Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Kolumnit ja matkaraportit: Suomessa julkaistut Tarzan- ja Tarzanin poika -erikoisjulkaisut (15.02.2012 klo 10:00:00)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 14:38:50

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355596 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Aku Ankka ja kumppanit
| | |-+  Hauskan kuriset jutut!
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] 2 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Hauskan kuriset jutut!  (Luettu 2734 kertaa)
Kananjalka
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 186


Shhh, hiljaa, kiitos.


« : 25.03.2005, klo 20:12:22 »

Vähä aikaa sitten kauppoihin ilmestyi  vanha taskukirja joka on painettu uusiksi ja vähän muutettu (olympialaisten aika n:o107). Ensimmäisessä tarinassa (kuuma jälki) Roope menee Italiaan ja siellä kulkee sinne ja tänne. Roopella on kova nälkä ja näkee puluja. Roopella pimahtaa päässä että hän voisi syödä puluja., mutta poliisi pysäyttää nälkäisen Roopen.

Ankka syö puluja?!?


Kertokaa toki lisää hauskoja juttuja!

Kana.
tallennettu

"Haluaisin keksiä sellaisen aineen tai koneen, jonka tuhovoima olisi niin hirvittävä, että ihmiseltä menisi ainiaaksi kaikki sotimishalut."
Veli Loponen
Isoveli
Ylläpitäjä
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 808


<><


« Vastaus #1 : 25.03.2005, klo 21:47:32 »

No mutta! Onhan mummo-Ankallakin kanoja. Taitaa olla lehmiäkin!
Ja Mikillä on lemmikkinä koira! Mitähän Hessu mahtaa ajatella siitä?
Tästä tulikin mieleen kysymys: Onko missään tarinassa ilmennyt, että Mikki olisi käyttänyt hiirenloukkuja tms.?
tallennettu

Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva
Kivik
Paha Kissa
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 898



« Vastaus #2 : 26.03.2005, klo 02:53:06 »

Kyllähän ankat monasti hotkivat himokkaina kalkkunoita, kanankoipia ja muistaakseni hanhiakin. Mutta jotenkin eniten on shokeerannut kun kolme pientä porsasta ovat syöneet kinkkua. Enkä ole edes vegetaristi.
tallennettu

"Sata taiteilijaa aikoo kiertää kymmenen päivää ympäri maata puhumassa rauhan puolesta. Jos siinä junassa säilyy rauha ja kaikki sata tulevat elävinä takaisin,ei kenenkään pitäisi enää epäillä rauhan mahdollisuutta."
(Henrik Tikkanen:Henrikinkatu)
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 651


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #3 : 27.03.2005, klo 16:32:54 »

Roope ainakin teilaa hiiriä urakalla, ne kun muuten nakertavat setelit. Ankkalinna on semmoinen sovitelma Orwellin Eläinten vallankumouksesta - tai ainakin tuossa teoksessa esitetyt "luonnonlait" pätevät.
1. Neljä jalkaa hyvä, kaksi jalkaa parempi. Ankkalinnassa harva nelijalkainen puhuu tai ajattelee muuten kuin eläinkielellä (Mummo Ankan eläimet).
2. Kaikki eläimet ovat tasa-arvoisia mutta toiset ovat tasa-arvoisempia kuin toiset. Aku syö kalkkunaa jouluisin ja munia aamiaiseksi. Lukekaa myös Barksin klassikkotarina: Miten Päiväkummun kaupunki muuttui Omeletiksi...
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
echramath
Oberschtroumpfbannführer
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 293



« Vastaus #4 : 28.03.2005, klo 02:19:32 »

Orwellia tai ei, tuossa antropomorfisten eläinhahmojen käytön perusongelmia. Jos liikutaan täysin abstrakteissa maisemissa, tulee mieleen joku Krazy Kat, ongelmaa ei ole, kun maailma muodostuu vain muutamasta paikasta ja esineestä. Ongelmaa ei myöskään ole useinkaan silloin, jos eläimet kuitenkin ovat nimenomaan eläimiä, varsinkin jos myös ihan oikeat ihmiset ovat sarjassa mukana. Ressu ja Karvinen lienevät kaikille tuttuja, ja mikäs tämä hirvi nyt olikaan, Helge?

Sen sijaan jos jokin eläin on, kuten Aku Ankassa, siirretty selkeästi ihmisten tilalle realistiseen maailmaan, ilmenee tietenkin pari hassua ongelmaa. Ensinnäkin maailmaan jää ankkojen mentävä aukko, joka tietenkin voidaan täyttää laittamalla sinne, öö, ankkoja, jotka eivät käytä merimiesasua tai aja American Bantamia. Sitten voidaan, jos teemaa ei haluta sivuuttaa, omituisia ongelmia antropomorfisten ja tavallisten ankkojen suhteelle keskenään.

Toinen on tietenkin sitten se, pitäisikö ihan oikeilta eläimiltä periytyviä ominaisuuksia jotenkin hyödyntää sarjassa. Yleensähän kaiketi eläinten keskinäiset suhteet tavataan sivuuttaa tai ne ovat korkeintaan vertauskuvallisia, esimerkiksi Hessu ei yritä syödä Mikkiä, vaikka edesmennyt landseerimme kyllä taisi pyydystämiään myyriä popsia. Sabrinassa (http://www.coax.net/people/erics/Sabrina.htm) tosin orava ja susi menevät naimisiin ja miettivät, että muinaisina aikoina susi olisi kyllä syönyt oravan yhtenä suupalana - sitä ei tosin sivuta, miten ihmeessä orava kasvoi suden kokoiseksi...

Myös eläinten ominaisuudet ovat mielenkiintoinen ilmiö. Mikin häntä esimerkiksi on käytännössä aineeton kappale, joka ei koskaan tunnu jäävän oven väliin, eikä muutenkaan vaikuta muuhun kuin kaverin kutsumiseen "siimahännäksi". Ankoista sentään joku vaivautuu joskus kiskomaan höyheniä irti, nokkaan tosin kasvaa hampaita aina silloin tällöin. Tähän väliin on hauska vetää Sabrina, joka huolimatta täysin inhimillisistä elintavoistaan jouduttuaan paniikkitilanteeseen toimikin kuten kunnon haisunäädän pitää ja ruiskuttaa uhkaajansa.
tallennettu

I've got 99 problems, but luftballons ain't one. // comixblag
Lurker
Vieras
« Vastaus #5 : 29.03.2005, klo 11:52:50 »

Ehkä Ankkojen maailma on samanlainen kuin Narnia? Siellä Aslan antoi joillekin eläimille puheenlahjan (sielun) ja ko. eläimet alkoivat käyttää vaatteita, työkaluja ja kävellä kahdella jalalla. Hiirien koko kasvoi ja esim. norsujen pieneni (ymmärrettävästi).

Ehkä Ankkalinnassa on sama juttu. Hessu on siis koira, jolla on sielu. Plutolla ei ole sielua eikä puhekykyä.

Aslan kyllä varoitteli lahjan saaneita eläimiä sekaantumasta enää eläimellisiin eläimiin...

Sama Suomessa. Mauri Kunnaksen Koiramäki-kirjassa kaupunkireissulla olleet koiralapset ajelivat kärryillä ja kärryjen perässä juoksivat ns. "tavalliset" koirat.
tallennettu
AkuMies
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 265



« Vastaus #6 : 29.03.2005, klo 16:20:40 »

Aika kätevää oikeastaan... Se vain on jotenkin luonnollista, että Pluto on koira, kuten Hessukin ja ne (he) ovat silti aivan erilaisia.
tallennettu
Lurker
Vieras
« Vastaus #7 : 29.03.2005, klo 16:30:44 »

<snip>
 Mikin häntä esimerkiksi on käytännössä aineeton kappale, joka ei koskaan tunnu jäävän oven väliin, eikä muutenkaan vaikuta muuhun kuin kaverin kutsumiseen "siimahännäksi". <snip>

Oletteko huomanneet, että Mikki-stripissä Mikin häntä on pitkä ja letkullaan kun taas Mortin ja Vertin hännät jököttävät lyhyinä. Tämä on sitä semioottista kerrontaa...
tallennettu
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 798


"Ja rangaistus on greippi!"


« Vastaus #8 : 30.03.2005, klo 00:29:45 »

Orwellia tai ei, tuossa antropomorfisten eläinhahmojen käytön perusongelmia.
Ehkäpä täräytän tänne (tai siis tuonne etusivulle - artikkeleihin) aiheesta kirjoittamani jutun, joka on julkaistu alun perin nyt jo sopivasti loppuunmyydyssä Ankkalinnan Pamauksessa (#10). Kassotaan jos sitä jaksais vielä vähän lisähöystää.

Timo
tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
Lurker
Vieras
« Vastaus #9 : 10.06.2005, klo 13:45:44 »

Luulen, että kyse ei ole sittenkaan sielusta vaan älykkyysosamäärästä.

Hessullahan heittää välillä neroksi, sitten taas tosi tyhmäksi. Välillä hän näyttää taantuvan jopa ns. oikean koiran tasolle. Muut eivät ole kohteliaasti huomaavinaankaan.

Aku Ankka 23 / 2005 - Mikki Hiiri ja puhuva taulu


* hessu_ja_hauva.gif (13.89 kilotavua, 267x128 - tarkasteltu 982 kertaa.)
tallennettu
Lateksu
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 681



« Vastaus #10 : 11.06.2005, klo 16:39:51 »

Barksin tarinassa "Aku Ankka ja punainen postimerkki",Aku ja pojat pelästyvät,kun he näkevät El Doradon temppelissä(vai mikä lie) täytettyjä ankkoja.
tallennettu
Samuel
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 42


« Vastaus #11 : 30.06.2005, klo 20:48:52 »

Yhdessä Aku Ankka-lehdessä ilmestyneessä Mikki-tarinassa Mikki ja Minni joutuvat jonkinlaiseen kissojen maailmaan, jossa eräs kissa näyttäisi etsivän ruohon seasta jotain (hiirtä?) ja Mikki katsoo kissaa vihaisesti.
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 975



« Vastaus #12 : 30.06.2005, klo 22:54:11 »

Sarjassa Mikin sota Katin kanssa Katti vääntää Mikin hännän monelle solmulle. Alkupään Mikkejä, julkaistu Kulta-aika -kirjassa.

Ja Katti juopottelee pontikkaa mikä on tietysti nykyisin Disneyllä uh-oh. Suomennoksessa sitä sanottiin Nepeta Catariaksi eli kissanmintuksi. Ja minä kun luulin pienenä että se on jotain hienoa aikuisten juomaa.

Meidän Katti ei kissanmintusta välitä yhtään.

Kulta-ajassahan Polle Koninkauluskin muuttui tilapäisesti nelijalkaiseksi kun vitsi sitä vaati.
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
ponsse
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 16


Koska koirat alkoivat lentää??


« Vastaus #13 : 02.07.2005, klo 20:24:36 »

Vähä aikaa sitten kauppoihin ilmestyi  vanha taskukirja joka on painettu uusiksi ja vähän muutettu (olympialaisten aika n:o107). Ensimmäisessä tarinassa (kuuma jälki) Roope menee Italiaan ja siellä kulkee sinne ja tänne. Roopella on kova nälkä ja näkee puluja. Roopella pimahtaa päässä että hän voisi syödä puluja., mutta poliisi pysäyttää nälkäisen Roopen.

Ainahan ne on itkemässä myös, että ei ole kuin yksi makkara enää. Lieneekö sitten kasvismakkaraa=) Eipä tainnut tuolloin vielä olla. Eli sika ja nauta kelpaa, myös broileri?
tallennettu
Lurker
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 843



« Vastaus #14 : 16.07.2005, klo 09:59:48 »

Aku sorsametsällä!

http://forums.goldenagecartoons.com/showthread.php?t=1204
tallennettu

Sivuja: [1] 2 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: