Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Kolumnit ja matkaraportit: Suomessa julkaistut Tarzan- ja Tarzanin poika -erikoisjulkaisut (15.02.2012 klo 10:00:00)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 20:56:16

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355616 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
| | |-+  Corto Maltese- elokuva ja DVD-boksi
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 2 3 4 [5] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Corto Maltese- elokuva ja DVD-boksi  (Luettu 11871 kertaa)
Lönkka
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 604


Babtized in ignorance and chloroform


« Vastaus #60 : 29.03.2008, klo 18:50:42 »

Itse olen sitä mieltä että kyseinen animaatio on tavoittanut hämmästyttävän hyvin sarjakuvan henkeä.
Juuri näin!
Uskokaa jo että alle parillakympillä tuo kandee ihan aikuisten oikeasti blokata mukaan.
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 978



« Vastaus #61 : 23.06.2008, klo 11:38:59 »

Boksi tuli juuri luukusta. Huutonetistä kympin plus postikulut 2 egeä. En kerkeä pariin päivään katsomaan.
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 978



« Vastaus #62 : 01.07.2008, klo 15:23:51 »

Eka levy katsottu. Varsin tyylikästä jälkeähän tämä on, ja englanninkielinen ääniraita on hyvin tehty. Suomentaja ei ole ollut tietoinen kaikista ennen käytetyistä nimistä.

Väkivaltaisia kohtauksia on jätetty pois, ja tapahtumat etenevät vähän totutusta poikkeavassa järjestyksessä.
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
echramath
Oberschtroumpfbannführer
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 293



« Vastaus #63 : 10.09.2011, klo 12:24:39 »

Corto Maltese Siperiassa on ihan kohtuullinen filmatisointi – ihan turha kyllä, mutta jos nyt tykkää liikkuvista kuvista jotenkin erityisesti, en kiellä katsomatta, mutta pidän tuollaisia hiilipaperisiirroksia formaatista toiseen vähän turhina.

Naapurini oli sen sijaan hankkinut tuon boksin, ja sehän meidän piti porukalla katsoa. Piti, koska Etelämeren jälkeen totesin, että dubbaus paitsi ei ole huulisynkassa (joka nyt vielä menettelisi) ei toimi lainkaan eritoten Corton itsensä kohdalta ja animaatio on  huonosti kokoonkarsittu tilkkutäkki erilaisia tyylejä, joihin kuuluu mm. "halpa lauantai-aamun seikkailusarja", "Playstation1-pelin 3D-moottori", "tässä kohden tuossa laivassa ei sitten olekaan perspektiivi oikein" ja "tuupataan tähän väliin digitoituja valokuvia", minkä lisäksi kieltäydyin katsomasta mokomia enempää.

...ei suinkaan se siitä eteenpäin parane yhtään?
tallennettu

I've got 99 problems, but luftballons ain't one. // comixblag
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 798


"Ja rangaistus on greippi!"


« Vastaus #64 : 11.09.2011, klo 00:43:51 »

Corto Maltese Siperiassa on ihan kohtuullinen filmatisointi – ihan turha kyllä, mutta jos nyt tykkää liikkuvista kuvista jotenkin erityisesti, en kiellä katsomatta, mutta pidän tuollaisia hiilipaperisiirroksia formaatista toiseen vähän turhina.

Hyvin sanottu... ja silti... se alkuperäinen sarjakuva hoitaa homman kotiin paljon paremmin.

Timo
tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
CryingBlueRain
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 467



« Vastaus #65 : 16.11.2011, klo 21:57:19 »

Corto Siperiassa -DVD:n bonuksista lähtee järki. Viittaan siihen valikkoon, jossa esitellään tarinan päähenkilöt. Ketkä nyt sitten ovat fiktiota, ketkä todellisia ja ketkä siltä väliltä? Ainakin Roman von Ungern-Sternberg on todellinen hahmo. Kenraali Chang ilmeisesti perustuu löyhästi, mutta vain löyhästi, samannimiseen kiinalaiseen sotaherraan (joka kuoli v. 1927 Japanin agenttien murhaamana eikä tehnyt itsaria Hongkongissa, kuten sarjakuva- ja animaatiovastineensa). Venäläisruhtinattaresta en tiedä.

No, juuri tuostahan Corto-sarjakuvassakin on kyse: tosiasiat ja kuvitelmat sulautuvat toisiinsa, eikä rajaa lopulta löydy.

« Viimeksi muokattu: 30.11.2011, klo 14:34:25 kirjoittanut CryingBlueRain » tallennettu
Sivuja: 1 2 3 4 [5] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: