tässä ketjussa
aiemmin puhutun neuvostoliittolaisen sarjakuvan käsikirjoittaja oli suomessa 1988 dekabristikapina-albumin markkinointimatkalla. perestroika oli alkanut jo näkyä sielläkin ja hänestä hs:iin tekemäni pikku haastattelu oli tuohon maailmanaikaan melko suorasanainen.
hän mm. kertoi, että piirtäjä vaihtui albumista toiseen koska palkkio oli niin pieni, että hän kieltäytyi jatkamasta. painos nl:ssa oli "huimat 3 000" ja "sitä riitti joukolle nkp:n jäseniä". 17 käännöksestä tekijät eivät saaneet kopeekkaakaan, dobrovolskaja kertoi.
olin näemmä myös arvostellut hs:ssa venäjän vallankumous -sarjakuvan 1986. arvioni oli, että se noudattaa tiukasti nl:sta historiantulkintaa, piirrostyylin kerroin totutuksi nl-pilapiirrokseksi, jossa hyvät näyttävät hyviltä ja pahat pahoilta. sitten majakovskin päivien ei nl-sarjakuvaa ole paljoa nähtykään, kirjoitin.
käsikirjoittaja kertoi, että historiantutkijat ajoivat sarjakuvatekijöiden ylitse albumia tehtäessä, heidän täytyi mm. poistaa joitakin henkilöitä tarinasta.
lopuksi hän lupaili joukon uusia nl-sarjakuvia. ei näkynyt meillä ainakaan. eikä pian toki enää neuvostoliittoakaan.
***
ja: jos joku on menossa moskovaan ennen elokuun loppua, suositan uuden trejakovin gallerian julistenäyttelyä.
http://www.tretyakovgallery.ru/en/root560/root5601724/root56017241824/kävin toissa viikolla katsomassa sen, komea näyttely. sarjakuvahistorian kannalta mielenkiintoisia ovat siellä roikkuvat majakovskin rostan ikkuna -originaalit.