eikös antiikin aikana homosuhteet olleetkin korkeassa kurssissa, joten mistäs sitä tietää... Monesti on samanlaisia ajatuksia herännyt myös Tintistä, kaveri kun on todella androgyyni tyyppi eikä juuri naisten seurassa (paitsi La Biancan) näyttäydy.
tallennettu
Klik klik -->
Sarjisblogini
Jukka Laine
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 221
Maestro
Re:Alix - Jacques Martinin antiikin sankari
«
Vastaus #14 :
24.05.2004, klo 20:39:15 »
Lainaus käyttäjältä: Paalujuntta-Simo - 24.05.2004, klo 17:05:16
Mutta mistä siinä Alixin ja Enakin suhteessa oikeasti on kyse? Ei ole tainnut Alixilla näkyä tyttöystävää yhdessäkään tarinassa, vai onko?
Siitä ettei frankobelgialaisissa 40-60-lukujen pikkupojille suunnatuissa sarjakuvissa tyttöjä juuri näkynyt. Jos joskus näkyi niin pikkusiskotyyppinä sankarin pelastettavana.
Mutta olen joskus kuullut että Alix olisi kulttisarjis homojen keskuudessa.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
5
6
...
19
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines