Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Uutiset:
Liuskalehti palaa!
(19.04.2012 klo 18:17:15)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
26.05.2012, klo 23:34:08
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355623
viestiä
8529
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Aku Ankka ja kumppanit
Roope-Sedän uudistus
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
[
1
]
2
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Roope-Sedän uudistus (Luettu 5703 kertaa)
Esa
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 731
Roope-Sedän uudistus
«
:
03.12.2003, klo 15:58:49 »
Uusimmassa Roope-sedässä 12/2003 oli juttua, että ensi vuonna lehti uudistuu, kun pitkäaikainen toimitussihteeri Pekka Tuliara jää eläkkeelle.
Lehteen tulee uusi palsta, Roope-sedän Tietotoimisto, kun Visukintun päiväkirja ja Klubimestarin palsta poistuvat. Iskevät sarjakuvareportaasit, piirtäjäesittelyt ja muut kiinnostavat aiheet valtaavat kokonaisen aukeaman jokaisessa numerossa.
Tutut hahmot löytyvät Roope-sedän sarjakuvasivuilta myös ensi vuonna: Into Ankka, Moby, Taikaviitta, Indiana Hopo ja tietysti kaikki tutummatkin ankkalinnalaiset. Jokainen sarja on tietysti edelleen Suomessa ennen näkemätön.
Myös sisäkansi uudistuu, kun siihen tulee tarinoiden tiedot ja sisällysluettelo. Takakanteen tulee sarjakuvaa, palkintotehtävät siirtyvät sivulle 98. Uutuutena alkaa ilmestyä myös Dekkaripähkinät.
Mitä mieltä ootte uudistuksista? Kuulostaako hyvältä? Tätä pitäisi ehkä kysyä vasta numeron 1/2004 jälkeen kun tietää, mutta mun mielestä vaikuttaa ihan hyvältä. Indiana Hopo ja dekkaripähkinät eivät muhun pure, mutta tämä uusi palsta voi olla parempi kuin vanhat. Myös sisällysluettelo on tarpeellinen.
tallennettu
www.geocities.com/abysscomic
Leo
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 304
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #1 :
03.12.2003, klo 16:01:46 »
Kuullosti paremmalta kuin nykyään. Tosin Roope-Setä lehti on tällä hetkellä varmaankin ainut Aku Ankka julkaisu jota en osta joten toivottavasti lehti muuttuu niin paljon että minäkin alkaisin sitä ostaa
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 978
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #2 :
03.12.2003, klo 19:59:42 »
Hei poijat. Setä on lukenut Pekan jorinoita jo Sarjainfosta 70-luvulla teidän iässänne.
Roopea omistan valitettavasti vain 16 ekaa numeroa eli kolme ekaa vuosikertaa.
Hyviä eläkepäiviä Pekalle.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Kookos
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 166
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #3 :
03.12.2003, klo 20:44:19 »
Tilasin piruuttani Roopea tuossa alkuvuonna, mutta en kyllä rehellisesti sanoen jaksanut siitä hirveästi innostua. Olihan siellä välillä ihan asiallisia artikkeleita, mutta kyllä nämä Visukintun päiväkirjat oli vähän turhaa luettavaa näin yli 10-vuotiaan näkökulmasta. Enemmän saisi olla asiaa, eikä mitään roolileikkejä (jutut oli "Roopen" kirjoittamia).
Toinen juttu on sitten tämä tarinoiden taso, johon ei varmasti muutosta ole tulossa. Toiset tykkää italialaisista, toiset ei. Itseäni rasittaa se hullunkurinen ja liioitteleva piirustustyyli jota monet tekijät näyttävät suosivan. Jutut on kyllä välillä todella hauskoja... vaimo itseasiassa pitää enemmän juuri näistä perinteiseen akkariin verrattuna.
Tuliaralle toivotan myös auvoisia eläkepäiviä.
tallennettu
Kai Saarto
Esa
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 731
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #4 :
03.01.2004, klo 14:05:21 »
Nyt kun Roope-setä ilmestyi vaikuttaa tosi hyvältä. Sisällysluettelo on tarpeellinen. Roope-sedän tietotoimisto on paljon lukija ystävällisempi kuin vanhat Visukintun päiväkirjat ja Klubimestarin palstat.
Aku Ankankin uudistukset vaikuttavat hyviltä! Kannen piirtäjä on hyvä lisä. Hyvää juhlavuotta Akulle!
tallennettu
www.geocities.com/abysscomic
Leo
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 304
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #5 :
07.01.2004, klo 17:11:44 »
Juuh, hinta uudistuksiakin tuli
Irtomyynnistä en tiedä, mutta tilaus korottui jälleen kerran yhdellä eurolla. Kaksi vuotta sitten vuositilaus oli kaiketi vain 30€ Kun nyt se on jo 33€. Minuahan nämä eivät koske, koska ostan Roope-setiä ehkä yhden vuodessa jos kansi on mielenkiintoinen (jonkinlainen erikoisnumero siis, vaikka nykyään tuntuukin että jokaisessa Roope-sedässä on joku "ekstra-hommeli".
tallennettu
Esa
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 731
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #6 :
22.01.2004, klo 21:56:39 »
Aku Ankan uudistuksista vielä.. Tuo Kuukauden klassikko juttu vaikutta tosi hyvältä. Uusimmassa Akussahan se oli Touhon ensiesiintyminen. Se on myös hyvä kun julkkisket toivovat toivesarjojaan.
tallennettu
www.geocities.com/abysscomic
Leo
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 304
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #7 :
23.01.2004, klo 15:22:55 »
Mutta julkkisten toiveet loppuvat kohta (niitä tulee hkä kaksi tai jotain). Mainitsiko kukaan vielä kuplakisaa tai apinalaatikkoa? Taskareissa on nykyään sellainen hahmon esittelysivu.
tallennettu
Markustus
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 113
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #8 :
25.01.2004, klo 15:09:02 »
Kuka muuten kirjotti ne Roopen ja klubimestarin jorinat. Alkoi jo pikkuhiljaa ärsyttää tuo roolijuttu
tallennettu
Heippa
Esa
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 731
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #9 :
25.01.2004, klo 17:03:29 »
Eikös Pekka Tuliara molemmat palstat kirjoittanut. Tosiaan aika lapsellista, että Roope-setä vastaa..
tallennettu
www.geocities.com/abysscomic
Leo
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 304
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #10 :
25.01.2004, klo 17:48:43 »
Mun mielestä vanhan visukintun päiväkirja oli ihan kiva ja eihän sitä kukaan kai tosissaan ottanutkaan
Ainakin Tuliara toteutti homman niin hyvin (päiväkirjan) kuin oli mahdollista.
tallennettu
isokana
Psykopehmo
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 449
Carpe canem!
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #11 :
25.01.2004, klo 21:27:07 »
Lainaus käyttäjältä: eppu - 25.01.2004, klo 17:03:29
Eikös Pekka Tuliara molemmat palstat kirjoittanut. Tosiaan aika lapsellista, että Roope-setä vastaa..
Lapsille Roope-setä varmaan on pääasiassa tarkoitettukin. Silloin kun Roope alkoi minulla tulla 8-vuotiaana olin julmetun innoissani Roopen miljonääriklubista ja Visukintun ja Klubimestarin palstoista. Ja tietysti sitä klubikorttia piti yritti tunkea automaattiin. Jos vaikka olisi saanut rahaa...
tallennettu
Esa
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 731
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #12 :
25.01.2004, klo 23:06:33 »
Harmillista, mun aikana sitä Klubikortti juttua ei ollut. Mutta kun luin vanhoista lehdistä klubikortista olin innoissani. Taisin mäkin olla 8-10.
Sitten kun se Klubikortti juttu otettiin pois käytöstä lehdessä kirjoitettiin moneen kertaan, että kaikki Roope-sedän lukijat kuuluvat Roppen miljonääriklubiin.
Joo, ennen oli paljon näitä klubi juttuja. Teriksessäkin oli sellainen kerhosivu, että Teräsmies vastasi lukijoiden kysymyksiin tyyliin: "Kuka on pahin vihollisesi Teris?" Mitenköhän käy tän Dragon Ball-kerhon?
tallennettu
www.geocities.com/abysscomic
Jari Lehtinen
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 888
Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #13 :
16.02.2004, klo 23:29:49 »
Lainaus käyttäjältä: isokana - 25.01.2004, klo 21:27:07
Ja tietysti sitä klubikorttia piti yritti tunkea automaattiin. Jos vaikka olisi saanut rahaa...
Vieläkö on tallella? Minullapa on! Samassa nipussa lompakossa on tosin myös Megumi Hayashibara Internet Fan Clubin kortti ja muuta ihmeellistä häröä, kuten pääsylippu Kuusysi - Steaua Bucarest, Helsinki, Olympiastadion 19.3.1986 ja muuta vielä omituisempaa tilkettä.
Miljonääriklubin kortissa on tosiaan magneettiraidat. Lupasivat aikanaan että sillä voisi olla jokin tarkoitus, mutta se ei sitten koskaan sen kummemmin avautunut. Olisikohan ollut kunnianhimoisena ajatuksena kytkeä läpyskä jonkin senaikaisen pankkilaitoksen asiakkuuteen. No, niistä pankeista ei taida olla pystyssä enää yksikään vanhalla nimellään.
tallennettu
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.
isokana
Psykopehmo
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 449
Carpe canem!
Re:Roope-Sedän uudistus
«
Vastaus #14 :
16.02.2004, klo 23:50:45 »
Tottahan toki! Toisella puolella on iloisen nuoren herrasmiehen koulukuva liimattuna (ikä 7 vuotta) ja toiselle puolella horjuvin tikkukirjaimin tekstattu PETRI KANNINEN. Myös diplomi on tallella. "Täten todistetaan, että PETRI KANNINEN [jälleen horjuvaa tikkutekstausta] on Roopen Miljonääriklubin täysivaltainen. No 041794." Ja allekirjoitus Roope Ankka. On kyllä virallisen näköinen paperi. Tiedä häntä, pitäisiköhän tuosta laittaa maininta ansioluetteloon.
Taisivat selittää jossain Roopessa, että magneettiraidan näköinen viiru oli siinä vain tekemässä kortista aidon oloista. Tepsi ainakin minuun.
tallennettu
Sivuja:
[
1
]
2
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines