Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Arvostelut: Mustapukuinen mies (18.05.2012 klo 18:29:56)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
27.05.2012, klo 01:21:15

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355625 viestiä 8529 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvantekijöiden keskustelut
| |-+  Välineet ja oppaat
| | |-+  Xara XS/Xtreme
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Xara XS/Xtreme  (Luettu 1673 kertaa)
Rami Rautkorpi
Siirtäjä
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 928



« : 12.03.2006, klo 22:55:59 »

Vinkki vektoreista kiinnostuneille, uusimman Kotimikro -lehden mukana tulee Xara XS. Se on typistetty versio Xara Xtremestä. Jos omaat PC:n ja vektorit kiinnostaa, tuolla pääseen (klehden hinnalla) alkuun.

Tämä tuli tarpeeseen. Teen nykyään sarjakuvieni ruudut erikseen, ja koostan lopullisen sivun tietokoneella, mukaanlukien ruutujen rajaamiset ja reunustamiset.

Paint Shop Pro on moneen asiaan loistava ohjelmisto, mutta tuollaisessa työssä se on syvältä. Bittikartat liikkuvat kuin tervassa, vaikka muistia on puolitoista gigaa, ja ruutujen kokoa ei uskalla paljon säädellä edestakaisin, koska informaatiota hukkuu joka interpoloinnilla. Ja vaikka ruutujen reunat voi tehdä kätevästi vektoriobjekteina, ruutujen ulkopuolelle jäävät piirroksen osat joutuu peittämään  erillisenä työvaiheena, joka kerta kun ruutujen muotoa ja asettelua muuttaa.

Xaralla sarjakuvasivun kasaaminen onnistuu leikiten. Tästä demovideo antaa aika hyvän kuvan siitä, kuinka tehokas Xara on:
http://www.xara.com/products/xtreme/demos/photocomposition.asp
Kotimikron mukana tulevassa XS-versiossa ei ole videolla käytettyjä featheringiä, beveliä ja shadow'ta sekä muutamaa muuta ominaisuutta, mutta enpä ole vielä huomannut niitä tarvitsevani.

Softan virallinen verkkosivu: http://www.xara.com/products/xtreme/default.asp?t=
tallennettu

Älä puhuttele natsimuumiota, ellei natsimuumio ensin puhuttele sinua.
Markku Myllymäki
Lyijykynän jatke
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 632


/* You are not expected to understand this. */


« Vastaus #1 : 13.03.2006, klo 09:37:22 »

Lisäksi jo tuossa XS:ssä on mahdollisuus tehdä vektoriviivaa vaihtelevan paksuisena, mikä monista muista ilmaiseksi jaelluista ohjelmista puuttuu. Eli otetaan vaikka viivatyyppi "Reed", jossa vektori on paksu viivan keskikohdalta ja hyvin ohut päistä. Kuin Hokusain viivanvedot joissakin töissä...

Ei se Illustratoria vastaa joissakin asioissa, mutta aivan erinomainen miltei ilmaiseksi paketiksi.

Asensin XS:än työkoneeseen ja Xtreme on kotikoneessa. Nyt voi vektoreita pyöritellä tarpeen vaatiessa vaikka junassa...  Grin
tallennettu

When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: