Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Uutiset:
Läskimooses, suomalainen sarjakuvalehti
(03.05.2012 klo 18:02:10)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
26.05.2012, klo 22:59:57
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355622
viestiä
8529
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Kvaak.fi
Palaute & uudistukset
Pienet Kysymykset (kehityskeskustelu)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
5
6
...
11
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Pienet Kysymykset (kehityskeskustelu) (Luettu 31814 kertaa)
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 829
Pienet Kysymykset (kehityskeskustelu)
«
:
12.10.2005, klo 11:35:15 »
Lainaus käyttäjältä: Justen - 10.10.2005, klo 12:10:23
Montako osaa mangasarjassa on? Mistä sarja kertoo? Ongelmia termien kanssa?
Tänne kysymykset joihin on olemassa selkeä, helppo vastaus, joka ei todennäköisesti aloita keskustelua
Anteeksi skeptisyyteni. FAQin rakentaminen on kannatettavaa, mutta ainoastaan yksi kolmesta esittämästäsi esimerkkikysymyksestä on mielestäni pieni. Ja sen tyyppinen kysymys esiintyy aika harvoin yksinään.
Kun on kyse fanifoorumista on todennäköistä, että pieneltäkin vaikuttavat asiat ja yksityiskohdat voivat herättää laajan keskustelun.
Ongelma
lle sellainen kommentti, että käytä tuota hakua mikä on sivun keskusteluosion alussa. Siitä olisit saanut selville, että Kvaakissa on jo käynnissä yksi pitkähkö Ragnarök -keskustelu. Hakua voi soveltaa myös artikkeleihin ja se löytyy aivan sivun alaosasta kohdan Arkisto alta.
«
Viimeksi muokattu: 14.10.2005, klo 22:23:07 kirjoittanut Reima Mäkinen
»
tallennettu
J.Salo
ijusten
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 965
..ja valmis!
Re: Pienet Kysymykset
«
Vastaus #1 :
12.10.2005, klo 12:15:40 »
Itse asiassa ongelmana on, että tämä foorumi on täynnä keskusteluja joiden aloitusviestissä on vain tuo kysymys. Sinne tulee kolme vastausta ja sitten se hautautuu. Ajattelin että keskustelu voisi vähentää tätä floodausta. Epäilen kyllä vähän että FAQ:iin ei kamaa täältä paljoa joudu, mut ei sitä koskaan tiedä..
tallennettu
Kronologisesti myöhässä.
#Kvaak.fi@IRCNet
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 829
Re: Pienet Kysymykset
«
Vastaus #2 :
12.10.2005, klo 12:55:24 »
Olen samaa mieltä siitä mikä on ongelma. Olen eri mieltä siitä mikä on ratkaisu. Itse asiassa olen sitä mieltä, että ei ole mitään ratkaisua, mutta eipä siitä enempää.
Ehkä ymmärsin tarkoituksesi väärin. Parempi otsikko olisi ehkä "Kysymykset" tai "Manga/animesarjoja koskevat kysymykset"
Lukeeko kukaan Tsubasaa, on kysymys. Iso tai pieni. Mutta se voi olla myös keskustelunaloitus? Muita kysymystyyppejä olisivat esim. Help-kysymykset.
Se mitä enemmän pelkään on että tämän tyyppinen rihma rajoittaa ja sotkee muuta foorumin keskustelua? Tätä voitaisiin toki pitää alueena josta valvojat siirtelevät viestejä oikeisiin ketjuihin, mutta pidemmällä tähtäyksellä vain se että kirjoittajat viitsivät nähdä hieman vaivaa ja käyttävät omia aivojaan, on ratkaisu sekavuuteen.
Tässä on nyt varmaan tultu siihen pisteeseen, että Manga-aluettakin olisi selkeyden vuoksi hyvä jakaa alafoorumeihin. Käytännössä tämä vaihtoehto ei kuitenkaan toteudu, niin että jatkakaa säätämistä. Näen että Haku-ominaisuuden käyttöön rohkaiseminen on ainoa fiksu tapa toimia.
tallennettu
J.Salo
ijusten
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 965
..ja valmis!
Re: Pienet Kysymykset
«
Vastaus #3 :
12.10.2005, klo 15:41:02 »
Ehkä en osaa vain ilmaista itseäni. Tämä on tosiaan suunniteltu noille "AUTTAKAA!!!!" keskusteluille, joita tällä foorumilla silloin tällöin ilmestyy. Esim.
kääntöapua
,
mistä tilata mangaa
(löytyy nyt FAQ:sta) ja
mistä saa Inuyasha-DVD'tä?
(faqissa, kai).
Myönnän kyllä että ei ole täydellinen vastaus, mutta näen tälläiset kysymykset mielummin omana, yhtenä keskusteluna kuin siroteltuna muihin threadeihin (joissa lukijat eivät välttämättä osaa vastata, ja häiritsevät muuta keskustelun kulkua) tai puskemassa "oikeita" keskusteluja alemmille sivuille. Tästä löytyisi kenties myös vastaus helpoiten niitä etsivälle. Haku-toiminto on ihan hyvä juttu, mutta en välttämättä itsekään tule aina sitä käyttäneeksi, jos tälläistä tietoa tarvitsen (enkä osaa esittää asiaa Googlelle oikein (ja vastoin yleistä luuloa, ei se aina osaa antaa kunnon vastausta).
Ja jos tänne joku kirjoittaa viestin joka toimii paremmin omana keskusteluna.. niin aina voi leikata. Omasta mielestäni tämä on aika elegantti vastaus (oma idea kun on), mutta ei näyttänyt nekään ihmiset, jotka vaivautuivat kommentoimaan, sitä huonona pitävän. Ehkä olivat vain kohteliaita?
Mutta kysymys on todellakin siitä mikä on huonoista vaihtoehdoista vähiten huono. Kaikista kysymyksistä ei sitä paitsi ole edes ennakkotapausta, vaikka helppo kysymys olisikin.
tallennettu
Kronologisesti myöhässä.
#Kvaak.fi@IRCNet
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 829
Re: Pienet Kysymykset
«
Vastaus #4 :
12.10.2005, klo 20:24:05 »
Lainaus käyttäjältä: Justen - 12.10.2005, klo 15:41:02
näen tälläiset kysymykset mielummin omana, yhtenä keskusteluna kuin siroteltuna muihin threadeihin (joissa lukijat eivät välttämättä osaa vastata, ja häiritsevät muuta keskustelun kulkua) tai puskemassa "oikeita" keskusteluja alemmille sivuille.
Nähdäkseni ei ole olemassa "oikeita" tai "vääriä" keskusteluja. Ainakaan Ylläpidon näkökulmasta sikäli kun netikettimme ehdot täyttyvät.
Eikö otsikko voisi siis olla myös: "Apua pyydetään ja annetaan"? Tämä voisi toimia sikäli että ne jotka eivät jaksa etsiä sopivaa kanavaa kysymykselleen pääsisivät helpolla? Otsikossa näkyy myös se, että tarve on enemmän tietoon kuin läpän heittoon. Kannattaisi myös huomata, että otsikkoa voi esim. vaihtaa kesken säikeen, niin kuin minä nyt tein. (Tai sitten pitäytyä tuossa alkuperäisessä)
Haulla
en todellakaan tarkoittanut Googlea tms. Vaan tuota keskustelun yläreunassa olevaa. Ei siihen tarvitse kuin syöttää yksi (mietitty) sana tai sanan alku. Ei pitäisi olla liian vaativaa?!
Pitkissä ketjuissa taas on se ongelma, että ihmiset eivät viitsi lukea niitä alusta asti... tai edes puolia. Ja jos säikeiden otsikoitakaan ei jakseta lukea tai käyttää hakua, niin mitään ei ole tehtävissä. Ainoa vastaus on käyttäjien arvostus muita foorumin käyttäjiä kohtaan ja turhasta mölinästä pidättäytyminen.
tallennettu
J.Salo
ijusten
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 965
..ja valmis!
Re: Pienet Kysymykset
«
Vastaus #5 :
12.10.2005, klo 20:38:57 »
Tarkoitin myös Kvaakin hakua. Ei tietokanta kuitenkaan ihan kaikkeakaan kata. Mutta joo, ehkä tämä ei toimi.
EDIT: tarkennus. Jos ketjun tarkoitus on vain saada tietää mikä syntymäpäivä on japaniksi, niin kysymys ja kaksi vastausehdotusta ei ole minun luokituksessani "keskustelu". Mut joo.
«
Viimeksi muokattu: 12.10.2005, klo 20:40:38 kirjoittanut Justen
»
tallennettu
Kronologisesti myöhässä.
#Kvaak.fi@IRCNet
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 829
Re: Pienet Kysymykset
«
Vastaus #6 :
12.10.2005, klo 20:58:24 »
Lainaus käyttäjältä: Justen - 12.10.2005, klo 20:38:57
Tarkoitin myös Kvaakin hakua. Ei tietokanta kuitenkaan ihan kaikkeakaan kata.
Siinä se idea juuri on. Jos tietokannasta ei haulla löydy Tsubasaa, niin siitä vain uusi aihe pystyyn! Jos taas löytyy niin... Vielä tuohon ehdottamaani "Apua pyydetään ja annetaan" otsikkoon liittyen, eikös Faqin juuri kuuluisi olla esim. tämän tyyppinen pika/pikkukysymysten keräilypaikka? Tuon otsikon alta niitä voisi sinne siirtää.
Ja Faqin rakentaminen olisi hieno ja kannatettava homma. Pelkästään käymällä läpi esim. tämän Kvaakin alueen, Kvaakin artikkelit ja sitten vaikka Kupolin ja Animeunionin keskusteluja saisi rakennettua jo valtavan tietopankin. Siitä vain toimeen, kaikki ketä asia aidosti kiinnostaa!
(Ja nyt kun tuli puhe näistä rakennusasioista, niin Kvaak kaipaa edelleen modeja tänne puolelle ja kriitikoita kirjoittamaan artikkeleja manga-julkaisuista!)
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 978
Re: Pienet Kysymykset
«
Vastaus #7 :
13.10.2005, klo 10:42:03 »
Lainaus käyttäjältä: Reima Mäkinen - 12.10.2005, klo 20:58:24
(Ja nyt kun tuli puhe näistä rakennusasioista, niin Kvaak kaipaa edelleen modeja tänne puolelle ja kriitikoita kirjoittamaan artikkeleja manga-julkaisuista!)
PTJ, tämä on sinulle.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
PTJ Uusitalo
Mediaholisti
Valvoja
Poissa
Viestejä: 830
Re: Pienet Kysymykset
«
Vastaus #8 :
14.10.2005, klo 10:58:41 »
Lainaus käyttäjältä: Surfin Joe - 13.10.2005, klo 10:42:03
PTJ, tämä on sinulle.
Harkitsin asiaa viisi minuuttia ja tuumin sitten, että kiireitä on muutenkin tarpeeksi. Toisaalta, en ole vielä lopettanut harkitsemista. Ei noita suomennoksia sentään niin useasti tipu.
Katsotaas, Sandland tuli jo ja Tokyo Mew Mewtä odotetaan yhä, eikös niin? Jos saan kivan keltaisen ankkamerkin, voisin lupautuakin.
tallennettu
Otakunvirka
-
Twitter
-
Anime-lehti
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 978
Re: Pienet Kysymykset
«
Vastaus #9 :
14.10.2005, klo 15:49:34 »
Reima, anna PTJ:lle kiva keltainen ankkamerkki. Tai kolme jos valvojaksi meinaa.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 829
Re: Pienet Kysymykset
«
Vastaus #10 :
14.10.2005, klo 22:16:01 »
Poistin tästä ketjusta yhden viestin joka oli vieläkin turhempi kuin aiemmat. Eli kuunnellaan vaan niitä kysymyksiä ja vastauksia. Ei oo mulla ankkoja jakaa, sori.
tallennettu
PTJ Uusitalo
Mediaholisti
Valvoja
Poissa
Viestejä: 830
Re: Pienet Kysymykset
«
Vastaus #11 :
16.10.2005, klo 22:45:46 »
Lainaus käyttäjältä: Reima Mäkinen - 14.10.2005, klo 22:16:01
Ei oo mulla ankkoja jakaa, sori.
No höh. Kelpaisiko teksti silti?
Hmm, tuumataas. Sellaisen tietopankin, joka sisältäisi tiedot kaikesta mahdollisesta aina julkaisupäivästä tekijän kengännumeroon asti, kasaaminen olisi luonnollisesti täysin mahdoton urakka ihan vain nimikkeiden määrän vuoksi. Tarvittaisiin asialle omistautunut henkilö, joka olisi sitounut jatkuvaan ylläpitoon ja alituisiin päivityksiin aina siihen asti että saa koulutettua itselleen kelvollisen kisällin.
Tärkeämpänä kysymyksenä pitäisin sitä, mikä oikeastaan on
tarpeellista
tietoa. Sudenpentujen mangakäsikirja olisi tietysti upea ajatus, mutta jos Useimmin Kysytyt Kysymykset
tm
koskevat pelkästään kyseisen sarjan osien määrää...
Yleisin ongelma lienee kuitenkin tosiaankin se, että ohjeistuksia ei lueta, vaan aloitetaan uusia säikeitä tuosta vain. Enpä tiedä moniko näin toimivista sitten on hakua ylipäätään käyttänyt.
tallennettu
Otakunvirka
-
Twitter
-
Anime-lehti
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 829
Re: Pienet Kysymykset (kehityskeskustelu)
«
Vastaus #12 :
16.10.2005, klo 23:02:36 »
Kelpaa teksti. Faqin tms. rakentamisesta saa kukin tietenkin ottaa sellaisen taakan kuin huvittaa. Kun kirjoitin: "Pelkästään käymällä läpi esim. tämän Kvaakin alueen, Kvaakin artikkelit ja sitten vaikka Kupolin ja Animeunionin keskusteluja saisi rakennettua jo valtavan tietopankin." tarkoitin sen vain vastaukeski tai viittaukseksi Justenin tai jonkun voivotteluun, että ei tiedä asiasta paljoakaan.
Oikeuksia foorumin touhukkaille myöntelee Juha.
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 978
Re: Pienet Kysymykset (kehityskeskustelu)
«
Vastaus #13 :
17.10.2005, klo 00:15:42 »
Veli on antanut PTJ:lle ankat. Salasanat ja ohjeet Absolute engineen antaa Juha.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Rami Rautkorpi
Siirtäjä
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 928
Re: Pienet Kysymykset (kehityskeskustelu)
«
Vastaus #14 :
01.11.2005, klo 18:26:53 »
Kysymys: Onko hyvä idea lähettää foorumille viesti, jossa pelkästään kokeilee foorumin erilaisia tekstinmuotoiluominaisuuksia?
Vastaus: Ei.
"Lähetä"-nappulan vieressä on toinen nappula, jossa lukee "Esikatselu". Kun sitä painaa, viestinmuokkaimen yläpuolelle tulee näkyviin viesti sellaisena, kuin se näkyisi lähetettynä. Vastaavuus ei ole täysin täysin tarkka, koska lopullisessa versiossa lähettäjän tiedot sisältävä palkki kaventaa itse viestille jäävää tilaa. Mutta muotoiluominaisuuksilla ei olekaan tarkoitus tehdä taidetta, vaan jäsentää tekstiä, ja esikatselun ominaisuudet riittävät tähän tarkoitukseen.
Toisin sanoen kokeiluviestejä ei tarvitse oikeasti lähettää foorumille. Voit ryhtyä kirjoittamaan viestiä vaikka vastaukseksi olemassaolevaan ketjuun, testata muotoilutägien toimintaa esikatselulla, ja sen jälkeen hylätä viestin navigoimalla pois esim. fooruminäkymän yläreunassa olevan kansiohierarkian linkkien kautta.
tallennettu
Älä puhuttele natsimuumiota, ellei natsimuumio ensin puhuttele sinua.
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
5
6
...
11
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines