Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Arvostelut: Mustapukuinen mies (18.05.2012 klo 18:29:56)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 22:52:21

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355622 viestiä 8529 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Toimintasankarit
| | |-+  Suuri spoilerithreadi (DC/Marvel)
0 jäsentä ja 3 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 ... 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 ... 67 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Suuri spoilerithreadi (DC/Marvel)  (Luettu 100877 kertaa)
Michael Riddle
huiskija
Jäsen
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 772


Nok nok!


« Vastaus #720 : 20.07.2009, klo 01:13:23 »

Esimerkiksi Jim Lee ja Todd McFarlane kuten myös eräs nimeltä mainitsematon herra Liefeld keräsivät aimo tukun kahisevaa provikkoina ja rojalteina nimenomaan Marvelilta. Heidän saamansa peruspalkkio sarjakuvasivua kohden oli aika mitätön siihen verrattuna, mitä tuli sarjakuvien ja muun myynnin kautta rojalteina.

Ai, minä käsitin että Image perustettiin alunperin vuonna 1992 siksi että Todd ja kumppanit eivät saaneet tarpeeksi rahaa Marvelilta, koska heillä ei ollut esimerkiksi mitään oikeuksia keksimiinsä hahmoihin. Ja käsitin, että vasta tuolloin pojat alkoivat saada provikoita. En epäile täysin älyttömäksi mahdollisuutta etteikö Marvel olisi Heroes Rebornin kohdalla tarjonnut paljon rahaa mainitsemallesi kaksikolle, mikäli onnistuisivat päivittämään hahmot, mutta käsitin kuitenkin, että koska jäbikät epäonnistuivat, eivät he saaneet tavallista isompaa palkkiota. Tässä asiassa saatan hyvinkin olla väärässä, koska on monta asiaa, joita en Heroes rebornin ajalta tiedä. Mutta tarkoitit vissiin kait aikaa ennen Imagea?


Mutta eniten rahaa McFarlane on tienannut lelubisneksellä. On ostanut oikeuksia kaikenmaailman urheilijoiden ja rokkitähtien oheistuotteisiin, ja lyönyt rahoiksi.

Jep. Tämä on tiedossa.
Kaverini, joka ei ollut Spawnista, Imagesta ja Toddin sarjakuvataustasta millään tavoin tietoinen, tunnisti Mcfarlanetoysin maititessani tuosta.
Jäbä hallitsee kyllä lelubisneksensä mainiosti, vaikka teki useita oman sarjakuvayhtiön, Imagen, kannalta jopa haitallisia ratkaisuja:
Mcfarlane ei kyennyt ilmeisesti olla mainitsematta kilpailevan kaksikon  DC:n ja etenkin Marvelin hahmoja mm. Spawnin sivuilla. Toisaalta ehkä hän sai siitä jonkinsortin sponssirahat...
tallennettu

"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
Veli Loponen
Isoveli
Ylläpitäjä
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 808


<><


« Vastaus #721 : 20.07.2009, klo 11:41:25 »

Joo, leluillahan McFarlane ainakin nykyään sitä rahaansa tahkoaa. 90-luvulla se ei kuitenkaan ollut vaikuttamassa miehen Imagelle siirtymiseen.

Ai, minä käsitin että Image perustettiin alunperin vuonna 1992 siksi että Todd ja kumppanit eivät saaneet tarpeeksi rahaa Marvelilta, koska heillä ei ollut esimerkiksi mitään oikeuksia keksimiinsä hahmoihin.
Joo, no rojalteja kuitenkin saivat ja juuri tuolloin niiden summat räjähtivät luonnollisesti pilviin luonnottoman suuren myynnin vuoksi. Lisäksi (ainakin mitä Erik Larsenin foorumikirjoituksista olen ymmärtänyt) Imagelle siirtymisen pääsyy oli nimenomaan taiteellinen vapaus ja homma oli jokaiselle osallistujalle melkoinen taloudellinen riski, koska Malibu-kustantamo ei luvannut epäonnistumisen sattuessa mitään. Eipä se olisi voinutkaan, koska oli aika pieni kustantamo.
Hahmoja he eivät tietenkään omistaneet, mutta Marvelilla oli jo ainakin 80-luvun alusta saakka ollut sopimuksissa mm. sellainen pykälä, että hahmon keksineellä henkilöllä oli oikeus saada hahmon käytöstä rojalteja (tämän vuoksi esimerkiksi Byrne keksi lehden toimittajan aloitteesta Alpha Flightin omaan lehteen joukon uusia hahmoja, koska vuosia aiemmin X-menissä esiintyneet hahmot eivät kuuluneet uuden sopimuksen piiriin). Plus sitten oli rojaltit, jotka tulivat lehtien myynnin perusteella. Ja tämä kaikki nimenomaan ennen Imagea. Heroes Reborniin liittyvistä sopimuksista en tiedä. Erik Larsenin mukaan sitä lähdettiin tekemään, koska se oli hauska idea tms.
« Viimeksi muokattu: 20.07.2009, klo 11:43:53 kirjoittanut Veli Loponen » tallennettu

Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 978



« Vastaus #722 : 20.07.2009, klo 12:11:27 »

Heroes Reborniin näillä nimitekijöillä oli vuoden sopimukset. Vuoden jälkeen Marvelin vaihtoehdot olivat jatkaa sivu-universumiaan vähäpätöisemmillä tekijöillä tai lopettaa kokeilu. Marvel katsoi että jälkimmäinen vaihtoehto oli kannattavampi.

Vaikka kovia nimiähän tuli tekemään Kostajia (Busiek/Peréz) ja Ihmenelosia (Alan Davis) Rebornin jälkeen. En sitten tiedä, olisivatko nämä tekijät olleet kiinnostuneita jatkamaan Rebornia. En usko.
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Michael Riddle
huiskija
Jäsen
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 772


Nok nok!


« Vastaus #723 : 23.07.2009, klo 23:58:26 »

Niin joo, se 600# Hämis...
Ottoa ja nostalgiaa. Sitä 600# numero tarjoaa. Näemme jopa Octaviuksen työskentelemässä ensimmäisessä labrassaan. Liekki viittaa jopa Hämiksen ja Ihmenelosten ensikohtaamiseen. Lehdessä nähdään niin Kostajat, Ihmeneloset kuin Daredevil, eli kaikki Hämiksen ympärillä pyörivät kaverit. Parasta antia lienee Liekin ja Hämiksen väliset dialogit. Myös Flashin ja Randy Robertsonin näkyminen pitkästä aikaa on mukava yllätys.
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi piilotetun sisällön)

Stan Leen tarina oli muuten hauska. Ja pidin myös Mark Waidin vaihtelevasta tarinasta, joka kerrottiin Ben-sedän näkökulmasta. Hyvin intensiivistä. Kertaakaan ei ole tullut tippa linssiin (päinvastoin ne ovat olleet ärsyttäviä. ) yhdessäkään näistä Ben-sedän hehkutus tarinoissa, mutta nyt kyllä tipahti pari kyyneltä, kun Peter totesi isän roolia täyttävävälle Benille "Mutta minä haluan että sinä olet ylpeä minusta, eikä isäni". kolmas tarina on myös ihan hauska "If i was a Spider-man" siis. Mark Cuggenheimin tarina on turha ja typerä, mutta kuvitus on ihan miellyttävää. Onkos kuvittaja joku uusikin nimi, kun ei tunnu tutulta?
Spider-mobile tarinassa ei ole oikeastaan mitään muuta hyvää, kuin loppu, jossa ärsyttävä kakara raahataan pois.
Quesadan DC murjotus yhdessä "Kannessa jota ette tule ikinä näkemään" on ärsyttävää. Ärsyttää, että mies salli DC aiheiset viittaukset Marvelilla, mutta sitten taas toisaalta haukkuu toisella kädellä DC:tä.

Ai niin, olin unohtaa...
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi piilotetun sisällön)

Päivitys: Pistänpä vielä omia ajatuksiani kuvasta:
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi piilotetun sisällön)



* Spider-Man #600 101-102.jpg (147.26 kilotavua, 720x542 - tarkasteltu 80 kertaa.)

* Spider-Man #600 101-102 with numbers.JPG (147.39 kilotavua, 720x542 - tarkasteltu 58 kertaa.)
« Viimeksi muokattu: 24.07.2009, klo 04:11:12 kirjoittanut Michael Riddle » tallennettu

"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
X-men
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 6 140


Comics costs too much, damned!!!


« Vastaus #724 : 24.07.2009, klo 19:54:15 »

(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi piilotetun sisällön)

Kaikki Hämähäkkinaiset ovat elossa tosin yksi on koomassa.
tallennettu

There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.
Michael Riddle
huiskija
Jäsen
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 772


Nok nok!


« Vastaus #725 : 26.07.2009, klo 10:38:57 »

Deathlock palaa-Deathlock rebootataan.
Suuri on suu, mutta voi olla, että tiedossa tosiaan on jotain uutta. Katsotaan, katsotaan...

Anteelsi mikä punainen Hulk?
Tämä tästä vielä puuttuikin.
Hulkeilla ilmeisesti iso rooli kohta taas Marvel universumiin, ja tällä erityisesti ilmeisesti.

Tästä kuvasta minä pidän. Se jotenkin tiivistää tuon Marvelin Wolverine hurjastelun.

Marvel ilmeisesti tekee X-menissä saman, kuin mitä DC tekee Blackiest night:issa:
Herättää henkiin ilkeitä ja pahoja, ennen kilttejä tyyppejä, kun Necrosha lähtee hurjastelemaan. Rogue tulee tässä X-men crossoverissa olemaan isossa osassa. Hän kohtaa jonkun menneiltä päiviltä, jota ei ole joutunut kohtaamaan silmästä silmään pitkään aikaan.
Näin äkkiseltä tulee mieleen Magneto. Josta muuten puheen ollen...
Magneto tekee paluun!. Lisäksi Kyklooppi on viimein kehittänyt kolmannen vaihtoehdon ikuisuuspulmalle Xavierin visio vs. Magneton visio.
Kaikki tämä siis meneillään olevan Utopia tarinan ja List tarinan jälkeen.


Dark reignistä tiedetään uutta:
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi piilotetun sisällön)
Lähde.

Minua huvitti kuitenkin tämä:
Q: Will we see an Iron Patriot mini?
A: Not right now. He's busy in every other book.
« Viimeksi muokattu: 26.07.2009, klo 11:35:48 kirjoittanut Michael Riddle » tallennettu

"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
X-men
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 6 140


Comics costs too much, damned!!!


« Vastaus #726 : 26.07.2009, klo 18:11:17 »

Deathlock palaa-Deathlock rebootataan.
Suuri on suu, mutta voi olla, että tiedossa tosiaan on jotain uutta. Katsotaan, katsotaan...

Anteeksi mikä punainen Hulk?
Tämä tästä vielä puuttuikin.
Hulkeilla ilmeisesti iso rooli kohta taas Marvel universumiin, ja tällä erityisesti ilmeisesti.

Tästä kuvasta minä pidän. Se jotenkin tiivistää tuon Marvelin Wolverine hurjastelun.

Dark reignistä tiedetään uutta:
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi piilotetun sisällön)

Deathlok: Hahmo on jo pariin otteeseen tehty uusiksi joten kovin korkealle ei kanna toiveita korottaa.

Hulkit: Tätä menoa Hulkkeja on joukkueellinen eli liikaa.

Wolvie-kuvasta: Ilmeisesti joku on taas kloonaillut tuota kaikkien suosikki-kanukkia.

Spoilerit: Eli siis pitkitetään pitkitetään, ei periaatteessa mutta mistäs sitä tietää.
tallennettu

There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.
Michael Riddle
huiskija
Jäsen
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 772


Nok nok!


« Vastaus #727 : 27.07.2009, klo 00:56:17 »

Hulkit: Tätä menoa Hulkkeja on joukkueellinen eli liikaa.

Niin no, Timestormissahan viitattiin, että tulevaisuudessa Hulkkeja ja hänen sukulaisia ja jälkeläisiä on kokonainen kaupungillinen. Wolverineen on viitattu myös aika samanlailla. Ilmeisesti Marvel yrittää luoda Hulkkien ja Wolverinejen välille jonkinsortin Alien vs. Predator suhdetta.

Wolvie-kuvasta: Ilmeisesti joku on taas kloonaillut tuota kaikkien suosikki-kanukkia.

Niin no, tiedä sitten, vaikka kuva olisikin pelkkää poseerausta taas.
Mutta tuo musta Wolverine näyttäisi olevan jokin uusi juttu.
Näytti olevan Red She-Hulkinkin yhteydessä kuvassa.

Spoilerit: Eli siis pitkitetään pitkitetään, ei periaatteessa mutta mistäs sitä tietää.

Pitkitetään.
Ja kun huomioi, että kun nyt vielä kaiken tämän keskellä pamahtaa tuo Necrosha/Black queen eventti mutanttilehtien välillä, tulee hommasta melko sotkuista:
Heavens on fire (vain yksi osa)
Uto(A)pia (puolessa välissä)
Timestorm (lopussa)
Dark reign
Dark reign: The List
The Gauntlet (Tuo yhteen kaikki hämähäkki-hahmot Marvel universumissa. Vielä tarkemmin nimeämätön eventti.)
Necrosha (Tuo yhteen X-FORCE, NEW MUTANTS ja X-MEN LEGACY lehtien tapahtumat. )
War of kings
Captain America Reborn

Kaikki nämä samana vuonna. Homman on pakko räjähtää käsiin jossain vaiheessa.
Tässä vielä Necroshan promokuva:


Ja jos olit kysymässä, niin tässä vastaus:
Kyllä, he heräävät henkiin.
KAIKKI ikinä kuolleet mutantit heräävät henkiin.
Se on sitten tietenkin toinen asia, ketkä pysyvät hengissä.
Alkaako kuulostamaan tutulta?
Aivan kuin DC:n Blackiest night.
tallennettu

"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
X-men
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 6 140


Comics costs too much, damned!!!


« Vastaus #728 : 27.07.2009, klo 20:24:59 »

Pitkitetään.
Ja kun huomioi, että kun nyt vielä kaiken tämän keskellä pamahtaa tuo Necrosha/Black queen eventti mutanttilehtien välillä, tulee hommasta melko sotkuista:
Heavens on fire (vain yksi osa)
Uto(A)pia (puolessa välissä)
Timestorm (lopussa)
Dark reign
Dark reign: The List
The Gauntlet (Tuo yhteen kaikki hämähäkki-hahmot Marvel universumissa. Vielä tarkemmin nimeämätön eventti.)
Necrosha (Tuo yhteen X-FORCE, NEW MUTANTS ja X-MEN LEGACY lehtien tapahtumat. )
War of kings
Captain America Reborn

Kaikki nämä samana vuonna. Homman on pakko räjähtää käsiin jossain vaiheessa.
Tässä vielä Necroshan promokuva:

Ja jos olit kysymässä, niin tässä vastaus:
Kyllä, he heräävät henkiin.
KAIKKI ikinä kuolleet mutantit heräävät henkiin.
Se on sitten tietenkin toinen asia, ketkä pysyvät hengissä.
Alkaako kuulostamaan tutulta?
Aivan kuin DC:n Blackiest night.

Uusimman Hämiksen palstan mukaan SItä ei nähdä täällä ja tuskin tullaan DRääkään näkemään (kun ei ole edes tiedossa että koska loppuu).

Megaeventtejä/Importanthappeningejä on menossa ja alkamassa n+1 ja kaikki vaikuttavat kaikkeen niin pakkohan sen on räjähtää käsiin.

Mutantteja on kuollut tähän mennessä jo niin monta että tuskin kukaan muistaa kaikkia, mutta onpahan taas yksi mahdollisuus herättää Jean Grey henkiin.

Mitään noista ei tietenkään täällä nähdä tai jos nähdään niin vain osa.
tallennettu

There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 978



« Vastaus #729 : 28.07.2009, klo 15:36:08 »

Tässä on ollut aika paljon nyt pohdintaa mitä on tulossa suomeksi. Laitetaan ne tänne:
http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,11557.0.html
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Michael Riddle
huiskija
Jäsen
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 772


Nok nok!


« Vastaus #730 : 30.07.2009, klo 12:22:43 »

Viime viikolla Reed kertoi DR: FF:n lopussa, että on löytänyt ratkaisun, jolla saada Marvel Universumi taas ennalleen, niin kuin se oli Sisällissotaa ennen.
Kyseinen ratkaisu, on ratkaisu kaikkeen.
Mukana oli myös kantta myöten Rewiew siitä mitä 570# numerossa tulee tapahtumaan:
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi piilotetun sisällön)

Marvel taitaa yrittää Onslaught-Heroes Rebornin kaltaista reboottia uudestaan.
Meinaan, FF:n 570# numeron kannessa oli Franklinin kädessä tutun näköinen pallukka(Että minä sitten vaan pidän tästä vesselistä.)...



Tokihan tämä voi olla myös hämäystä.
Kuten Marvel kuitenkin uutisoi, tulee lehteen uusi logo. Tätä ennen kuitenkin FF 569#.


The Punisherissa tulee tapahtumaan. Sanoinko tapahtumaan? Tarkoitin TAPAHTUMAAN
No niin, nyt on tehty tarpeeksi kunniaa Frank Castlelle, sillä...
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi piilotetun sisällön)



Tällä viikolla:

Thunderbolts 134#
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi piilotetun sisällön)
« Viimeksi muokattu: 30.07.2009, klo 12:24:53 kirjoittanut Michael Riddle » tallennettu

"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
Allu
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 115



« Vastaus #731 : 30.07.2009, klo 13:23:41 »

Minä ainakin tulen olemaan pettynyt, jos rekisteröintilaki kumotaan. Olin aina laillisen ja yhteisiä pelisääntöjä noudattavan supersankaruuden puolella. Sisällissota mielestäni saattoi olla parasta mitä Marvelille on tapahtunut.
tallennettu
Michael Riddle
huiskija
Jäsen
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 772


Nok nok!


« Vastaus #732 : 30.07.2009, klo 21:36:55 »

Minä ainakin tulen olemaan pettynyt, jos rekisteröintilaki kumotaan. Olin aina laillisen ja yhteisiä pelisääntöjä noudattavan supersankaruuden puolella. Sisällissota mielestäni saattoi olla parasta mitä Marvelille on tapahtunut.

Totta.
Mutta pääasiassa Sisällissodan jälkeiset tarinat ovat olleet sitä, että kaikki jahtaavat toisiaan, vuoroin rekisteröintilain vuoksi, ja vuoroin Norman Osbornin vuoksi.
Jos tämä yhtään helpottaisi Marvelia luovaan suuntaan, niin mikäpä siinä.

Luin muuten vähän vanhoja kommentteja, ja huomasin hauskan jutun:

Iron Patriotin henkilöllisyydestä tulee taas arvausleikki. Kuten Punainen Hulk ja Menace ovat olleet tänä vuonna, eivätkä nekään ole vielä selvinneet. Arvausleikit ovat muotia.

IP:n mahdolllisia henkilöllisyyksiä:
- Norman Osborn
- Paroni Zemo
- Steve Rogers
- Grand Director
- USAgentti
- Clint Barton
- joku klooni
- joku nainen

Mustattu on minun merkitäni. Ja kenet Quesadan onkaan paljastanut palaavan Dark reignissa, ja vielä ihan lähiaikoina. Hassua.
« Viimeksi muokattu: 31.07.2009, klo 11:39:54 kirjoittanut Michael Riddle » tallennettu

"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
X-men
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 6 140


Comics costs too much, damned!!!


« Vastaus #733 : 31.07.2009, klo 20:44:28 »

Mutta pääasiassa Sisällissodan jälkeiset tarinat ovat olleet sitä, että kaikki jahtaavat toisiaan, vuoroin rekisteröintilain vuoksi, ja vuoroin Norman Osbornin vuoksi.
Jos tämä yhtään helpottaisi Marvelia luovaan suuntaan, niin mikäpä siinä.

Ja (ex-)rikolliset jahtaavat sankareita jotka pre-CW pistivät nuo tiilenpäitä lukemaan.

Ei koko lakia tarttisi pois pyyhkiä kunhan joku järki saataisiin siihen että kuka on roisto ja kuka on sankari, vaikka Brock-Venom toimikin sankarina myöhemmin niin silti Venomilla on pitkähkö rikosrekisteri ja McGarganilla väh. yhtä pitkä.
tallennettu

There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.
Michael Riddle
huiskija
Jäsen
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 772


Nok nok!


« Vastaus #734 : 01.08.2009, klo 14:28:24 »

vaikka Brock-Venom toimikin sankarina myöhemmin niin silti Venomilla on pitkähkö rikosrekisteri ja McGarganilla väh. yhtä pitkä.

Totta. Mutta toisaalta Marvel universumissa ihmiset luulevat, että Mac Gargan/Venom joka oli Ukonnuolissa, on tehnyt parannuksen.
Ja kansa luulee, että Dark Avengersissa nykyään pyörivä Mac Gargan/Venom olisi Spider-man. Luulevat, että kyseessä on kaksi eri ihmistä. Tuo kun näet esiintyy mediassa pääasiassa Spider-manin näköisenä, ei niin hirviömäisenä.

Käynpä tässä vähän läpi tarkemmin noita vanhoja juttuja:

Ms. Marvel ja Dark Wolverine tulee järkyttämään.

Tämä ei tule yllätyksenä, nyt kun on vähän tutustunut hahmoihin enemmän tarinoiden myötä. Netissä liikkuu paljon fan-fictioneita, joissa kyseisellä kaksikolla olisi romanttisia intressejä toisiinsa. Vaikka vihaan fani-fictioneitä, on pakko myöntää, että kaksikolla on tiettyä vetovoimaa havaittu toisiinsa.
Dark Wolverine lehdessä Ms. Marvel katsoi ekassa numerossa Dakenia "sillain".

Toisessa numerossa Daken sanoi Ms. Marvelille, että tämä on "A brilliant woman", ja että tämän ei pitäisi esittää hänelle, että pitää Osbornista/antaisi hänen pompottaa tätä. Kyseisellä ilmauksella yleensä viitataan Amerikassa kunnioitukseen naista kohtaan (ei tietenkään suorasti, mutta ajatelkaa, jos Daken olisi käyttänyt jotain toista ilmaisua, lause muuttuu aika tavalla toisenlaiseksi.).

Daken on sen verran suora, että ei hirveästi mielistelläkseen tuommoista sano. Ja selvää on, ettei Daken pidä kyseistä naista minään bimbona idioottina, vaan kypsänä ja hienona naisena. Epäilen vahvasti, että heistä saattaisi tulla jonkinsortin pari, ei pelkkä "tyttö tykkää pahasta pojasta" kuvio. Etenkin nyt, kun kilttipoika Noh-warr on häipynyt. Sitäpaitsi tuskin Ms. Marvel halusi tältä muuta, kuin sitä itseään.

Toinen asia, mikä saattaa järkyttää, olisi se, että Daken todella olisikin Ihmenelosten myyränä, inside maninä Osbornin joukoissa, niin kuin näiden kanssa sopi toisessa numerossa Dark Wolverinea. Kyseisessä numerossahan jätettiin hiukka hämäräksi, että oliko kyse tosiaan siitä, että Daken vaan toimi Osbornin juonen mukaisesti. Sitäpaitsi Daken voi olla myös kaksoisagentti.

Tästä päästään pikkuhiljaa kolmanteen järkyttävään asiaan. Meinaan, että nämä kaksi asiaa yhdistyisivät. Miten käy parille, jos tosiaan osoittautuu, että Daken tosiaan onkin Ihmenelosten puolella, eikä Osbornin? Ja huolimatta vihastaan isäänsä kohtaan, hän ei pidä Osbornista? Ms. Marvel ei pidä Osbornista, se on selvää. Mutta kääntyisikö hän tuota vastaan Dakenin kanssa?

Dark Reignistä saattaa tulla isompi, ja ennenkaikkea mielenkiintoisempi draama kuin tähän asti on viitattu.

Osbornin valta Sentryynkään tuskin jatkuu ikuisesti.Jossain vaiheessa Sentrykin huomaa, miten vahvasti ristiriidassa Osbornin puheet ovat toisiinsa ( ja kyllähän Sentry oli ihmeissään, kun Osborn käski tämän yhtäkkiä kuunnella "voidia", ääntä päänsä sisällä, vaikka aikaisemmin Osborn sanoi, että tätä ei edes ole. ).

Napakymppi ja Venom ovat melko varmasti uskollisia Osbornille. Ainakin niin kauan, kun saavat tältä mitä haluavat. Ares on kuitenkin hankala tapaus. Ilmeisesti hän ainakin on jollakin tasolla Osbornin puolella, kun alkaa armeijaakin tälle rakentamaan. Hän vaikuttaa kuitenkin olevan vilpittömästi siinä ajatuksessa, että Dark Avengesit ovat sankareita.

Uto(a)piassa hän kuitenkin yllätti, kun oli Napakympin ja Venomin kanssa samaa mieltä, eikä tykännyt ajatuksesta, että Daken notkuisi kahdessa tiimissä. Ja lähti tietenkin kaksikon mukana kamppailemaan näitä vastaan.

Mutta entäs Osborn itse? Marvel on monesti viitannut, että tulemme näkemään "Menninkäismäistä käytöstä", ja Uto(a)pian Dark Avengersin epilogi numerossa tämä lopussa menetti järkeänsä, ja selvisi, että hän todella yrittää vastustaa Menninkäisvoidia päässään. Mutta totta kuitenkin on, että mies on selvästi rikollinen muutenkin. Se vaan on toinen asia, että mitkä puolet hänessä ovat Menninkäisvoidin, ja mitkä hänen omiaan.


Wolverine The List tarinassa on zombeja mukana (?).

Tarkennuksena vielä, että Marvelin väki on sanonut, että kyseiset zombiet eivät ole Marvel Zombieseja tms. vaan kyseisiä zombeja on nähty Wolverinen oman lehden sivuilla ihan viimeaikoina.

New Avengersin The List lehdessä selviää kuka oli mustan ruudun takana The Listin promokuvissa.

Ja tästä kuvastahan oli tietenkin kyse.
Kuka helkkari tuo Tuomarin ja Nick Furyn välissä oleva on? Tohtori Outo?
Kyseisessä kuvassa voi olla Iron man, Ihmeneloset, Namor, joku Hulk universumista jne.

Tällä hetkellä ei ole suunnitelmissa, että Norman Osborn kävisi Eternalseja vastaan (millä hän edes pärjäisi?).

Silti herää kysymys, että mikä on Druigin osuus Dark Reignissa.
Hänhän on tärkeässä roolissa koko touhussa.

Sitten vielä yksi asia, eli alla näkyvät kuvat. Ne olivat molemmat esillä täällä aiemmin, mutta tuon jälkeen on tullut runsaasti uutta tietoa.
Eli siinä ovat hahmot, jotka ovat keskeisessä roolissa Dark Reignissä.
Raksitut ovat ne, joiden rooli on jokseenkin jo selvillä.

1. Ares tietenkin rakentaa Osbornille armeijaa, ja on Dark Avengerseissa.
2. Batroc toimii nykyään jonkun palveluksessa, joka on uuden Kapun menneisyydestä. Ei ole käsittääkseni paljastunut ketä tuo on.
3. Eikös Bastion ole esiintynyt viimeaikoina Uto(a)pian sivuilla?
4. Ei aavistustakaan. Ei ainakaan ole Osbornin vastassa.
5. Mr. Negativehan tietenkin kiisteli omassa minisarjassaan The Hoodin kanssa Chinatownin vallasta. Minisarjan vika osaa on enää tulematta, joten voinemme sanoa, että meillä on jo jonkinlainen käsitys.
6. Epäilen edelleen, että salaisuus paljastuu. Olen melko varma, että hän on Thunderbolt Ross. Veikkaisin, että hänen roolinsa tulee ilmi Dark reign: The Listissä, Hulkin osuudessa.
7. Hän on tuottanut The Hoodin kanssa päänvaivaa Kostajille, ja ahdistelee tällä hetkellä Iron mania. Lokin puhuteltua The Hoodia, saattaa toki kääntää kelkkansa Lokin puolelle.
8. Viimeksi kun hänet nähtiin, taisi olla se kun Night trasherilla oli jokin kiinnostus häneen. Todennäköistä on, että tule esiintymään Ihmenelosten sivuilla, mutta missä roolissa tällä kertaa?
9. Menninkäisen vaimo, tietenkin. Manninkäiskuningatar.
10. Tämä onkin mielenkiintoinen tapaus. Toisessa kuvassa näkyy Xavierin Sinister, ja toisessa Miss Sinister. Xavier tuskin pääsee heilumaan Sinisterin roolissa, kun on vangittuna, mutta entäs tuo naispuolinen?
11. Ezekiel Stane luonnollisesti käy Iron mania vastaan. Mutta milloin, se on toinen asia. Ennen vai jälkeen numeron 19# jossa IP ja IM kohtaavat?
12. Kapun ja Daredevilin vastustaja, pääasiassa. Viimeksi nähty New Warriorseja ja Thunderboltseja vastaan taistelemassa. Paha sanoa.


* 719362-files_super.jpg (133.93 kilotavua, 600x908 - tarkasteltu 59 kertaa.)

* marvel-in-february-2009-20081117075128057.jpg (136.06 kilotavua, 700x1063 - tarkasteltu 50 kertaa.)
« Viimeksi muokattu: 01.08.2009, klo 14:39:18 kirjoittanut Michael Riddle » tallennettu

"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
Sivuja: 1 ... 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 ... 67 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: