Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Artikkelit ja henkilökuvat: Sarjakuva, etymologisia aatoksia (23.05.2012 klo 18:00:00)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 18:34:12

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355608 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Manga ja anime
| | |-+  Samurai Deeper Kyo
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Samurai Deeper Kyo  (Luettu 1859 kertaa)
Qsibää
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 35



« : 08.08.2005, klo 16:53:41 »

Onko kukaan kuullut. Olen katsellu animena pidin siitä aikasti paljon. Tietääkö kukaan onko tästä tehty mangaa tai minkäänlaista jatko-osan tynkää, ja jos on tehty ja ootte lukenu/katsellu sanokaa mielipiteitänne.
tallennettu
Heikki "VermeS" Heiska
Otaku
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 131


De Chelonian Mobile


« Vastaus #1 : 08.08.2005, klo 17:24:30 »

Tietääkö kukaan onko tästä tehty mangaa
On.
tallennettu

"If it commands attention it's culture, if it matches the couch it's art!"
-- Robert Williams
Reika
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 17


« Vastaus #2 : 10.08.2005, klo 10:05:13 »

Olen nähnyt sekä lukenut. Animen kokonaan, ensimmäinen tankoubon itselläni.

Anime oli mielestäni todella hyvä, ja odotan melkoisesti mangalta. Mitä olen kuullut, niin mangahan on jälleen kerran parempi kuin animeversio. Roll Eyes

Tietääkseni mangoja on jotakuinkin 15 kappaletta, täytyy vielä tarkistaa myöhemmin.
« Viimeksi muokattu: 27.08.2005, klo 17:29:42 kirjoittanut Reika » tallennettu
rama
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 735


”Be a devil, not a crybaby!”


« Vastaus #3 : 21.03.2006, klo 13:15:54 »

Luin ja petyin pahasti; kertomus ei toiminut oikein millään tasolla, ja henkilöhahmot eivät jaksaneet kiinnostaa. Kahlasin varmuuden vuoksi kakkososankin läpi ettei tulisi tuomittua liian hätäisesti, mutta ei. Kertakaikkisesti ei.

Jos haluaa lukea samuraimangaa, tai muuta verenräiskintää, on olemassa kasakaupalla parempia vaihtoehtoja. Samoin myös huumori- sekä ihmissuhdepuolella.
tallennettu

”My problem lies in reconciling my gross habits with my net income”                      
      Errol Flynn

http://msmandu.blogspot.com/
Kurdijef
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 5



« Vastaus #4 : 22.03.2006, klo 02:39:15 »

Minäpä ostin tätä oikein kahdeksan osaa, jonka jälkeen möin ne pois. Ensimmäinen osa oli vähän... hmm... impulsiivinen ostos :D Satuin vain näkemään sen kaupassa ja päätin ostaa jonkun mangan. Luin SDK:n takakantta ja se kuulosti vietävän kornilta... oli siis pakko katsastaa pelkästään korniuden takia. Ostin näitä lisää lähinnä mangakan omien sekoilusivujen takia (joita löytyy muistakin mangoista, tiedän, mutten tiennyt tuolloin :D).

Samurai Deeper Kyo on siinä poikkeus että se oli ensimmäisiä sarjoja joita ostin onnistumatta tekemään minkäänlaista vaikutusta. En suosittele syvällisemmän hutun ystäville. Ehkä ihmisille jotka rakastavat "shounenmättöä".
tallennettu

"Things that lie behind us and things that lie before us are tiny matters compared to things that lie within us."
rama
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 735


”Be a devil, not a crybaby!”


« Vastaus #5 : 22.03.2006, klo 10:34:01 »

Minäpä ostin tätä oikein kahdeksan osaa, jonka jälkeen möin ne pois. Ensimmäinen osa oli vähän... hmm... impulsiivinen ostos Cheesy Satuin vain näkemään sen kaupassa ja päätin ostaa jonkun mangan. Luin SDK:n takakantta ja se kuulosti vietävän kornilta... oli siis pakko katsastaa pelkästään korniuden takia.

Jep, minäkin odotin jotain ”samurai-onepieceä”... nyt vain täytyy löytää joku, joka ostaisi pois nämä hankkimani kaksi eka osaa...
tallennettu

”My problem lies in reconciling my gross habits with my net income”                      
      Errol Flynn

http://msmandu.blogspot.com/
mimeko
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 7



« Vastaus #6 : 26.03.2007, klo 16:57:08 »

Mielestäni ihan kelvollinen sarja. Animea olen katsonut ehkä kymmenisen jaksoa, mutta en pitänyt ollenkaan - aivan säälittävä anime. Manga taas... kyllä siellä taitaa olla joku juoni taustalla, mutta se etenee todella hitaasti! johtunee sarjan huimasta pituudesta - 38 osaa. Ei todellakaan sovi ihmisille jotka haluavat ottaa samurai-mangansa tosissaan, mutta ihan huumori mielessä kun lukee... Itse jaksan lukea SDKta silloin kun on sopiva aivot narikkaan- fiilis.
« Viimeksi muokattu: 02.10.2007, klo 14:46:46 kirjoittanut mimeko » tallennettu

"even if I was cheating, you're still a loser for not catching me at it" -Makota Kubota, Wild Adapter
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: