Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Kolumnit ja matkaraportit: Pää pyörällä Kuopion taidemuseossa (26.10.2011 klo 14:34:37)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
11.02.2012, klo 16:11:38

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
346618 viestiä 8436 aihetta kirjoittanut 5926 jäsentä. Uusin jäsen: Sikanteri
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Manga ja anime
| | |-+  Alternative Mangaa?
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 2 [3] 4 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Alternative Mangaa?  (Luettu 12345 kertaa)
Heikki "VermeS" Heiska
Otaku
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 131


De Chelonian Mobile


« Vastaus #30 : 21.05.2006, klo 10:54:36 »

Ostin omani taannoin Helsingin Fennicasta, joku taisi saada oman kappaleensa Pienen Leffakaupan kautta.
Joo  http://www.pienileffakauppa.fi/catalog/product_info.php?cPath=69_23&products_id=1321 tuolta löytyy.
tallennettu

"If it commands attention it's culture, if it matches the couch it's art!"
-- Robert Williams
Outi
Sarjakuvafestariassari
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 433



« Vastaus #31 : 26.05.2006, klo 21:16:46 »

Mitenkä unohtuikin mainita seuraava:

Yoshihiro Tatsumi: The Push Man (Drawn & Quarterly). Todella rankkaa, inhorealististakin kerrontaa elämästä Japanissa novellisarjakuvin kerrottuna. Kurjia roistoja, viheliäisiä ihmisiä, onnettomia kohtaloita. Täällä hyvät häviää ja pahuus kukoistaa... Näitä juttuja lukiessa tulee mieleen, ettei Tatsumi tainnut olla kovin onnellinen ihminen.

Jatko-osa "Abandon the old Tokyo" tulossa.
tallennettu

We all need an Alan Rickman to read Shakespeare sonnets to us every night
Heikki "VermeS" Heiska
Otaku
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 131


De Chelonian Mobile


« Vastaus #32 : 29.05.2006, klo 14:22:00 »

Mistä Kissasopan saisi!? En ole ikinä nähnyt... pakko nähdä!
Kannattaa ostaa aika nopeasti tuo DVD koska sen julkaisut yhtiö on mennyt/menossa konkurssiin.

Lainaus
Central Park Media Lays Off Staff  (08:06 PM EDT): According to an article at Anime News Network (which may be inaccessable at the moment due to server fixes they're working on this weekend), CPM has laid off its staff save for a few to clean up loose ends. Conflicting information about the term bankruptcy has come up. CPM had three panels scheduled for Anime Boston this weekend but nobody was here from the company to staff them and no reason was given why. The remainder of their releases on the schedule and their status is currently unknown and will depend on how they tie up the "loose ends."
http://www.animeondvd.com/
tallennettu

"If it commands attention it's culture, if it matches the couch it's art!"
-- Robert Williams
Outi
Sarjakuvafestariassari
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 433



« Vastaus #33 : 30.05.2006, klo 11:15:39 »


Löytyy puolella hinnalla Amazon UK:lta, 5.99 puntaa. Taidan tilata...

Paikallisia kauppoja tietty pitää tukea mutta minäpä en asukkaan Suomessa  Grin
tallennettu

We all need an Alan Rickman to read Shakespeare sonnets to us every night
isokana
Psykopehmo
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 448


Carpe canem!


« Vastaus #34 : 20.06.2006, klo 21:35:41 »

Junko Mizunon mangat on ihan sairaita ja psykedeelisiä. Kipeän huomoristisia versioita perinteisistä kansansaduista (Tuhkimo, Pieni merenneito). Niissä syödään ihmisiä jne. Tyylikin on jotain design-tyyppistä, ei perinteistä mangaa. Ihan kiinnostaa, suosittelen...

Rohkaistun sitten näitten juttujen perusteella tilaamaan pari Mizunon albumia. Satupuolelta haaviin tarttui Princess Mermaid. Vinksahteneiden satuversioiden esittäminen minulle vastaa suunnilleen tynnyrissä olevien sorsien ampumista, joten ei ihme että tykkäsin kovasti. Söpö tyyli yhdistettynä vereen, seksiin ja hämärään juoneen toimii kympillä. Ainoastaan väritys oli väsyneen harmaata. Varmaan tarkoituksella, mutta en pitänyt siitä.

Toinen albumi oli Mizunon omaan ideaan perustuva Pure Trance. Tämä se vasta rokkasi sukat pois jalasta. Jos Princess Mermaidissa oli pimeitä hahmoja, tässä ne ovat toisessa potensissa. Tarinan keskipisteenä toimiva sairaala on niin huikea helvetinloukko sadistisine johtajineen ja outoine hoitajineen että alta pois. Tarinassakin on imua, vaikka aluksi tuntuu, että se hyppii sekavasti teemasta toiseen. Lisätään vielä hienot alaviitteet, jotka esittelevät albumin maailmaa mukavan yksityiskohtaisesti. Jää todellakin sellainen kuva, että kokonaisuus on todella tarkkaan mietitty ja yksityiskohtia täynnä olevat kuvat on huolella rakennettu.

Näitten kahden jälkeen ei ollut suurikaan ihme, että Cinderella ja Hansel & Gretel menivät tilaukseen saman tien. Kunhan Amazonin pentele nyt saisi ne lähetettyä. Hell Babies näytti puolestaan olevan kivan kallis (40 dollaria). Onko jollain kokemuksia siitä? Mitä sisältöä se tarjoaa? Onko hintansa väärti?
tallennettu
Mikko A
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 356

ostan omakustanteita - uudet & vanhat - tarjoa!


« Vastaus #35 : 12.07.2006, klo 21:55:37 »

Itselläni on ainakin yksi käyttämätön Comic Underground Japan kirja (en jaksa erikseen siitä ilmoitella myyntipalstalla, mutta voi kysellä jos haluaa: 20,-).

Tuohon kirjaan liittyen, Suehiro Maruo:lta on klassikko tarina mukana tuossa kokoelmassa. Osa kirjasta on varsin tolkutonta roskaa, mutta pelkästään Maruo:n vuoksi se on kannatta hankkia. Mieheltä on euroopassa tullut englanniksi ainakin Ultra Gash Inferno -albumi (taisi olla Creation Booksin julkaisema). Piirosjälki on kaikkea muuta kuin perus "mangaa". Se on ihan "normaalia" enemmän tai vähemmän realistisesti piirrettyä sarjakuvaa. Parasta tietysti miehen irvokas maailmankuva ja epämääräiset fetissit jotka toistuvat tarinoissa. Koprofilia, silmämunan nuoleminen, pro-japani, väkivalta jne.

Itse japanissa käydessäni en törmännyt "vaihtoehtoiseen" sarjakuvaan, ellei siihen lasketa varsin valtavirrasta poikkeavaa hentai kamaa jota oli ihan miellyttävät määrät tarjolla.
tallennettu

keijoahlqvist
Sarjakuvaneuvos
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 555


-


« Vastaus #36 : 13.07.2006, klo 00:19:09 »

Itselläni on ainakin yksi käyttämätön Comic Underground Japan kirja (en jaksa erikseen siitä ilmoitella myyntipalstalla, mutta voi kysellä jos haluaa: 20,-).
Laitoin kyselyn sähköpostiisi. Pitää sentäs sarjisopella yks u-mangakirja olla.
tallennettu

alkimohap
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 38



« Vastaus #37 : 04.09.2006, klo 19:20:52 »

Toinen albumi oli Mizunon omaan ideaan perustuva Pure Trance.

Poimintoja Pure Trancesta: hyönteismyrkkyä inhaloivat kaksi keinotekoista ihmistä, jotka ovat varsinaisia riiviökakaroita, ja jotka ruokakapselien ylensyömistä sairastavien hoitolaitoksen sadistinen johtaja on luonut korvaamaan "normaalimman" henkilökunnan; entisistä rotulemmikeistä kehittyneet, villeinä maan päällä vaeltavat pullukat, pujopartaiset jättikoirat, joilla voi ratsastaa (marginaalin tietoiskussa nimellä "Animal Ride 1") sekä kukat, jotka kasvattavat pupunpääkukinnot, jotka irtoavat ja leijuvat pois tuulen mukana.

Pure Trance on käsittääkseni hieman kuin happoista trancemusiikkia sarjakuvana. Alun perinhän sarjakuva oli samannimisten teknokokoelma-CD:iden kansivihkoina, ja vasta myöhemmin Mizuno väänsi ne yhtenäiseksi tarinaksi kirjaa varten. Joka tapauksessa riemastuttavan sairasta ja omintakeista huumoria tässä on rutkasti.

Comics Underground Japanin lisäksi on ne Secret Comics Japan ja Sake Jock, joista on Kvaakissa useampikin maininta. Secret Comics Japanissa oleva, Mizunon piirtämä The Life of Momongo vetää myös jalat alta. Vahvaa viivaa, tyylikästä ja hienovaraista rasterin käyttöä, ja ruudut muodostavat sivuille kauniita kokonaisuuksia. Erittäin maaginen, joskin erästä mielipidettä mukaillen juuri Mizuno on hyvä aloituspiste undergroundin esittelylle, koska hänen työnsä ovat verraten helposti lähestyttävällä tavalla visuaalisesti esteettisiä.
« Viimeksi muokattu: 04.09.2006, klo 19:40:01 kirjoittanut alkimohap » tallennettu
Mon of Olay
Joulu-Niggurath
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 888


What would Parker do?


« Vastaus #38 : 11.02.2007, klo 15:56:35 »

Vaihtoehtoisempien/omaperäisempien/tuntemattomampien mangajulkaisujen ruotimiseen keskittynyt blogi.
tallennettu

"Pian joku varmasti luulee, että minäkin olen..."
"Kyllä me kaikki jo tiedetään, että olet."
PTJ Uusitalo
Mediaholisti
Valvoja
***
Poissa

Viestejä: 830



« Vastaus #39 : 27.10.2007, klo 21:52:29 »

Shaenon Garrityn kuvanäyttein varustettu arvostelu Comics Underground Japanista.
tallennettu

Outi
Sarjakuvafestariassari
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 433



« Vastaus #40 : 03.11.2007, klo 18:35:21 »

Taiyo Matsumoto: Tekkonkinkreet/ Black & White (VIZ Media, siis englanniksi)

Puhelinluettelon paksuisena pokkarina koko Black & White-manga (Tuli joskus 90-luvun loppupuolella pikkupokkareina). Suosittelen!
tallennettu

We all need an Alan Rickman to read Shakespeare sonnets to us every night
keijoahlqvist
Sarjakuvaneuvos
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 555


-


« Vastaus #41 : 03.11.2007, klo 19:25:45 »

Suosittelen!

Auts, toi maaginen sana taas sai mut reagoimaan ennen kuin maltti ehti väliin. No, 20 euroa bookdepositoryssa.
tallennettu

keijoahlqvist
Sarjakuvaneuvos
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 555


-


« Vastaus #42 : 22.11.2007, klo 17:23:57 »

Taiyo Matsumoto: Tekkonkinkreet/ Black & White (VIZ Media, siis englanniksi)

Puhelinluettelon paksuisena pokkarina koko Black & White-manga (Tuli joskus 90-luvun loppupuolella pikkupokkareina). Suosittelen!

Sille, joka kaipaa vivahteikasta sarjakuvaa ja kyräilee vielä vinosti mangaa, tämä on todella mainio hankinta. Estotonta, ilmaisurikasta piirräntää. Kerronta vie.

Aika mainio hinta-laatusuhde 600 sivulla.

Tämä vain taitaa olla halveksittavaa pseudo-beedeetä koska Matsumoto on pyörinyt mm. Ranskassa vaikutteita etsimässä.
tallennettu

Aura
Wannabe
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 2 164



« Vastaus #43 : 22.11.2007, klo 18:17:58 »

Tämä vain taitaa olla halveksittavaa pseudo-beedeetä koska Matsumoto on pyörinyt mm. Ranskassa vaikutteita etsimässä.

Luonnollisesti. Vain ranskalaisilla/belgialaisilla on oikeus piirtää beedeetyylillä. Japanilainen voi olla korkeintaan pseudobeedeepiirtäjä. Toisivat Japaniin aitoa laadukasta beedeetä eikä mitään halpaa kopiota! (Sori, anteeksi. Oli pakko. Anteeksi.)

Animaatio näyttää sekin hyvältä. Pitäis tutustua joskus. http://www.sonypictures.com/homevideo/tekkonkinkreet/
tallennettu

Lönkka
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 407


Babtized in ignorance and chloroform


« Vastaus #44 : 22.11.2007, klo 21:51:28 »

Aikoinaan tuli hankittua VIZin julkaisemaa Pulp -antologialehteä jossa Black & Whiteäkin julkaistiin.

Ei kyllä silloin oikein pudonnut.
Noin kiltisti sanottuna.
tallennettu
Sivuja: 1 2 [3] 4 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: