Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Artikkelit ja henkilökuvat:
Rodolfo Ciminon kosminen oikeus
(06.04.2012 klo 04:30:32)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
27.05.2012, klo 01:25:24
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355625
viestiä
8529
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
Empire: 20 best comic book movies
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
2
3
[
4
] |
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Empire: 20 best comic book movies (Luettu 9458 kertaa)
Toni
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 619
Tähtivaeltaja Sarjakuvaneuvos+ Rakkaudesta Kirjaan
Re: Empire: 20 best comic book movies
«
Vastaus #45 :
28.03.2006, klo 14:35:28 »
Lainaus käyttäjältä: VesaK - 28.03.2006, klo 14:25:39
Japanilaisen Lone Wolf -tv-sarjan (!!!) kahdesta ekasta osasta oli kasattu elokuvantapainen kooste "Shogun Assasin"
Ei kyllä tehty siitä myöhemmästä tv-sarjasta, vaan ihan alkuperäisestä elokuvasarjasta. Koostuu pääosin kakkoselokuvasta, johon leikelty pätkiä myös ekasta leffasta. On ihanan hurmeista hubaa ja juonikin säilynyt pitkälti alkuperäisessä muodossa.
Lisätietoja Lone Wolf -leffoista ja -sarjiksista ja Shogun Assassinista voi lukea Tähtivaeltaja 3/96:n laajasta artikkelista.
tallennettu
http://www.tahtivaeltaja.com
– Ilman on paha elää!
tolppis
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 890
Cheers mates!
Re: Empire: 20 best comic book movies
«
Vastaus #46 :
28.03.2006, klo 14:55:26 »
No nii-in...todistatte vaan että tällä puolen palloa kyseinen leffasarja on kuitenkin melkoisen tuntematon SUUREN yleisön keskuudessa, te olette selvästi harrastajia.
En minä ala ostella ennen kuin olen edes yhden moisen leffan nähnyt kun jos en sitten tykkääkään...siksi on hienoa käydä nimenomaan katsomassa teatterissa filkkoja ja SITTEN tietää haluaako hankkia kotiin että kestääkö useamman katselukerran...ja taas mentiin sivuraiteille, tsuk, tsuk...
tallennettu
vikke
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 26
Re: Empire: 20 best comic book movies
«
Vastaus #47 :
28.03.2006, klo 16:30:31 »
Jos Lone Wolfeja aikoo hankkia DVD:llä niin kannattaa hommata R1-versiot... ovat laadullisesti parempi kuin esim. britti-levyt.
On saatavana joko boxissa tai erikseen. Ranskassa on julkaistu myös hieno boxi, mutta ei sisällä enkkusubeja
tallennettu
Matti Karjalainen
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 986
Friendly Neighborhood Librarian
Re: Empire: 20 best comic book movies
«
Vastaus #48 :
31.03.2006, klo 12:44:52 »
Päivitetään vähän listaa:
1. Ghost World
2. Sin City
3. Spider-Man
4. V niin kuin Verikosto
5. X-Men
6. A History Of Violence
7. Hellboy
8. X-Men 2
9. Road To Perdition
10. From Hell
Kohtalaisen hyväksi todettu Verikosto jää siis niukasti mitalikolmikon ulkopuolelle.
Lainaus käyttäjältä: vikke - 28.03.2006, klo 16:30:31
Jos Lone Wolfeja aikoo hankkia DVD:llä niin kannattaa hommata R1-versiot... ovat laadullisesti parempi kuin esim. britti-levyt.
Olen muistaakseni nähnyt ainakin "Babycart at the River Styxin" dvd:lta, eikä sen julkaisun taso tosiaankaan päätä huimannut etenkään kuvanlaadultaan. Taisi olla juuri brittikiekko kyseessä. Myös elokuvalliset ansiot jäivät mielestäni aika vähäisiksi. Sarjakuvaa en ole lukenut niin paljon, että osaisin verrata sitä elokuvaan, mutta pitänee yrittää korjata puute ensi tilassa.
Kill Bill 2:ssahan nelivuotias B.B. haluaa katsella ennen nukkumaan menoa jotakin elokuvaa, ja päätyy sitten "Shogun Assasiniin". Bill, tuo huolehtivan isän peruskuva ja Teräsmies-fani, haluaa kieltää videon tyttäreltään koska kello on jo paljon ja "se on liian pitkä".
tallennettu
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)
Matti Karjalainen
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 986
Friendly Neighborhood Librarian
Re: Empire: 20 best comic book movies
«
Vastaus #49 :
14.05.2006, klo 23:41:46 »
Lainaus käyttäjältä: Doc Lomapäivä - 17.03.2006, klo 19:38:15
8. Constantine
Nyt tuli tämäkin elokuvatus nähtyä. Olisi pitänyt uskoa kaveria ja jättää DVD-kiekko tarjoushyllyyn, sen verran onneton leffa oli kyseessä. En keksi tältä istumalta elokuvasta mitään muuta hyvää sanottavaa kuin Gavin Rossdalen kohtalaisen hyytävän suorituksen Balthazarina. Keanu Reevesia puunaamaisempaa ja raivostuttavampaa Hollywood-tähteä on vaikeata keksiä (no, ehkä Ben Affleck).
Usch. Arvosanaksi
* 1/2
.
Vaikka Hellblazerin taso vaihteleekin, niin sarjakuva olisi silti ansainnut paremman leffasovituksen.
tallennettu
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)
Beloved
Uusi jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 6
Re: Empire: 20 best comic book movies
«
Vastaus #50 :
20.05.2006, klo 14:25:21 »
No joo, vähän turhanpäiväinen listahan tuo Empiren lista oli, mutta siihen nyt on ihan totuttu. Oma listani sitten:
1.Batman Begins
2.Crow
3.Batman Returns
4.V for Vendetta
5.X-Men
6.Batman
7.Road to Perdition
8.Spiderman
9.X2
10.Teenage Mutant Ninja Turtles -ensimmäinen osa
Näyttääpä muuten näin selattuna todella kliseiseltä listalta, varsinkin kun tuonne on eksynyt noin monta Batmania. Vaikka minkäs sille voi, hyviä elokuvihan ne ovat.
tallennettu
Doc Lomapäivä
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 648
Re: Empire: 20 best comic book movies
«
Vastaus #51 :
21.05.2006, klo 18:53:47 »
Lainaus käyttäjältä: Jokke Eskimo - 31.03.2006, klo 12:44:52
9. Road To Perdition
Häh & höh & pyh!
tallennettu
Kaupunkisissi
Sampsa Kuukasjärvi
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 1 165
Entinen Satunnainen kävijä
Vs: Empire: 20 best comic book movies
«
Vastaus #52 :
28.04.2008, klo 20:46:39 »
Panen tämän tähän vanhaan säikeeseen, koska en löytänyt muuta järkevää sekä Marvelin että DC:n sankarien leffat sotkevaa säiettä. Varastan toiselta foorumilta nämä mielestäni aika hupaisat Cracked.comin linkit.
8 turhaa lakia, joita KAIKKI supersankarielokuvat seuraavat:
http://www.cracked.com/article_16176_p1.html
5 tulevaa supersankarielokuvaa, jotka pitää pysäyttää:
http://www.cracked.com/article_15679_p1.html
tallennettu
brandon lee
Vieras
Vs: Empire: 20 best comic book movies
«
Vastaus #53 :
26.10.2008, klo 01:15:46 »
Lainaus käyttäjältä: Asko AA - 15.03.2006, klo 23:33:25
Uusimmassa Empire-elokuvalehdessä on brittiläisten leffajournojen listaus 20 "kaikkien aikojen" sarjakuvaleffasta:
1. X-Men 2
2. Teräsmies (1978)
3. Batman Begins
4. Spider-Man
5. Blade
6. Road To Perdition
7. Oldboy
8. Sin City
9. A History Of Violence
10. Teräsmies II
11. Hellboy
12. Danger Diabolik (1968)
13. Akira
14. Mystery Men
15. Hulk
16. Dick Tracy
17. Kippari Kalle (Altman)
18. Batman Returns
19. Ghost World
20. Constantine
Kahdella erilaisella X-men -kannella varustettu lehti veuhkaisee siis "kaikkien aikojen listansa" jokseenkin hupelosti läpi. Tuskin lienevät edes seuloneet tai pohtineet vanhempaa stuffia, sarjakuvakenttää koko laajuudessaan - saati angloameriikan ulkopuolista sarjakuvakinemaa. König olisi tehnyt eedwardia... Akiran kaltaisen animaation ottaminen mukaan avaa myös kiehtovan oven piirrettyihin, mutta se on hätäisesti suljettu sen jälkeen.
Järjestys on myös peittelemättömän kaupallinen. Ghost World on sentään mukana - jossain Bleidien ja Dick Treisien takana.
Paljon kertova lista, mutta pakahduttavan tylsä yhtä Diabolik-kummajaista lukuun ottamatta. Jopa viisi pahimmaksi mainittua on kuiva lista: Spawn, Teräsmies IV, Batman ja Robin, Tank Girl ja Jane & The Lost City. Missä Blueberry, Ninjakilpikonnat, Modesty Blaise ja Fritz-kolli? Herrasmiesliiga? Tex Willer?
Toisaalta lohdullista, että nimenomaan sarjakuvina nuo listatut aiheet ja sankarit ovat säilyttäneet suvereniteettinsa.
Hellboy ja Akira oli kyllä yli-arvostetuinta roskaa sitten pöytälätkän. Enkä edes halua tietää millä perusteella kippari-kalle on listalla. Sehän menee 60-luvun batmanin sarjaan: hauska ja nokkela, mutta ei muuta. Ninjakilpikonnat ja spawn ois pitänyt olla listalla. Spawn on sentään hitto soikoon AINOA täydellisesti onnistunut. En löydä siitä mitään huonoa, paitsi lyhyt kesto. Kilpparit taas ovat kaupallisuuden ja nuoremman yleisön takia joutuneet liian suuren sensuurin uhriksi, ja silppuri näyttää kävelevältä idiootilta, joka on päättänyt stailata itsensä. Entäs Daredevil? Eihän siinäkään ollut muuta vikaa kuin "pahis"-kolmikon (Elektra, Kingpin ja Napakymppi) ulkonäkö. Entäs ne paikallis-seudun takapuolesta löytyvät 80-90 sarjisfilmatisoinnit kuten nick fury? Ja ihan ohimennen howard the duck!!! Listaa voisi jatkaa loputtomiin. Ja miks ne ei tehnyt jotain hiton top 100, ja pistänyt kaikkiin selostukset?
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 978
Vs: Empire: 20 best comic book movies
«
Vastaus #54 :
26.10.2008, klo 03:36:11 »
Vähän vanha lista tuo on. Minusta Hellboy ja Sin City olisivat voineet olla korkeammallakin. Samoin Robert Altmanin Kippari Kalle, josta pidän perverssillä tavalla erityisesti. Vai eikö muka Shelley Duvall ollut ilmiselvä Olka?
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
pertti jarla
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 956
Vs: Empire: 20 best comic book movies
«
Vastaus #55 :
26.10.2008, klo 08:57:49 »
Itse en tajua, mitä tuolla listalla tekee kökkö Road to Perdition, tyhjänpäiväinen graafinen kokeilu Sin City tai Dick Tracy. Muuten ei oo valittamista...
tallennettu
Myötätunto ja huumori pois vakavasta asiasta!
-Huolestunut äiti
Sivuja:
1
2
3
[
4
] |
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines