Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Arvostelut:
Mestaaja omilla nettisivuillaan
(14.05.2012 klo 17:07:17)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
26.05.2012, klo 16:38:08
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355603
viestiä
8528
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Muut sarjakuva-aiheet
Sarjakuvat ja vanhemmuus
0 jäsentä ja 3 vierasta katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
2
[
3
]
4
5
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Sarjakuvat ja vanhemmuus (Luettu 9895 kertaa)
laureline
Vieras
Re: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #30 :
09.05.2006, klo 20:44:13 »
Lainaus käyttäjältä: Pässi - 05.05.2006, klo 19:18:40
Tämä oli yksi Graham Ingelsin piirtämä vanha EC-juttu. Se oli sokea poika eikä tyttö, eikä se nalle kostanut silmiensä menetystä vaan pojan äidin kuoleman. Muuten oikein, tiukka tarina.
Niinpä taisi ollakin. Luin sen joskus 9-10 -vuotiaana viimeksi, joten pikkuisen asiatieto heittää muistoissani. Mutta piirrostyyli on tarkkaan mielessä. Samassa alpparissa oli muistaakseni muitakin unohtumattomia: Vampyyreista kertova juttu, jossa päähenkilö luule että muut ovat vampyyreja mutta onkin itse? (Oliko oikein)Huomasi lopuksi ettei näe itseään peilistä...
En ole kyseistä alpparia enää mistään divaristakaan löytänyt...
Muita karseita samassa kirjassa: Mieskirjailija menee metsämökkiin kirjoittamaan rauhassa (polttaa piippua). Ovelle koputtaa uskomattoman seksikäs blondi ja pyytää yösijaa. Mies kuulee radiosta että vaarallinen kaunis murhaajatar on paennut ja luulee että k.o blondi on se. Häätää ulos ja blondi puukotetaan ulkona, mutta k.o blondi ei olekaan murhaaja, vaan oikea vankikarkuri -sellainen pakeneee metsään. Kolmas muistiin jäänyt juttu on sitten kaamea elävältähautausjuttu. Hyy... vieläkin karmaisee...
tallennettu
VesaK
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 652
Oh, Santo cielo!
Re: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #31 :
10.05.2006, klo 11:01:54 »
"Nappisilmä" on Graham "Ghastly" Ingelsin horrorityyliä parhaimmillaan.
Taisipa olla
Jack Kamenin
piirtämä jakso, jossa mies saapuu pikkukaupunkiin tervehtämään siskoaan. Sisko on kuitenkin jotenkin outo, ja kieltää ehdottomasti veljeään lähtemästä kylille hämärän tultua. Nälissään tyyppi kuitenkin - tietenkin - lähtee etsimään ravintolaa, ja löytääkin sellaisen. Kaupunki vaikuttaa jotenkin eloisammalta yöaikaan. Tyyppi tilaa keittoa sekä viiniä - jotka ovatkin verta.
Totuus valkenee, kun hätäännyksissään äijä tempaa seinäpeilin edestä verhon, ja huomaa olevansa ainoa siinä näkyvä raflan asiakas. Siskokin tulee sopivasti paikalle ja toteaa, että "miksi et totellut, enää en voi sinua auttaa - katsos, me kaikki olemme vampyyrejä!"
Vampiirisedät iskevät kätevästi hanan suoraaan jäpikän kurkkuun ja hornottavat: "Tuoretta sen olla pitää!"
Wallace Woodin* piirtämässä tarinassa blondit - oikeasti metsään eksynyt ja vankimielisairaalan karkuri - menevät kohtalokkaasti sekaisin.
Elävältä hautaamistarina taisi olla Jack Davisin piirtämä. Mies lavastaa itsensä valekuolleeksi, hahmottaa kaiken mitä ympärillä tapahtuu - mutta loppujen lopuksi, ahaa ahaa - hän onkin o i k e a s t i kuollut!
Kustannus Oy Williamsin JättiKauhukirja 1973.
*W. Wood osoitti olevansa suomalaista sukujuurta: Alkoholi tärveli hänen munuaisensa ja Wood ehti kokea neljä sydänkohtausta ennen kuin ampui itsensä 1981, vain 54-vuotiaana.
«
Viimeksi muokattu: 11.05.2006, klo 13:23:08 kirjoittanut VesaK
»
tallennettu
En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Pässi
Nukkuja
Jäsen
Poissa
Viestejä: 1 914
Re: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #32 :
10.05.2006, klo 11:25:39 »
Lainaus käyttäjältä: VesaK - 10.05.2006, klo 11:01:54
Kustannus Oy Williamsin JättiKauhukirja 1973.
Shit! Minä luulin, että Verta ja väristyksiä on ainoat suomeksi julkaistut EC:t.
Tuo JättiKauhukirja pitää saattaa Lundia-hyllyyni mitä pikimmin.
tallennettu
Hei, kuulittekstota? Ton torven torvi panee "bää bää"!
Chemo
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 589
Re: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #33 :
16.05.2006, klo 18:27:06 »
Hassua tsekata aihe jonka on itse aloittanut vuosi sitten... lasten sarjakuvaharrastus jatkuu tiiviinä meillä.
Lainaus käyttäjältä: kane - 05.05.2006, klo 19:38:36
Minä luin "Eläkeläisen" vasta täysi-ikäisenä (johtuen ihan sen ilmestymisvuodesta). Kyllähän se kuvotti, mutta se nyt on niin farout houretta, että varsinaista kauhua se ei herättänyt.
No eipä täälläkään; muutenkin tuohon oli aika vaikea suhtautua vakavasti. Tekijänsä elämä oli toki traagista ja se toi pientä lisuketta tuohon, mutta aika ohueksi toi lukukokemus ainakin mulla jäi. Pitääkin kaivaa toi jostain sieltä komeron pohjalta pahvilaatikosta ja kokeilla miltä toi nyt luettuna tuntuu.
tallennettu
Päätän raporttini ulkoavaruudesta tähän.
Lurker
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 843
Re: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #34 :
06.08.2006, klo 09:47:08 »
Lainaus käyttäjältä: Surfin Joe - 05.08.2006, klo 21:46:16
Joku toinenkin jossain toisessa ketjussa sanoi että lapset tykkäsivät erityisesti juuri Dinosaurukset-albumissa ja jota aikuiset Natashan ystävät eivät pidä minään.
<snip>
Minä
se taisin olla... ja se porttiteoria toimi, tyttö luki sen jälkeen
kaikki
Natashat. En jättänyt juttua siihen, varovaisella ohjailulla sain hänet lukemaan Luupäät-sarjan, eilen annoin iltalukemiseksi Niilo Pielisen... Sitten olen skannaillut jääkaapin oveen vanhoja Olavi Vikaisen Pupu, Kili ja Possu -sivuja ja tehnyt monistelehden Poika Vesannon Kapteeni ja Ville -sarjakuvista. Tätä menoa lapsilla on parempi sarjakuvasivistys kuin opettajalla (hah!) koulussa.
tallennettu
https://www.facebook.com/ylefan
Curtvile
Ylläpitäjä
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 9 894
Vs: Re: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #35 :
12.10.2008, klo 23:36:23 »
Lainaus käyttäjältä: Lurker - 06.08.2006, klo 09:47:08
Tätä menoa lapsilla on parempi sarjakuvasivistys kuin opettajalla (hah!) koulussa.
Sitä ei ikinä tiedä.
Poika aloitti järjestelmään pakott... eeeh..siis koulun juuri syksyllä mutta opettaja joka vanhempainillan perusteella ei vielä voittanut puolelleen vaan jotain ihan muuta yllätti kommentillaan:
"lapsille kannattaa lukea sarjakuvia. Ne helpottavat lukemaan oppimista, tehden siitä hauskaa ja kehittävät mielikuvitusta"
ex-puoliso meni mainostamaan että jälkikasvuni oli mukana sarjisfestareilla johon sama opettaja jatkoi:
"myös sarjakuvien tekeminen kehittää ilmaisemaan itseä, piirtämään, luomaan uutta ja kehittävät kielellisiä kykyjä"
sarjakuvia harrastavalle ihmiselle tämä oli ilo ja riemu kuulla.
Pojan suosikkeja ovat mm. star wars sarjakuvat, hämähäkkimies, TMNT, ghost rider, Piko &Fantasio, disneyn ankat(eritoten taikaviitta), monster allergy ja eräät Marko Turusen jutut.
Kuvien puolesta diggaa selvästi Corbenia, Humberto Ramosta, Jan Duursemaa ja isänsä tavoin Serpieria ja Royoa.
tallennettu
Lurker
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 843
Vs: Re: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #36 :
13.10.2008, klo 08:47:25 »
Lainaus käyttäjältä: Curtvile - 12.10.2008, klo 23:36:23
...monster allergy...
Monster Allergy oli aivan loistava erilaisuudesta kertova lasten fantasiakauhusarjakuva. Oli todella sääli, että hassut hirviöt eivät meillä menestyneet. Toisaalta, lapset pitivät siitä kovasti; uskoisin, ettei ostava yleisö sitä vain löytänyt. Ehkä Monster Allergyn markkinointi vain meni pieleen ja lehti (ja yksi albumi) ei lähtenyt ns. myymään.
Koululaitoksessa on tosiaankin nykyään nähtävissä yhä enemmän sarjakuvamyönteisyyttä. Mediakasvatus on alkanut.
Myös Koululainen-lehti julkaisee hyvää kotimaista sarjakuvaa monen sivun verran!
tallennettu
https://www.facebook.com/ylefan
Hui_hai
kirjastotätisetä
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 209
Vs: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #37 :
13.10.2008, klo 10:45:28 »
Yleensä noita sarjakuvia tulee työn puolesta vinkattua yläkouluikäisille, mutta tänä vuonna sarjakuvavinkkauksissa olen tarjonnut alakouluikäisille ainakin seuraavia: Yoko Tsunoa, Valhalla-sarjaa, Pikoa ja Fantasiota, Avaruusagentti Valeriania, Filemonia, Emily the Strangea (jos luokassa on yksikin gootti
). Alle kymmenvuotiaille voi näiden lisäksi suositella Aku Ankkoja, Witchiä, Tinttiä, Asterixia, Marsupilamia, Yakaria (jos jostain vielä löytää!) ja Strumffeja (Strumffatkaa strumffiin niiden smurffienne kanssa!).
10+ voi sitten jo varovasti tarjoilla hieman laajemmalla repertuaarilla, mutta johan nyt noiden yllämainittujen albumien lukemiseen menee pari iltaa;)
tallennettu
"Vapaa-aika ilman kirjoja on yhtä kuin kuolema ja elävän ihmisen
hauta." [Lucius Annaeus Seneca]
Matti Karjalainen
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 986
Friendly Neighborhood Librarian
Vs: Re: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #38 :
13.10.2008, klo 11:34:58 »
Lainaus käyttäjältä: Lurker - 13.10.2008, klo 08:47:25
Koululaitoksessa on tosiaankin nykyään nähtävissä yhä enemmän sarjakuvamyönteisyyttä. Mediakasvatus on alkanut.
... mutta kyllä ainakin meidän kirjastossamme opettajat tulevat edelleen kiskoneeksi kirjastoon saapuneita oppilaita pois sarjakuvahyllyn luota. "Ei me tällä kertaa mitään sarjakuvia lainata!". Ja joka kerta minun pieni sydämeni itkee verta...
Työn puolesta saan jonkin verran kierrellä puhumassa sarjakuvista, ja mielelläni olen yrittänyt korostaa opettajille, kollegoille ja muille kasvattajille sitä, että sarjakuva paljon enemmän kuin Aku Ankkaa, ja sen avulla voisi elävöittää vaikka historian opiskelua tai suvaitsevaisuuskasvatusta.
Lasten tilanne on ehkä paremmalla tolalla, ja he kun lukevat muutenkin sarjakuvia, tosin monesti Aku Ankka ja manga ovat ne kaksi yleisintä vastausta. Olen kuitenkin pitänyt sellaisia "Sarjakuvan historia : Bayeux'n seinävaatteesta Kiroilevaan siiliin" -tyyppisiä oppitunteja ja yrittänyt parhaani mukaan vinkata jotain laadukkaita ja mahdollisesti kohderyhmän keskuudessa vähemmälle huomiolle jääneitä juttuja, kuten Tiitu Takaloa, Anne Muhosta, Brian K. Vaughania, Jeff Smithia, Art Spiegelmania ja muuta sellaista.
tallennettu
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 976
Vs: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #39 :
13.10.2008, klo 11:42:00 »
Kyllä opettajat tietävät, että sarjakuva on muutakin kuin Aku Ankkaa. Mutta kyse on siitä, että varsinkin poikia koetetaan saamaan lukemaan muutakin kuin sarjakuvia. Luulisin ainakin.
Meiltä lähtee kouluihin lainaan kassikaupalla sarjakuviakin, muutakin kuin Akua ja mangaa. Eli lähinnä euroklassikoita. Opettajat siis luetuttavat niitä. Välivaihe Akun ja Brian K. Vaughanin välissä.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
JanneT
Jäsen
Poissa
Viestejä: 1 740
Vs: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #40 :
13.10.2008, klo 12:22:30 »
Olen samaa mieltä tästä:
Lainaus käyttäjältä: Curtvile - 12.10.2008, klo 23:36:23
Sitä ei ikinä tiedä.
Poika aloitti järjestelmään pakott... eeeh..siis koulun juuri syksyllä mutta opettaja joka vanhempainillan perusteella ei vielä voittanut puolelleen vaan jotain ihan muuta yllätti kommentillaan:
"lapsille kannattaa lukea sarjakuvia. Ne helpottavat lukemaan oppimista, tehden siitä hauskaa ja kehittävät mielikuvitusta"
ex-puoliso meni mainostamaan että jälkikasvuni oli mukana sarjisfestareilla johon sama opettaja jatkoi:
"myös sarjakuvien tekeminen kehittää ilmaisemaan itseä, piirtämään, luomaan uutta ja kehittävät kielellisiä kykyjä"
Silti mielestäni on tärkeää opettaa lapset lukemaan myös kaunokirjallisuutta sillä kielenkäyttö on kaunokirjallisuudessa sarjakuvia monipuolisempaa.
tallennettu
Kuvitukset Sarjakuvat Animaatiot
http://www.jannetoriseva.fi
http://www.oswald.fi
Matti Karjalainen
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 986
Friendly Neighborhood Librarian
Vs: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #41 :
13.10.2008, klo 12:45:39 »
Lainaus käyttäjältä: Joe - 13.10.2008, klo 11:42:00
Kyllä opettajat tietävät, että sarjakuva on muutakin kuin Aku Ankkaa. Mutta kyse on siitä, että varsinkin poikia koetetaan saamaan lukemaan muutakin kuin sarjakuvia.
Teillä on asiat sitten kohtalaisen hyvällä mallilla. En kyllä itse jaksa uskoa tuohon teoriaasi opettajien sivistyneisyydestä: hyvin harvalla koululla on esimerkiksi lukudiplomiin otettu mukaan sarjakuvaa, ja vinkkausten jälkeen on monesti saanut kuulla koulun edustajilta sellaisia "en tiennyt että tämmöistäkin sarjakuvaa on olemassa" -kommentteja.
Luonnollisesti on aina poikkeuksia, kuten oma Hugo Prattia ihan kympillä fanittanut ja sarjakuvaa myös opetukseen mukaan tuonut historianopettajani aikanaan.
tallennettu
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)
Lurker
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 843
Vs: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #42 :
13.10.2008, klo 12:51:26 »
Historianopettajat on asia erikseen! Ymmärtävät sarjakuvan päälle jostain syystä. Vai olisivatko syynä Asterix ja Alix...
«
Viimeksi muokattu: 13.10.2008, klo 13:50:46 kirjoittanut Lurker
»
tallennettu
https://www.facebook.com/ylefan
Hui_hai
kirjastotätisetä
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 209
Vs: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #43 :
13.10.2008, klo 13:49:20 »
Kyllä ne minun kokemukseni ovat hyvin samanlaisia kuin Matilla. Kouluilla vinkanneena on ollut yllätys, jos opettaja on tiennyt muita sarjakuvia kuin Aku Ankan, Tintin, Lucky Luken ja Asterixin. Onneksi useimmat ovat vinkkausten jälkeen lämmenneet ajatukselle, että sarjakuva voi olla ihan oikeaa taidetta ja kirjallisuutta.
Viimeksi pari viikkoa sitten Vaasassa eräällä yläasteella kuvaamataidon opettaja innostui tavattomasti sarjakuvasta minun ja Matin yhteisen vinkkaussession tuloksena. Ja kun äidinkielen opettajakin tuntui lämmenneen asialle, niin ehkä heidän koulussaan opiskellaan sarjakuvaa sekä kirjallisuutena ja kuvataiteena!
tallennettu
"Vapaa-aika ilman kirjoja on yhtä kuin kuolema ja elävän ihmisen
hauta." [Lucius Annaeus Seneca]
Lurker
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 843
Vs: Sarjakuvat ja vanhemmuus
«
Vastaus #44 :
31.10.2008, klo 19:05:31 »
Onkohan koulukirjastoissa sarjakuvia?
Kovakantiset Tintit sopisivat sinne hyvin, Asterix-kirjasto jne.
Ovatko Asterixit nykynuorisolle liian "vaikeita", koska jotenkin niiden suosio tuntuu (näppituntumalla) olevan laskussa?
tallennettu
https://www.facebook.com/ylefan
Sivuja:
1
2
[
3
]
4
5
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines