Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Artikkelit ja henkilökuvat:
Rodolfo Ciminon kosminen oikeus
(06.04.2012 klo 04:30:32)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
26.05.2012, klo 16:33:27
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355603
viestiä
8528
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Kritiikki ja sarjakuva mediassa
MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
[
1
]
2
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa. (Luettu 3928 kertaa)
Janne Kuusinen
Jäsen
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 768
I.L.S.J.K.P.(R)
MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
:
05.10.2003, klo 16:17:28 »
Kaveri tuossa soitti äskettäin, että hei, sä oot uudessa MikroBitissä. Ja kappas. Olivat muistaakseni alkukesästä koonneet kommentteja nettisarjakuvien teosta tätä juttuaan varten. Ja siinä sitä sitten selailtiin valmista juttua lähikaupan lehtihyllyllä.
Homma oli jotenkin omituinen. Lähetin ajatuksiani ilmoitettuun sähköpostiosoitteeseen, eikä mitään vastausta tai kuittausta kuulunut, joten tietenkin päättelin, että olivat hylänneet koko projektin tai huomioineet vain ammattimaisemmat tekijät.
Kyllä tämmöinen on mielestäni jotenkin vitun ihmeellistä toimintaa. Olisi kohtuullista saada edes yksi (1) kappale lehteä "palkinnoksi" talkoopanostuksestaan, mutta nyt joudun soittamaan Sanoma Magazinesiin ja kerjäämään sitä häntä koipien välissä. Ei sen mielestäni näin pitäisi mennä. Ja Juha: tuskin sinultakaan on tämän asian puitteissa suihin otettu, miten kävi kohdallasi, oletko edes tietoinen tästä Bitti-asiasta?
Kummallinen "tietoyhteiskunta", connecting people my ass! Jossain toisessa päässä on periaatteessa ihmisiä, mutta jos kommunikoit, on kuin seinälle tilittäisi. Mikseivät ihmiset kuittaa? Ja jos huomautat asiasta, niin sanotaan heti, että kyllä vastattiin, mutta e-mail on varmaan jäänyt tulematta, jumiin jonnekin. Minne "jonnekin", ilman, että tulee viesti lähettäjälle? E-mail-osoitteet pois sellaisilta moukilta, ja samaan hengenvetoon terveisiä ja siunauksia P.A.Manniselle, joka aina on vastannut ja kuitannut viivyttelemättä kaikki Sarjari-aiheiset kirjeeni. Siis kirjeeni, kirjeitse!
Luulisi, että Bitti-lehdessä osattaisiin e-mailin korrekti käyttö, muteei.
tallennettu
http://jannekuusinen.blogspot.com/
Wilpuri
Vellihousu
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 289
Jaa kuka?
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #1 :
06.10.2003, klo 12:08:30 »
Minäkin bitistä katselin, että "Haa! Näiden hemmojen kanssahan minä kvaakkaan".
Juu. On outoa, kun ei ilmoiteta. Tuskinpa kannattaa kuitenkaan MB:tä ihan alimpaan helvettiin manata. Kaikille sattuu joskus.
Olisi kyllä ehdottomasti ollut oikeuden mukaista, että olisitte saaneet ilmaiset numerot.
tallennettu
"Someday I will be so powerful that secretaries will HAVE to explain why they laugh at me" - Asok the Intern
Juha Kouvalainen
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 524
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #2 :
06.10.2003, klo 16:15:13 »
Lainaus
Ja Juha: tuskin sinultakaan on tämän asian puitteissa suihin otettu, miten kävi kohdallasi, oletko edes tietoinen tästä Bitti-asiasta?
Ei otettu suihin ja miestoimittajan ollessa kysymyksessä, parempi niin.
Minulta kyllä myös sähköpostitse kyseltiin, voiko julkaista Loikan vuoksi -sarjakuvastripin lehdessä verkkosarjakuvia käsittelevässä artikkelissa. Luonnollisesti voi.
Toimittaja vielä laittoi jokunen päivä sitten sähköpostiakin, että näytenumero on postissa. Jospa se joskus tulee
Kaupan hyllyllä toistaiseksi vilkaisin lehden artikkelia pikaisesti.
«
Viimeksi muokattu: 06.10.2003, klo 16:16:48 kirjoittanut Juha Kouvalainen
»
tallennettu
Nettihotelli.fi - kotisivutilaa alk. 1,95e/kk!
|
Loikan vuoksi
|
Nallen Perhe
Janne Kuusinen
Jäsen
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 768
I.L.S.J.K.P.(R)
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #3 :
06.10.2003, klo 18:11:07 »
Menköön nyt sitten lapsuksen piikkiin. Tänään soitin sinne toimitukseen, yritin saada valehtelematta 45 minuuttia niistä tekijäkappalenumeroista vastaavaa eukkoa kiinni. Puhelimella asiointi firmojen tai toimitusten kanssa on nykyään silkkaa tuskaa, kun ihmiset eivät ole enää töissä, vaan kännykän päässä, ja siihenkään ei vastata tai numeroa ei anneta.
Okei, tämä projekti nyt tökki jonkin verran, mutta tekijäkappale on tulossa, happy end, ja yleisesti ottaen menee hyvin, kun ajatellaan, että Pohjois-Koreassa joutuvat ihmiset syömään mutaa.
Taidanpa mennä nukkumaan hetkeksi, ja kun nousen, niin ei enää harmita yhtn'!
tallennettu
http://jannekuusinen.blogspot.com/
Juha Kouvalainen
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 524
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #4 :
07.10.2003, klo 02:40:02 »
Kumpi olisi tullut halvemmaksi: ostaa lehti lehtihyllystä vai kinuta puhelimessa näytenumeroa kolme varttia?
tallennettu
Nettihotelli.fi - kotisivutilaa alk. 1,95e/kk!
|
Loikan vuoksi
|
Nallen Perhe
T.Kokkila
Jäsen
Poissa
Viestejä: 651
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #5 :
07.10.2003, klo 09:56:12 »
Lainaus käyttäjältä: Janne Kuusinen - 05.10.2003, klo 16:17:28
Kaveri tuossa soitti äskettäin, että hei, sä oot uudessa MikroBitissä. Ja kappas. Olivat muistaakseni alkukesästä koonneet kommentteja nettisarjakuvien teosta tätä juttuaan varten.
Homma oli jotenkin omituinen. Lähetin ajatuksiani ilmoitettuun sähköpostiosoitteeseen, eikä mitään vastausta tai kuittausta kuulunut, joten tietenkin päättelin, että olivat hylänneet koko projektin tai huomioineet vain ammattimaisemmat tekijät.
Kyllä tämmöinen on mielestäni jotenkin v*tun ihmeellistä toimintaa. Olisi kohtuullista saada edes yksi (1) kappale lehteä "palkinnoksi" talkoopanostuksestaan
Kas vain... omia kommenttejanikin oli tuossa Mikrobitin jutussa. Homma kävi minulla ihan samoin, eli toimittaja lähetti kesällä sähköpostia ja kyseli mielipiteitä nettisarjiksista yms. Vastailin niitä näitä ja pyysin kyselemään lisää jos on tarvetta. Enpä juuri enempää ajatuksia asialle uhrannut. Vaan olipa tosiaan minunkin lauseitani lainattu ihan sanasta sanaan.
Näinhän se yleensäkin toimii lehdissä. Toimittaja kerää tietoa ja mielipiteitä eri puolilta ja tekee niiden pohjalta jutun. Lehdillä ei ole velvoitetta lähettää kyseistä numeroa kaikille siinä mainituille (sanomalehdissä tämä olisi aika iso hommakin päivittäin). Yleensä kyllä lähettävät, jos sitä pyytää, mutta kuten huomasit, mitä isompi lehtitalo, sitä vaikeampi on löytää oikeaa ihmistä asiaa hoitamaan. Tässä tapauksessa toimittajakin taisi olla freelancer, eli hänelläkään tuskin on kasapäin lehtiä kotona omalla kustannuksellaan lähetettäviksi.
Hyviin tapoihin tosin ehkä kuuluisi hoitaa asia kunnolla, eli kertoa haastatelluille, että kommentit päätyvät lehteen, ja kysyä haluaako avustaja kyseisen numeron... mutta käytännössä homma ei usein mene niin.
Kannattaa olla tyytyväinen siihen, että nimi oli kirjoitettu oikein, eivätkä kommentit olleet kääntyneet päinvastaisiksi. Omalle kohdalle on sattunut vuosien varrella näitäkin. Nimi väärin tai jopa koko asian pointti on kääntynyt toisinpäin kuin olin sanonut. Valitettavasti siinä jutussa oli nimi oikein. Heh.
tallennettu
Zisatto
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 46
Kvaak!
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #6 :
07.10.2003, klo 10:23:37 »
Äh, kirjoittelin jo yhden vastauksen, mutta sitten sössäsin systeemin kanssa ja se katosi. Kun itse olen alalla kommentoisin seuraavaa:
Toimittaja on menetellyt kömpelösti, jos ei ole kertonut kerääkö hän materiaalia taustatiedoiksi vaiko haastatteluksi. Journalistin ohjeiden mukaan haastatellulle pitää selvittää tämä seikka. Hyvä tapa – mutta ei pakollinen – on myös tarkistuttaa juttu haastatellulla ennen julkaisemista. Teen itse rutiininomaisesti niin, sillä välttää jälkipuheet.
Freetoimittajan on sen sijaan usein vaikea ellei mahdotonta lähettää lehtiä haastatellulle, ellei työskentele käytännössä päivittäin lehden toimituksessa. Monesti free saa olla tyytyväinen jos saa itse kappaleen lehteä jossa juttu ilmestyi.
Lehdillä on ilmeisesti erilaiset politiikat numeroiden lähettelyssä. Vihreässä Langassa, jossa itse työskentelen, numeroita lähetetään haastetelluille aina kun pyydetään - se on osa markkinointia.
Muille lehdille tehdessäni olen välittänyt toimituksiin tiedon että haastateltu haluaisi lehden, mutta sitä en tiedä ovatko lehden sitten lopulta saaneet. Joskus olen luvannut lähettää kopion jutusta jos lehteä ei kuulu. Yleensä freepalkkiot eivät niin päätä huimaa, että kokisi olevan resursseja siihen että ostaisi irtonumerot ja postittaisi ne haastatelluille...
tallennettu
Juha Kouvalainen
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 524
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #7 :
08.10.2003, klo 12:22:05 »
Multa ei edes kysytty mitään, muuta kuin että saako kuvan julkaista. Ehkäpä toimittaja ajatteli, että tuolla jätkällä ei ole kuitenkaan mitään järkevää sanottavaa.
Oikeaanhan se osuikin.
Näytelehti kyllä saapui jo eilen postissa, tosin lehtihyllyversionkin ehdin jo ostamaan.
«
Viimeksi muokattu: 08.10.2003, klo 12:22:48 kirjoittanut Juha Kouvalainen
»
tallennettu
Nettihotelli.fi - kotisivutilaa alk. 1,95e/kk!
|
Loikan vuoksi
|
Nallen Perhe
Jaanta
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 67
Supercalifragi...
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #8 :
08.10.2003, klo 12:30:11 »
C'mon Janne ei sulla ollut muuta kuin n. 2 lausetta otettu mukanaan, en minäkään jaksaisi kallista lehteä niin vähäisestä lähettää.
Nyt joku voisi haistatella mulle kaikenlaista, mutta toi oli miun mielipide asiasta.
tallennettu
Täytyy olla hieman hullu, että pärjää elämässä
Justus
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 941
Ralf on Kuningas
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #9 :
08.10.2003, klo 12:54:29 »
Muutkin lehdet tekevät tuota, että ottavat netistä aineistoa sen kummemmin lupia kyselemättä tai jos kysyvät, niin vähän ohimennen. Eräässä Skeptikko-lehdessä oli kerran useita juttuja "kevennykseksi" netistä.
Mikrobitti nyt on kuitenkin "oikea" lehti joten sen politiikka saisi olla vähän reilumpi. Kyllähän tuosta tuli mainostakin, tässä on jutun nettiversio:
http://www.mikrobitti.fi/nettijatkot/2003/10/nettisarjakuvat/
Siellä on Kvaak.fi linkitetty myös, ensimmäisenä portaaleissa. Bitin sivuilla käyvät ainakin sen lukijat ja usea muukin.
tallennettu
Janne Kuusinen
Jäsen
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 768
I.L.S.J.K.P.(R)
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #10 :
08.10.2003, klo 14:20:39 »
Lainaus
Hyviin tapoihin tosin ehkä kuuluisi hoitaa asia kunnolla, eli kertoa haastatelluille, että kommentit päätyvät lehteen, ja kysyä haluaako avustaja kyseisen numeron... mutta käytännössä homma ei usein mene niin.
Mielenkiintoista, ettei mene, koska nykyään on semmoinen hyvinkin kätevä väline kuin e-mail kaikenmoiseen ihmisten kanssa kommunikointiin. Mutta kun jengi ei osaa tai viitsi sitä käyttää: kaverilta tulleet pokekuvat kyllä katsotaan ja mp3:t kuunnellaan, ja sitten onkin jo parin tunnin lounastauko.
Lainaus
C'mon Janne ei sulla ollut muuta kuin n. 2 lausetta otettu mukanaan, en minäkään jaksaisi kallista lehteä niin vähäisestä lähettää.
Ajatellaanpa semmoista pikkupuljua kuin Sanoma Magazines: mikäli sen liikevaihto on n. kuudesta eurosta kiinni, niin olen kyllä valmis jättämään "tekijäkappaleeni" sille, joka siitä maksaa.
Ja hassua, kun kuitenkin meikäläisen pitäisi jaksaa avustaa Sanoma Magazinesin julkaisua jutunteossa ilman vastinetta. Hiukan on yksipuolista, ei täytä vuorovaikutuksen määritelmää. Mahtaa olla talossa laiskaa porukkaa, kun eivät jaksaneet edes vastausta e-mailiin lähettää. Käyhän se kalliiksikin, lisää puhelinlaskua firmalle.
Joku avustaja varmaan käy siellä toimituksessa tasaisin väliajoin pumppaamassa toimittajien rintakehiä, kun nämä eivät ole viitsineet hengittää, ja pyörtyneet.
tallennettu
http://jannekuusinen.blogspot.com/
Wilpuri
Vellihousu
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 289
Jaa kuka?
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #11 :
08.10.2003, klo 14:39:35 »
Noh noh, Janne. Unohtuivatko Pohjois-Korean mutaa nautiskelevat ihmiset näin äkkiä? Jos olet jo turtunut heidän kärsimyksiinsä, niin ajattele sitten vaikka elefanntimiehen henkistä tuskaa.
tallennettu
"Someday I will be so powerful that secretaries will HAVE to explain why they laugh at me" - Asok the Intern
Janne Kuusinen
Jäsen
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 768
I.L.S.J.K.P.(R)
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #12 :
08.10.2003, klo 17:01:23 »
Tulee jostain syystä mieleen mielisairaalaan sijoittuva tosianekdootti, jonka on kertonut ystäväni isä. Siinä vaaralliseen tapaan riehunut potilas oli ollut pakko sitoa sänkyyn ("lepositeet?") ikään kuin opetukseksi, ettei parane olla miten vaan. Puolen tunnin kuluttua hoitaja tulee kysymään, että vieläkö on levoton olo, vai otetaanko siteet pois. Siihen potilas hetken mietittyään tokaisee, että "Vähän on kyllä vielä levoton olo... että jos vielä toiset puoli tuntia pidettäisiin näitä siteitä kiinni".
Ei vaan, nyt olen jo ihan oikeasti rauhoittunut.
tallennettu
http://jannekuusinen.blogspot.com/
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 829
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #13 :
13.10.2003, klo 16:52:05 »
Minusta Jannen närkästys oli aiheellista. Lehden kuvituksena käytetyistä sarjakuvista ja piirroksista puuttuvat (lakisääteiset) tekijätiedot. Myös tämä on osoitus jutun/lehden amatöörimäisyydestä/ylimielisyydestä/kiireestä.
Ilmeiseti tällä logiikalla toimien voisin ottaa valokopit Kauppisen jutusta ja lätkäistä ne aiheesta kirjoittamaani kirjaan. Kopio voisi vaikka olla vielä hieman suttuinen siitä kohtaa missä kirjoittajan nimi mainitaan.
Rohkenen epäillä onko Bitin verkkosivulla julkaistuista piirroksistakaan maksettu mitään? Tai kysytty lupaa kuvien rajaamiseen ja muokkaamiseen (runttaamiseen) alkuperäisten kuvien tekijöiltä. Sanoman copyright-tiedot löytyvät kyllä webbisivun alalaidasta. Eli käytännössä se pitää kai sitten tulkita niin, että Sanoma katsoo, että sillä on oikeudet mainittuihin kuviin?! Ainakin se tekee piirtäjien (ilmaisella) työllä rahaa.
Ainoa joka pitää piirtäjän puolia on piirtäjä itse.
«
Viimeksi muokattu: 13.10.2003, klo 17:04:16 kirjoittanut Reima Mäkinen
»
tallennettu
Juha Kouvalainen
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 524
Re:MikroBitti 10/03 - outoa toimintaa.
«
Vastaus #14 :
13.10.2003, klo 17:58:17 »
Hyvä pointti, Reima. Ainakaan itseltäni ei lupaa ole kysytty kuin yksittäisen stripin julkaisuun itse lehdessä, ei sarjakuvan kuvituksen rajaamiseen tai julkaisuun sen verkkoversiossa.
Tosin verkkopalvelussa esitelty linkki ja kuvitus toimii vain positiivisena mainoksena, joten asian esilletuonti on lähinnä vain periaatteellinen. Mutta tarkasti tekijänoikeusksia tulkittaessa näinhän pitäisi toimia, että lupa kysytään kaikkeen.
tallennettu
Nettihotelli.fi - kotisivutilaa alk. 1,95e/kk!
|
Loikan vuoksi
|
Nallen Perhe
Sivuja:
[
1
]
2
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines