Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Kolumnit ja matkaraportit:
Cyril Pedrosa, taiteilija
(18.09.2011 klo 06:17:40)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
10.02.2012, klo 18:16:25
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
346495
viestiä
8435
aihetta kirjoittanut
5924
jäsentä. Uusin jäsen:
vihannes
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Alternative ja omakustanteet
Marjane Satrapi: Persepolis yms.
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
5
6
7
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Marjane Satrapi: Persepolis yms. (Luettu 18818 kertaa)
Antti Vainio
Karpaattien nero
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 4 310
Marjane Satrapi: Persepolis yms.
«
:
17.11.2004, klo 08:23:36 »
divarista tarttuivat mukaan kaksi ensimmäistä osaa ruotsiksi pilkkahintaan. en odottanut ihmeitä mutta nyt epäilen että kyseessä saattaa olla jopa paras sarjakuva mitä tänä vuonna tulee luettua. naivistisen oloisen piirrosjäljen ei kannata antaa hämätä, se sopii kuin nakutettu kerronnan tyylilajiin. tässä on vähän sama juttu kuin Mausissa, jos iitä julkaistaan näytteeksi yksi ruutu tai vaikka koko sivu niin eipä se juuri anna mitään kuvaa siitä millainen lukukokemus on kyseessä. aloitin uuden aiheen kun tästä ei yllättäen ole juuri minkäänlaisia kommentteja kuulunut. vai eikö muille kolahtanut?
«
Viimeksi muokattu: 28.01.2010, klo 10:41:05 kirjoittanut puro
»
tallennettu
"This country sucks. It's all about the nature and who the fuck cares about the nature".
Samppa
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 169
Kvaak!
Re:Persepolis
«
Vastaus #1 :
17.11.2004, klo 09:29:17 »
Kirjastosta tuli taannoin lainattua ja varsin hyväksihän tämä osoittautui. Koskettava kokonaisuus ja lapsen paikoin varsin naiivikin näkökulma rankkoihin tapahtumiin esti liiallisen tunkkaisuuden.
«
Viimeksi muokattu: 17.11.2004, klo 09:29:44 kirjoittanut Samppa
»
tallennettu
KH
Vieras
Re:Persepolis
«
Vastaus #2 :
17.11.2004, klo 11:59:09 »
Juu, aivan loistavahan se on. Tosin en ehkä kutsuisi sen näkökulmaa "naiiviksi", sillä minusta se pikkuvanhan lapsen vinkkeli juuri mahdollistaa silviisii tarkkanäköisemmän ja yleisinhimillisemmän asiainkäsittelyn, kun ei tarvitse pelätä "tyhmiä" kysymyksiä.
Oli kirjasta puhetta täällä jossain toisen säikeen sivujuonteena, mutta enpä muista missä. Ainakin se taisi olla huomattu, miten rikollisen vähälle huomiolle tämä oli medioissa jäänyt/jätetty.
Se on sitäkin suurempi harmi harmi, kun ottaa huomioon että englanninkielistä Pantheon-kirjaa ovat alan harrastajat tilailleet jo pitemmän aikaa noin 14 euron hinnalla, ja nyt tarvitsisi sitäkin ahkerammin houkutella uutta yleisöä hankkimaan suomalainen versio 23 eurolla...
Mitenkähän tarkkaan muuten kouluissa opetetaan Iranin historiaa? Voisin kuvitella, että jos Persepolis lyötäisiin oppilaille nenän eteen, lukemisinto nousisi huomattavasti - ja samaan hintaan saisi perusfaktojen lisäksi vielä oikeasti valaisevaa arkielämäotetta.
tallennettu
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 440
"Onko tämä majakka vai ankkatarha?"
Re:Persepolis
«
Vastaus #3 :
17.11.2004, klo 12:15:42 »
Kirjamessuilta irtosi tämä suomiversio tarjoushintaan ja piti ottaa vaikka olin jo lukenut. Erinomainen. Eipä tule mieleen että tuon alueen lähihistoriaa olis koulussa näin tarkkaan käsitelty. Mielenkiintoista oli lukea moinen omakohtaisiin kokemuksiin perustuva tarina. Hyvin rakennettu kokonaisuus, välillä traaginen, välilä hauska ja välillä molempia. Jeh!
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
Hege
väsähtänyt
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 931
Re:Persepolis
«
Vastaus #4 :
17.11.2004, klo 21:21:29 »
Teos olisi ihan aiheellista luettavaa koulujen historiantunneilla, Lähi-Itä kun tuntuu olevan tapahtumien polttopisteessä koko ajan.
Lukiessa tuli mieleen miten erilaisen kuvan elämästä siellä Persepolis antaa verrattuna kotimaiseen uutisointiin. Pommi siellä, sota täällä, kiihkousvaisia jokapuolella. Tosiasiassa siellä historian rattaiden välissä jauhaantuu ihan tavallisia ihmisiä, joilla on ihan tavallisia huolia, iloja ja toiveita.
Toinen ihmettelyn aihe oli se, että miten Iranin sisäpolitiikassa päädyttiin kertomuksen alusta tilaan jossa oltiin kertomuksen lopussa. Jopa kertojan perheen puheista ja toimista olin havaitsevinani täysin typertynyttä WTF
-olotilaa, eikä syyttä.
Kolmas aika vahva reaktio tuli ihan nurkan takaa, kun kerrottiin noista oman aikansa avainkaulalapsista. Siitä lukiessa aukesi tajunnassani muutamia muistilokeroita aikojen takaa, juuri tästähän me puhuimme kaverien kanssa koulussa silloin kun olin 3:lla luokalla.
Hege on vaikuttunut.
tallennettu
But pride - where there is a real superiority of mind, pride will be always under good regulation.
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 25 256
Smile!
Re:Persepolis
«
Vastaus #5 :
27.11.2004, klo 21:48:05 »
Ei nyt mikään Maus sentään, mutta vuoden parhaita joka tapauksessa. Hieno kuvaus ei-niin-tutusta kulttuuripiiristä.
Turhan kalliita vain nämä nykyiset julkaisut. Kannattavatko nämä kovakantiset luksuslaitokset tosiaan?
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Tertsi
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 615
Re:Persepolis
«
Vastaus #6 :
28.11.2004, klo 00:36:56 »
Lainaus käyttäjältä: Surfin Joe - 27.11.2004, klo 21:48:05
Turhan kalliita vain nämä nykyiset julkaisut. Kannattavatko nämä kovakantiset luksuslaitokset tosiaan?
Tätä mäkin oon aatellut.
Okei, Joonaksen ja Mämmilä-koosteet ymmärrän.
Mutta kannattaako karkottaa osa yleisö kovilla kansilla ja kovalla hinnalla uusien tekijöiden kohdalla?
Vai onko laskettu, että se porukka, joka ostaa, niin ostaa hinnasta riippumatta. Ja ne, jotka ei osta, ei ostais vaikka sais kuinka halvalla vaan?
Kai tässä joku idea on takana?
Kannet on tosin kovat, mutta painettu vain kahdella värillä, kai. Joonas ja Virtanen ainakin. Se ehkä sitten vastaavasti laskee kustannuksia.
tallennettu
http://www.amazon.fr/exec/obidos/tg/detail/-/books/2912536448/rate-this-item
Veli Loponen
Isoveli
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 678
<><
Re:Persepolis
«
Vastaus #7 :
28.11.2004, klo 12:18:12 »
Mun mielestä Persepolis oli yllättävän halpa. En sitä ole ostanut, mutta hinnaltaan on sellainen, että sen voisin ostaa.
Kuitenkin tommonen n. 200 sivuinen (montakos sivua siinä onkaan?) kuvakirja kovilla kansilla maksaa helposti enemmänkin. Tavallinen kirjakin maksaa yleensä yli 20e.
Tässä näkyy tietenkin se (vaikka ei todennäköisesti täällä), että sarjakuvaa ei ehkä arvosteta yhtä paljon kuin kirjoja, eikä siksi olla valmiita maksamaan siitä ihan niin paljoa kuin kirjoista. Kovat kannet siis voivat olla sellaiselle "tavalliselle" ostajalle kannustus ostaa. Jos on kovat kannet, niin tulee olo, että sisältökin on arvokkaampaa.
tallennettu
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva
roju
sarjispelle
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 763
Re:Persepolis
«
Vastaus #8 :
05.12.2004, klo 20:05:33 »
Iltsikassa 4.12. kerrottiin että Persepoliksesta on jo Suomessakin otettu toinen painos. -Mikä lie ensipainoksen koko... Ja että Ranskassa ykköstä on myyty yli 200 000 kpl! Nyt kai on toivoa että kakkonenkin saadaan suomeksi...
tallennettu
Muista poika, että tämän päivän kapinallinen on huomispäivän pieru.
tomi
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 26
Kvaak!
Re:Persepolis
«
Vastaus #9 :
05.01.2005, klo 01:58:11 »
kyllä komeat kannet pitää olla. ja tuon persepoliksen kansityylissäkin on jotain samaa kuin siinä turkmenistanilaisten ruhnamassa, jonka suomennosta myös odotamme. ei tosin vielä sarjakuvana.
tallennettu
irappan
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 374
Re: Persepolis
«
Vastaus #10 :
20.04.2005, klo 18:33:11 »
Meno muuten vaan parantuu tuossa kakkososiossa. Siinä kun käsitellään näitä kasvukipuja, identiteettiongelmia ja tällaisen yksilönvapauksia korostavan länsimaisen ja pidättyväisemmän itämaisen kulttuurin ristiriitoja. Varttuvassa hahmossa on särmää ja luonnetta. Kirjan hauskinta antia oli kohtaukset, joissa Marjane sätti kärjekkäästi fundamentalististen säännösten mielettömyyttä. Mukavaa ja avartavaa luettavaa.
tallennettu
http://nappari.vuodatus.net/
"Muistan jokaisen minuutin lapsuudestani - olen vieläkin katkera."
-Daniel Clowes
"Kun täytän 46 ja ½ vuotta, perustan pilailupuodin!"
-Jorma Orava
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 440
"Onko tämä majakka vai ankkatarha?"
Re: Persepolis
«
Vastaus #11 :
20.04.2005, klo 20:16:15 »
Lainaus käyttäjältä: Nappari - 20.04.2005, klo 18:33:11
Meno muuten vaan parantuu tuossa kakkososiossa. Siinä kun käsitellään näitä kasvukipuja, identiteettiongelmia ja
Paranee vai? Jotain vastakkaista olin kuullut, mutta jos niin on, niin hienoa! Odotamme suomeksi. Kyllä tämä on tämän hetken parasta, jep! eikä hinta ole ollenkaan kallis jos sama taso on yllä!
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 700
Re: Persepolis
«
Vastaus #12 :
20.04.2005, klo 23:53:06 »
Mulle toi oli hienoinen pettymys. Odotukset oli ehkä liian korkealla. Episodimuoto ei mitenkään imaissut mukaansa, vaikka kirjassa ihan hyvää elämänmakua olikin. Pikku-pikku-Marjanen lapsuusmuistelot oli hieman köpösiä, eli lavastetun oloisia ja kuvapuolella David B. vaikutteet ovat ilmeiset. Tuhottoman vaikeaahan tuollaista on tehdä.
Ruokakunnassa johon kuulun, lukijoita häiritsi myös se että kirja jäi tavallaan kesken.
Kovat kannet on perseestä, vievät aivan liikaa tilaa hyllystä. Yritän välttää niitä parhaani mukaan mutta aina ei voi jättää hankkimatta. Tietty tämäkin albumi olisi ollut ehkä vähemmän arvokkaan oloinen pehmeissä kansissa, kun piirroskin on tuollaista naivistista. Toivottavasti saadaan kuitenkin jatkoa. Laadukasta käännössarjakuvaa on edelleen aika nirkkosesti meidän markkinoilla.
tallennettu
irappan
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 374
Re: Persepolis
«
Vastaus #13 :
21.04.2005, klo 13:44:08 »
Lainaus käyttäjältä: Timo Ronkainen - 20.04.2005, klo 20:16:15
Paranee vai? Jotain vastakkaista olin kuullut, mutta jos niin on, niin hienoa!
Toki on mielenkiintoista tietää sodan kokeneen lapsen tuntemukset, mutta itseäni kiinnosti vielä enemmän sen varttuneemman henkilön persoona, jolla oli halu ja tarve jakaa nämä kokemukset.
tallennettu
http://nappari.vuodatus.net/
"Muistan jokaisen minuutin lapsuudestani - olen vieläkin katkera."
-Daniel Clowes
"Kun täytän 46 ja ½ vuotta, perustan pilailupuodin!"
-Jorma Orava
J Lehto
Jäsen
Poissa
Viestejä: 145
Leksa
Re: Persepolis
«
Vastaus #14 :
30.04.2005, klo 15:22:15 »
Mummielestä Ppolis on ehkä paras
sarjakuva vuosiin... Samaan aikaan liikuttavaa
ja hauskaa. Oisko tietoa milloin 2 tulee
suomeks?
tallennettu
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
5
6
7
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines