Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Uutiset: Sarjakuva-Finlandia Ville Tietäväiselle (04.05.2012 klo 11:38:30)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 10:19:47

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355583 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Kvaak.fi
| |-+  Palaute & uudistukset
| | |-+  Kenttä tyhjäksi - tyhmää!
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Kenttä tyhjäksi - tyhmää!  (Luettu 2089 kertaa)
Janne
Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 689


Hornan kekäleet!


« : 11.01.2005, klo 14:55:59 »

Pari kertaa on käynyt niin, että kun on kirjoittanut pitkän viesti, mutta unohtanut kirjautua, niin lähettäessään viestin koko tekstikenttä tyhjeneekin. Tyhmää! Eikö tälle asialle voi tehdä mitään? Vaikkapa ilmoitus puuttuvasta nimestä.

Juuri kävi niin, että olin kirjautunut sisälle, kun aloin kirjoittamaan viestiä, mutta viestin kirjoittamisen aikana sisäänkirjautumiseni vanheni ja koko viesti meni jälleen kerran huitsin nevadaan. Todella tympäisevää!
tallennettu

"Tex-tieteen yli-morisco"
Veli Loponen
Isoveli
Ylläpitäjä
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 808


<><


« Vastaus #1 : 11.01.2005, klo 14:58:14 »

Kun noin tapahtuu tarpeeksi monta kertaa, niin oppii luonnostaan kopioimaan viestin ennen lähetystä.

Muuten olen kyllä samaa mieltä ton kanssa, että tekstikenttä menee tyhjäksi, jos jotakin sattuu...Multakin moni viesti kadonnut siinä.
tallennettu

Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva
Hanna
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 1 465



« Vastaus #2 : 11.01.2005, klo 15:24:19 »

Monet valittavat useissa yhteyksissä sisäänkirjautumisen ongelmista tai etteivät viitsi kirjautua, mutta eikös siellä rekisteröitymistiedoissa kysytty, että haluaako olla aina sisäänkirjautuneena kun Kvaakkiin tulee. Siinä vain raksi ruutuun ja aina on automaattisesti messissä, kun Kvaakin sivuille eksyy. En tosin tiedä voiko tuota korjata jälkeenpäin jos ei ole sitä heti ensimmäisellä kerralla tehnyt, mutta luulisi sentään voivan.
tallennettu

Klik klik --> Sarjisblogini
Juha Kouvalainen
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 524



« Vastaus #3 : 11.01.2005, klo 16:34:12 »

Juu, kirjautumisen yhteydessä voi määritellä miten kauan kirjautuminen kestää minuuteissa - tai sitten kirjautumisen voi laittaa kestämään ikuisesti ruksimalla siitä ruudusta.

Kannattaa aina ruksia ruutu jotta tuollaista ei tapahdu. Sitten täytyy muistaa myös uloskirjautua, jos käyttää yleistä konetta.
tallennettu

Jouni Ahola
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 196



« Vastaus #4 : 12.01.2005, klo 00:33:04 »

Yleensäkään en oikein ymmärrä miten ihmiset voivat unohtaa kirjautua... Itse en edes viitsi selailla aiheita ennenkuin kirjaudun ja näen missä on uutta. Siis jos olen muulla kuin omalla koneellani jossa automaattikirjautuminen on päällä.

Mutta varsinkin sen takia kun kirjautumattomuuden luulisi huomaavan viimeistään siitä että siinä lomakkeessa on nimelle ja sähköpostille omat tekstilootansa...
tallennettu

Juha Kouvalainen
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 524



« Vastaus #5 : 12.01.2005, klo 02:04:58 »

Niin siis tässä kai käsiteltiin sitä ongelmaa, että sisäänkirjautumisen jälkeen järjestelmä kirjautuu ulos automaattisesti tietyn ajan kuluttua (suojatakseen käyttäjätunnusta - esimerkiksi yleisellä koneella, mikäli unohtaa uloskirjautua, joku toinen käyttäjä pääsisi muuten kirjoittamaan viestejä toisen nimissä).

Ja jos sattuuu kirjoittamaan viestiä juuri sillä hetkellä, kun kirjautumisaika päättyy, viestin kirjoittaminen keskeytyy ja viesti katoaa, koska järjestelmä tulkitsee, että kirjautumisaika on jo loppunut.

Ongelman voi siis kiertää klikkaamalla aina tuon "pysy aina sisäänkirjautuneena" kohdan. Kunhan vain muistaa uloskirjautua, jos käyttää yleistä konetta esim. kirjastossa ym.
tallennettu

Janne
Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 689


Hornan kekäleet!


« Vastaus #6 : 12.01.2005, klo 12:20:51 »

Jees. Kiitos neuvosta. Pysyn tästä lähtien aina kirjautuneena  Smiley Mutta on tuo silti ongelma niille, jotka eivät ole rekisteröityneet ja niillekin, jotka eivät ole viitsineet kirjautua sisään. Aika herkästi sitä sohii lähetä-nappulaa kun viesti on valmis. Ja sitten tulee kiroilua, kun viesti katoaa. Joten, jos systeemiä pystyy hiukan muuttamaan, niin, että viesti ei heti haihdu ensimmäisen erheellisen lähetä klikkaamisen jälkeen, niin olisi se todella mainio asia.
tallennettu

"Tex-tieteen yli-morisco"
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: