Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Arvostelut: Mestaaja omilla nettisivuillaan (14.05.2012 klo 17:07:17)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 21:11:20

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355616 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Eurooppalaiset sarjakuvat
| | |-+  silence ja idefix
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: silence ja idefix  (Luettu 1940 kertaa)
hans nissen
Vieras
« : 04.11.2003, klo 12:57:34 »

minulla osui useita kappaleita kyseisen albumin ensimmäistä painosta kirpputorihaaviin ja niitä vertaillessani totesin että vaikka kumpainenkin on olevinaan ensipainos, niissä on monenlaisia eroja mm. paperin laadussa sekä eroja albumin lopussa olevassa albumiluettelossa. montako ensipainosta albumista siis on? vaikutti siltä että varhaisemmassa versiossa oli mennyt painoteknisesti jotakin pieleen, muste oli laikukasta. onko versioiden välillä vaihdettu painoa ja onko näiden ensipainosta hinnoissa eroa?

asia kiinnostaa minua etupäässä siksi että sarjakuvafestivaaleilla huomasin comesin tuotantoa aivan perversseillä hinnoilla. näitä ja muitakin ylihinnoiteltuja saa kirpputoreilta muutamalla eurolla. ainakin lahdesta.

suurimmaksi hintaharavaksi on kuitenkin osoittautunut idefix-seikkailee albumit. niiden hinnoissa on suuria heilahduksia. osaako joku kertoa mitkä idefixin seikkailuista ovat eniten arvossaan ja miksi?
tallennettu
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 653


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #1 : 04.11.2003, klo 14:05:19 »

Silencestä saattaa olla kaksikin "ekaa"painosta, vaikka esim. Lakoma ei tunne kuin yhden. Fennica-tietokanta ei tunne yhtäkään!!
Myös Lumikosta on olemassa "välipainos", eli ykkösykkönen on se viherkantinen, sitten ilmestyi kokonaan Comeskantinen, ja 1999 tuli virallinen 2. painos.

tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: