Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Arvostelut: Mustapukuinen mies (18.05.2012 klo 18:29:56)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 10:25:59

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355583 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Eurooppalaiset sarjakuvat
| | |-+  Haikaralaivue / Ilmojen Haukat
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 17 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Haikaralaivue / Ilmojen Haukat  (Luettu 28459 kertaa)
Patrick Wester
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 65


Kvaak!


« Vastaus #15 : 22.09.2003, klo 10:24:02 »

Vai, että uskaltaa käsitellä Viimeinkin....

Kyseiset seikkailut taidettiin tehdä jo 60-luvulla viime vuosituhannen puolella.

Ainiinjoo. Silti, armeijan perversseistä kakkusimputtajaisista ei ikinä voi puhua liikaa.

Btw, viime torstaina oli sanomalehti Kalevan "Perjantaista torstaihin" -viikkoliitteessä sarjakuva-aiheista turinointia, jutunaiheina mm. Kouvailainen, Roikonen, Tyrnävän verikoirat yms. Lukekoot ken saa käsiinsä...
tallennettu
[kivi]
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 230


Akvaarious.


« Vastaus #16 : 23.09.2003, klo 17:06:21 »

Ranskankielisiäkään laitoksia ei ole saatavissa kuin keräilijähintoihin.

No ei kai nyt sentään? Dargaud otti ensimmäisistä kuudesta albumista painokset ainakin about 1996, ja mun muistini mukaan niitä on näkynyt ihan viime aikoinakin Pariisin kirjakaupoissa ihan käypään hintaan.

Tää tieto perustuu kyllä lähinnä siihen, että ojensin käteni ja poimin tuosta omasta hyllystä ekan Charlier/Uderzo -albumin l'École des Aigles, ja katsoin koska se on painettu, ja mitä siinä sanotaan...

EDIT: Hinta on näemmä ollut 98 frangia, eli ihan käypä kovakantisesta, kuten noi ranskalaiset tapaa olla.
« Viimeksi muokattu: 23.09.2003, klo 17:07:38 kirjoittanut [kivi] » tallennettu
Curtvile
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 891


« Vastaus #17 : 01.08.2006, klo 15:39:48 »

Ranskasta tuuppaavat Sky fighters Les Chevaliers du Ciel elokuvan, joka vaikutti synopsista, nimestä puhumattakaan, myöten Haikaralaivueen seikkailulta.
Eipä taida silti olla.
Mutta mutta tästä on tehty tv-sarja?
http://fr.wikipedia.org/wiki/Les_Chevaliers_du_ciel_(s%C3%A9rie_t%C3%A9l%C3%A9vis%C3%A9e)

Liikaa vaadittu että joku olisi nähnyt tämän?
tallennettu
Anssi Rauhala
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 668


Aces High!


« Vastaus #18 : 01.08.2006, klo 17:47:21 »

...elokuvan, joka vaikutti synopsista, nimestä puhumattakaan, myöten Haikaralaivueen seikkailulta.
Eipä taida silti olla.
Mutta mutta tästä on tehty tv-sarja?
...
Liikaa vaadittu että joku olisi nähnyt tämän?

Mais si, bien que oui, elokuvan ideana on tietysti ollut vanhan kaavan päivittäminen nykytrendejä vastaavaksi. Traileri on nähty, ja luulenpa vain, ettei siinä paljon muuta näkemisen arvoista olekaan kuin noita lentokoneita.

Tv-sarjasta olen kans nähnyt joitain irtopätkiä ja mainostrailereita: repäisevästä tunnusmusiikista vastasi rokkilegenda Johnny Halliday. Jos lakkaan köyhtymästä ja rikastun, ostan heti dvd-boksin. Sitä nimittäin kuulemma löytyy Ranskasta. Ja 1960-luvun hömppä oli niin paljon siistimpää kuin 2000-luvun hömppä.
tallennettu

"The ukulele army grows larger and larger, and soon we will dominate all media. Then you will all pay." (Jonathan Coulton)
http://anssirauhala.blogspot.com/
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 975



« Vastaus #19 : 02.08.2006, klo 11:24:18 »

Serkkulikalla oli joskus kasetti Johnnyn suurimmista hiteistä. Muistelen itsekin kaiholla.
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 651


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #20 : 03.08.2006, klo 11:25:57 »

Charlierin ja Vic Hubinonin Buck Danny -sarja on ainakin saatavilla kokonaisuudessaan, sekä yksittäisinä albbuina että "Tout" -kokoelmina, sanoo Dupuisin kataloogi.

Dargaudin luettelo puolestaan ilmoittaa, että tuorein Tanguy & Laverdure on nimeltään Opération opium, tekijöinä Laidin & Garreta.
"Sarjassa on saatavilla 20 eri nimikettä sekä kahdeksan "integraalia"."

Une série d'aventure sur fond d'aeronautique qui a su séduire un très large public; elle est maintenant adaptée au cinema.
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Crazy Chester
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 3


« Vastaus #21 : 07.09.2006, klo 09:31:08 »

Vai seikkailevat Tanguy ja Leverdue aina vaan!? Lieneekö noita julkaistu enää ruotsiksi 70-luvn jälkeen? Suomalaisissa painoksissa oli tosiaan töpeksitty painojäljen kanssa siinä määrin että juonesta oli vaikeaa saada selvää. Minun mielestäni Ilmojen haukat on kyllä sarjakuvan The Move. Tinttihän on tietysti Beatles!
tallennettu
Curtvile
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 891


« Vastaus #22 : 07.09.2006, klo 09:41:45 »

Ei ainakaan ruotsin seriewikin mukaan ole tullut noita 70-luvun viittä albumia enempää.
http://seriewikin.serieframjandet.se/index.php/Jaktfalkarna

ja onhan se nyt parempaa kuin joku Beatles hyvänen aika...

Sky fighters elokuvan dvdtä kääntelin käsissäni Anttilan top ten osastolla. Krediiteissäkin mainitaan että based on comic by Jean-Michel Charlier and Albert Uderzo, mutta hiukan vielä pelottaa.
Tai sitten Blueberry elokuva on yhä liian tuoreessa muistissa.
tallennettu
Lönkka
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 604


Babtized in ignorance and chloroform


« Vastaus #23 : 29.10.2006, klo 15:32:30 »

Tuo Ilmojen haukat -alppari on minulta mennyt kyllä totaalisesti ohi.

Pelkäsin että jos sen ikinä löytää ei sitä viitsi ostaa ylikovan hinnan vuoksi. Siksi oli mielyttävä yllätys kun eilen kirjamessuilla tupsahti vastaan ja hinta oli jos ei nyt halpa niin kuitenkin siedettävä eli 15€.
tallennettu
Petteri Oja
Juudas itselleen
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 6 792



« Vastaus #24 : 31.10.2006, klo 19:47:42 »

Luin Michel ja Ernest -nimellä julkaistun albumiparin eli Vampyyrit iskevät/Taivas kylvää kauhua. Hyvin juoniteltu juoni, Jijen osaava kuvitus ja synkänpuoleinen väritys - toimii. Vielä kun Ilmojen haukat löytäisi.
tallennettu

Anssi Rauhala
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 668


Aces High!


« Vastaus #25 : 01.11.2006, klo 15:36:33 »

Luin Michel ja Ernest -nimellä julkaistun albumiparin eli Vampyyrit iskevät/Taivas kylvää kauhua. Hyvin juoniteltu juoni, Jijen osaava kuvitus ja synkänpuoleinen väritys - toimii. Vielä kun Ilmojen haukat löytäisi.

Ilmojen haukat ei muuten sitten olekaan Jijén, vaan Uderzon piirtämä. Paljon päivänpaisteisempia pässinpäitä ovat lentäjäsankarit siinä, ja etelän aurinkoon lentää suihkitaan poutapilvien lomassa.

Uderzon realistisempaa piirtimenjälkeä on viihdyttävää verrata esim. Asterixiin.

Muistelisin ranskankielisillä Aeroplanete -sivuilla olleen listan, joka kertoo sarjan eri tekijöistä. EDIT: Ja muistaessani, lisäänpä linkinkin:
http://www.aeroplanete.net/mot.php3?id_mot=9

Ja Re-EDIT: Aeroplaneten foorumilla oli myös mainittuna Daniel Chauvin, joka siis oli Jijén alpparien lentsikkapiirtäjäassari... Jijé itse kun ei tykännyt piirtää "mechaa". Chauvin jäi tuntemattomaksi puurtajaksi... mutta ihmiset häneltä onnistuikin piirustaa vain kömpelösti.
« Viimeksi muokattu: 01.11.2006, klo 22:43:29 kirjoittanut Anssi Rauhala » tallennettu

"The ukulele army grows larger and larger, and soon we will dominate all media. Then you will all pay." (Jonathan Coulton)
http://anssirauhala.blogspot.com/
Lönkka
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 604


Babtized in ignorance and chloroform


« Vastaus #26 : 02.11.2006, klo 14:58:22 »

Ilmojen haukat ei muuten sitten olekaan Jijén, vaan Uderzon piirtämä. Paljon päivänpaisteisempia pässinpäitä ovat lentäjäsankarit siinä, ja etelän aurinkoon lentää suihkitaan poutapilvien lomassa.
Joo, hieman enemmän sellaista kohkaamista on tuossa mukana. Jijén piirros on kyllä enempi makuuni.

Alppari oli tuotantoarvojensa puolesta jonkin sortin pettymys. painojälki oli osin luvattoman heikkoa; viivasta ja tekstistä oli välillä vaikea saada selvää. Myös käännös tuntui aika kömpelöltä.

Eikä tuo tarinakaan kummonen ole, ahkerasti yritetään sankarien Mirage III lobbausmatkaa Isaraeliin sabotoida ja aina tilanteista selvitään Tanguyn rautaisen taidon ansiosta. Jää reippaasti jälkeen noista Petterin mainitsemista alppareista sekä Zoomissa julkaistuista sarjoista. Eliainakaan sisältönsä puolesta ei tuosta kannata tosiaan liikoja maksaa.

Alpparia lukiessa mieleen tuli tosielämän kiemurat Mirageen ja Isaraeliin liittyen koska muistelin että Israelin oman niin kovin paljon Miragemaisen Kfir -koneen kehittämiseen liittyi rankasti teollisuusvakoilua -Mossad pölli fransmanneilta piirrustukset ja Kfir tehtiin sitten niiden pohjalta itse. Aika tylyä toimintaa! Edellisiä muistikuvia paikatakseni googletin hieman ja löysin mm seuravan artikkelin netistä. En tosin tiedä kuinka paikkansapitävä juttu on...

http://home.att.net/~jbaugher4/f21.html
tallennettu
Rauta
Cheap plastic imitation of Orson Welles
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 459


Voi millaista höpinää!


« Vastaus #27 : 02.11.2006, klo 22:16:29 »

Haikaralaivuetta on ilmestynyt suomeksi myös Super-S lehdissä Ässälentäjät nimellä. En pääse tarkistamaan seikkailuja, kun lehdet eivät ole käsillä. Ja vielä jossakin muistan nähneeni. En vaan saa päähäni missä. Olisiko ollut Pilotti lehdessä?
tallennettu

Lönkka
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 604


Babtized in ignorance and chloroform


« Vastaus #28 : 02.11.2006, klo 22:55:25 »

Haikaralaivuetta on ilmestynyt suomeksi myös Super-S lehdissä Ässälentäjät nimellä. En pääse tarkistamaan seikkailuja, kun lehdet eivät ole käsillä. Ja vielä jossakin muistan nähneeni. En vaan saa päähäni missä. Olisiko ollut Pilotti lehdessä?
http://www.helsinki.fi/~lakoma/comics/haikara.html

Ässälentäjät: Delta Air - 1980 / Super-S sarjakuvalehti nrot 3-4
Ässälentäjät: Aavikkovakoilua - 1980 / Super-S sarjakuvalehti nro 7
tallennettu
oskari
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 170


« Vastaus #29 : 04.11.2006, klo 20:12:10 »

Vielä kun Ilmojen haukat löytäisi.

Mulla on noita kaksin kappalein. Minttiä ei ole, jonkin verran nuhjaantuneita tavallisessa käsittelyssä olleita. Toisen voin myydä pois. Albumit on Helsingissä.

Olisikohan Haikaralaivuetta ilmestynyt jossain aikakuslehdessä joskus kivikaudella, ehkä Apu-lehdessä?

Seppo T.
tallennettu
Sivuja: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 17 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: