Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Artikkelit ja henkilökuvat:
Tarzan – viidakon valtias 1/2
(01.02.2012 klo 10:00:00)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
27.05.2012, klo 01:13:14
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355625
viestiä
8529
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Sarjakuvien ostaminen ja keräily
Legendaarinen "Hullun divari" esittelyssä...
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
...
3
4
5
6
7
[
8
] |
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Legendaarinen "Hullun divari" esittelyssä... (Luettu 30742 kertaa)
Vanha Kehno
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 38
Vs: Legendaarinen "Hullun divari" esittelyssä...
«
Vastaus #105 :
03.04.2011, klo 21:06:58 »
Lainaus käyttäjältä: Illodiini - 24.07.2010, klo 13:37:23
Pakko pistää tähän omastakin puolesta, että Paavo on mies ja kauppias paikallaan, huumori sitten aukeaa ihmisille miten aukeaa. Minä pidin.
Uutinen!!! Hullu on vihdoin tullut järkiinsä, suorastaan valaistunut, ja lopettaa sarjakuvakaupan mahtaviin alennuksiin. 50% alennusta kaikesta ja osa vieläkin halvemmalla! Todennäköinen lopetuspäivä toukokuun viimeinen, jos silloin vielä jotain on jäljellä (ovela mainos). Rönttinä voisin myydä Ruudut ja NonStopit sekä pari sataa jenkki- Madia jos jotain kiinnostaa! Ja 1% lisäalea jos pystyt kotipaikkatodistuksella esittämään ettet ole lahtelainen....
Lahden Antikvaarinen,Vesijärvenkatu l2,Lahti Ark 12.00-17.00 La 11.00-14.00
tallennettu
puro
Multirajoitteinen
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 347
Ei se siitä suttaannu.
Vs: Legendaarinen "Hullun divari" esittelyssä...
«
Vastaus #106 :
06.05.2011, klo 14:08:49 »
Mitäs on vielä jäljellä, kannattaako Lahteen erikseen ajella?
tallennettu
Kuukkis
Uusi jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 11
Vs: Legendaarinen "Hullun divari" esittelyssä...
«
Vastaus #107 :
20.12.2011, klo 16:03:57 »
Terve kaikki jotka Hullussa Divarissa ovat aikanaan vierailleet. Näin joulun alla, muutamana viime vuotena joululahjani tästä lafkasta hankkineena tulin ajatelleeksi tätä paikkaa, joka useampana vuotena merkitsi minulle huomattavan paljon.
Katsokaas, minä en liiemmin pidä jouluostosten tekemisestä. Taidan olla jonkinlainen epätoivoinen tapaus, kun nyt silti jouluostokseni ajoitan näin joulunalusviikolle. Olimme eilen tyttöystäväni kanssa tuolla karmivassa Lahden keskustassa, Sokoksessa, Triossa ja Anttilassa, etsimässä lahjoja ihmisille jotka ovat meille tärkeitä. Siellä karvakaulusten ja tanttaroiden seassa Pentik-osastoilla ja kodintavarakohteissa liikkuessamme alkoi aika nopeasti nousta päähän väsymys, hiki ja Jumalanpelko.
Tiedättekö, Hullu Divari oli aika erilainen paikka ostaa joululahjoja. Se oli pieni, siellä ei ollut tilaa tuhansille ihmisille ja sieltä löytyi _aina_ jotain. Tällaisia aarreaittoja ei vain ole olemassa enää niin montaa. Tiedättehän, sellaisia jossa vähän kaivelemalla saattoi löytää alkuperäisiä painoksia Lassi ja Leevi-albumeista, jotain siistejä vanhoja Star Wars-lehtiä 90-luvun alusta, legendaarista jenkkisarjakuvaa ja sellaisia tapauksia, joita ei vain enää ole painettu vuosiin.
Onnistuimme jouluostoksissamme keskinkertaisesti. Onnistuin löytämään Sokoksesta suomalaista laatusarjakuvaa ja Anttilasta vähemmän yllättäen levyn, ja uskon näiden kahden lahjan kolahtavan ihan hyvin sisaruksiini. Sinänsä pidän tätä ihmeenä, kun parin aikaisemman vuoden aikana olen löytänyt mieletöntä, hyvin osuvaa kamaa juuri tuosta maagisesta Divarista, johon aina palasi mielellään ostoksille (ja, ikävä kyllä minun tapauksessani, ihan vaan turhiakin turisemaan).
Niin että kaikella rakkaudella, eihän joulun tarkoitus todellakaan ole se kaman määrä tai laatu, mutta jos paikkakunnallasi on vielä paikka jossa ne ostokset voi toimittaa ilman valtavaa kiirettä, hikeä ja kyyneliä, joku sellainen paikka jonka omistajalle sinun ostoksesi oikeasti merkitsevät jotain, niin käväisepä edes vilkaisemassa sen tarjontaa. Nettikauppa on onneksi jo olemassa, joten tervejärkiset eivät lähdekään kaupungille sohimaan. Meille mattimyöhäisille se oli ainoa vaihtoehto, varsinkin tässä kaupungissa, jossa ei tunnu minkäänlainen pikkuliike enää kynsin ja hampainkaan pärjäävän.
tallennettu
Sivuja:
1
...
3
4
5
6
7
[
8
] |
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines