Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Uutiset: Sarjakuva-Finlandia Ville Tietäväiselle (04.05.2012 klo 11:38:30)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 13:00:20

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355594 viestiä 8527 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Manga ja anime
| | |-+  Japanin opiskelu
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 2 [3] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Japanin opiskelu  (Luettu 5631 kertaa)
rama
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 735


”Be a devil, not a crybaby!”


« Vastaus #30 : 12.06.2006, klo 10:35:33 »

Me olemme suomalaisia, joten on turhan itkeskellä sitä, että oxfordilainen ääntämys ei ihan osu kohdalleen. Eiväthän ne ulkomaalaisetkaan ihan helpolla suomea opi.

Kommentoin lähinnä tätä:
Eikös suomalaisten ole helppo oppia ääntämään kieliä noin yleensäkin, koska oma kielemme on niin... miten sen nyt sanoisi... lattea? (Siis ei erityisiä korostuksia yms)

Yritin valaista sitä kuinka tarkka korva, joka on tottunut erottamaan pieniä nyansseja, myös helpommin kuulee ne muissa kielissä. Onkin sitten eri asia, että korostukset ovat persoonallisia, somia, seksikkäitä jne.


Mutta tietysti kieltenoppimisessa on eroja; jollekin riittää tulla ymmärretyksi lomamatkalla, toinen haluaa pureutua kielen ytimeen. Molemmat motivaatiot ovat yhtä arvokkaita.
« Viimeksi muokattu: 12.06.2006, klo 10:46:43 kirjoittanut rama » tallennettu

”My problem lies in reconciling my gross habits with my net income”                      
      Errol Flynn

http://msmandu.blogspot.com/
Verine
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 2



« Vastaus #31 : 19.06.2006, klo 01:47:31 »

Siitä Takako Karppisen kirjasta meidän sensei valitteli sanaston puutteellisuutta ja sitä, että kielioppi tulee ihan ties missä järjestyksessä. Kirja on siis todellakin sen näköinen, että Takako-rouva on sen kolmatta lastaan odottaessa tekaissut.
Tosin onhan sillä ihan hyvä aloitella, mikäli saa sanakirjan. Ja lieneepä tuo myös ainut suomenkielinen japanin oppikirja.
Parempi kirja olisi Japanese for Busy People. Niin, englanniksihan se on ja hiukan hinnakkaampi kuin Karppisen kirja, mutta sanastoa on huomattavasti enemmän ja kielioppikin etenee suht loogisessa järjestyksessä.
tallennettu

I AM serious!
pavel.brylev
koululainen/parkouraaja
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 47


mun toinen nimi on oikeesti ranma


« Vastaus #32 : 25.06.2006, klo 19:50:17 »

mä lähen ainain japaniin vaihto oppilaaks mut siihen on vähän aikaa  Cry

tallennettu

pavel
Sanjisan91
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 33


"Pöyristyttävä verilöyly"


« Vastaus #33 : 29.06.2006, klo 20:16:57 »

Nyt tuli postissa Japanin kielen alkeet-CD. Aikas hupaisaa kuultavaa  Grin. Onko kellään kokemuksia? Auttaa varmaan opiskelussa kun on ääntämismalli. Ja tulipa myös semmoinenen kanjikirja kuin Kanji- fast finder. Tuosta nyt en oikein tiedä oppikirjana mutta se käsittää silti kaikki 1945 (tärkeimmät) kanjia.
tallennettu
Gin
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 3


« Vastaus #34 : 30.06.2006, klo 19:02:05 »

Kantsii käyä kattoo kirjastosta kirjoja!  Grin
tallennettu
Ramonth
Vieras
« Vastaus #35 : 05.07.2006, klo 12:14:23 »

On kyllä niin ihana kieli, että haluaisin oppia enemmänkin. Siltikin... Osaan suunnilleen sen verran, mitä nyt animea ja mangaa harrastamalla oppii. Plus vielä jonkin verran judo-sanastoa, mutta siitä ei niin hirveästi hyötyä ole. Hyödyllisimmät sanat taitavat olla hajime, yame, owari & rei. Eri liikkeiden nimiä ei paljon tarvita.
Kuitenkin olen tulostanut joskus jokin aika sitten hiragana-merkit ja niitä olisin kovasti opettelemassa, mutta taidan ensin metsästää katakana-merkit myös. Toivottavasti löydän... ^^
tallennettu
Sanjisan91
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 33


"Pöyristyttävä verilöyly"


« Vastaus #36 : 05.07.2006, klo 15:15:39 »

Kantsii käyä kattoo kirjastosta kirjoja!  Grin

Olen käynyt mutta eipä näy muuta kuin jotain matkaopas juttuja. Tietysti voisi kaukolainata mutta ensin pitäisi tutustua siihen kirjaan jotenkin. Kiva vaan lainata joku ranskan kielinen kanjikirja "Mikäs tää on olevinaan? Mä oisin halunnu se enkunkielisenä." Tuo nyt oli vähän yliammuntaa mutta kaikilla ei ole hirveän hyvät kirjastovalikoimat. Hyvä ehdotus kuitenkin.
tallennettu
jhkj
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 31



« Vastaus #37 : 14.07.2006, klo 13:52:48 »

Itseopiskelijoille matskua:

http://www.sf.airnet.ne.jp/~ts/japanese/

Kyllä se siitä lähtee.

Dozo.
tallennettu

Sanjisan91
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 33


"Pöyristyttävä verilöyly"


« Vastaus #38 : 24.09.2006, klo 12:29:01 »

Tulipa muuten mieleen tälläinen sivu:
www.kanjikaveri.net
Siinä itseopiskelijoille. Myös foorumilla kannattaa käydä jos jokin japanin kielessä askarruttaa. Esim. juuri oppikirjojen ja opiskelusivujen arvosteluja löytyy. Todella hyvä sivu! Aplodeja Siljalle.
tallennettu
Sivuja: 1 2 [3] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: