Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Uutiset:
Läskimooses, suomalainen sarjakuvalehti
(03.05.2012 klo 18:02:10)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
26.05.2012, klo 19:13:07
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355610
viestiä
8528
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Toimintasankarit
Spider-man - Hämähäkkimies
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
...
87
88
89
90
91
[
92
]
93
94
95
96
97
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Spider-man - Hämähäkkimies (Luettu 152186 kertaa)
X-men
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 6 135
Comics costs too much, damned!!!
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1365 :
10.02.2012, klo 23:22:28 »
Lainaus käyttäjältä: TOSA - 10.02.2012, klo 23:17:29
Itse vähän petyin siihen että Kainen osuus edellisen numeron loppuun oli vähän liian helppo arvata. Se yllätti uusimmassa numerossa että Peter oli valmis ylittämään rajansa ja tappamaan. On tiukkoja paikkoja ollut aiemminkin mutta ei silti ole revitty toisen kasvoja ja oltu aivan näin synkkiä.
On Hämis ennenkin ollut väkivaltainen, jossain vanhassa (70/80-luvun) tarinassa tämä meinasi piestä kuoliaaksi jonkun varkaan tjsp mutta sivustakatsojan huudahdus esti sen.
tallennettu
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.
TOSA
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 175
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1366 :
11.02.2012, klo 01:11:30 »
Onhan tuollaisia tilanteita toki ollut aiemmin, mutta niistä on aina havahduttu kun ulkopuolinen on asiaan puuttunut ja sitten on kauhistuttu ja kaduttu. Tällä kertaa ei mitään muutosta suunnitelmaan kuitenkaan tullut, vaikka toiset yrittivät estelläkin, joten siinä mielessä erilainen tilanne kuin aikaisemmat. Jännityksellä odotan seuraavaa numeroa. Itse pidän tästä vähän aikuisempaan makuun suunnatusta hämiksestä mutta totta on että pienimmille lukijoille ehkä vähän liian hurjaan suuntaan mennyt.
tallennettu
Spunkmeyer
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 148
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1367 :
11.02.2012, klo 19:05:16 »
Lainaus käyttäjältä: Sampsa Kuukasjärvi - 10.02.2012, klo 16:50:34
Siitäkin puuttuu logiikkaa, että Kravinoffit ovat aiemmin usuttaneet Hämiksen kimppuun suuren joukon hänen vihollisiaan. Hämishän oli vaarassa kuolla taisteluissa eikä vain karaistua, ja silloin hänestä ei olisi ollut hyötyä Kravinoffien suunnitelmalle.
Minä taas järkeilisin että Kravinovit olettivat Peterin kuitenkin selviytyvän. Jos otetaan huomioon että Peter on ollut kuolla lukemattomia kertoja, mutta kuinka monesti Peter on oikeasti kuollut? Ja sekin on aika tulkinnanvaraista mikä oli kuolema ja mikä ei. Tässä nyt ainakin mitä itse muistan lukeneeni:
1.
Spider-Man 16
2.
TASM 398
3.
FNSM 3
Mitäs muita olikaan?
tallennettu
PIRATE CREW - We Don't Innovate. We Imitate.
Curtvile
Ylläpitäjä
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 9 894
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1368 :
11.02.2012, klo 19:36:22 »
ultimate spiderman #160 nyt ainakin.
tallennettu
X-men
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 6 135
Comics costs too much, damned!!!
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1369 :
11.02.2012, klo 20:51:42 »
Hämis kuoli (ja uudelleensyntyi) silloin kun se Kapun vanha heila Queen vieraili Nykissä.
tallennettu
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.
Tina DeMona
Pervo Örvelö
Jäsen
Poissa
Viestejä: 484
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1370 :
11.02.2012, klo 22:25:22 »
Lopultakin luin uuden Hämiksen... ja jälleen tykkäsin siitä kovasti. Tällainen meininki jos pysyy yllä, universumilla saattaa vielä olla toivoa.
Vähän ärsytti Kravenin henkiinherätys, mutta kun käsikirjoitus oli niin älykästä ja toimivaa, ei siitäkään jaksa nipottaa. Etenkin nuo Kravenin perheen sisäiset suhteet on minusta mitä mielenkiintoisimpia.
Ja Kaine kohtasi loppunsa! Wau. Jätkä oli esillä silloin, kun itse lehteen ekaa kertaa tutustuin. Ja sai kyllä arvoisensa lopun, minusta. Ja minä en edes arvannut, että se joka kuoli olikin Kaine.
Tykkään! Näin jännityksellä en ole odottanut seuraavan kuun Hämistä sitten JMS:n kauden.
tallennettu
Darth Mika
Insinööri
Toimittaja
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 760
The Comics be with us...always!
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1371 :
12.02.2012, klo 16:23:08 »
Oikeesti en tykkää siitä, että pahiksia ja hyviksiä tapetaan ja sit keksitään joku porsaanreikä, jolla se taas herätetään henkiin. Jos joku kuolee, niin se on kuollut ja kuopattu...jatketaan matkaa.
Toivottavasti Kaine on sit lopullisesti kuollut...pahoin pelkään, että se joku päivä taas nousee naftaliinista. Itse en koskaan oikein tykännyt koko klooni-osiosta. Meni vähän överiksi.
Silloin 80-luvulla, kun Hämähäkkimieslehti alkoi niin sitä tuli ostettua. Se oli paljon parempi kuin Teräsmies tai muut sankarit. Hämiksellä oli aina ongelmia, aina pulassa ja voimatkin rajalliset. Vähän kuin Aku Ankka...elämä potkii vasten kasvoja.
Näissä uusissa Hämiksissä ei oikein ole enää sitä 80-90-luvun henkeä. Olen ehkä tullut vain liian vanhaksi.
Maalta löytyy kyllä edelleenkin jokaikinen Hämähäkkimieslehti ja pikkubroidi tilaa tuota, joten luen sen aina sillä. Ainoa puute on tuo Ihmesarjan Hämikset...niitä on joku 10 kpl vaan. Siinä taisi jossain lehdessä olla myös Kravenin ja Hämiksen ensikohtaaminen.
tallennettu
"Opinions are like assholes, everybody has one" (The Dead Pool, 1988 Clint Eastwood)
Sampsa Kuukasjärvi
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 1 165
Entinen Satunnainen kävijä
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1372 :
12.02.2012, klo 20:58:21 »
Lainaus käyttäjältä: TOSA - 11.02.2012, klo 01:11:30
Itse pidän tästä vähän aikuisempaan makuun suunnatusta hämiksestä mutta totta on että pienimmille lukijoille ehkä vähän liian hurjaan suuntaan mennyt.
Niin. Tässä Kravenin paluussa on mm. ampumista, silpomista, puukotusta, seivästystä, rituaalista murhaamista, kuolleiden nousemista haudoista… sekä Hämis valmiina tappamaan niin kuin mainitsit. Myös Luonti-tarina juuri aiemmin oli tapahtumiltaan raju, mutta rankkuus lieventyi vähän, kun piirrosjälki oli vähemmän realistista. Ihan hyvin nämä kyllä on tarinoina kirjoitettu.
Helmikuun lehden sivut 18 – 20 ovat minulle vähän hämäriä. Onko Kraven saanut uuden, ihmeellisen paranemiskyvyn? Jos on, ei kai vain sivun 20 sanan ”elämättömyys” pitäisi olla ”kuolemattomuus”?
Tammikuun numerossa sivulla 6 olisin laittanut Madame Webin "selvänäkijäksi" eikä "selvä
n
näkijäksi" ja lauseessa "Alea Jacta Est" vain ensimmäisen sanan isolla.
Laitetaan yksi asia spoilereihin.
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi piilotetun sisällön)
Lainaus käyttäjältä: Tina DeMona - 11.02.2012, klo 22:25:22
Ja minä en edes arvannut, että se joka kuoli olikin Kaine.
Minäkään en arvannut, että Kaine oli Peterin tilalla. Ajattelin, että Peter oli tuossa kiperässä tilanteessa, mutta en vaivannut päätäni sillä miten hän jäi henkiin.
tallennettu
jussi mäkinen
Jäsen
Poissa
Viestejä: 197
Kvaak!
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1373 :
12.02.2012, klo 23:04:09 »
Lainaus käyttäjältä: Sampsa Kuukasjärvi - 12.02.2012, klo 20:58:21
Tammikuun numerossa sivulla 6 olisin laittanut Madame Webin "selvänäkijäksi" eikä "selvä
n
näkijäksi" ja lauseessa "Alea Jacta Est" vain ensimmäisen sanan isolla.
Ja eikös tuo kuuluisi olla "Alea iacta est"? I:n pitäisi latinassa merkata myös J-äännettä. Muuten tykkäsin lehdestä.
tallennettu
Michael Riddle
huiskija
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 772
Nok nok!
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1374 :
13.02.2012, klo 09:39:36 »
Lainaus käyttäjältä: Darth Mika - 12.02.2012, klo 16:23:08
Toivottavasti Kaine on sit lopullisesti kuollut...pahoin pelkään, että se joku päivä taas nousee naftaliinista.
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi piilotetun sisällön)
Tarinan lopussa haudasta nousee joku, se on Kaine mutta ei sellaisena kuin ennen. Muuta en kerro. Ja syy henkiinheräämiseen on aika vitun ilmeinen.
tallennettu
"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->
http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
Sampsa Kuukasjärvi
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 1 165
Entinen Satunnainen kävijä
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1375 :
14.02.2012, klo 11:29:38 »
Lainaus käyttäjältä: jussi mäkinen - 12.02.2012, klo 23:04:09
Ja eikös tuo kuuluisi olla "Alea iacta est"? I:n pitäisi latinassa merkata myös J-äännettä. Muuten tykkäsin lehdestä.
Joo, antiikin latinan kirjaimissa ei ollut j:tä, vaikka sanan alussa ”i” äännetään ”j”:ksi. Ajattelin kuitenkin nykykielen kirjoitussääntöjä. J:tä ja joitakin muita uusia kirjaimia käytetään nykyään latinassa, jotta lukija näkee ääntämisen. Jos ollaan puristeja, pitäisi kaikki latinan kirjaimet kirjoittaa isolla, koska pieniä kirjaimia ei ennen ollut, mutta pääsääntöisesti nykyään siis kaikki kirjoitetaan pienellä.
Hämiksen suomennoksessa ei oikeasti ole valittamista. Synkkä jahti on ollut toistaiseksi mallikas tai ainakin erottuva tarina, mistä osoituksena on kommenttien syntyminen tänne.
tallennettu
Sampsa Kuukasjärvi
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 1 165
Entinen Satunnainen kävijä
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1376 :
09.03.2012, klo 15:17:31 »
Uusin Hämis tuli luetuksi. Synkkä jahti oli nimensä mukainen. En tajunnut sitä miten Kravinoffit siirtyivät Kadonneeseen valtakuntaan. Loppu oli muutenkin yllätyksellinen. Kaikkiaan ok stoori, mutta turhan raaka ja radikaali.
Toisesta tarinasta ”Yksi hetki ikuinen” en välitä. Kolme vuotta sitten olisin ollut tyytyväinen, että palataan selvittämään auki jääneitä asioita (lähinnä May-tädin selviytyminen luodista, Peterin ja Mary Janen ero ja Hämiksen salaisen henkilöllisyyden säilyminen), mutta nyt tulee vain kiusaantunut olo hävettävyyksistä, jotka olisin halunnut unohtaa. Joe Quesadan maailmankuvassa Peterin ja MJ:n avioero oli huono asia, joten heidän avioliittonsa piti tehdä tyhjäksi diilillä Mefiston kanssa, mikä siis oli Quesadan maailmankuvassa ok!
Tässä numerossa paljastuu mm. MJ:n kuiskaamat sanat Mefistolle ja kerrotaan hääpäivästä. Lehdessä on katkelmia vanhasta hääkertomuksesta. Huomaa, että taide ja väritys ovat kehittyneet valtavasti 20 vuodessa.
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 25 978
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1377 :
09.03.2012, klo 15:45:12 »
Jaksoivat jauhaa ainakin kolme vuotta ulkomaalaisilla foorumeilla miksi Peterin ja MJ:n avioliitto piti mitätöidä yleensä, miksi se piti mitätöidä muuttamalla menneisyyttä ja miksi Mefistofeles eli Saatana piti kytkeä avioliiton mitätöimiseen. Nyt suomeksi alkaneen tarinan myötä äbäläwäbälä hiljeni.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
X-men
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 6 135
Comics costs too much, damned!!!
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1378 :
09.03.2012, klo 22:16:39 »
Synkkä Jahti oli hyvä tarina (mitä nyt kuvitus oli välillä hiukan kehnoa) mutta loppu tuntui vähän töksähtäneeltä.
Loppu lehti menikin sitten vanhoja kaivellessa ja vaikea uskoa että kuvitus oli noin huonoa 20 vuotta sitten kun 40 vuotta vanhoissa tarinoissakin on parempi kuvitus.
tallennettu
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.
Sampsa Kuukasjärvi
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 1 165
Entinen Satunnainen kävijä
Vs: Spider-man - Hämähäkkimies
«
Vastaus #1379 :
10.03.2012, klo 00:34:18 »
Lainaus käyttäjältä: Jukka Laine - 09.03.2012, klo 15:45:12
Jaksoivat jauhaa ainakin kolme vuotta ulkomaalaisilla foorumeilla miksi Peterin ja MJ:n avioliitto piti mitätöidä yleensä, miksi se piti mitätöidä muuttamalla menneisyyttä ja miksi Mefistofeles eli Saatana piti kytkeä avioliiton mitätöimiseen. Nyt suomeksi alkaneen tarinan myötä äbäläwäbälä hiljeni.
Meinaatko että kysymyksiin vastattiin tässä tarinassa (TASM 638 - 641) niin tyhjentävästi ja hyvin? Olen koettanut välttää näkemästä spoilereita enkä ainakaan nyt muista lukeneeni mitä tässä kertomuksessa paljastetaan.
Mefisto ei ole Saatana Marvelin universumissa eikä kai muutenkaan.
Luin pari jenkkiläistä arvostelua TASM 638:sta. Suomalaisesta lehdestä taitaa puuttua useita originaalilehden sivuja loppupuolelta. Ne varmasti julkaistaan ensi kerralla.
tallennettu
Sivuja:
1
...
87
88
89
90
91
[
92
]
93
94
95
96
97
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines